fot. Giro d'Italia

Ilnur Zakarin nie ma zamiaru rezygnować ze startu w Igrzyskach Olimpijskich. Rosjanin na dniach ma na celu zmianę licencji na cypryjską.

Jak wiadomo, decyzją WADA, sportowcy z Rosji nie będą mieli możliwości startowania w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio pod swoją flagą. Wszystko za sprawą wykluczenia największego kraju na świecie z międzynarodowych rozgrywek sportowych na kolejne kilka lat. To tyczy się także kolarzy, którzy co najwyżej mogliby pojawić się w Japonii, by wystartować pod flagą neutralną. To nie spodobało się Ilnurowi Zakarinowi, który ma w planach zmienić swoją licencję na cypryjską.

Nowy zawodnik CCC Team przez ostatnie kilka lat mieszkał na Cyprze. Dzięki temu udało mu się odpowiednio poznać tutejszą kulturę czy prawo, co z kolei z pewnością ułatwi mu przejście pod wyspiarską flagę. Taka zmiana z kolei umożliwi mu start w Igrzyskach Olimpijskich na „pełnych prawach”, tym bardziej, że od razu stanie się najlepszym cypryjskim kolarzem.

Chcę wystartować w Tokio, nie ważne pod jaką flagą. Skoro rosyjska jest zakazana, wówczas obojętne mi to, jakie barwy znajdą się przy moim nazwisku. Najważniejszy dla mnie jest bowiem sam start. Mam pewien pomysł o uzyskaniu obywatelstwa i licencji cypryjskiej, lecz na ten moment nie mogę wiele na ten temat powiedzieć. Ostatnie Igrzyska opuściłem ze względu na polityczne gierki, które nigdy nie powinny mieszać się ze sportem. Poniekąd byłem tego ofiarą. Przed wyścigiem w Rio, każdy, kto był choćby podejrzany o doping, dostał zakaz startu. O tym, że mogę spróbować swoich sił, dowiedziałem się dwa dni przed wyścigiem. Tak się nie robi. Nic nigdy mnie tak nie zabolało

– powiedział Zakarin podczas trwającego zgrupowania ekipy CCC.

Zgodnie z informacjami podawanymi przez UCI, rosyjscy zawodnicy i zawodniczki mogą ubiegać się o prawo startu pod neutralnymi barwami. Unia ma każdy z wniosków rozpatrywać oddzielnie, zważając jedynie na opinie WADA na temat właśnie sprawdzanego kolarza. Cały cykl będzie więc trwał stosunkowo długo, lecz dzięki temu wiele gwiazd będzie mogło spróbować swoich sił na Igrzyskach Olimpijskich.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments