fot. Mitchelton-Scott

Adam Yates (Mitchelton-Scott) wygrał piąty i zarazem królewski etap rozgrywanego w Chorwacji wyścigu CRO Race z metą w miejscowości Platak. Brytyjczyk został także nowym liderem klasyfikacji generalnej.  

Piąty i zarazem królewski etap wyścigu CRO Race prowadził z Rabac do Platak i liczył 138 km. Na trasie znajdowały się trzy górskie premie, z czego jedna z nich prowadziła na metę – jej dystans wynosił 14 km, a średnie nachylenie 5,6 proc.

Ucieczkę dnia stworzyło jedenastu zawodników: Luka Pibernik (Bahrain-Merida), Zhandos Bizhigitov (Astana), Ruben Plaza (Israel Cycling Academy), Patrick Muller (Vital Concept – B&B Hotels), Samuele Rivi (Tirol KTM Cycling Team), Alejandro Baron (Team Illuminate), Marko Kump (Adria Mobil), Matic Groselj, Benjamin Hill (Ljublana Gusto Santic), Danny Van Der Tuuk (Metec), Michel Aschenbrenner (P&S Metalltechnik).

Ucieczka wykruszała się jednak wraz z upływem wyścigu, czyli z pokonywaniem kolejnych górskich premii.

Tuż przed finałowym podjazdem gumę złapał lider wyścigu Yevgeniy Gidich, a po wymianie koła klocek hamulcowy zaczął trzeć mu o obręcz, w związku z czym miał problemy z dojechaniem do peletoniku. Po interwencji mechanika udało się rozwiązać problem i dojść grupę, ale już w pierwszej fazie podjazdu Kazach zaczął zostawać.

Finałowy podjazd na czele wyścigu rozpoczęli Ruben Plaza (Israel Cycling Academy) oraz Quentin Pacher (Vital Concept – B&B Hotels) z przewagą około pół minuty nad peletonem liczącym około trzydziestu zawodników. Jako pierwszy spasował zmęczony po całodniowej ucieczce Plaza, a następnie doganiany zaczął być Pacher – najpierw przez kontratakującego z peletonu Matteo Badilattiego z Israel Cycling Academy.

Do Szwajcara próbowali dojść Serge Pauwels (CCC Team) i Pierre Rolland (Vital Concept – B&B Hotels), ale belgijsko-francuskiemu duetowi nie udało się zrobić różnicy. Tymczasem mocna praca drużyny Mitchelton-Scott sprawiła, że doścignięty został również Badilatti.

Natychmiast po tym fakcie miała miejsce spodziewana akcja Adama Yatesa. Był to o wiele mocniejszy, bardziej soczysty atak niż wymienionych wyżej zawodników. Brytyjczyk samotnie minął bramę oznaczającą, że do mety pozostał kilometr, ale gonił go kontrujący z peletonu Domen Novak z drużyny Bahrain-Merida. Akcja ofensywna Słoweńca również wyglądała całkiem dobrze, ale widząc, że goni go mocny kolarz, Adam Yates odnalazł w sobie jeszcze pokłady sił i nieco przyspieszył.

Linię mety samotnie przekroczył kolarz Mitchelton-Scott z kilkunastokundową przewagą nad kilkuosobową grupką, która dogoniła Novaka. Po drugie miejsce finiszował z niej Davide Villela, zaś trzecie miejsce wywalczył Victor de la Parte z CCC Team, który awansował również na trzecie miejsce w “generalce”.

Wyniki piątego etapu:

1 YATES Adam Mitchelton-Scott 14 20 3:40:01
2 VILLELLA Davide Astana Pro Team 5 12 0:10
3 DE LA PARTE Víctor CCC Team 3 7 ,,
4 ROLLAND Pierre Vital Concept – B&B Hotels 5 ,,
5 NOVAK Domen Bahrain Merida 4 0:11
6 EARLE Nathan Israel Cycling Academy 3 0:17
7 ZEITS Andrey Astana Pro Team 2 0:22
8 GUERIN Alexis Delko Marseille Provence 1 0:49
9 COVILI Luca Bardiani – CSF 0:53
10 BADILATTI Matteo Israel Cycling Academy 1:10
11 RIVERA Kevin Androni Giocattoli – Sidermec 1:14
12 BOOKWALTER Brent Mitchelton-Scott 1:31
13 BAX Sjoerd Metec – TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel 1:34
14 ZOIDL Riccardo CCC Team 1:37
15 ROGINA Radoslav Adria Mobil 1:39
16 CHEVALIER Maxime Vital Concept – B&B Hotels 2:04
17 PAUWELS Serge CCC Team 2:33
18 PRONSKIY Vadim Astana Pro Team 2:37
19 TORRES Rodolfo Andrés Team Illuminate 2:43
20 MORENO Javier Delko Marseille Provence ,,
21 FINETTO Mauro Delko Marseille Provence 4:20
22 PACHER Quentin Vital Concept – B&B Hotels ,,
23 BUDYAK Anatoliy Wibatech Merx 7R 4:22
24 BRAJKOVIČ Janez Adria Mobil 4:49
25 RUMAC Josip Androni Giocattoli – Sidermec 5:52
26 PLAZA Rubén Israel Cycling Academy 8:31
27 SCOTSON Callum Mitchelton-Scott 9:01
28 BARÓN Félix Alejandro Team Illuminate 9:27
29 ROSSKOPF Joey CCC Team 10:01
30 MÜLLER Patrick Vital Concept – B&B Hotels ,,
31 JEANNES Matthieu Team Illuminate 11:08
32 GIDICH Yevgeniy Astana Pro Team 11:43
33 RÖBER Dominik P&S Metalltechnik 13:53
34 ENGELHARDT Felix Tirol KTM Cycling Team 13:55
35 BOLE Grega Bahrain Merida 14:08
36 PIBERNIK Luka Bahrain Merida ,,
37 CASTIBLANCO Jorge Camilo Team Illuminate 14:13
38 VAN DEN BERG Lars Metec – TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel 15:47
39 BIZHIGITOV Zhandos Astana Pro Team 16:18
40 PRAH Aljaž Ljubljana Gusto Santic 16:21
41 MAESTRI Mirco Bardiani – CSF ,,
42 WARCHOŁ Bartosz Wibatech Merx 7R ,,
43 COURTEILLE Arnaud Vital Concept – B&B Hotels ,,
44 BAJC Andi Team Felbermayr – Simplon Wels ,,
45 PATERSKI Maciej Wibatech Merx 7R ,,
46 ZIMMERMANN Georg CCC Team ,,
47 FRIEDRICH Marco Tirol KTM Cycling Team ,,
48 OMRZEL Aljaž Adria Mobil ,,
49 TRATNIK Jan Bahrain Merida ,,
50 FERNÁNDEZ Delio Delko Marseille Provence ,,
51 RAPP Jonas Team Hrinkow Advarics Cycleang ,,
52 BOUWMANS Dylan Metec – TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel ,,
53 GAUTIER Cyril Vital Concept – B&B Hotels ,,
54 KRUL Stef Metec – TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel ,,
55 HAUSSLER Heinrich Bahrain Merida ,,
56 GROŠELJ Matic Ljubljana Gusto Santic ,,
57 FEDELI Alessandro Delko Marseille Provence ,,
58 TEN DAM Laurens CCC Team ,,
59 KISTOWSKI Kacper Wibatech Merx 7R 16:59
60 CATAFORD Alexander Israel Cycling Academy 17:11
61 VAN DER TUUK Danny Metec – TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel ,,
62 RIVI Samuele Tirol KTM Cycling Team 22:45
63 EDMONDSON Alex Mitchelton-Scott ,,
64 DE BACKER Bert Vital Concept – B&B Hotels 24:14
65 FOMINYKH Daniil Astana Pro Team ,,
66 LONGHITANO Claudio Team Illuminate ,,
67 LEHNER Daniel Team Felbermayr – Simplon Wels ,,
68 HILL Benjamin Ljubljana Gusto Santic ,,
69 FOUCHÉ James Mitchelton-Scott ,,
70 DINKLER Jonathan P&S Metalltechnik ,,
71 NOLDE Tobias P&S Metalltechnik ,,
72 NATAROV Yuriy Astana Pro Team ,,
73 MANDRYSCH John P&S Metalltechnik ,,
74 DE KLEIJN Arvid Metec – TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel ,,
75 HRINKOW Dominik Team Hrinkow Advarics Cycleang ,,
76 BOGUSLAWSKI Marceli Wibatech Merx 7R ,,
77 RUČIGAJ Žiga Ljubljana Gusto Santic ,,
78 PER David Adria Mobil ,,
79 PODLASKI Michał Wibatech Merx 7R ,,
80 GAMPER Patrick Tirol KTM Cycling Team ,,
81 KRIZEK Matthias Team Felbermayr – Simplon Wels ,,
82 GAMPER Florian Tirol KTM Cycling Team ,,
83 WILDAUER Markus Tirol KTM Cycling Team ,,
84 KIERNER Florian Team Felbermayr – Simplon Wels ,,
85 BRESCIANI Michael Bardiani – CSF ,,
86 FRAPPORTI Mattia Androni Giocattoli – Sidermec 25:43
87 RAJOVIĆ Dušan Adria Mobil 26:12
88 KATRAŠNIK Gašper Adria Mobil ,,
89 HOFER Andreas Team Hrinkow Advarics Cycleang ,,
90 SIMION Paolo Bardiani – CSF 27:07
91 PESSOT Alessandro Bardiani – CSF ,,
92 LODERER Timon Team Hrinkow Advarics Cycleang ,,
93 KUMP Marko Adria Mobil ,,
94 CARBONI Giovanni Bardiani – CSF ,,
95 KOROŠEC Rok Ljubljana Gusto Santic ,,
96 MARONESE Marco Bardiani – CSF ,,
97 GUY Timothy Ljubljana Gusto Santic 36:23
98 SONNLEITNER Jonas P&S Metalltechnik ,,
DNF PEÁK Barnabás Mitchelton-Scott
DNF ASCHENBRENNER Michel P&S Metalltechnik ,,
DNF GROSU Eduard-Michael Delko Marseille Provence ,,
DNF JÄGELER Robert P&S Metalltechnik ,,
DNS BEWLEY Sam Mitchelton-Scott ,,
DNS RABITSCH Stephan Team Felbermayr – Simplon Wels ,,
DNS EICHINGER Daniel Team Hrinkow Advarics Cycleang ,,

Klasyfikacja generalna po piątym etapie:

1 5 ▲4 YATES Adam Mitchelton-Scott 3 17:34:46
2 11 ▲9 VILLELLA Davide Astana Pro Team 0:15
3 14 ▲11 DE LA PARTE Víctor CCC Team 0:17
4 8 ▲4 ZEITS Andrey Astana Pro Team 0:33
5 22 ▲17 NOVAK Domen Bahrain Merida 0:41
6 4 ▼2 GUERIN Alexis Delko Marseille Provence 0:57
7 28 ▲21 ROLLAND Pierre Vital Concept – B&B Hotels 1:16
8 12 ▲4 BOOKWALTER Brent Mitchelton-Scott 1:42
9 13 ▲4 BAX Sjoerd Metec – TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel 1:45
10 17 ▲7 ROGINA Radoslav Adria Mobil 1:50
11 16 ▲5 PAUWELS Serge CCC Team 2:44
12 20 ▲8 PRONSKIY Vadim Astana Pro Team 3:08
13 26 ▲13 TORRES Rodolfo Andrés Team Illuminate 3:27
14 9 ▼5 PACHER Quentin Vital Concept – B&B Hotels 4:30
15 44 ▲29 COVILI Luca Bardiani – CSF 4:52
16 25 ▲9 FINETTO Mauro Delko Marseille Provence 5:24
17 31 ▲14 BUDYAK Anatoliy Wibatech Merx 7R 5:50
18 51 ▲33 CHEVALIER Maxime Vital Concept – B&B Hotels 7:28
19 54 ▲35 MORENO Javier Delko Marseille Provence 8:27
20 63 ▲43 BADILATTI Matteo Israel Cycling Academy 8:34
21 29 ▲8 ROSSKOPF Joey CCC Team 11:10
22 79 ▲57 EARLE Nathan Israel Cycling Academy 11:15
23 1 ▼22 GIDICH Yevgeniy Astana Pro Team 11:38
24 23 ▼1 JEANNES Matthieu Team Illuminate 11:41
25 71 ▲46 BRAJKOVIČ Janez Adria Mobil 14:08
26 3 ▼23 BOLE Grega Bahrain Merida 14:10
27 27 RÖBER Dominik P&S Metalltechnik 14:59
28 32 ▲4 ENGELHARDT Felix Tirol KTM Cycling Team 15:23
29 30 ▲1 CASTIBLANCO Jorge Camilo Team Illuminate 15:41
30 62 ▲32 PLAZA Rubén Israel Cycling Academy 15:50
31 61 ▲30 SCOTSON Callum Mitchelton-Scott 16:15
32 59 ▲27 BARÓN Félix Alejandro Team Illuminate 16:26
33 6 ▼27 PATERSKI Maciej Wibatech Merx 7R 16:32
34 7 ▼27 BAJC Andi Team Felbermayr – Simplon Wels ,,
35 15 ▼20 ZIMMERMANN Georg CCC Team ,,
36 18 ▼18 HAUSSLER Heinrich Bahrain Merida 16:40
37 19 ▼18 GAUTIER Cyril Vital Concept – B&B Hotels 16:52
38 21 ▼17 KRUL Stef Metec – TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel 16:54
39 82 ▲43 RUMAC Josip Androni Giocattoli – Sidermec 17:45
40 93 ▲53 ZOIDL Riccardo CCC Team 17:57
41 33 ▼8 WARCHOŁ Bartosz Wibatech Merx 7R 18:10
42 37 ▼5 BOUWMANS Dylan Metec – TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel 18:50
43 73 ▲30 MÜLLER Patrick Vital Concept – B&B Hotels 19:38
44 41 ▼3 TRATNIK Jan Bahrain Merida 19:57
45 42 ▼3 GROŠELJ Matic Ljubljana Gusto Santic 20:00
46 45 ▼1 MAESTRI Mirco Bardiani – CSF 20:29
47 47 VAN DER TUUK Danny Metec – TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel 21:23
48 55 ▲7 VAN DEN BERG Lars Metec – TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel 21:34
49 52 ▲3 FEDELI Alessandro Delko Marseille Provence 21:46
50 58 ▲8 FERNÁNDEZ Delio Delko Marseille Provence 22:37
51 2 ▼49 EDMONDSON Alex Mitchelton-Scott 22:46
52 70 ▲18 PIBERNIK Luka Bahrain Merida 22:48
53 60 ▲7 PRAH Aljaž Ljubljana Gusto Santic 23:31
54 68 ▲14 KISTOWSKI Kacper Wibatech Merx 7R 25:18
55 10 ▼45 FRAPPORTI Mattia Androni Giocattoli – Sidermec 25:54
56 75 ▲19 COURTEILLE Arnaud Vital Concept – B&B Hotels 26:02
57 76 ▲19 OMRZEL Aljaž Adria Mobil 26:04
58 40 ▼18 MANDRYSCH John P&S Metalltechnik 27:26
59 43 ▼16 RUČIGAJ Žiga Ljubljana Gusto Santic 28:13
60 85 ▲25 BIZHIGITOV Zhandos Astana Pro Team 28:22
61 46 ▼15 BOGUSLAWSKI Marceli Wibatech Merx 7R 28:26
62 48 ▼14 HILL Benjamin Ljubljana Gusto Santic 28:53
63 81 ▲18 CATAFORD Alexander Israel Cycling Academy 29:02
64 35 ▼29 SIMION Paolo Bardiani – CSF 29:20
65 36 ▼29 KOROŠEC Rok Ljubljana Gusto Santic 29:30
66 49 ▼17 DE KLEIJN Arvid Metec – TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel 29:36
67 50 ▼17 KRIZEK Matthias Team Felbermayr – Simplon Wels 29:38
68 53 ▼15 WILDAUER Markus Tirol KTM Cycling Team 29:46
69 56 ▼13 PODLASKI Michał Wibatech Merx 7R 30:03
70 39 ▼31 LODERER Timon Team Hrinkow Advarics Cycleang 30:09
71 57 ▼14 BRESCIANI Michael Bardiani – CSF 30:29
72 103 ▲31 RIVERA Kevin Androni Giocattoli – Sidermec 30:31
73 91 ▲18 FRIEDRICH Marco Tirol KTM Cycling Team 31:24
74 64 ▼10 DE BACKER Bert Vital Concept – B&B Hotels 32:01
75 66 ▼9 PER David Adria Mobil 32:25
76 95 ▲19 TEN DAM Laurens CCC Team 33:13
77 74 ▼3 NOLDE Tobias P&S Metalltechnik 33:54
78 78 FOMINYKH Daniil Astana Pro Team 34:33
79 65 ▼14 MARONESE Marco Bardiani – CSF 34:54
80 67 ▼13 KUMP Marko Adria Mobil 35:25
81 80 ▼1 GAMPER Patrick Tirol KTM Cycling Team 36:05
82 83 ▲1 NATAROV Yuriy Astana Pro Team 36:15
83 84 ▲1 LEHNER Daniel Team Felbermayr – Simplon Wels 36:16
84 86 ▲2 HRINKOW Dominik Team Hrinkow Advarics Cycleang 36:40
85 90 ▲5 KIERNER Florian Team Felbermayr – Simplon Wels 38:55
86 96 ▲10 RIVI Samuele Tirol KTM Cycling Team 39:41
87 94 ▲7 GAMPER Florian Tirol KTM Cycling Team 40:39
88 87 ▼1 RAJOVIĆ Dušan Adria Mobil 40:44
89 88 ▼1 CARBONI Giovanni Bardiani – CSF 41:43
90 98 ▲8 DINKLER Jonathan P&S Metalltechnik 41:54
91 92 ▲1 KATRAŠNIK Gašper Adria Mobil 42:04
92 99 ▲7 FOUCHÉ James Mitchelton-Scott 42:24
93 102 ▲9 RAPP Jonas Team Hrinkow Advarics Cycleang 44:48
94 77 ▼17 GUY Timothy Ljubljana Gusto Santic 46:30
95 101 ▲6 LONGHITANO Claudio Team Illuminate 49:02
96 100 ▲4 HOFER Andreas Team Hrinkow Advarics Cycleang 50:50
97 97 SONNLEITNER Jonas P&S Metalltechnik 53:28
98 104 ▲6 PESSOT Alessandro Bardiani – CSF 58:06