Foto: Szymon Gruchalski

Edvald Boasson Hagen (Team Dimension Data) triumfował na trzecim etapie Tour of Norway i został nowym liderem wyścigu. 

Trzeci etap wyścigu w Norwegii liczył ponad 180 kilometrów i prowadził z Lyngdal do Kristiansand. Po drodze musieli zmierzyć się z dwoma oznaczonymi podjazdami, a końcówka wyścigu była dość pagórkowata.

W ulewnym deszczu na jazdę przed peletonem zdecydowali się: Nikita Stalnov (Astana), Andreas Vangstad (Joker Fuel of Norway) i Andre Sotberg (Team Coop).

Pierwszą górską i lotną premię wygrał Vangstad. Na drugim dziś podjeździe z ucieczki na samotny atak zdecydował się Stalnov. Jednak po kilkunastu kilometrach zawodnik z Kazachstanu został doścignięty przez konkurentów.

Mocno naciskający peleton skasował ucieczkę na 30 kilometrów przed metą. 15 kilometrów dalej na atak zdecydował się Carl Fredrik Hagen (Lotto Soudal). Norweg na czele jechał tylko kilka minut.

Na ostatnim podjeździe mocno nacisnął Tim Wellens (Lotto Soudal). To spowodowało, że peleton mocno się naciągnął. Jednak wszystko zjechało się na 3500 metrów przed metą. Chwilę później kolejny atak zainicjował  Ben Swift (Team Ineos), a na jego kole utrzymał się tylko Edvald Boasson Hagen (Dimension Data).

Boasson Hagen nie dawał za wygraną i mimo naciskającego peletonu triumfował na ulicach Kristiansand. Norweg został także nowym liderem wyścigu.

Drugi był Joris Nieuwenhuis (Team Sunweb), a trzeci Alexander Kristoff (UAE Team Emirates).

Wyniki trzeciego etapu:

1 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Dimension Data 4:25:47
2 Joris Nieuwenhuis (Ned) Team Sunweb 0:00:02
3 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates 0:00:03
4 Cees Bol (Ned) Team Sunweb 0:00:03
5 Alex Kirsch (Lux) Trek – Segafredo 0:00:03
6 Davide Martinelli (Ita) Deceuninck – Quick Step 0:00:03
7 Luka Mezgec (Slo) Mitchelton – Scott 0:00:03
8 Tom Van Asbroeck (Bel) Israel Cycling Academy 0:00:03
9 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Ineos 0:00:03
10 Marc Hirschi (SUI) Team Sunweb 0:00:03
11 Lawrence Naesen (Bel) Lotto Soudal 0:00:03
12 Milan Menten (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:03
13 Yves Lampaert (Bel) Deceuninck – Quick Step 0:00:03
14 Tom Scully (NZl) EF Education First 0:00:03
15 Trond Håkon Trondsen (Nor) Team Coop 0:00:03
16 Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto Soudal 0:00:03
17 Connor Swift (GBr) Team Arkéa – Samsic 0:00:03
18 Sep Vanmarcke (Bel) EF Education First 0:00:03
19 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal 0:00:03
20 Ben Swift (GBr) Team Ineos 0:00:03
21 Moreno Hofland (Ned) EF Education First 0:00:03
22 Michał Gołaś (Pol) Team Ineos 0:00:03
23 Sondre Holst Enger (Nor) Israel Cycling Academy 0:00:03
24 Taco Van Der Hoorn (Ned) Team Jumbo – Visma 0:00:03
25 Jonas Abrahamsen (Nor) Uno-X Norwegian Development Team 0:00:03
26 Yevgeniy Gidich (Kaz) Astana Pro Team 0:00:03
27 Sergei Chernetskii (Rus) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:03
28 Luis León Sanchez (Esp) Astana Pro Team 0:00:03
29 August Jensen (Nor) Israel Cycling Academy 0:00:03
30 Pieter Weening (Ned) Roompot – Charles 0:00:03
31 Markus Hoelgaard (Nor) Uno-X Norwegian Development Team 0:00:03
32 Hernando Bohorquez Sanchez (Col) Astana Pro Team 0:00:03
33 Sven Erik Bystrøm (Nor) UAE Team Emirates 0:00:03
34 Maarten Wynants (Bel) Team Jumbo – Visma 0:00:03
35 Alexander Aranburu Deba (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:03
36 Lucas Eriksson (Swe) Riwal Readynez Cycling Team 0:00:03
37 Omer Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy 0:00:03
38 Franck Bonnamour (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:00:03
39 Sander Armée (Bel) Lotto Soudal 0:00:03
40 Carl Fredrik Hagen (Nor) Lotto Soudal 0:00:03
41 Alessandro Fedeli (Ita) Delko Marseille Provence 0:00:03
42 Tim Declercq (Bel) Deceuninck – Quick Step 0:00:03
43 Dries Van Gestel (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:03
44 Kristian Aasvold (Nor) Team Coop 0:00:03
45 Edoardo Affini (Ita) Mitchelton – Scott 0:00:03
46 Jacob Eriksson (Swe) Team Coop 0:00:03
47 Floris De Tier (Bel) Team Jumbo – Visma 0:00:03
48 Kevin Deltombe (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:03
49 Aleksandr Riabushenko (Blr) UAE Team Emirates 0:00:03
50 Anders Skaarseth (Nor) Uno-X Norwegian Development Team 0:00:03
51 Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy 0:00:03
52 Rasmus Fossum Tiller (Nor) Team Dimension Data 0:00:03
53 Callum Scotson (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:03
54 Julius Van Den Berg (Ned) EF Education First 0:00:03
55 Andreas Vangstad (Nor) Joker Fuel of Norway 0:00:03
56 Torstein Træen (Nor) Uno-X Norwegian Development Team 0:00:03
57 Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Riwal Readynez Cycling Team 0:00:03
58 Koen De Kort (Ned) Trek – Segafredo 0:00:03
59 Remco Evenepoel (Bel) Deceuninck – Quick Step 0:00:03
60 Petr Vakoc (Cze) Deceuninck – Quick Step 0:00:03
61 Manuele Mori (Ita) UAE Team Emirates 0:00:19
62 Krister Hagen (Nor) Riwal Readynez Cycling Team 0:00:34
63 Kristoffer Skjerping (Nor) Uno-X Norwegian Development Team 0:00:59
64 Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates 0:00:59
65 Louis Bendixen (Den) Team Coop 0:00:59
66 Boy Van Poppel (Ned) Roompot – Charles 0:01:18
67 Elmar Reinders (Ned) Roompot – Charles 0:01:18
68 Erik Nordsaeter Resell (Nor) Uno-X Norwegian Development Team 0:01:18
69 Ian Stannard (GBr) Team Ineos 0:01:18
70 Iuri Filosi (Ita) Delko Marseille Provence 0:01:18
71 Nikolas Maes (Bel) Lotto Soudal 0:01:18
72 Zhandos Bizhigitov (Kaz) Astana Pro Team 0:01:18
73 Eduard-Michael Grosu (Rou) Delko Marseille Provence 0:01:18
74 Yuriy Natarov (Kaz) Astana Pro Team 0:01:18
75 Vasil Kiryienka (Blr) Team Ineos 0:01:18
76 Alvaro José Hodeg Chagui (Col) Deceuninck – Quick Step 0:01:18
77 Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates 0:01:18
78 Sebastian Langeveld (Ned) EF Education First 0:01:18
79 Gino Mäder (SUI) Team Dimension Data 0:01:24
80 Ole Forfang (Nor) Joker Fuel of Norway 0:01:30
81 Ryan Mullen (Irl) Trek – Segafredo 0:01:30
82 Michael Valgren Andersen (Den) Team Dimension Data 0:01:38
83 Alex Frame (NZl) Trek – Segafredo 0:01:38
84 Alexander Edmondson (Aus) Mitchelton – Scott 0:01:52
85 Sasha Weemaes (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:02:46
86 Alexander Kamp (Den) Riwal Readynez Cycling Team 0:00:03
87 Bert-Jan Lindeman (Ned) Team Jumbo – Visma 0:04:02
88 Florian Vachon (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:04:22
89 Robert Stannard (Aus) Mitchelton – Scott 0:04:25
90 Dennis Van Winden (Ned) Israel Cycling Academy 0:04:59
91 Julien Vermote (Bel) Team Dimension Data 0:05:11
92 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek – Segafredo 0:05:11
93 Matteo Malucelli (Ita) Caja Rural – Seguros RGA 0:05:11
94 Stephen Cummings (GBr) Team Dimension Data 0:05:11
95 Sebastian Mora Vedri (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:05:11
96 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team 0:05:39
97 Asbjørn Kragh Andersen (Den) Team Sunweb 0:05:39
98 Brenton Jones (Aus) Delko Marseille Provence 0:05:39
99 Søren Wærenskjold (Nor) Joker Fuel of Norway 0:06:11
100 Kenny De Ketele (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:06:11
101 Bram Welten (Ned) Team Arkéa – Samsic 0:06:11
102 Preben Van Hecke (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:06:29
103 Henrik Evensen (Nor) Joker Fuel of Norway 0:07:48
104 James Whelan (Aus) EF Education First 0:08:17
105 Torkil Veyhe (Den) Riwal Readynez Cycling Team 0:08:17
106 Eirik Lunder (Nor) Team Coop 0:08:28
107 Andre Sotberg (Nor) Team Coop 0:08:28
108 Florian Stork (GER) Team Sunweb 0:08:28
109 Herman Dahl (Nor) Joker Fuel of Norway 0:08:28
110 Roy Curvers (Ned) Team Sunweb 0:08:28
111 Rasmus Christian Quaade (Den) Riwal Readynez Cycling Team 0:08:28
112 Nelson Soto Martinez (Col) Caja Rural – Seguros RGA 0:08:28
113 Christopher Lawless (GBr) Team Ineos 0:08:28
114 Przemysław Kasperkiewicz (Pol) Delko Marseille Provence 0:10:31
115 Alan Banaszek (Pol) Caja Rural – Seguros RGA 0:10:54
DNF Lars Boom (Ned) Roompot – Charles
DNF Amaël Moinard (Fra) Team Arkéa – Samsic
DNS Fritjof Røinås (Nor) Joker Fuel of Norway

Klasyfikacja generalna po trzecim etapie:

1 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Dimension Data 12:30:03
2 Cees Bol (Ned) Team Sunweb 0:00:07
3 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates 0:00:09
4 Joris Nieuwenhuis (Ned) Team Sunweb 0:00:10
5 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Ineos 0:00:11
6 Franck Bonnamour (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:00:12
7 Taco Van Der Hoorn (Ned) Team Jumbo – Visma 0:00:14
8 Markus Hoelgaard (Nor) Uno-X Norwegian Development Team 0:00:14
9 Omer Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy 0:00:16
10 Jacob Eriksson (Swe) Team Coop 0:00:16
11 Alex Kirsch (Lux) Trek – Segafredo 0:00:17
12 Tom Van Asbroeck (Bel) Israel Cycling Academy 0:00:17
13 Lawrence Naesen (Bel) Lotto Soudal 0:00:17
14 Luka Mezgec (Slo) Mitchelton – Scott 0:00:17
15 Trond Håkon Trondsen (Nor) Team Coop 0:00:17
16 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal 0:00:17
17 Milan Menten (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:17
18 Moreno Hofland (Ned) EF Education First 0:00:17
19 Sep Vanmarcke (Bel) EF Education First 0:00:17
20 Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto Soudal 0:00:17
21 Marc Hirschi (SUI) Team Sunweb 0:00:17
22 Sondre Holst Enger (Nor) Israel Cycling Academy 0:00:17
23 Ben Swift (GBr) Team Ineos 0:00:17
24 Sergei Chernetskii (Rus) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:17
25 August Jensen (Nor) Israel Cycling Academy 0:00:17
26 Yves Lampaert (Bel) Deceuninck – Quick Step 0:00:17
27 Luis León Sanchez (Esp) Astana Pro Team 0:00:17
28 Yevgeniy Gidich (Kaz) Astana Pro Team 0:00:17
29 Alexander Aranburu Deba (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:17
30 Jonas Abrahamsen (Nor) Uno-X Norwegian Development Team 0:00:17
31 Sven Erik Bystrøm (Nor) UAE Team Emirates 0:00:17
32 Edoardo Affini (Ita) Mitchelton – Scott 0:00:17
33 Lucas Eriksson (Swe) Riwal Readynez Cycling Team 0:00:17
34 Dries Van Gestel (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:17
35 Aleksandr Riabushenko (Blr) UAE Team Emirates 0:00:17
36 Carl Fredrik Hagen (Nor) Lotto Soudal 0:00:17
37 Kevin Deltombe (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:17
38 Floris De Tier (Bel) Team Jumbo – Visma 0:00:17
39 Kristian Aasvold (Nor) Team Coop 0:00:17
40 Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy 0:00:17
41 Andreas Vangstad (Nor) Joker Fuel of Norway 0:00:18
42 Torstein Træen (Nor) Uno-X Norwegian Development Team 0:00:23
43 Davide Martinelli (Ita) Deceuninck – Quick Step 0:00:24
44 Connor Swift (GBr) Team Arkéa – Samsic 0:00:24
45 Pieter Weening (Ned) Roompot – Charles 0:00:24
46 Hernando Bohorquez Sanchez (Col) Astana Pro Team 0:00:24
47 Michał Gołaś (Pol) Team Ineos 0:00:24
48 Anders Skaarseth (Nor) Uno-X Norwegian Development Team 0:00:24
49 Callum Scotson (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:24
50 Rasmus Fossum Tiller (Nor) Team Dimension Data 0:00:24
51 Maarten Wynants (Bel) Team Jumbo – Visma 0:00:24
52 Tim Declercq (Bel) Deceuninck – Quick Step 0:00:24
53 Petr Vakoc (Cze) Deceuninck – Quick Step 0:00:24
54 Sander Armée (Bel) Lotto Soudal 0:00:24
55 Koen De Kort (Ned) Trek – Segafredo 0:00:24
56 Alessandro Fedeli (Ita) Delko Marseille Provence 0:00:24
57 Julius Van Den Berg (Ned) EF Education First 0:00:24
58 Remco Evenepoel (Bel) Deceuninck – Quick Step 0:00:24
59 Alexander Kamp (Den) Riwal Readynez Cycling Team 0:00:24
60 Krister Hagen (Nor) Riwal Readynez Cycling Team 0:00:48
61 Tom Scully (NZl) EF Education First 0:01:11
62 Louis Bendixen (Den) Team Coop 0:01:13
63 Kristoffer Skjerping (Nor) Uno-X Norwegian Development Team 0:01:13
64 Alvaro José Hodeg Chagui (Col) Deceuninck – Quick Step 0:01:22
65 Eduard-Michael Grosu (Rou) Delko Marseille Provence 0:01:26
66 Boy Van Poppel (Ned) Roompot – Charles 0:01:32
67 Elmar Reinders (Ned) Roompot – Charles 0:01:35
68 Vasil Kiryienka (Blr) Team Ineos 0:01:39
69 Erik Nordsaeter Resell (Nor) Uno-X Norwegian Development Team 0:01:39
70 Sebastian Langeveld (Ned) EF Education First 0:01:39
71 Ian Stannard (GBr) Team Ineos 0:01:39
72 Gino Mäder (SUI) Team Dimension Data 0:01:45
73 Ryan Mullen (Irl) Trek – Segafredo 0:01:51
74 Ole Forfang (Nor) Joker Fuel of Norway 0:01:51
75 Michael Valgren Andersen (Den) Team Dimension Data 0:01:59
76 Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Riwal Readynez Cycling Team 0:02:10
77 Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates 0:02:11
78 Iuri Filosi (Ita) Delko Marseille Provence 0:02:12
79 Zhandos Bizhigitov (Kaz) Astana Pro Team 0:02:27
80 Yuriy Natarov (Kaz) Astana Pro Team 0:02:27
81 Nikolas Maes (Bel) Lotto Soudal 0:02:42
82 Alex Frame (NZl) Trek – Segafredo 0:03:50
83 Bert-Jan Lindeman (Ned) Team Jumbo – Visma 0:04:16
84 Robert Stannard (Aus) Mitchelton – Scott 0:04:39
85 Florian Vachon (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:04:43
86 Brenton Jones (Aus) Delko Marseille Provence 0:06:00
87 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team 0:06:22
88 Manuele Mori (Ita) UAE Team Emirates 0:06:32
89 Julien Vermote (Bel) Team Dimension Data 0:06:35
90 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek – Segafredo 0:06:35
91 Preben Van Hecke (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:07:23
92 Søren Wærenskjold (Nor) Joker Fuel of Norway 0:07:28
93 Sebastian Mora Vedri (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:07:56
94 Henrik Evensen (Nor) Joker Fuel of Norway 0:08:09
95 Christopher Lawless (GBr) Team Ineos 0:08:42
96 Eirik Lunder (Nor) Team Coop 0:08:49
97 Alexander Edmondson (Aus) Mitchelton – Scott 0:09:09
98 Andre Sotberg (Nor) Team Coop 0:09:20
99 James Whelan (Aus) EF Education First 0:09:40
100 Rasmus Christian Quaade (Den) Riwal Readynez Cycling Team 0:09:52
101 Sasha Weemaes (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:10:03
102 Matteo Malucelli (Ita) Caja Rural – Seguros RGA 0:10:14
103 Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates 0:10:23
104 Stephen Cummings (GBr) Team Dimension Data 0:10:32
105 Przemysław Kasperkiewicz (Pol) Delko Marseille Provence 0:10:45
106 Kenny De Ketele (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:11:09
107 Alan Banaszek (Pol) Caja Rural – Seguros RGA 0:11:15
108 Herman Dahl (Nor) Joker Fuel of Norway 0:12:28
109 Roy Curvers (Ned) Team Sunweb 0:15:38
110 Bram Welten (Ned) Team Arkéa – Samsic 0:16:40
111 Nelson Soto Martinez (Col) Caja Rural – Seguros RGA 0:17:55
112 Florian Stork (GER) Team Sunweb 0:20:59
113 Asbjørn Kragh Andersen (Den) Team Sunweb 0:21:43
114 Torkil Veyhe (Den) Riwal Readynez Cycling Team 0:22:54
115 Dennis Van Winden (Ned) Israel Cycling Academy 0:32:59