Foto: Critérium du Dauphiné

Julian Alaphilippe (Deceuninck – Quick Step) wygrał po całodniowej ucieczce szósty etap Criterium du Dauphine. Liderem pozostał Adam Yates (Mitchelton-Scott).

229 kilometrów do przejechania, a po drodze aż osiem oznaczonych podjazdów – tak wyglądała trasa szóstego etapu “Delfinatu”. Kolarze przemierzali odcinek z  Saint-Vulbas do Saint-Michel-de-Maurienne.

Od startu zawiązał się trzyosobowy odjazd w składzie: Gregor Mühlberger (BORA-hansgrohe), Alessandro De Marchi (CCC Team) oraz Julian Alaphilippe (Deceuninck – Quick Step).

Alaphilippe kolekcjonował punkty na górskich premiach i w tej klasyfikacji wyprzedził dotychczasowego lidera, Caspera Pedersena (Team Sunweb). Peleton nie był skory do pogoni i na 100 kilometrów przed metą trójka miała prawie 13 minut przewagi.

Żaden z trójki nie zagrażał liderowi wyścigu, Adamowi Yatesowi (Mitchelton-Scott), więc duża grupa totalnie odpuściła ten odjazd. 40 kilometrów przed metą ich przewaga wynosiła ponad 12 minut. Gonić próbował José Gonçalves (Katusha-Alpecin), ale po kilkunastu kilometrach odpuścił.

Po przedostatnim podjeździe peleton mocno się podzielił. Harcownicy wzniesienie Col de Beaune (8,1 km długości; średnie nachylenie 6,0 %) rozpoczęli 11 minut przed dużą grupą. Szybko tempa faworytów nie wytrzymał Tom Dumoulin (Team Sunweb).

1500 metrów przed szczytem mocniej nacisnął Mühlberger, na którego kole utrzymał się tylko Alaphilippe. Ambitny Włoch niestety stracił kontakt z czołówką.

W grupie faworytów mieliśmy raczej status quo, a tempo dyktował przede wszystkim Michał Kwiatkowski (Team Ineos).

Prowadząca dwójka nie dała się doścignąć na zjeździe i między sobą rozegrała walkę o zwycięstwo. Na bardzo emocjonującym finiszu o centymetry wygrał Julian Alaphilippe (Deceuninck – Quick Step). Trzecie miejsce dla De Marchiego.

Wyniki szóstego etapu:

1 Julian Alaphilippe (Fra) Deceuninck – Quick Step 6:00:54
2 Gregor Mühlberger (AUT) Bora – Hansgrohe 0:00:00
3 Alessandro De Marchi (Ita) CCC Team 0:00:22
4 Wout Poels (Ned) Team Ineos 0:06:10
5 Gorka Izagirre Insausti (Esp) Astana Pro Team 0:06:10
6 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team 0:06:10
7 Jack Haig (Aus) Mitchelton – Scott 0:06:10
8 Adam Yates (GBr) Mitchelton – Scott 0:06:10
9 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team 0:06:10
10 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team 0:06:10
11 Xandro Meurisse (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:06:10
12 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale 0:06:10
13 Rudy Molard (Fra) Groupama – FDJ 0:06:10
14 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates 0:06:10
15 Emanuel Buchmann (GER) Bora – Hansgrohe 0:06:10
16 Nicolas Edet (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:06:10
17 Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto Soudal 0:06:10
18 Thibaut Pinot (Fra) Groupama – FDJ 0:06:10
19 Steven Kruijswijk (Ned) Team Jumbo – Visma 0:06:10
20 Michael Woods (Can) EF Education First 0:06:10
21 Tejay Van Garderen (USA) EF Education First 0:06:10
22 Dylan Teuns (Bel) Bahrain Merida 0:06:10
23 Richie Porte (Aus) Trek – Segafredo 0:06:10
24 Warren Barguil (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:06:10
25 Alberto Bettiol (Ita) EF Education First 0:06:10
26 Neilson Powless (USA) Team Jumbo – Visma 0:06:10
27 Sepp Kuss (USA) Team Jumbo – Visma 0:06:10
28 Guillaume Martin (Fra) Wanty – Gobert Cycling Team 0:06:10
29 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Ineos 0:06:10
30 Carl Fredrik Hagen (Nor) Lotto Soudal 0:06:10
31 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team 0:06:17
32 Sébastien Reichenbach (SUI) Groupama – FDJ 0:06:17
33 Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates 0:06:46
34 Mikaël Cherel (Fra) AG2R La Mondiale 0:07:02
35 Steff Cras (Bel) Team Katusha Alpecin 0:07:02
36 Joseph Rosskopf (USA) CCC Team 0:07:02
37 Philippe Gilbert (Bel) Deceuninck – Quick Step 0:07:02
38 Ruben Fernandez (Esp) Movistar Team 0:07:02
39 Quentin Pacher (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:07:16
40 Hermann Pernsteiner (AUT) Bahrain Merida 0:07:16
41 Niklas Eg (Den) Trek – Segafredo 0:07:52
42 Damien Howson (Aus) Mitchelton – Scott 0:08:38
43 Serge Pauwels (Bel) CCC Team 0:09:15
44 Toms Skujins (Lat) Trek – Segafredo 0:09:15
45 Dylan Van Baarle (Ned) Team Ineos 0:09:29
46 Fabien Doubey (Fra) Wanty – Gobert Cycling Team 0:09:50
47 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates 0:10:52
48 Magnus Cort Nielsen (Den) Astana Pro Team 0:10:52
49 Nils Politt (GER) Team Katusha Alpecin 0:11:12
50 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb 0:11:12
51 Clément Venturini (Fra) AG2R La Mondiale 0:11:12
52 Mads Würtz Schmidt (Den) Team Katusha Alpecin 0:11:19
53 Cyril Gautier (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:11:19
54 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale 0:11:19
55 John Darwin Atapuma Hurtado (Col) Cofidis Solutions Crédits 0:11:19
56 Hernando Bohorquez Sanchez (Col) Astana Pro Team 0:11:19
57 Cristian Camilo Muñoz Lancheros (Col) UAE Team Emirates 0:11:19
58 Julien Bernard (Fra) Trek – Segafredo 0:11:19
59 Carlos Verona Quintanilla (Esp) Movistar Team 0:11:46
60 Gianni Moscon (Ita) Team Ineos 0:11:53
61 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Dimension Data 0:12:26
62 Mark Padun (Ukr) Bahrain Merida 0:12:32
63 Marco Minnaard (Ned) Wanty – Gobert Cycling Team 0:14:31
64 Jérémy Maison (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:14:31
65 Wout Van Aert (Bel) Team Jumbo – Visma 0:15:06
66 Julien Vermote (Bel) Team Dimension Data 0:15:06
67 Rémy Mertz (Bel) Lotto Soudal 0:15:06
68 Thomas Degand (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:15:06
69 Jesper Hansen (Den) Cofidis Solutions Crédits 0:15:06
70 Jan Tratnik (Slo) Bahrain Merida 0:15:06
71 Tomasz Marczyński (Pol) Lotto Soudal 0:15:06
72 Logan Owen (USA) EF Education First 0:15:06
73 Anthony Roux (Fra) Groupama – FDJ 0:15:06
74 Florian Vachon (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:15:06
75 Maxime Bouet (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:15:06
76 Christoph Pfingsten (GER) Bora – Hansgrohe 0:15:06
77 Rémi Cavagna (Fra) Deceuninck – Quick Step 0:15:06
78 Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama – FDJ 0:15:06
79 Vasil Kiryienka (Blr) Team Ineos 0:15:06
80 Imanol Erviti (Esp) Movistar Team 0:15:06
81 Simon Clarke (Aus) EF Education First 0:15:18
82 Anthony Delaplace (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:16:44
83 Julius Van Den Berg (Ned) EF Education First 0:16:58
84 Pascal Eenkhoorn (Ned) Team Jumbo – Visma 0:17:11
85 Lennard Hofstede (Ned) Team Jumbo – Visma 0:17:11
86 Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates 0:17:13
87 Daryl Impey (RSA) Mitchelton – Scott 0:17:13
88 Cesare Benedetti (Ita) Bora – Hansgrohe 0:17:13
89 Jens Keukeleire (Bel) Lotto Soudal 0:17:13
90 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team 0:17:13
91 Ian Stannard (GBr) Team Ineos 0:17:13
92 Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates 0:17:13
93 Zdenek Štybar (Cze) Deceuninck – Quick Step 0:18:26
94 Paweł Bernas (Pol) CCC Team 0:18:26
95 Koen De Kort (Ned) Trek – Segafredo 0:18:26
96 Joris Nieuwenhuis (Ned) Team Sunweb 0:18:26
97 Johannes Fröhlinger (GER) Team Sunweb 0:18:26
98 Natnael Berhane (Eri) Cofidis Solutions Crédits 0:18:26
99 Florian Stork (GER) Team Sunweb 0:18:26
100 Stefan De Bod (RSA) Team Dimension Data 0:18:26
101 Petr Vakoc (Cze) Deceuninck – Quick Step 0:18:26
102 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:18:34
103 James Whelan (Aus) EF Education First 0:18:36
104 Alex Dowsett (GBr) Team Katusha Alpecin 0:18:36
105 Rafael Valls Ferri (Esp) Movistar Team 0:18:36
106 Casper Phillip Pedersen (Den) Team Sunweb 0:18:36
107 Jaco Venter (RSA) Team Dimension Data 0:18:36
108 Martijn Tusveld (Ned) Team Sunweb 0:18:36
109 Rob Power (Aus) Team Sunweb 0:18:36
110 José Gonçalves (Por) Team Katusha Alpecin 0:18:49
111 Kévin Ledanois (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:18:49
112 Pierre Rolland (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:18:49
113 Arnaud Courteille (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:18:49
114 Laurens Ten Dam (Ned) CCC Team 0:18:49
115 Nicholas Schultz (Aus) Mitchelton – Scott 0:18:49
116 Felix Großschartner (AUT) Bora – Hansgrohe 0:18:49
117 Alvaro José Hodeg Chagui (Col) Deceuninck – Quick Step 0:18:49
118 Luka Pibernik (Slo) Bahrain Merida 0:18:49
119 Jonas Koch (GER) CCC Team 0:18:49
120 Edward Theuns (Bel) Trek – Segafredo 0:18:49
121 Jens Debusschere (Bel) Team Katusha Alpecin 0:18:49
122 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale 0:18:49
123 William Bonnet (Fra) Groupama – FDJ 0:19:53
124 David Gaudu (Fra) Groupama – FDJ 0:19:53
125 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty – Gobert Cycling Team 0:20:36
126 Peter Stetina (USA) Trek – Segafredo 0:22:12
127 Benoît Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale 0:22:19
128 Yoann Bagot (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:22:19
129 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain Merida 0:22:39
130 Luka Mezgec (Slo) Mitchelton – Scott 0:22:39
131 Sam Bennett (Irl) Bora – Hansgrohe 0:22:39
132 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates 0:25:27
133 Davide Ballerini (Ita) Astana Pro Team 0:25:27
134 Dion Smith (NZl) Mitchelton – Scott 0:25:27
135 André Greipel (GER) Team Arkéa – Samsic 0:25:27
136 Maxime Cam (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:25:47
137 Lorrenzo Manzin (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:25:47
DNF Alexandre Geniez (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Bart De Clercq (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team
DNS Shane Archbold (NZl) Bora – Hansgrohe
DNS Harm Vanhoucke (Bel) Lotto Soudal

Klasyfikacja generalna po szóstym etapie:

1 Adam Yates (GBr) Mitchelton – Scott 23:35:04
2 Dylan Teuns (Bel) Bahrain Merida 0:00:04
3 Tejay Van Garderen (USA) EF Education First 0:00:06
4 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team 0:00:07
5 Steven Kruijswijk (Ned) Team Jumbo – Visma 0:00:24
6 Thibaut Pinot (Fra) Groupama – FDJ 0:00:25
7 Emanuel Buchmann (GER) Bora – Hansgrohe 0:00:26
8 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team 0:00:30
9 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team 0:00:40
10 Wout Poels (Ned) Team Ineos 0:00:40
11 Richie Porte (Aus) Trek – Segafredo 0:00:54
12 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates 0:01:13
13 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:27
14 Rudy Molard (Fra) Groupama – FDJ 0:01:39
15 Michael Woods (Can) EF Education First 0:01:43
16 Guillaume Martin (Fra) Wanty – Gobert Cycling Team 0:01:59
17 Alberto Bettiol (Ita) EF Education First 0:02:02
18 Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto Soudal 0:02:45
19 Nicolas Edet (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:02:52
20 Philippe Gilbert (Bel) Deceuninck – Quick Step 0:03:04
21 Sébastien Reichenbach (SUI) Groupama – FDJ 0:03:13
22 Xandro Meurisse (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:03:46
23 Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates 0:03:59
24 Hermann Pernsteiner (AUT) Bahrain Merida 0:04:06
25 Steff Cras (Bel) Team Katusha Alpecin 0:04:14
26 Joseph Rosskopf (USA) CCC Team 0:04:22
27 Warren Barguil (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:04:32
28 Mikaël Cherel (Fra) AG2R La Mondiale 0:04:50
29 Damien Howson (Aus) Mitchelton – Scott 0:04:59
30 Nils Politt (GER) Team Katusha Alpecin 0:06:46
31 Gorka Izagirre Insausti (Esp) Astana Pro Team 0:07:01
32 Serge Pauwels (Bel) CCC Team 0:07:31
33 Magnus Cort Nielsen (Den) Astana Pro Team 0:07:35
34 Wout Van Aert (Bel) Team Jumbo – Visma 0:09:16
35 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Dimension Data 0:09:31
36 Julian Alaphilippe (Fra) Deceuninck – Quick Step 0:09:42
37 Neilson Powless (USA) Team Jumbo – Visma 0:10:33
38 Alessandro De Marchi (Ita) CCC Team 0:11:19
39 Ruben Fernandez (Esp) Movistar Team 0:12:27
40 Toms Skujins (Lat) Trek – Segafredo 0:12:46
41 Gianni Moscon (Ita) Team Ineos 0:13:50
42 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb 0:13:54
43 Carlos Verona Quintanilla (Esp) Movistar Team 0:14:36
44 Fabien Doubey (Fra) Wanty – Gobert Cycling Team 0:14:44
45 Gregor Mühlberger (AUT) Bora – Hansgrohe 0:15:08
46 Rafael Valls Ferri (Esp) Movistar Team 0:15:37
47 Nicholas Schultz (Aus) Mitchelton – Scott 0:16:46
48 Jan Tratnik (Slo) Bahrain Merida 0:17:49
49 Carl Fredrik Hagen (Nor) Lotto Soudal 0:18:01
50 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Ineos 0:19:05
51 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale 0:19:10
52 Sepp Kuss (USA) Team Jumbo – Visma 0:19:10
53 Jack Haig (Aus) Mitchelton – Scott 0:19:15
54 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team 0:19:49
55 Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama – FDJ 0:20:20
56 David Gaudu (Fra) Groupama – FDJ 0:20:24
57 Lennard Hofstede (Ned) Team Jumbo – Visma 0:20:26
58 Julien Bernard (Fra) Trek – Segafredo 0:20:34
59 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain Merida 0:20:38
60 John Darwin Atapuma Hurtado (Col) Cofidis Solutions Crédits 0:20:47
61 Maxime Bouet (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:21:24
62 Jonas Koch (GER) CCC Team 0:21:43
63 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty – Gobert Cycling Team 0:22:26
64 José Gonçalves (Por) Team Katusha Alpecin 0:22:38
65 Cristian Camilo Muñoz Lancheros (Col) UAE Team Emirates 0:23:29
66 Hernando Bohorquez Sanchez (Col) Astana Pro Team 0:23:33
67 Clément Venturini (Fra) AG2R La Mondiale 0:24:22
68 Paweł Bernas (Pol) CCC Team 0:24:54
69 Dylan Van Baarle (Ned) Team Ineos 0:25:13
70 Rob Power (Aus) Team Sunweb 0:26:13
71 Petr Vakoc (Cze) Deceuninck – Quick Step 0:27:16
72 Quentin Pacher (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:27:50
73 Marco Minnaard (Ned) Wanty – Gobert Cycling Team 0:27:57
74 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates 0:28:03
75 Jérémy Maison (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:28:32
76 Simon Clarke (Aus) EF Education First 0:28:43
77 Stefan De Bod (RSA) Team Dimension Data 0:29:09
78 Mark Padun (Ukr) Bahrain Merida 0:29:23
79 Daryl Impey (RSA) Mitchelton – Scott 0:29:25
80 Zdenek Štybar (Cze) Deceuninck – Quick Step 0:30:25
81 Logan Owen (USA) EF Education First 0:30:26
82 Florian Stork (GER) Team Sunweb 0:30:45
83 Niklas Eg (Den) Trek – Segafredo 0:31:52
84 Jesper Hansen (Den) Cofidis Solutions Crédits 0:32:02
85 Anthony Delaplace (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:32:37
86 Mads Würtz Schmidt (Den) Team Katusha Alpecin 0:33:24
87 Rémy Mertz (Bel) Lotto Soudal 0:33:33
88 Jens Keukeleire (Bel) Lotto Soudal 0:33:41
89 Anthony Roux (Fra) Groupama – FDJ 0:33:49
90 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale 0:33:59
91 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:34:18
92 Rémi Cavagna (Fra) Deceuninck – Quick Step 0:34:53
93 Joris Nieuwenhuis (Ned) Team Sunweb 0:35:07
94 Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates 0:35:12
95 Felix Großschartner (AUT) Bora – Hansgrohe 0:36:29
96 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team 0:37:03
97 Benoît Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale 0:37:16
98 Pierre Rolland (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:37:51
99 Pascal Eenkhoorn (Ned) Team Jumbo – Visma 0:38:34
100 Natnael Berhane (Eri) Cofidis Solutions Crédits 0:39:47
101 Christoph Pfingsten (GER) Bora – Hansgrohe 0:39:56
102 Luka Mezgec (Slo) Mitchelton – Scott 0:39:57
103 Laurens Ten Dam (Ned) CCC Team 0:40:50
104 Alex Dowsett (GBr) Team Katusha Alpecin 0:41:43
105 Davide Ballerini (Ita) Astana Pro Team 0:42:08
106 Casper Phillip Pedersen (Den) Team Sunweb 0:42:24
107 Koen De Kort (Ned) Trek – Segafredo 0:42:50
108 Vasil Kiryienka (Blr) Team Ineos 0:43:45
109 Thomas Degand (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:43:48
110 Dion Smith (NZl) Mitchelton – Scott 0:44:28
111 Cyril Gautier (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:45:39
112 Kévin Ledanois (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:46:15
113 Martijn Tusveld (Ned) Team Sunweb 0:46:39
114 Sam Bennett (Irl) Bora – Hansgrohe 0:46:48
115 Tomasz Marczyński (Pol) Lotto Soudal 0:47:04
116 Peter Stetina (USA) Trek – Segafredo 0:47:05
117 Cesare Benedetti (Ita) Bora – Hansgrohe 0:47:28
118 Imanol Erviti (Esp) Movistar Team 0:48:04
119 Edward Theuns (Bel) Trek – Segafredo 0:48:19
120 Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates 0:49:32
121 Jens Debusschere (Bel) Team Katusha Alpecin 0:49:42
122 Johannes Fröhlinger (GER) Team Sunweb 0:49:45
123 Julien Vermote (Bel) Team Dimension Data 0:50:08
124 Ian Stannard (GBr) Team Ineos 0:50:27
125 Luka Pibernik (Slo) Bahrain Merida 0:51:01
126 Florian Vachon (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:51:12
127 James Whelan (Aus) EF Education First 0:52:09
128 Alvaro José Hodeg Chagui (Col) Deceuninck – Quick Step 0:52:56
129 Jaco Venter (RSA) Team Dimension Data 0:52:58
130 Arnaud Courteille (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:53:17
131 William Bonnet (Fra) Groupama – FDJ 0:54:33
132 Julius Van Den Berg (Ned) EF Education First 0:55:13
133 Yoann Bagot (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:55:16
134 Maxime Cam (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:57:44
135 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates 0:59:04
136 André Greipel (GER) Team Arkéa – Samsic 0:59:59
137 Lorrenzo Manzin (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 1:01:02