fot. Hammer Series

Velon postanowił pozwać UCI do Komisji Europejskiej. Przyczyną ich decyzji jest podejrzenie, że Międzynarodowa Unia Kolarska naruszyła prawo antymonopolowe. 

Velon to spółka zrzeszająca jedenaście ekip, w tym Deceuninck-Quick-Step, Team Ineos i CCC Team, które dostało się do tego grona po przejęciu licencji BMC. Grupa istnieje od 2014 roku, a jej zadaniem od początku była poprawa relacji między zespołami a sponsorami i fanami. 

Jej dotychczasowe działania przyczyniły się do reformy kolarskiego kalendarza oraz powstania kilku nowych wyścigów. Najważniejsze z nich to te należące do Hammer Series. I to właśnie te zawody są kością niezgody między spółką, a UCI. 

Według Velonu UCI robi wszystko, by uniemożliwić realizację projektu. Mimo że odbiór zawodów zarówno przez kibiców, jak i miasta – gospodarzy oraz sponsorów był pozytywny, federacja ciągle rzuca im kłody pod nogi. Choćby ostatnio, gdy oznajmiła, że odmówi rejestracji wyścigów, jeśli te będą dalej miały „Series” w nazwie. 

Ekipom nie podobały się także nowe regulacje wprowadzone przez Unię. Według zespołów sprawiają one, że UCI zapewni sobie monopol na korzystanie z danych dotyczących sprzętu. W dodatku uczyniła to bez jakichkolwiek konsultacji z nimi, co tylko przelało czarę goryczy. 

– Przez ostatni rok UCI starała się powstrzymać pionierski projekt grupy Velon oraz zrzeszonych w niej drużyn, polegający na utworzeniu nowej serii wyścigów oraz zastosowaniu nowych technologii. Velon, a także jego akcjonariusze i partnerzy wierzyli, że unia kolarska będzie, podobnie jak w poprzednich latach, wspierać jego działania, jednak okazało się, że byliśmy w błędzie. Przez ostatnie 12 miesięcy nasze działania były nieustannie blokowane przez UCI, która by osiągnąć swój cel nie tylko użyła całej swojej siły politycznej, ale także sięgnęła po środki niezgodne z obowiązującymi przepisami. Velon nie ma więc innego wyjścia niż złożenie skargi na organizację do Komisji Europejskiej, by ta oceniła, czy działania UCI są zgodne z prawem antymonopolowym 

– brzmi treść komunikatu wydanego przez Velon. 

Według informacji Cyclingnews UCI nie została jeszcze powiadomiona o całej sprawie, ale gdy tylko zajdzie taka konieczność, będzie w stanie podjąć odpowiednie kroki.

Poprzedni artykułIsrael Cycling Academy przejmuje licencję Katusha – Alpecin!
Następny artykułGiro dell’Emilia 2019: Valverde, Landa i Carapaz w składzie Movistaru
Trenował kolarstwo w Krakusie Swoszowice i biegi średnie w Wawelu Kraków, ale ulubionego sportowego wspomnienia dorobił się startując na 60 metrów w Brzeszczach. W 2017 roku na oczach biegnącej chwilę wcześniej Ewy Swobody wystartował sekundę po wystrzale startera, gdy rywale byli daleko z przodu. W pisaniu refleks również nie jest jego mocną stroną, ale stara się nadrabiać jakością.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments