fot. Vuelta a Burgos

Iván Sosa (Team INEOS) wygrał ostatni etap wyścigu Vuelta a Burgos z metą na Lagunas de Neila, stawiając kropkę nad “i” nad triumfem w klasyfikacji generalnej. 

Piąty i zarazem ostatni etap wyścigu Vuelta a Burgos prowadził z Santo Domingo de Silos do Lagunas de Neila i liczył 146 km. Na trasie znajdowały się trzy oznaczone podjazdy, w tym premia kategorii HC prowadząca na metę – 11,8 km; 5,6%, 17%.

Prowadzenia w klasyfikacji generalnej bronił Iván Sosa, ale na zwycięstwo w klasyfikacji generalnej mieli jeszcze szansę chociażby Rodríguez (Murias), a także Pedrero i Carapaz z Movistaru.

Teren sprzyjał uciekinierom, dlatego nic dziwnego, że do odjazdu dnia zabrało się aż siedemnastu kolarzy: J. Arcas, D. Muñoz, S. Petilli, A. Riabushenko, R. Sutherland, J. El Fares, J. Moreno M. Minnard, A. Osorio, C. Gauter, I. Ronny, A. Madrazo, M. Bizkarra, J. Cepeda, T. Juaristi, I. Canton, S. Pellaud. Najmniej do lidera wyścigu tracił Mikel Bizkarra – 3 minuty i 17 sekund.

Uciekinierzy nie zdołali jednak powalczyć o etapowe zwycięstwo. Większość ucieczki została doścignięta 15 km przed metą, podczas gdy na atak zdecydowali się Rory Sutherland i Simon Pellaud. Także jednak i im nie udało się dowieźć przewagi nad peletonem do mety.

Na ostatniej górskiej premii trzeciej kategorii Alto del Colado pracę na czele peletonu przejęła drużyna Movistar, która przygotowywała atak Richarda Carapaza. Taki w istocie miał miejsce – 2,5 km przed metą – ale ostatecznie okazał się mało eksplozywny – zwłaszcza że w mig dojechali do niego Óscar Rodríguez.

Wszystko kontrolowała drużyna INEOS, a zwłaszcza świetnie pracujący Kenny Elissonde. Ataku po etapowe zwycięstwo spróbował też były mistrz świata Rui Costa, ale nieco ponad 400 metrów przed metą doścignął go lider wyścigu we własnej osobie. Sosa poruszał się ze znacznie większą prędkością i “na solo” przekroczył linię mety. Dla 21-latka jest to drugie etapowe zwycięstwo w tegorocznej edycji Vuelta a Burgos, a triumf w klasyfikacji generalnej stanowi obronę tytułu sprzed roku.

Wyniki ostatniego etapu:

1 SOSA Iván Ramiro Team INEOS 20 30 3:33:53
2 COSTA Rui UAE-Team Emirates 10 18 0:08
3 GHEBREIGZABHIER Amanuel Team Dimension Data 5 12 0:14
4 CARAPAZ Richard Movistar Team 7 ,,
5 MARTIN Guillaume Wanty – Gobert Cycling Team 4 ,,
6 RODRÍGUEZ Óscar Euskadi Basque Country – Murias 3 ,,
7 PEDRERO Antonio Movistar Team 2 0:22
8 BIZKARRA Mikel Euskadi Basque Country – Murias 1 0:37
9 CHERKASOV Nikolay Gazprom-RusVelo 0:41
10 ROLLAND Pierre Vital Concept – B&B Hotels 0:43
11 ELISSONDE Kenny Team INEOS 1:00
12 MEINTJES Louis Team Dimension Data 1:09
13 DE LA CRUZ David Team INEOS 1:14
14 BOU Joan Nippo Vini Fantini Faizanè 1:29
15 VINHAS Rui W52 / FC Porto 1:37
16 SAMITIER Sergio Euskadi Basque Country – Murias 1:41
17 MADRAZO Ángel Burgos-BH 2:07
18 NARVÁEZ Jhonatan Team INEOS 2:31
19 CHERNETSKI Sergei Caja Rural – Seguros RGA 2:41
20 FERNÁNDEZ Delio Delko Marseille Provence ,,
21 BISOLTI Alessandro Androni Giocattoli – Sidermec 3:18
22 RODRÍGUEZ Cristián Caja Rural – Seguros RGA 3:25
23 DINA Márton Kometa Cycling Team ,,
24 FLOREZ Miguel Eduardo Androni Giocattoli – Sidermec ,,
25 FONTE César W52 / FC Porto ,,
26 BARCELÓ Fernando Euskadi Basque Country – Murias 3:43
27 SEPÚLVEDA Eduardo Movistar Team 3:45
28 MUÑOZ Daniel Androni Giocattoli – Sidermec ,,
29 LASTRA Jonathan Caja Rural – Seguros RGA 4:09
30 DE CLERCQ Bart Wanty – Gobert Cycling Team 4:18
31 ROCHAS Rémy Delko Marseille Provence 4:44
32 PELLAUD Simon IAM Excelsior 4:54
33 AZURMENDI Ibai Fundación Euskadi 5:32
34 CABEDO Óscar Burgos-BH ,,
35 GAUTIER Cyril Vital Concept – B&B Hotels 5:54
36 OSORIO Alejandro Nippo Vini Fantini Faizanè 5:56
37 HENAO Sebastián Team INEOS ,,
38 BOL Jetse Burgos-BH 6:14
39 FERNANDES José Burgos-BH ,,
40 ROVNY Ivan Gazprom-RusVelo 7:11
41 RUBIO Diego Burgos-BH 7:17
42 DOUBEY Fabien Wanty – Gobert Cycling Team 7:54
43 RAPPO Anthony IAM Excelsior ,,
44 DEGAND Thomas Wanty – Gobert Cycling Team ,,
45 DE ROSSI Lucas Delko Marseille Provence ,,
46 RENARD Alexis Israel Cycling Academy 8:10
47 MINNAARD Marco Wanty – Gobert Cycling Team 8:58
48 GAVAZZI Francesco Androni Giocattoli – Sidermec 9:01
49 BARTHE Cyril Euskadi Basque Country – Murias 9:33
50 BETANCUR Carlos Movistar Team ,,
51 PLAZA Rubén Israel Cycling Academy ,,
52 ERVITI Imanol Movistar Team ,,
53 RIABUSHENKO Alexandr UAE-Team Emirates ,,
54 CANTÓN Isaac Kometa Cycling Team ,,
55 ARCAS Jorge Movistar Team ,,
56 KURIANOV Stepan Gazprom-RusVelo 9:40
57 EL FARES Julien Delko Marseille Provence 9:44
58 COURTEILLE Arnaud Vital Concept – B&B Hotels 10:10
59 RYBALKIN Aleksey Gazprom-RusVelo 10:28
60 PETILLI Simone UAE-Team Emirates ,,
61 TURGIS Jimmy Vital Concept – B&B Hotels 10:59
62 SERRANO Gonzalo Caja Rural – Seguros RGA 11:18
63 CEPEDA Jefferson Alexander ,,
64 ZHYHUNOU Dzmitry Fundación Euskadi 12:12
65 ARANBURU Alex Caja Rural – Seguros RGA ,,
66 ABERASTURI Jon Caja Rural – Seguros RGA ,,
67 GOLDSTEIN Roy Israel Cycling Academy 12:13
68 LIENHARD Fabian IAM Excelsior ,,
69 ETXEBERRIA Asier Fundación Euskadi ,,
70 TUREK Daniel Israel Cycling Academy ,,
71 CAMACHO Juan Kometa Cycling Team ,,
72 EZQUERRA Jesús Burgos-BH 12:26
73 VAN WINDEN Dennis Israel Cycling Academy ,,
74 ZOCCARATO Samuele IAM Excelsior 13:33
75 CAPRON Remi IAM Excelsior 13:54
76 DELACROIX Theo Wanty – Gobert Cycling Team 14:24
77 RÄIM Mihkel Israel Cycling Academy ,,
78 JUARISTI Txomin Fundación Euskadi 14:54
79 BEERS Matthew UAE-Team Emirates 14:56
80 RIVERA Kevin Androni Giocattoli – Sidermec 15:08
81 KIRYIENKA Vasil Team INEOS 15:27
82 KONYCHEV Alexander Team Dimension Data ,,
83 DE BACKER Bert Vital Concept – B&B Hotels ,,
84 SUTHERLAND Rory UAE-Team Emirates ,,
85 ARANBURU Jokin Fundación Euskadi ,,
86 POLANC Jan UAE-Team Emirates ,,
87 KOBERNYAK Evgeny Gazprom-RusVelo 18:28
88 ITURRIA Mikel Euskadi Basque Country – Murias 19:02
89 SEVILLA Diego Pablo Kometa Cycling Team 19:17
90 LOBATO Juan José Nippo Vini Fantini Faizanè 19:25
91 BELLETTI Manuel Androni Giocattoli – Sidermec ,,
92 PUPPIO Antonio Kometa Cycling Team ,,
93 SILVA Joaquim W52 / FC Porto ,,
94 MORENO Javier Delko Marseille Provence ,,
95 ALONSO Mikel Fundación Euskadi 21:40
96 BALLARIN MANSO Iker Fundación Euskadi ,,
97 NISHIMURA Hiroki Nippo Vini Fantini Faizanè ,,
98 VIEGAS Daniel Kometa Cycling Team ,,
99 GARCÍA José Antonio Kometa Cycling Team ,,
100 CIMA Imerio Nippo Vini Fantini Faizanè ,,
101 DAVIS Corey IAM Excelsior ,,
102 STANNARD Ian Team INEOS ,,
103 SÁNCHEZ Ángel W52 / FC Porto 21:43
104 JANSE VAN RENSBURG Jacques Team Dimension Data ,,
105 PAGE Dylan IAM Excelsior ,,
106 BOECKMANS Kris Vital Concept – B&B Hotels 21:48
DNF BAUGNIES Jérôme Wanty – Gobert Cycling Team
DNF REIS Rafael W52 / FC Porto ,,
DNF BRÄNDLE Matthias Israel Cycling Academy ,,
DNF NAVARDAUSKAS Ramūnas Delko Marseille Provence ,,
DNF GROSU Eduard Michael Delko Marseille Provence ,,
DNF MOTTIER Justin Vital Concept – B&B Hotels ,,
DNF NIZZOLO Giacomo Team Dimension Data ,

Ostateczna klasyfikacja generalna:

1 SOSA Iván Ramiro Team INEOS 200 150 18:53:44
2 RODRÍGUEZ Óscar Euskadi Basque Country – Murias 150 110 0:31
3 CARAPAZ Richard Movistar Team 125 90 0:42
4 PEDRERO Antonio Movistar Team 100 80 0:46
5 MARTIN Guillaume Wanty – Gobert Cycling Team 85 70 1:13
6 GHEBREIGZABHIER Amanuel Team Dimension Data 70 60 1:18
7 ROLLAND Pierre Vital Concept – B&B Hotels 60 55 1:39
8 DE LA CRUZ David Team INEOS 50 50 1:44
9 CHERKASOV Nikolay Gazprom-RusVelo 40 45 1:52
10 COSTA Rui UAE-Team Emirates 35 40 2:05
11 VINHAS Rui W52 / FC Porto 30 36 2:49
12 SAMITIER Sergio Euskadi Basque Country – Murias 25 32 3:39
13 BIZKARRA Mikel Euskadi Basque Country – Murias 20 28 3:54
14 BOU Joan Nippo Vini Fantini Faizanè 15 24 4:16
15 FERNÁNDEZ Delio Delko Marseille Provence 10 20 4:44
16 FLOREZ Miguel Eduardo Androni Giocattoli – Sidermec 5 16 4:48
17 LASTRA Jonathan Caja Rural – Seguros RGA 5 14 6:21
18 CHERNETSKI Sergei Caja Rural – Seguros RGA 5 12 6:27
19 DINA Márton Kometa Cycling Team 5 10 6:59
20 BISOLTI Alessandro Androni Giocattoli – Sidermec 5 8 7:02
21 ROCHAS Rémy Delko Marseille Provence 5 6 7:32
22 MEINTJES Louis Team Dimension Data 5 4 7:50
23 MUÑOZ Daniel Androni Giocattoli – Sidermec 5 3 8:13
24 ELISSONDE Kenny Team INEOS 5 2 ,,
25 DE CLERCQ Bart Wanty – Gobert Cycling Team 5 1 9:02
26 NARVÁEZ Jhonatan Team INEOS 5 9:07
27 GAUTIER Cyril Vital Concept – B&B Hotels 5 9:50
28 FERNANDES José Burgos-BH 5 10:07
29 BOL Jetse Burgos-BH 5 10:21
30 HENAO Sebastián Team INEOS 5 10:55
31 MADRAZO Ángel Burgos-BH 3 11:15
32 FONTE César W52 / FC Porto 3 11:30
33 RAPPO Anthony IAM Excelsior 3 12:51
34 AZURMENDI Ibai Fundación Euskadi 3 12:52
35 BARCELÓ Fernando Euskadi Basque Country – Murias 3 12:55
36 ARANBURU Alex Caja Rural – Seguros RGA 3 13:44
37 CABEDO Óscar Burgos-BH 3 14:07
38 SERRANO Gonzalo Caja Rural – Seguros RGA 3 14:45
39 CANTÓN Isaac Kometa Cycling Team 3 14:50
40 RIABUSHENKO Alexandr UAE-Team Emirates 3 15:16
41 DOUBEY Fabien Wanty – Gobert Cycling Team 15:31
42 RODRÍGUEZ Cristián Caja Rural – Seguros RGA 16:30
43 BETANCUR Carlos Movistar Team 16:48
44 BARTHE Cyril Euskadi Basque Country – Murias 17:19
45 RYBALKIN Aleksey Gazprom-RusVelo 17:44
46 PLAZA Rubén Israel Cycling Academy 18:02
47 EL FARES Julien Delko Marseille Provence 18:04
48 PELLAUD Simon IAM Excelsior 18:30
49 GAVAZZI Francesco Androni Giocattoli – Sidermec 18:36
50 DEGAND Thomas Wanty – Gobert Cycling Team 19:03
51 ROVNY Ivan Gazprom-RusVelo 19:14
52 MINNAARD Marco Wanty – Gobert Cycling Team 19:50
53 RUBIO Diego Burgos-BH 20:12
54 EZQUERRA Jesús Burgos-BH 20:43
55 RIVERA Kevin Androni Giocattoli – Sidermec 21:05
56 SEPÚLVEDA Eduardo Movistar Team ,,
57 OSORIO Alejandro Nippo Vini Fantini Faizanè 22:22
58 SILVA Joaquim W52 / FC Porto 22:32
59 CAPRON Remi IAM Excelsior 22:39
60 GOLDSTEIN Roy Israel Cycling Academy 22:54
61 BEERS Matthew UAE-Team Emirates 24:08
62 TURGIS Jimmy Vital Concept – B&B Hotels 24:17
63 DE ROSSI Lucas Delko Marseille Provence ,,
64 POLANC Jan UAE-Team Emirates 25:08
65 ERVITI Imanol Movistar Team 25:27
66 ARCAS Jorge Movistar Team 26:03
67 TUREK Daniel Israel Cycling Academy 27:40
68 KURIANOV Stepan Gazprom-RusVelo 27:42
69 CEPEDA Jefferson Alexander 27:46
70 PETILLI Simone UAE-Team Emirates 29:21
71 MORENO Javier Delko Marseille Provence 30:03
72 KIRYIENKA Vasil Team INEOS 30:33
73 LIENHARD Fabian IAM Excelsior 30:57
74 ABERASTURI Jon Caja Rural – Seguros RGA 30:59
75 DELACROIX Theo Wanty – Gobert Cycling Team 31:04
76 CAMACHO Juan Kometa Cycling Team 31:16
77 JUARISTI Txomin Fundación Euskadi 32:53
78 RENARD Alexis Israel Cycling Academy 33:32
79 COURTEILLE Arnaud Vital Concept – B&B Hotels 33:59
80 BELLETTI Manuel Androni Giocattoli – Sidermec 34:43
81 BALLARIN MANSO Iker Fundación Euskadi 35:07
82 ETXEBERRIA Asier Fundación Euskadi 35:38
83 RÄIM Mihkel Israel Cycling Academy 36:06
84 DE BACKER Bert Vital Concept – B&B Hotels 36:10
85 ITURRIA Mikel Euskadi Basque Country – Murias 37:25
86 VAN WINDEN Dennis Israel Cycling Academy 38:04
87 LOBATO Juan José Nippo Vini Fantini Faizanè 39:16
88 ARANBURU Jokin Fundación Euskadi 40:24
89 ZOCCARATO Samuele IAM Excelsior 42:12
90 SUTHERLAND Rory UAE-Team Emirates 42:53
91 GARCÍA José Antonio Kometa Cycling Team 42:56
92 KONYCHEV Alexander Team Dimension Data 43:36
93 SEVILLA Diego Pablo Kometa Cycling Team 44:06
94 ALONSO Mikel Fundación Euskadi 44:17
95 JANSE VAN RENSBURG Jacques Team Dimension Data 45:25
96 PAGE Dylan IAM Excelsior 46:49
97 CIMA Imerio Nippo Vini Fantini Faizanè 46:53
98 DAVIS Corey IAM Excelsior 46:55
99 PUPPIO Antonio Kometa Cycling Team 48:10
100 ZHYHUNOU Dzmitry Fundación Euskadi 48:41
101 STANNARD Ian Team INEOS 49:00
102 NISHIMURA Hiroki Nippo Vini Fantini Faizanè 49:18
103 KOBERNYAK Evgeny Gazprom-RusVelo 52:29
104 BOECKMANS Kris Vital Concept – B&B Hotels 52:50
105 VIEGAS Daniel Kometa Cycling Team 56:49
106 SÁNCHEZ Ángel W52 / FC Porto 1:00:37