Iván Sosa (Team INEOS) wygrał trzeci etap wyścigu Vuelta a Burgos z metą na podjeździe Picón Blanco. 21-letni Kolumbijczyk został także nowym liderem klasyfikacji generalnej.
Trzeciego dnia rywalizacji w wyścigu Vuelta a Burgos kolarze musieli zmierzyć z trudnym górskim etapem z metą na podjeździe Picón Blanco – premii górskiej kategorii HC (7,8 km; 9,3%). Wcześniej znajdowały trzy premie górskie trzeciej kategorii i jedna drugiej kategorii.
Ucieczka dnia uformowała się dopiero na pierwszym podjeździe dnia – Alto de la Mota. Znalazło się w niej sześciu zawodników: Matthias Brändle (Israel Cycling Academy), Ángel Madrazo (Burgos-BH), Arnaud Courteille (Vital Concept-B&B Hotels), Lucas De Rossi (Delko Marseille Provence), Juan Camacho (Kometa Cycling Team) oraz Simon Pellaud (IAM Excelsior).
Na czele peletonu do finałowego podjazdu wytrzymali Pellaud i Madrazo. Wcześniej duet ten walczył na premiach górskich trzeciej kategorii, ale w związku z tym, że finałowy podjazd posiadał kategorię HC, to do etapowego zwycięzcy i jednocześnie nowego lidera wyścigu trafiła koszulka najlepszego górala. 7 km przed metą Szwajcara i Włocha doścignęły drużyny Movistar i INEOS, pracujące dla swoich liderów – Richarda Carapaza i Ivána Sosy.
Pierwszym, który przypuścił atak po doścignięciu ucieczki był Sergio Samitier (Euskadi Basque Country-Murias). Nie udało mu się jednak utrzymać przewagi, a nieco ponad 2 km przed szczytem i jednocześnie końcem etapu, zaatakował obrońca tytułu Sosa, wyprowadzony przez Davida de la Cruza. Na tę akcję zareagował Carapaz, ale nie był w stanie utrzymać tempa Kolumbijczyka.
Za jego plecami próbowali jeszcze walczyć Pedrero i Rodríguez, ale wydaje się, że zaatakowali z siedmioosobowej grupy najlepszych kolarzy w wyścigu za późno.
Ostatecznie Sosa przyjechał na metę „na solo” z siedemnastoma sekundami przewagi nad Óscarem Rodríguezem z Euskadi, zaś trzeci był Antonio Pedrero z Movistaru, co oznacza, że to nie Carapaz finiszował spośród „Niebieskich” najwyżej. Zwycięzca Giro d’Italia był ostatecznie szósty.
Very cool to see @ivansosacuervo appearing through the mist to take the win. Here he is moving into the overall lead at @VueltaABurgos pic.twitter.com/6PeCjlwUdH
— Team INEOS (@TeamINEOS) August 15, 2019
– Czułem się bardzo dobrze i znałem ten podjazd również bardzo dobrze. Dodatkowo moja drużyna pracowała wspaniale. Bardzo chciałbym obronić zwycięstwo z 2018 roku
– skomentował sukces na trzecim etapie Sosa.
Wyniki trzeciego etapu:
1 | Ivan Sosa (Col) Team Ineos | 3:58:21 | |
2 | Oscar Rodriguez Garaicoechea (Spa) Euskadi Basque Country | 0:00:17 | |
3 | Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team | 0:00:24 | |
4 | David de la Cruz (Spa) Team Ineos | 0:00:30 | |
5 | Kevin Rivera Serrano (CRc) Androni Giocattoli-Sidermec | ||
6 | Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team | 0:00:37 | |
7 | Pierre Rolland (Fra) Vital Concept-B&B Hotels | 0:00:49 | |
8 | Guillaume Martin (Fra) Wanty-Gobert Cycling Team | 0:01:07 | |
9 | Amanuel Ghebreigzabhier (Eri) Dimension Data | 0:01:10 | |
10 | Rui Pedro Carvalho Vinhas (Por) W52-FC Porto | 0:01:12 | |
11 | Miguel Eduardo Florez Lopez (Col) Androni Giocattoli-Sidermec | 0:01:14 | |
12 | Nikolai Cherkasov (Rus) Gazprom–Rusvelo | ||
13 | Mikel Bizkarra Etxegibel (Spa) Euskadi Basque Country | 0:01:27 | |
14 | Sergio Samitier Samitier (Spa) Euskadi Basque Country | ||
15 | Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates | 0:01:37 | |
16 | Alexander Aranburu Deba (Spa) Caja Rural-Seguros RGA | 0:01:59 | |
17 | Delio Fernandez Cruz (Spa) Delko Marseille Provence KTM | ||
18 | Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA | 0:02:01 | |
19 | Cristian Rodriguez Martin (Spa) Caja Rural-Seguros RGA | 0:02:16 | |
20 | Rui Costa (Por) UAE Team Emirates | ||
21 | Louis Meintjes (RSA) Dimension Data | ||
22 | Joan Bou Company (Spa) Nippo-Vini Fantini-Faizane | ||
23 | Rémy Rochas (Fra) Delko Marseille Provence KTM | 0:02:27 | |
24 | Joaquim Ricardo Soares Silva (Por) W52-FC Porto | 0:02:29 | |
25 | Txomin Juaristi Arrieta (Spa) Equipo Euskadi | 0:02:34 | |
26 | José Fernandes Neves (Por) Burgos-BH | 0:02:38 | |
27 | Sergei Chernetski (Rus) Caja Rural-Seguros RGA | 0:02:40 | |
28 | Márton Dina (Hun) Kometa Cycling Team | 0:02:46 | |
29 | Gonzalo Serrano Rodriguez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA | 0:03:09 | |
30 | Kenny Elissonde (Fra) Team Ineos | 0:03:18 | |
31 | Alessandro Bisolti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec | 0:03:23 | |
32 | Ibai Azurmendi Sagastibeltza (Spa) Equipo Euskadi | 0:03:44 | |
33 | Anthony Rappo (Swi) IAM Excelsior | 0:03:46 | |
34 | Bart De Clercq (Bel) Wanty-Gobert Cycling Team | ||
35 | Sebastian Henao (Col) Team Ineos | 0:03:56 | |
36 | Jetse Bol (Ned) Burgos-BH | 0:04:00 | |
37 | Oscar Cabedo Carda (Spa) Burgos-BH | ||
38 | Cyril Gautier (Fra) Vital Concept-B&B Hotels | 0:04:11 | |
39 | Isaac Canton Serrano (Spa) Kometa Cycling Team | 0:04:12 | |
40 | Daniel Muñoz Giraldo (Col) Androni Giocattoli-Sidermec | 0:04:19 | |
41 | Rémi Capron (Fra) IAM Excelsior | 0:04:32 | |
42 | César Lima Fonte (Por) W52-FC Porto | 0:04:44 | |
43 | Fernando Barcelo Aragon (Spa) Euskadi Basque Country | ||
44 | Aleksei Rybalkin (Rus) Gazprom–Rusvelo | ||
45 | Jonnathan Narvaez (Ecu) Team Ineos | ||
46 | Julien El Fares (Fra) Delko Marseille Provence KTM | 0:05:05 | |
47 | Aleksandr Riabushenko (Blr) UAE Team Emirates | 0:05:58 | |
48 | Fabien Doubey (Fra) Wanty-Gobert Cycling Team | ||
49 | Matthew Beers (RSA) UAE Team Emirates | ||
50 | Ruben Plaza (Spa) Israel Cycling Academy | ||
51 | Javier Moreno Bazan (Spa) Delko Marseille Provence KTM | 0:06:18 | |
52 | Jesus Ezquerra Muela (Spa) Burgos-BH | 0:06:23 | |
53 | Carlos Betancur (Col) Movistar Team | 0:07:07 | |
54 | Roy Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy | 0:07:11 | |
55 | Cyril Barthe (Fra) Euskadi Basque Country | 0:07:25 | |
56 | Angel Madrazo Ruiz (Spa) Burgos-BH | 0:07:32 | |
57 | Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team | 0:08:37 | |
58 | Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates | 0:08:46 | |
59 | Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates | ||
60 | Simon Pellaud (Swi) IAM Excelsior | ||
61 | Vasil Kiryienka (Blr) Team Ineos | 0:09:44 | |
62 | Ivan Rovny (Rus) Gazprom–Rusvelo | ||
63 | Jimmy Turgis (Fra) Vital Concept-B&B Hotels | ||
64 | Thomas Degand (Bel) Wanty-Gobert Cycling Team | ||
65 | Marco Minnaard (Ned) Wanty-Gobert Cycling Team | ||
66 | Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec | ||
67 | Jokin Aranburu Arruti (Spa) Equipo Euskadi | ||
68 | Iker Ballarin Manso (Spa) Equipo Euskadi | ||
69 | Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy | ||
70 | Diego Rubio Hernandez (Spa) Burgos-BH | ||
71 | Jefferson Cepeda (Spa) Caja Rural-Seguros RGA | ||
72 | Théo Delacroix (Fra) Wanty-Gobert Cycling Team | 0:11:18 | |
73 | Alejandro Osorio Carvajal (Col) Nippo-Vini Fantini-Faizane | 0:12:07 | |
74 | Manuel Belletti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec | 0:14:02 | |
75 | Jorge Arcas (Spa) Movistar Team | 0:14:13 | |
76 | Mikel Iturria Segurola (Spa) Euskadi Basque Country | ||
77 | Lucas De Rossi (Fra) Delko Marseille Provence KTM | ||
78 | Rafael Ferreira Reis (Por) W52-FC Porto | ||
79 | Imanol Erviti (Spa) Movistar Team | ||
80 | Diego Pablo Sevilla Lopez (Spa) Kometa Cycling Team | ||
81 | Ramunas Navardauskas (Ltu) Delko Marseille Provence KTM | 0:14:49 | |
82 | Stepan Kuriyanov (Rus) Gazprom–Rusvelo | 0:15:13 | |
83 | Arnaud Courteille (Fra) Vital Concept-B&B Hotels | 0:15:55 | |
84 | Bert De Backer (Bel) Vital Concept-B&B Hotels | 0:16:08 | |
85 | Juan Camacho Del Fresno (Spa) Kometa Cycling Team | ||
86 | Matthias Brändle (Aut) Israel Cycling Academy | 0:16:10 | |
87 | Asier Etxeberria Zafra (Spa) Equipo Euskadi | 0:17:57 | |
88 | Jon Aberasturi Izaga (Spa) Caja Rural-Seguros RGA | ||
89 | Alexander Konychev (Ita) Dimension Data | 0:18:33 | |
90 | Giacomo Nizzolo (Ita) Dimension Data | 0:18:34 | |
91 | Jacques Willem Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data | ||
92 | Corey Davis (USA) IAM Excelsior | 0:18:36 | |
93 | Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates | ||
94 | Fabian Lienhard (Swi) IAM Excelsior | ||
95 | Justin Mottier (Fra) Vital Concept-B&B Hotels | ||
96 | Alexis Renard (Fra) Israel Cycling Academy | ||
97 | Hiroki Nishimura (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Faizane | ||
98 | Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Nippo-Vini Fantini-Faizane | 0:19:33 | |
99 | Imerio Cima (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane | ||
100 | Mihkel Räim (Est) Israel Cycling Academy | 0:20:26 | |
101 | Dennis van Winden (Ned) Israel Cycling Academy | ||
102 | Ian Stannard (GBr) Team Ineos | ||
103 | Jerome Baugnies (Bel) Wanty-Gobert Cycling Team | ||
104 | Evgeny Kobernyak (Rus) Gazprom–Rusvelo | ||
105 | Antonio Puppio (Ita) Kometa Cycling Team | ||
106 | Jose Antonio Garcia Martin (Spa) Kometa Cycling Team | ||
107 | Daniel Viegas (Por) Kometa Cycling Team | ||
108 | Dzmitry Zhyhunou (Blr) Equipo Euskadi | ||
109 | Angel Lorenzo Sanchez Rebollido (Spa) W52-FC Porto | ||
110 | Dylan Page (Swi) IAM Excelsior | ||
111 | Kris Boeckmans (Bel) Vital Concept-B&B Hotels | 0:20:43 | |
112 | Mikel Alonso Flores (Spa) Equipo Euskadi | 0:21:37 | |
113 | Jaume Sureda Morey (Spa) Burgos-BH | ||
114 | Samuele Zoccarato (Ita) IAM Excelsior | 0:24:53 | |
115 | José Tiago Carneiro Ferreira (Por) W52-FC Porto | 0:25:02 | |
116 | Eduard-Michael Grosu (Rom) Delko Marseille Provence KTM |
Klasyfikacja generalna po trzecim etapie:
1 | Ivan Sosa (Col) Team Ineos | 11:11:47 | |
2 | Oscar Rodriguez Garaicoechea (Spa) Euskadi Basque Country | 0:00:17 | |
3 | Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team | 0:00:24 | |
4 | David de la Cruz (Spa) Team Ineos | 0:00:30 | |
5 | Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team | 0:00:37 | |
6 | Guillaume Martin (Fra) Wanty-Gobert Cycling Team | 0:00:59 | |
7 | Pierre Rolland (Fra) Vital Concept-B&B Hotels | ||
8 | Amanuel Ghebreigzabhier (Eri) Dimension Data | 0:01:07 | |
9 | Rui Pedro Carvalho Vinhas (Por) W52-FC Porto | 0:01:12 | |
10 | Nikolai Cherkasov (Rus) Gazprom–Rusvelo | 0:01:14 | |
11 | Miguel Eduardo Florez Lopez (Col) Androni Giocattoli-Sidermec | ||
12 | Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates | 0:01:37 | |
13 | Sergio Samitier Samitier (Spa) Euskadi Basque Country | ||
14 | Alexander Aranburu Deba (Spa) Caja Rural-Seguros RGA | 0:01:41 | |
15 | Delio Fernandez Cruz (Spa) Delko Marseille Provence KTM | 0:01:59 | |
16 | Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA | 0:02:01 | |
17 | Rui Costa (Por) UAE Team Emirates | 0:02:06 | |
18 | Mikel Bizkarra Etxegibel (Spa) Euskadi Basque Country | 0:02:21 | |
19 | Joan Bou Company (Spa) Nippo-Vini Fantini-Faizane | 0:02:26 | |
20 | Remy Rochas (Fra) Delko Marseille Provence KTM | 0:02:27 | |
21 | Sergei Chernetski (Rus) Caja Rural-Seguros RGA | 0:02:30 | |
22 | Joaquim Ricardo Soares Silva (Por) W52-FC Porto | 0:02:46 | |
23 | Gonzalo Serrano Rodriguez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA | 0:03:01 | |
24 | Alessandro Bisolti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec | 0:03:23 | |
25 | Marton Dina (Hun) Kometa Cycling Team | ||
26 | Jose Fernandes Neves (Por) Burgos-BH | 0:03:32 | |
27 | Ibai Azurmendi Sagastibeltza (Spa) Equipo Euskadi | 0:03:44 | |
28 | Jetse Bol (Ned) Burgos-BH | 0:03:59 | |
29 | Cyril Gautier (Fra) Vital Concept-B&B Hotels | 0:04:05 | |
30 | Daniel Munoz Giraldo (Col) Androni Giocattoli-Sidermec | 0:04:19 | |
31 | Kevin Rivera Serrano (CRc) Androni Giocattoli-Sidermec | 0:04:21 | |
32 | Bart De Clercq (Bel) Wanty-Gobert Cycling Team | 0:04:23 | |
33 | Sebastian Henao (Col) Team Ineos | 0:04:32 | |
34 | Anthony Rappo (Swi) IAM Excelsior | 0:04:39 | |
35 | Aleksei Rybalkin (Rus) Gazprom–Rusvelo | 0:05:05 | |
36 | Isaac Canton Serrano (Spa) Kometa Cycling Team | 0:05:06 | |
37 | Aleksandr Riabushenko (Blr) UAE Team Emirates | 0:05:52 | |
38 | Fabien Doubey (Fra) Wanty-Gobert Cycling Team | 0:05:58 | |
39 | Kenny Elissonde (Fra) Team Ineos | 0:06:15 | |
40 | Javier Moreno Bazan (Spa) Delko Marseille Provence KTM | 0:06:18 | |
41 | Louis Meintjes (RSA) Dimension Data | 0:06:20 | |
42 | Oscar Cabedo Carda (Spa) Burgos-BH | 0:06:24 | |
43 | Jonnathan Narvaez (Ecu) Team Ineos | 0:06:45 | |
44 | Carlos Betancur (Col) Movistar Team | 0:07:01 | |
45 | Remi Capron (Fra) IAM Excelsior | 0:07:29 | |
46 | Angel Madrazo Ruiz (Spa) Burgos-BH | 0:07:32 | |
47 | Cyril Barthe (Fra) Euskadi Basque Country | 0:07:46 | |
48 | Ruben Plaza (Spa) Israel Cycling Academy | ||
49 | Jesus Ezquerra Muela (Spa) Burgos-BH | 0:08:06 | |
50 | Cesar Lima Fonte (Por) W52-FC Porto | 0:08:08 | |
51 | Julien El Fares (Fra) Delko Marseille Provence KTM | 0:08:09 | |
52 | Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates | 0:08:43 | |
53 | Matthew Beers (RSA) UAE Team Emirates | 0:08:51 | |
54 | Fernando Barcelo Aragon (Spa) Euskadi Basque Country | ||
55 | Roy Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy | 0:09:16 | |
56 | Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec | 0:09:38 | |
57 | Thomas Degand (Bel) Wanty-Gobert Cycling Team | 0:09:44 | |
58 | Jimmy Turgis (Fra) Vital Concept-B&B Hotels | ||
59 | Ivan Rovny (Rus) Gazprom–Rusvelo | 0:10:27 | |
60 | Marco Minnaard (Ned) Wanty-Gobert Cycling Team | 0:10:52 | |
61 | Iker Ballarin Manso (Spa) Equipo Euskadi | 0:11:16 | |
62 | Simon Pellaud (Swi) IAM Excelsior | 0:11:25 | |
63 | Cristian Rodriguez Martin (Spa) Caja Rural-Seguros RGA | 0:11:29 | |
64 | Diego Rubio Hernandez (Spa) Burgos-BH | 0:12:41 | |
65 | Theo Delacroix (Fra) Wanty-Gobert Cycling Team | 0:12:54 | |
66 | Vasil Kiryienka (Blr) Team Ineos | 0:12:55 | |
67 | Txomin Juaristi Arrieta (Spa) Equipo Euskadi | 0:13:12 | |
68 | Jefferson Cepeda (Spa) Caja Rural-Seguros RGA | 0:13:51 | |
69 | Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy | 0:14:11 | |
70 | Mikel Iturria Segurola (Spa) Euskadi Basque Country | 0:14:13 | |
71 | Alejandro Osorio Carvajal (Col) Nippo-Vini Fantini-Faizane | 0:14:15 | |
72 | Rafael Ferreira Reis (Por) W52-FC Porto | 0:14:39 | |
73 | Imanol Erviti (Spa) Movistar Team | 0:14:56 | |
74 | Lucas De Rossi (Fra) Delko Marseille Provence KTM | 0:15:07 | |
75 | Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team | 0:15:09 | |
76 | Manuel Belletti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec | 0:15:18 | |
77 | Jorge Arcas (Spa) Movistar Team | 0:15:47 | |
78 | Juan Camacho Del Fresno (Spa) Kometa Cycling Team | 0:17:02 | |
79 | Stepan Kuriyanov (Rus) Gazprom–Rusvelo | 0:17:41 | |
80 | Giacomo Nizzolo (Ita) Dimension Data | 0:18:16 | |
81 | Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates | 0:18:17 | |
82 | Fabian Lienhard (Swi) IAM Excelsior | 0:18:30 | |
83 | Bert De Backer (Bel) Vital Concept-B&B Hotels | 0:18:32 | |
84 | Asier Etxeberria Zafra (Spa) Equipo Euskadi | 0:18:38 | |
85 | Jon Aberasturi Izaga (Spa) Caja Rural-Seguros RGA | 0:18:47 | |
86 | Ramunas Navardauskas (Ltu) Delko Marseille Provence KTM | 0:18:56 | |
87 | Matthias Braendle (Aut) Israel Cycling Academy | 0:18:57 | |
88 | Jacques Willem Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data | 0:19:24 | |
89 | Arnaud Courteille (Fra) Vital Concept-B&B Hotels | 0:19:39 | |
90 | Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Nippo-Vini Fantini-Faizane | 0:19:43 | |
91 | Mihkel Raim (Est) Israel Cycling Academy | 0:20:26 | |
92 | Jose Antonio Garcia Martin (Spa) Kometa Cycling Team | 0:20:58 | |
93 | Alexis Renard (Fra) Israel Cycling Academy | 0:20:59 | |
94 | Diego Pablo Sevilla Lopez (Spa) Kometa Cycling Team | 0:21:03 | |
95 | Dylan Page (Swi) IAM Excelsior | 0:21:12 | |
96 | Imerio Cima (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane | 0:21:19 | |
97 | Mikel Alonso Flores (Spa) Equipo Euskadi | 0:21:54 | |
98 | Hiroki Nishimura (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Faizane | 0:22:43 | |
99 | Alexander Konychev (Ita) Dimension Data | 0:23:00 | |
100 | Ian Stannard (GBr) Team Ineos | 0:23:19 | |
101 | Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates | 0:23:26 | |
102 | Corey Davis (USA) IAM Excelsior | 0:24:42 | |
103 | Jaume Sureda Morey (Spa) Burgos-BH | 0:24:47 | |
104 | Antonio Puppio (Ita) Kometa Cycling Team | 0:24:51 | |
105 | Eduard-Michael Grosu (Rom) Delko Marseille Provence KTM | 0:24:52 | |
106 | Jokin Aranburu Arruti (Spa) Equipo Euskadi | 0:24:53 | |
107 | Dennis van Winden (Ned) Israel Cycling Academy | 0:25:34 | |
108 | Jose Tiago Carneiro Ferreira (Por) W52-FC Porto | 0:25:52 | |
109 | Justin Mottier (Fra) Vital Concept-B&B Hotels | 0:25:59 | |
110 | Jerome Baugnies (Bel) Wanty-Gobert Cycling Team | 0:26:12 | |
111 | Samuele Zoccarato (Ita) IAM Excelsior | 0:26:16 | |
112 | Kris Boeckmans (Bel) Vital Concept-B&B Hotels | 0:26:27 | |
113 | Evgeny Kobernyak (Rus) Gazprom–Rusvelo | 0:31:07 | |
114 | Daniel Viegas (Por) Kometa Cycling Team | 0:31:23 | |
115 | Dzmitry Zhyhunou (Blr) Equipo Euskadi | 0:35:13 | |
116 | Angel Lorenzo Sanchez Rebollido (Spa) W52-FC Porto | 0:35:48 |