Fot. Trek Bikes

Straciłeś motywację do treningu i chciałbyś ją odzyskać ? Wypróbuj 7 sprawdzonych metod.

Twój rower zdążył pokryć się cienką warstwą kurzu, a wskazówka wagi przesunęła się o kilka kilogramów? Jedyny kontakt z rowerami jaki masz to oglądanie epickich zdjęć kolarzy na ich kontach w mediach społecznościowych, a kontakt fizyczny ze swoim rowerem ograniczasz do przesuwania go z kąta w kąt w czasie odkurzania?

Oznaczać to może tylko jedno – Twój poziom motywacji sięgnął dna i nie jesteś w stanie zmobilizować się do żadnego treningu. Jedyne co może Cię w tej sytuacji pocieszyć to fakt, że są podobni do Ciebie.

Jeśli jednak czytasz ten artykuł to jesteś już na dobrej drodze aby powrócić do treningów i znów cieszyć się sportem jak dawniej. Opisane poniżej metody na pewno w znacznym stopniu pomogą Ci w tym spektakularnym powrocie.

1️⃣ Rachunek sumienia
Jazda na rowerze, czy uprawianie jakiegokolwiek innego sportu musi być dla Ciebie przyjemnością, więc musisz sobie postawić kilka pytań i udzielić na nie szczerej odpowiedzi przed samym sobą. Sport nie może być przymusem, bo inaczej za jakiś czas znajdziesz się z powrotem tu gdzie jesteś, a twój rower w zakurzonym garażu. Musisz odpowiedzieć sobie co wpłynęło na spadek motywacji i czy w ogóle chcesz wrócić do uprawiania sportu. Jeśli chcesz powrócić do treningów odpowiedź musi być jasna i zdecydowana „TAK ! CHCĘ !” Możesz te wszystkie rzeczy spisać na kartce i powiesić w widocznym miejscu – może się to okazać dodatkową codzienną motywacją.

2️⃣ Cele
Wyznacz sobie jasne cele umiejscowione w miejscu i czasie.
To pomoże przygotować plan działania w drodze do wyznaczonego celu. Możesz poprosić trenera o pomoc w wyznaczeniu celu w przyszłości. Możesz na przykład zapisać się już teraz na zawody, które odbędą się za kilka miesięcy. Również drobniejsze cele mogą stać się doskonałą motywacją – na początek możesz założyć, że będziesz trenował 3 razy w tygodniu, później 4 razy itd. Dobrą motywacją na początek może być też udział zajęciach grupowych, które dodatkowo nas mobilizują. Takimi drobnymi celami udowadniamy sobie, że to co robimy ma sens.

3️⃣ Zbadaj się
Odwiedź swojego lekarza rodzinnego, zrób badanie krwi i sprawdź swój aktualny stan zdrowia. Wiadomo od dawna, że sport ma nie przeceniony pozytywny wpływ na nasze zdrowie i jakość życia. Świadomość pogarszającego się samopoczucia i w przyszłości zdrowia wpłynie bardzo motywująco na powrót do stałego treningu.

4️⃣ Bądź wzorem dla swoich bliskich
Chwilowe załamania motywacji zdarzają się każdemu, więc jeśli nie chcesz wracać do sportu dla siebie, to zrób to dla swoich bliskich. Otwórz się na otoczenia, angażuj do wspólnych aktywności czy wycieczek dla rodziny i przyjaciół, dziel się swoją wiedzą. Stań się wzorem – pokaż, że sport może być również przygodą i zabawą.

5️⃣ Wyznacz grupę wsparcia
Jeśli wszystkie metody automotywacji zawiodą, a rower wciąż pokrywa warstwa kurzu musisz wówczas zwrócić się po pomoc. Wyznacz kilka osób, z którymi spędzasz dużo czasu – przyjaciół, rodzinę, znajomych, którzy przypomną, zmotywują lub pójdą z Tobą na trening. Będą oni doskonałym wsparciem w utrzymaniu konsekwencji i przypominaniu o postawionym sobie celu.

6️⃣ Zadbaj o dietę
Często naszą wymówką w unikaniu treningu jest złe samopoczucie. Zdarza się, że jest ono efektem naszej niezdrowej diety. Zamiast dostarczać organizmowi zdrowych zbilansowanych źródeł energii, substancji budulcowych i witamin zadowalamy się szybkimi posiłkami bazującymi na przetworzonym pożywieniu typu fast food. To co jemy bez wątpienia ma ogromny wpływ na to jak się czujemy, więc jeśli po pracy nie masz siły by zwlec się z kanapy i wyjść na rower to pomyśl poważnie nad zmianą diety. Często również zdarzają się uczulenia czy nietolerancje na różne składniki naszej diety. Umów się na konsultację z dietetykiem lub po prostu skontaktuj się z nami – pomożemy w powrocie na właściwe tory. W swoim team’ie mamy specjalistów we wszystkich dziedzinach dietetyki.

7️⃣ Spróbuj współpracy z trenerem
Profesjonalny trener pomoże Ci na każdym z powyższych etapów. Naszą misją w Way2Champ jest nie tylko pomoc w osiąganiu celów sportowych, ale także poprawa jakości życia poprzez ich realizację. Po zakończeniu szczegółowego wywiadu i wysłuchaniu twoich celów otrzymasz konkretny plan działania, który MOCNO poprawi twoją motywację do działania. Systematyczne konsultacje pozwolą Ci kontrolować postępy i osiągać swoje cele. Trener to osoba, która skutecznie zmotywuje Cię do działania, monitorując to, co robisz i reagując na zmiany. Jeśli zdarzy ci się również, że pomimo próby samodzielnego treningu, często nie kończysz treningów z różnych powodów, to praca z trenerem może ci w tym bardzo pomóc. Napisz do nas, a pomożemy Ci w tej podróży.

Pamiętaj, że tylko sumienna i konsekwentna praca nad samym sobą może zmienić Twoje podejście do życia i sportu. Tak samo jak trenujesz swoje ciało możesz trenować również psychikę.

Zwycięstwo jest w Twojej głowie !