fot. Team Sunweb

Colin Rivera znów ze zwycięstwem etapowym. Mimo to trofeum za triumf w całym wyścigu ląduje na półce Mieke Kroger.

Dzisiejszy etap zamykał Lotto Belgium Tour. Jednak jego trasa w ogóle nie przypominała tej, jaką kolarze przejadą w niedzielę, na ostatnim odcinku Vuelty. Wręcz przeciwnie – prawdopodobnie był najtrudniejszy w całym wyścigu.

Kolarki miały do pokonania aż 8 górskich premii – wprawdzie niezbyt wymagających jeśli chodzi o przewyższenie, ale ich zadanie z pewnością utrudniał fakt, że dojazd do czterech z nich prowadził po bruku. Dlatego dzisiejszy dzień zdecydowanie nie miał należeć do sprinterek – do głosu powinny dojść raczej specjalistki od klasyków.

Jednak zanim do tego doszło, swoje show zrobiła Sofie De Vuyst z reprezentacji Belgii, która wygrała 5 z 6 pierwszych górskich premii i tym samym zaklepała sobie tytuł najlepszej „góralki” tego prowadzącego w większości po płaskim terenie wyścigu.

Zresztą Belgijka wcale się tym nie zadowoliła – liczyła się także podczas rozgrywki decydującej o tym, która z zawodniczek wygra dzisiejszy odcinek. Jednak nie wygrała – była trzecia, kilka sekund za Liane Lipper i Coryn Riverą, która wygrała drugi etap z rzędu.

Jednak to nie wystarczyło jej nawet do tego, by stanąć na podium wyścigu. Amerykanka musiała zadowolić się zwycięstwem w klasyfikacji punktowej i czwartym miejscem w „generalce”. Przed nią uplasowały się Audrey Cordon-Ragot, Lotte Kopecky, a przede wszystkim zwyciężczyni – Mieke Kroger, dla której jest to prawdopodobnie największy sukces w karierze.

Klasyfikację młodzieżową wygrała natomiast zaledwie 21-letnia Liane Lippert. 30 pozycji za nią uplasowała się rok młodsza od niej Karolina Perekitko, która i tak może być zadowolona ze swojego dzisiejszego występu – zajęła 60. miejsce, dzięki czemu awansowała w „generalce” o 29 pozycji i wyścig skończyła na początku ósmej dziesiątki.

Wyniki ostatniego etapu:

1 RIVERA Coryn United States 16 16 2:11:45
2 LIPPERT Liane Germany 12 11 0:01
3 DE VUYST Sofie Parkhotel Valkenburg 8 6 0:03
4 KOPECKY Lotte Lotto Soudal Ladies 6 5 0:05
5 CORDON-RAGOT Audrey France 5 4 0:07
6 BORGLI Stine Norway 4 2 0:12
7 WINDER Ruth United States 3 0:16
8 VAN DER BURG Nancy Jos Feron Lady Force 2 ,,
9 MOBERG Emilie Norway ,,
10 VANDENBULCKE Jesse Doltcini – Van Eyck Sport 0:18
11 SCHWEINBERGER Kathrin Health Mate – Cyclelive Team 0:20
12 ANDERSEN Susanne Norway ,,
13 VAN DEN STEEN Kelly Lotto Soudal Ladies ,,
14 HALL Katie United States ,,
15 JEULAND-TRANCHANT Pascale Doltcini – Van Eyck Sport ,,
16 WALDIS Andrea Illi Bikes CT ,,
17 JUNIPER Nicola Isorex Cycling Team 0:23
18 ERAUD Séverine Doltcini – Van Eyck Sport ,,
19 KRÖGER Mieke Germany 0:26
20 VAN HAAFTEN Kirstie Health Mate – Cyclelive Team 0:27
21 MEERTENS Lone Keukens Redant Cycling Team 0:28
22 GASKJENN Ingvild Norway ,,
23 BUYSMAN Nina Parkhotel Valkenburg 0:30
24 KASPER Romy Germany 0:51
25 HOOLWERF Cathalijne Rogelli-Gyproc U-23 2:01
26 MARTINS Maria Sopela Women’s Team 2:04
27 BOSSUYT Shari Rogelli-Gyproc U-23 2:06
28 RAVNDAL Birgitte Keukens Redant Cycling Team 2:08
29 CLEVENGER Erica United States 2:13
30 VAN DER HULST Amber GRC Jan van Arckel ,,
31 AMMERLAAN Rozemarijn Rogelli-Gyproc U-23 2:16
32 LE MOUEL Celia France 4:52
33 LYSTAD Vibeke Keukens Redant Cycling Team 4:55
34 KOOL Charlotte GRC Jan van Arckel 4:56
35 CREAMER Lauren Multum Accountants Ladies Team ,,
36 DE JONG Thalita Multum Accountants Ladies Team ,,
37 ARMEE Nele Illi Bikes CT 4:59
38 ERATH Tanja Germany ,,
39 VAN HOUTUM Céline Jos Feron Lady Force ,,
40 OTTESTAD Mie Bjørndal Norway ,,
41 BAPTISTA Kim Restore cycling ,,
42 SÜSSEMILCH Laura Health Mate – Cyclelive Team ,,
43 LUDWIG Hannah Germany ,,
44 POWELL Jennifer Bianchi Dama Cycling Team ,,
45 DEBBOUDT Evelien Keukens Redant Cycling Team 5:04
46 COLJÉ Maaike Restore cycling ,,
47 BAKKER Minke GRC Jan van Arckel ,,
48 VAN VEEN Esther Parkhotel Valkenburg 5:06
49 BLANCO Iurani Sopela Women’s Team ,,
50 VAN DE VELDE Julie Lotto Soudal Ladies ,,
51 DELBAERE Fien Health Mate – Cyclelive Team 5:08
52 VAN TEESELING Bente GRC Jan van Arckel ,,
53 DE SMEDT Marijke Equano-Wase Zon Cycling Team ,,
54 RAAIJMAKERS Marit Parkhotel Valkenburg ,,
55 RODRÍGUEZ Sofia Sopela Women’s Team ,,
56 TRIAS JORDAN Mireia Sopela Women’s Team ,,
57 ORTEGA Patricia Massi – Tactic Women Team ,,
58 LÓPEZ Belén Massi – Tactic Women Team ,,
59 DRUYTS Kelly Doltcini – Van Eyck Sport ,,
60 PEREKITKO Karolina Equano-Wase Zon Cycling Team ,,
61 MEAKIN Emily Isorex Cycling Team ,,
62 PANCHAUD Georgina Bianchi Dama Cycling Team 5:13
63 LORVIK Ingrid Norway ,,
64 JONGERIUS Claudia De Sprinters Malderen 5:16
65 VAN WITZENBURG Marieke Jos Feron Lady Force ,,
66 BENITO Mireia Massi – Tactic Women Team 5:21
67 ABGRALL Noémie France 5:23
68 JOUNIER Lucie France ,,
69 ROES Maxime De Sprinters Malderen 7:16
70 CROKET Gilke Illi Bikes CT 8:23
71 TORTOLINA Gaia Equano-Wase Zon Cycling Team 8:52
72 JONKERS Eva Rogelli-Gyproc U-23 10:52
73 VAN DEN BORN Eva De Sprinters Malderen 11:08
74 VAN GEYTE Katie Keukens Redant Cycling Team ,,
75 WIGHTMAN Kate Isorex Cycling Team ,,
76 BRAAM Danique Lotto Soudal Ladies ,,
77 VAN DER GUCHTE Quinty Keukens Redant Cycling Team ,,
DNF SZABÓ Zsófia Health Mate – Cyclelive Team
DNF COCKCROFT Emma Bianchi Dama Cycling Team ,,
DNF SEITZ Aline Illi Bikes CT ,,
DNF KNAVEN Britt Rogelli-Gyproc U-23 ,,
DNF SWINKELS Sylvie Parkhotel Valkenburg ,,
DNF HANNES Kaat Jos Feron Lady Force ,,
DNF LOPEZ Marga Health Mate – Cyclelive Team ,,
DNF STONE Isabella Isorex Cycling Team ,,
DNF LENSECLAES Ditte Illi Bikes CT ,,
DNF HOFFMANN Chantal Lotto Soudal Ladies ,,
DNF HOFMANN Jenny Jos Feron Lady Force ,,
DNF POLEGATCH Ana Paula Memorial Santos ,,
DNF SARLIN Eeva Multum Accountants Ladies Team ,,
DNF SCHMIDT Trine Illi Bikes CT ,,
DNF NGUYỄN Thị Thật Lotto Soudal Ladies ,,
DNF EHRBERG Liisa Jos Feron Lady Force ,,
DNF LAURANCE Typhaine France ,,
DNF VERHOEFF Ingrit Rogelli-Gyproc U-23 ,,
DNF MARIEN Lynn De Sprinters Malderen ,,
DNF DOCX Mieke Doltcini – Van Eyck Sport ,,
DNF BOOGAARD Emma Restore cycling ,,
DNF RUBBENS Katrien Equano-Wase Zon Cycling Team ,,
DNF VERHULST Gladys France ,,
DNF RIFFEL Christa Germany ,,
DNF VERHOEVEN Aurore De Sprinters Malderen ,,
DNS SCHNEIDER Skylar United States ,,
DNS GASS Daniela Equano-Wase Zon Cycling Team ,,

Końcowa klasyfikacja generalna:

1 1 KRÖGER Mieke Germany 125 80 8:37:05
2 2 KOPECKY Lotte Lotto Soudal Ladies 85 56 0:08
3 3 CORDON-RAGOT Audrey France 70 32 0:14
4 4 RIVERA Coryn United States 60 24 2:33
5 12 ▲7 LIPPERT Liane Germany 50 20 3:00
6 5 ▼1 WINDER Ruth United States 40 16 3:02
7 14 ▲7 DE VUYST Sofie Parkhotel Valkenburg 35 12 ,,
8 7 ▼1 ANDERSEN Susanne Norway 30 8 3:15
9 8 ▼1 MOBERG Emilie Norway 25 7 3:17
10 15 ▲5 BORGLI Stine Norway 20 6 3:19
11 17 ▲6 JEULAND-TRANCHANT Pascale Doltcini – Van Eyck Sport 15 5 3:29
12 23 ▲11 VANDENBULCKE Jesse Doltcini – Van Eyck Sport 10 3 3:31
13 20 ▲7 SCHWEINBERGER Kathrin Health Mate – Cyclelive Team 5 ,,
14 26 ▲12 VAN DER BURG Nancy Jos Feron Lady Force 5 ,,
15 25 ▲10 VAN DEN STEEN Kelly Lotto Soudal Ladies 5 3:35
16 18 ▲2 VAN HAAFTEN Kirstie Health Mate – Cyclelive Team 3 3:36
17 38 ▲21 WALDIS Andrea Illi Bikes CT 3 3:42
18 36 ▲18 JUNIPER Nicola Isorex Cycling Team 3 3:44
19 50 ▲31 ERAUD Séverine Doltcini – Van Eyck Sport 3 3:58
20 56 ▲36 HALL Katie United States 3 4:03
21 35 ▲14 KASPER Romy Germany 3 4:11
22 58 ▲36 BUYSMAN Nina Parkhotel Valkenburg 3 4:19
23 61 ▲38 GASKJENN Ingvild Norway 3 4:30
24 10 ▼14 BOSSUYT Shari Rogelli-Gyproc U-23 3 5:10
25 9 ▼16 VAN DER HULST Amber GRC Jan van Arckel 3 5:15
26 19 ▼7 AMMERLAAN Rozemarijn Rogelli-Gyproc U-23 5:26
27 49 ▲22 MARTINS Maria Sopela Women’s Team 5:38
28 53 ▲25 RAVNDAL Birgitte Keukens Redant Cycling Team 5:47
29 6 ▼23 ERATH Tanja Germany 7:56
30 16 ▼14 LUDWIG Hannah Germany 8:06
31 22 ▼9 DE JONG Thalita Multum Accountants Ladies Team 8:09
32 24 ▼8 KOOL Charlotte GRC Jan van Arckel 8:10
33 13 ▼20 VAN DE VELDE Julie Lotto Soudal Ladies 8:12
34 29 ▼5 CREAMER Lauren Multum Accountants Ladies Team 8:13
35 27 ▼8 SÜSSEMILCH Laura Health Mate – Cyclelive Team 8:15
36 39 ▲3 ARMEE Nele Illi Bikes CT 8:22
37 28 ▼9 VAN VEEN Esther Parkhotel Valkenburg ,,
38 33 ▼5 DRUYTS Kelly Doltcini – Van Eyck Sport 8:27
39 34 ▼5 MEAKIN Emily Isorex Cycling Team ,,
40 37 ▼3 VAN TEESELING Bente GRC Jan van Arckel 8:29
41 30 ▼11 VAN WITZENBURG Marieke Jos Feron Lady Force 8:33
42 31 ▼11 JONGERIUS Claudia De Sprinters Malderen 8:34
43 44 ▲1 BAKKER Minke GRC Jan van Arckel 8:35
44 52 ▲8 VAN HOUTUM Céline Jos Feron Lady Force 8:37
45 54 ▲9 BAPTISTA Kim Restore cycling 8:38
46 43 ▼3 RAAIJMAKERS Marit Parkhotel Valkenburg 8:39
47 48 ▲1 DELBAERE Fien Health Mate – Cyclelive Team 8:41
48 40 ▼8 ABGRALL Noémie France 8:48
49 74 ▲25 MEERTENS Lone Keukens Redant Cycling Team 8:50
50 46 ▼4 JOUNIER Lucie France 8:56
51 64 ▲13 OTTESTAD Mie Bjørndal Norway 9:06
52 67 ▲15 CLEVENGER Erica United States 9:22
53 45 ▼8 TORTOLINA Gaia Equano-Wase Zon Cycling Team 12:23
54 70 ▲16 RODRÍGUEZ Sofia Sopela Women’s Team 12:37
55 73 ▲18 LYSTAD Vibeke Keukens Redant Cycling Team 13:16
56 72 ▲16 COLJÉ Maaike Restore cycling 13:22
57 77 ▲20 POWELL Jennifer Bianchi Dama Cycling Team 13:36
58 80 ▲22 LÓPEZ Belén Massi – Tactic Women Team 14:02
59 83 ▲24 DEBBOUDT Evelien Keukens Redant Cycling Team 14:04
60 84 ▲24 ORTEGA Patricia Massi – Tactic Women Team 14:11
61 32 ▼29 BRAAM Danique Lotto Soudal Ladies 14:27
62 79 ▲17 CROKET Gilke Illi Bikes CT 17:10
63 68 ▲5 JONKERS Eva Rogelli-Gyproc U-23 18:10
64 88 ▲24 HOOLWERF Cathalijne Rogelli-Gyproc U-23 19:28
65 76 ▲11 VAN GEYTE Katie Keukens Redant Cycling Team 19:45
66 92 ▲26 LE MOUEL Celia France 22:44
67 91 ▲24 BLANCO Iurani Sopela Women’s Team 22:57
68 94 ▲26 TRIAS JORDAN Mireia Sopela Women’s Team 23:16
69 96 ▲27 DE SMEDT Marijke Equano-Wase Zon Cycling Team 24:59
70 97 ▲27 LORVIK Ingrid Norway 25:32
71 99 ▲28 BENITO Mireia Massi – Tactic Women Team 26:35
72 101 ▲29 PEREKITKO Karolina Equano-Wase Zon Cycling Team 27:49
73 103 ▲30 PANCHAUD Georgina Bianchi Dama Cycling Team 28:04
74 86 ▲12 VAN DEN BORN Eva De Sprinters Malderen 28:11
75 87 ▲12 VAN DER GUCHTE Quinty Keukens Redant Cycling Team 28:34
76 102 ▲26 ROES Maxime De Sprinters Malderen 29:59
77 104 ▲27 WIGHTMAN Kate Isorex Cycling Team 34:06