fot. organizatora

Klasyk Skalmierzycki jest wyścigiem kolarskim dla amatorów o zasięgu
ogólnopolskim organizowanym przez Towarzystwo Rowerowe Sokół
Skalmierzyce od 2015 roku.

W zawodach mogą wziąć udział osoby, które posiadają rower szosowy z kierownicą typu “baranek”. Wyznaczona jest dolna granica wiekowa 16 lat. W tym roku w porównaniu do lat poprzednich zostanie zmieniona trochę formuła wyścigu. W poprzednich latach odbywał się jeden start dla wszystkich grup wiekowych. W tym roku wystartują 3 grupy, podzielone na kategorie: od M1 – M4, M5- M6 oraz M7 i Kobiety. Trasa wyścigu przebiega przez kilka miejscowości Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce. Do tej pory start odbywał się na ulicy Polnej przy cmentarzu w Nowych Skalmierzycach i trasa przebiegała przez miejscowości Mączniki, Węgry, Chotów, Chotów Nowy, Węgry, Śliwniki i kolarze wracali do Nowych Skalmierzyc na ulicę Polną. W tym roku zostanie zmienione miejsce startu. Start został przeniesiony w rejon Starego Kina w Nowych Skalmierzycach.

Wyścig jest bardzo atrakcyjny dla publiczności, ponieważ odbywa się na rundach. Mieszkańcy gminy to wydarzenie traktują już jako tradycję i w związku z tym wielu wychodzi przed domy, aby dopingować biorących udział w zmaganiach zawodników. Niektórzy z mieszkańców wystawiają nawet grille przed dom i urządzają sobie piknik. Dla nas, jako organizatorów, postawa mieszkańców jest bardzo budująca i dzięki takiemu zachowaniu widzimy poparcie społeczne imprezy oraz wyrozumiałość, mimo utrudnień w ruchu drogowym, występujących w tym dniu.

Klasyk Skalmierzycki nie byłby wyjątkowy, gdyby nie obywały się zawody dla dzieci. Od drugiej edycji wyścigu, przy wsparciu nauczycieli organizujemy zawody dla najmłodszych. Z roku na roku grono uczestników w tych zawodach się powiększa. Co nas bardzo cieszy. Udział w zawodach mogą brać dzieci na rowerkach biegowych i trochę starsze
dzieci już na zwykłych rowerach. Zawody polegają na jak najszybszym pokonaniu toru przeszkód oraz na jeździe indywidualnej na czas. Na naszym wyścigu nikt nie czuje się przegranym ponieważ każde dziecko otrzymuje pamiątkowy medal za udział. A trójka najlepszych uczestników staje na podium i ma szansę poczuć się jak prawdziwi zwycięzcy. Dzięki udziałowi dzieci w zawodach impreza przyjmuje charakter pikniku rodzinnego. Dla uatrakcyjnienia czasu dla dzieci, wynajmujemy animatorów kultury, zamki dmuchane.

Klasyk Skalmierzycki w liczbach:

I edycja w roku 2015 była dla nas miłą niespodzianką. Powodem tego była frekwencja której się nie spodziewaliśmy. Udział wzięło 116 uczestników. Uczestnicy przyjechali do nas nie tylko z naszego najbliższego regionu. Nie zabrakło uczestników z województwa łódzkiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego.

II edycja to 146 uczestników i niektórzy co pokusili się o przyjazd z Krakowa, Gdańska czy Warszawy.

III Edycja to udział 142 uczestników.

IV Klasyk okazał się rekordowy jak do tej pory. Na starcie pojawiło
się 168 uczestników, którzy uzyskali rekordową średnią 45km/h.

Patronaty honorowe nad naszym wyścigiem obejmowali tacy zawodnicy jak:

Bartłomiej Matysiak

Eryk Latoń

Przemysław Kasperkiewicz

A w tym roku Bartek Mikler

Do tej pory możemy pochwalić się wieloma pozytywnymi opiniami na temat wyścigu. Zawdzięczamy je temu, że mamy zabezpieczenie trasy na bardzo wysokim poziomie, jakością nagród, jakością obsługi w biurze zawodów.

Ten rok jest dla nas wyjątkowy ponieważ odbędzie się V Klasyk Skalmierzycki. Który planujemy przygotować jeszcze lepiej, niż dotychczasowe edycje.

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments