fot. RideLondon

Elia Viviani (Deceuninck-Quick Step) był najszybszy na sprinterskim finiszu, który rozstrzygnął losy tegorocznej edycji wyścigu RideLondon-Surrey Classic. 

Ósma edycja angielskiego wyścigu jednodniowego wokół Londynu liczyła 169 km. Kolarze ścigając się na rundach pięciokrotnie musieli pokonać podjazd Box Hill – długość 3,2 km i średnie nachylenie 4,2%.

Na starcie zameldował się tylko jeden Polak – Łukasz Wiśniowski z drużyny CCC Team, który – przypomnijmy – ma w nogach przejechany w całości wyścig Tour de France.

Na początku etapu ucieczkę dnia stworzyło trzech kolarzy: Alex Dowsett (Katusha-Alpecin), Pascal Eenkhorn (Jumbo-Visma) oraz Stan Dewulf (Lotto-Soudal). Później próbował dołączyć jeszcze Julien Vermote (Dimension Data), ale bez powodzenia.

Podczas piątego, czyli przedostatniego podjazdu pod Box Hill zaatakowali pierwszy lider tegorocznego Tour de France – Mike Teunissen (Jumbo-Visma) i Casper Pedersen (Team Sunweb). Duet ten wisiał jakiś czas pomiędzy peletonem a ucieczką, ale ostatecznie nie udało mi się dołączyć do prowadzącej trójki.

Zaś podczas ostatniej wspinaczki pod Box Hill kolejne próby ataków przypuścili

Najdłużej na czele wyścigu utrzymał się Stan Dewulf, który został wchłonięty przez przygotowujący się do finiszu peleton 15 km przed metą.

2 km przed metą gdzieś bliżej czuba peletonu przewrócił się jeden z kolarzy BORA-hansgrohe i spowodował kraksę, ale Sam Bennett pozostał w walce o zwycięstwo.

Jednak najlepszym rozprowadzeniem i największą prędkością na sławnej alei The Mall w Londynie popisał się Elia Viviani, który ma w nogach Tour de France. Co ciekawe, trzeci finiszował nadworny rozprowadzający Włocha – Michael Morkov!

Wyniki wyścigu (top 10):

1 Elia Viviani (Ita) Deceuninck-QuickStep 3:46:16
2 Sam Bennett (Irl) Bora-Hansgrohe
3 Michael Mørkøv (Den) Deceuninck-QuickStep
4 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo
5 Amund Grøndahl Jansen (Nor) Team Jumbo-Visma
6 Giacomo Nizzolo (Ita) Dimension Data
7 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates
8 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale
9 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal
10 Ethan Hayter (Gbr) Great Britain