fot. Team INEOS

Iván Sosa (Team INEOS) wygrał trzeci etap wyścigu Vuelta a Burgos z metą na podjeździe Picón Blanco. 21-letni Kolumbijczyk został także nowym liderem klasyfikacji generalnej. 

Trzeciego dnia rywalizacji w wyścigu Vuelta a Burgos kolarze musieli zmierzyć z trudnym górskim etapem z metą na podjeździe Picón Blanco – premii górskiej kategorii HC (7,8 km; 9,3%). Wcześniej znajdowały trzy premie górskie trzeciej kategorii i jedna drugiej kategorii.

Ucieczka dnia uformowała się dopiero na pierwszym podjeździe dnia – Alto de la Mota. Znalazło się w niej sześciu zawodników: Matthias Brändle (Israel Cycling Academy), Ángel Madrazo (Burgos-BH), Arnaud Courteille (Vital Concept-B&B Hotels), Lucas De Rossi (Delko Marseille Provence), Juan Camacho (Kometa Cycling Team) oraz Simon Pellaud (IAM Excelsior).

Na czele peletonu do finałowego podjazdu wytrzymali Pellaud i Madrazo. Wcześniej duet ten walczył na premiach górskich trzeciej kategorii, ale w związku z tym, że finałowy podjazd posiadał kategorię HC, to do etapowego zwycięzcy i jednocześnie nowego lidera wyścigu trafiła koszulka najlepszego górala. 7 km przed metą Szwajcara i Włocha doścignęły drużyny Movistar i INEOS, pracujące dla swoich liderów – Richarda Carapaza i Ivána Sosy.

Pierwszym, który przypuścił atak po doścignięciu ucieczki był Sergio Samitier (Euskadi Basque Country-Murias). Nie udało mu się jednak utrzymać przewagi, a nieco ponad 2 km przed szczytem i jednocześnie końcem etapu, zaatakował obrońca tytułu Sosa, wyprowadzony przez Davida de la Cruza. Na tę akcję zareagował Carapaz, ale nie był w stanie utrzymać tempa Kolumbijczyka.

Za jego plecami próbowali jeszcze walczyć Pedrero i Rodríguez, ale wydaje się, że zaatakowali z siedmioosobowej grupy najlepszych kolarzy w wyścigu za późno.

Ostatecznie Sosa przyjechał na metę “na solo” z siedemnastoma sekundami przewagi nad Óscarem Rodríguezem z Euskadi, zaś trzeci był Antonio Pedrero z Movistaru, co oznacza, że to nie Carapaz finiszował spośród “Niebieskich” najwyżej. Zwycięzca Giro d’Italia był ostatecznie szósty.

– Czułem się bardzo dobrze i znałem ten podjazd również bardzo dobrze. Dodatkowo moja drużyna pracowała wspaniale. Bardzo chciałbym obronić zwycięstwo z 2018 roku

– skomentował sukces na trzecim etapie Sosa.

Wyniki trzeciego etapu:

1 Ivan Sosa (Col) Team Ineos 3:58:21
2 Oscar Rodriguez Garaicoechea (Spa) Euskadi Basque Country 0:00:17
3 Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team 0:00:24
4 David de la Cruz (Spa) Team Ineos 0:00:30
5 Kevin Rivera Serrano (CRc) Androni Giocattoli-Sidermec
6 Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team 0:00:37
7 Pierre Rolland (Fra) Vital Concept-B&B Hotels 0:00:49
8 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Gobert Cycling Team 0:01:07
9 Amanuel Ghebreigzabhier (Eri) Dimension Data 0:01:10
10 Rui Pedro Carvalho Vinhas (Por) W52-FC Porto 0:01:12
11 Miguel Eduardo Florez Lopez (Col) Androni Giocattoli-Sidermec 0:01:14
12 Nikolai Cherkasov (Rus) Gazprom–Rusvelo
13 Mikel Bizkarra Etxegibel (Spa) Euskadi Basque Country 0:01:27
14 Sergio Samitier Samitier (Spa) Euskadi Basque Country
15 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates 0:01:37
16 Alexander Aranburu Deba (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:01:59
17 Delio Fernandez Cruz (Spa) Delko Marseille Provence KTM
18 Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:02:01
19 Cristian Rodriguez Martin (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:02:16
20 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates
21 Louis Meintjes (RSA) Dimension Data
22 Joan Bou Company (Spa) Nippo-Vini Fantini-Faizane
23 Rémy Rochas (Fra) Delko Marseille Provence KTM 0:02:27
24 Joaquim Ricardo Soares Silva (Por) W52-FC Porto 0:02:29
25 Txomin Juaristi Arrieta (Spa) Equipo Euskadi 0:02:34
26 José Fernandes Neves (Por) Burgos-BH 0:02:38
27 Sergei Chernetski (Rus) Caja Rural-Seguros RGA 0:02:40
28 Márton Dina (Hun) Kometa Cycling Team 0:02:46
29 Gonzalo Serrano Rodriguez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:03:09
30 Kenny Elissonde (Fra) Team Ineos 0:03:18
31 Alessandro Bisolti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 0:03:23
32 Ibai Azurmendi Sagastibeltza (Spa) Equipo Euskadi 0:03:44
33 Anthony Rappo (Swi) IAM Excelsior 0:03:46
34 Bart De Clercq (Bel) Wanty-Gobert Cycling Team
35 Sebastian Henao (Col) Team Ineos 0:03:56
36 Jetse Bol (Ned) Burgos-BH 0:04:00
37 Oscar Cabedo Carda (Spa) Burgos-BH
38 Cyril Gautier (Fra) Vital Concept-B&B Hotels 0:04:11
39 Isaac Canton Serrano (Spa) Kometa Cycling Team 0:04:12
40 Daniel Muñoz Giraldo (Col) Androni Giocattoli-Sidermec 0:04:19
41 Rémi Capron (Fra) IAM Excelsior 0:04:32
42 César Lima Fonte (Por) W52-FC Porto 0:04:44
43 Fernando Barcelo Aragon (Spa) Euskadi Basque Country
44 Aleksei Rybalkin (Rus) Gazprom–Rusvelo
45 Jonnathan Narvaez (Ecu) Team Ineos
46 Julien El Fares (Fra) Delko Marseille Provence KTM 0:05:05
47 Aleksandr Riabushenko (Blr) UAE Team Emirates 0:05:58
48 Fabien Doubey (Fra) Wanty-Gobert Cycling Team
49 Matthew Beers (RSA) UAE Team Emirates
50 Ruben Plaza (Spa) Israel Cycling Academy
51 Javier Moreno Bazan (Spa) Delko Marseille Provence KTM 0:06:18
52 Jesus Ezquerra Muela (Spa) Burgos-BH 0:06:23
53 Carlos Betancur (Col) Movistar Team 0:07:07
54 Roy Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy 0:07:11
55 Cyril Barthe (Fra) Euskadi Basque Country 0:07:25
56 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Burgos-BH 0:07:32
57 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team 0:08:37
58 Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates 0:08:46
59 Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates
60 Simon Pellaud (Swi) IAM Excelsior
61 Vasil Kiryienka (Blr) Team Ineos 0:09:44
62 Ivan Rovny (Rus) Gazprom–Rusvelo
63 Jimmy Turgis (Fra) Vital Concept-B&B Hotels
64 Thomas Degand (Bel) Wanty-Gobert Cycling Team
65 Marco Minnaard (Ned) Wanty-Gobert Cycling Team
66 Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
67 Jokin Aranburu Arruti (Spa) Equipo Euskadi
68 Iker Ballarin Manso (Spa) Equipo Euskadi
69 Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy
70 Diego Rubio Hernandez (Spa) Burgos-BH
71 Jefferson Cepeda (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
72 Théo Delacroix (Fra) Wanty-Gobert Cycling Team 0:11:18
73 Alejandro Osorio Carvajal (Col) Nippo-Vini Fantini-Faizane 0:12:07
74 Manuel Belletti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 0:14:02
75 Jorge Arcas (Spa) Movistar Team 0:14:13
76 Mikel Iturria Segurola (Spa) Euskadi Basque Country
77 Lucas De Rossi (Fra) Delko Marseille Provence KTM
78 Rafael Ferreira Reis (Por) W52-FC Porto
79 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
80 Diego Pablo Sevilla Lopez (Spa) Kometa Cycling Team
81 Ramunas Navardauskas (Ltu) Delko Marseille Provence KTM 0:14:49
82 Stepan Kuriyanov (Rus) Gazprom–Rusvelo 0:15:13
83 Arnaud Courteille (Fra) Vital Concept-B&B Hotels 0:15:55
84 Bert De Backer (Bel) Vital Concept-B&B Hotels 0:16:08
85 Juan Camacho Del Fresno (Spa) Kometa Cycling Team
86 Matthias Brändle (Aut) Israel Cycling Academy 0:16:10
87 Asier Etxeberria Zafra (Spa) Equipo Euskadi 0:17:57
88 Jon Aberasturi Izaga (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
89 Alexander Konychev (Ita) Dimension Data 0:18:33
90 Giacomo Nizzolo (Ita) Dimension Data 0:18:34
91 Jacques Willem Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
92 Corey Davis (USA) IAM Excelsior 0:18:36
93 Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates
94 Fabian Lienhard (Swi) IAM Excelsior
95 Justin Mottier (Fra) Vital Concept-B&B Hotels
96 Alexis Renard (Fra) Israel Cycling Academy
97 Hiroki Nishimura (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Faizane
98 Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Nippo-Vini Fantini-Faizane 0:19:33
99 Imerio Cima (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane
100 Mihkel Räim (Est) Israel Cycling Academy 0:20:26
101 Dennis van Winden (Ned) Israel Cycling Academy
102 Ian Stannard (GBr) Team Ineos
103 Jerome Baugnies (Bel) Wanty-Gobert Cycling Team
104 Evgeny Kobernyak (Rus) Gazprom–Rusvelo
105 Antonio Puppio (Ita) Kometa Cycling Team
106 Jose Antonio Garcia Martin (Spa) Kometa Cycling Team
107 Daniel Viegas (Por) Kometa Cycling Team
108 Dzmitry Zhyhunou (Blr) Equipo Euskadi
109 Angel Lorenzo Sanchez Rebollido (Spa) W52-FC Porto
110 Dylan Page (Swi) IAM Excelsior
111 Kris Boeckmans (Bel) Vital Concept-B&B Hotels 0:20:43
112 Mikel Alonso Flores (Spa) Equipo Euskadi 0:21:37
113 Jaume Sureda Morey (Spa) Burgos-BH
114 Samuele Zoccarato (Ita) IAM Excelsior 0:24:53
115 José Tiago Carneiro Ferreira (Por) W52-FC Porto 0:25:02
116 Eduard-Michael Grosu (Rom) Delko Marseille Provence KTM

Klasyfikacja generalna po trzecim etapie: 

1 Ivan Sosa (Col) Team Ineos 11:11:47
2 Oscar Rodriguez Garaicoechea (Spa) Euskadi Basque Country 0:00:17
3 Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team 0:00:24
4 David de la Cruz (Spa) Team Ineos 0:00:30
5 Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team 0:00:37
6 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Gobert Cycling Team 0:00:59
7 Pierre Rolland (Fra) Vital Concept-B&B Hotels
8 Amanuel Ghebreigzabhier (Eri) Dimension Data 0:01:07
9 Rui Pedro Carvalho Vinhas (Por) W52-FC Porto 0:01:12
10 Nikolai Cherkasov (Rus) Gazprom–Rusvelo 0:01:14
11 Miguel Eduardo Florez Lopez (Col) Androni Giocattoli-Sidermec
12 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates 0:01:37
13 Sergio Samitier Samitier (Spa) Euskadi Basque Country
14 Alexander Aranburu Deba (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:01:41
15 Delio Fernandez Cruz (Spa) Delko Marseille Provence KTM 0:01:59
16 Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:02:01
17 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates 0:02:06
18 Mikel Bizkarra Etxegibel (Spa) Euskadi Basque Country 0:02:21
19 Joan Bou Company (Spa) Nippo-Vini Fantini-Faizane 0:02:26
20 Remy Rochas (Fra) Delko Marseille Provence KTM 0:02:27
21 Sergei Chernetski (Rus) Caja Rural-Seguros RGA 0:02:30
22 Joaquim Ricardo Soares Silva (Por) W52-FC Porto 0:02:46
23 Gonzalo Serrano Rodriguez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:03:01
24 Alessandro Bisolti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 0:03:23
25 Marton Dina (Hun) Kometa Cycling Team
26 Jose Fernandes Neves (Por) Burgos-BH 0:03:32
27 Ibai Azurmendi Sagastibeltza (Spa) Equipo Euskadi 0:03:44
28 Jetse Bol (Ned) Burgos-BH 0:03:59
29 Cyril Gautier (Fra) Vital Concept-B&B Hotels 0:04:05
30 Daniel Munoz Giraldo (Col) Androni Giocattoli-Sidermec 0:04:19
31 Kevin Rivera Serrano (CRc) Androni Giocattoli-Sidermec 0:04:21
32 Bart De Clercq (Bel) Wanty-Gobert Cycling Team 0:04:23
33 Sebastian Henao (Col) Team Ineos 0:04:32
34 Anthony Rappo (Swi) IAM Excelsior 0:04:39
35 Aleksei Rybalkin (Rus) Gazprom–Rusvelo 0:05:05
36 Isaac Canton Serrano (Spa) Kometa Cycling Team 0:05:06
37 Aleksandr Riabushenko (Blr) UAE Team Emirates 0:05:52
38 Fabien Doubey (Fra) Wanty-Gobert Cycling Team 0:05:58
39 Kenny Elissonde (Fra) Team Ineos 0:06:15
40 Javier Moreno Bazan (Spa) Delko Marseille Provence KTM 0:06:18
41 Louis Meintjes (RSA) Dimension Data 0:06:20
42 Oscar Cabedo Carda (Spa) Burgos-BH 0:06:24
43 Jonnathan Narvaez (Ecu) Team Ineos 0:06:45
44 Carlos Betancur (Col) Movistar Team 0:07:01
45 Remi Capron (Fra) IAM Excelsior 0:07:29
46 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Burgos-BH 0:07:32
47 Cyril Barthe (Fra) Euskadi Basque Country 0:07:46
48 Ruben Plaza (Spa) Israel Cycling Academy
49 Jesus Ezquerra Muela (Spa) Burgos-BH 0:08:06
50 Cesar Lima Fonte (Por) W52-FC Porto 0:08:08
51 Julien El Fares (Fra) Delko Marseille Provence KTM 0:08:09
52 Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates 0:08:43
53 Matthew Beers (RSA) UAE Team Emirates 0:08:51
54 Fernando Barcelo Aragon (Spa) Euskadi Basque Country
55 Roy Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy 0:09:16
56 Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 0:09:38
57 Thomas Degand (Bel) Wanty-Gobert Cycling Team 0:09:44
58 Jimmy Turgis (Fra) Vital Concept-B&B Hotels
59 Ivan Rovny (Rus) Gazprom–Rusvelo 0:10:27
60 Marco Minnaard (Ned) Wanty-Gobert Cycling Team 0:10:52
61 Iker Ballarin Manso (Spa) Equipo Euskadi 0:11:16
62 Simon Pellaud (Swi) IAM Excelsior 0:11:25
63 Cristian Rodriguez Martin (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:11:29
64 Diego Rubio Hernandez (Spa) Burgos-BH 0:12:41
65 Theo Delacroix (Fra) Wanty-Gobert Cycling Team 0:12:54
66 Vasil Kiryienka (Blr) Team Ineos 0:12:55
67 Txomin Juaristi Arrieta (Spa) Equipo Euskadi 0:13:12
68 Jefferson Cepeda (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:13:51
69 Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy 0:14:11
70 Mikel Iturria Segurola (Spa) Euskadi Basque Country 0:14:13
71 Alejandro Osorio Carvajal (Col) Nippo-Vini Fantini-Faizane 0:14:15
72 Rafael Ferreira Reis (Por) W52-FC Porto 0:14:39
73 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team 0:14:56
74 Lucas De Rossi (Fra) Delko Marseille Provence KTM 0:15:07
75 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team 0:15:09
76 Manuel Belletti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 0:15:18
77 Jorge Arcas (Spa) Movistar Team 0:15:47
78 Juan Camacho Del Fresno (Spa) Kometa Cycling Team 0:17:02
79 Stepan Kuriyanov (Rus) Gazprom–Rusvelo 0:17:41
80 Giacomo Nizzolo (Ita) Dimension Data 0:18:16
81 Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates 0:18:17
82 Fabian Lienhard (Swi) IAM Excelsior 0:18:30
83 Bert De Backer (Bel) Vital Concept-B&B Hotels 0:18:32
84 Asier Etxeberria Zafra (Spa) Equipo Euskadi 0:18:38
85 Jon Aberasturi Izaga (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:18:47
86 Ramunas Navardauskas (Ltu) Delko Marseille Provence KTM 0:18:56
87 Matthias Braendle (Aut) Israel Cycling Academy 0:18:57
88 Jacques Willem Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data 0:19:24
89 Arnaud Courteille (Fra) Vital Concept-B&B Hotels 0:19:39
90 Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Nippo-Vini Fantini-Faizane 0:19:43
91 Mihkel Raim (Est) Israel Cycling Academy 0:20:26
92 Jose Antonio Garcia Martin (Spa) Kometa Cycling Team 0:20:58
93 Alexis Renard (Fra) Israel Cycling Academy 0:20:59
94 Diego Pablo Sevilla Lopez (Spa) Kometa Cycling Team 0:21:03
95 Dylan Page (Swi) IAM Excelsior 0:21:12
96 Imerio Cima (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane 0:21:19
97 Mikel Alonso Flores (Spa) Equipo Euskadi 0:21:54
98 Hiroki Nishimura (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Faizane 0:22:43
99 Alexander Konychev (Ita) Dimension Data 0:23:00
100 Ian Stannard (GBr) Team Ineos 0:23:19
101 Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates 0:23:26
102 Corey Davis (USA) IAM Excelsior 0:24:42
103 Jaume Sureda Morey (Spa) Burgos-BH 0:24:47
104 Antonio Puppio (Ita) Kometa Cycling Team 0:24:51
105 Eduard-Michael Grosu (Rom) Delko Marseille Provence KTM 0:24:52
106 Jokin Aranburu Arruti (Spa) Equipo Euskadi 0:24:53
107 Dennis van Winden (Ned) Israel Cycling Academy 0:25:34
108 Jose Tiago Carneiro Ferreira (Por) W52-FC Porto 0:25:52
109 Justin Mottier (Fra) Vital Concept-B&B Hotels 0:25:59
110 Jerome Baugnies (Bel) Wanty-Gobert Cycling Team 0:26:12
111 Samuele Zoccarato (Ita) IAM Excelsior 0:26:16
112 Kris Boeckmans (Bel) Vital Concept-B&B Hotels 0:26:27
113 Evgeny Kobernyak (Rus) Gazprom–Rusvelo 0:31:07
114 Daniel Viegas (Por) Kometa Cycling Team 0:31:23
115 Dzmitry Zhyhunou (Blr) Equipo Euskadi 0:35:13
116 Angel Lorenzo Sanchez Rebollido (Spa) W52-FC Porto 0:35:48