Tao Geoghegan Hart (Team Sky) był najlepszy na pierwszym etapie Tour of the Alps. Ambitnie atakujący Rafał Majka (BORA-hansgrohe) zajął ósme miejsce.

Austriacka miejscowość Kufstein była areną pierwszego dnia tegorocznej edycji Tour of the Alps, znanego wcześniej jako Giro del Trentino. Kolarze mieli do przejechania 144 kilometry po pagórkowatej trasie, na której usytuowano dwa oznaczone podjazdy.

Na liście startowej było czterech Polaków: Rafał Majka, Maciej Bodnar i Paweł Poljański (wszyscy BORA-hansgrohe) oraz Alan Banaszek (Caja Rural – Seguros RGA).

W pierwszą ucieczkę tegorocznego wyścigu zabrali się: Maximilian Kuen (Team Vorarlberg Santic), Patrick Gamper (Tirol KTM Cycling Team), Matthias Krizek (Team Felbermayr – Simplon Wels) oraz Emil Dima ( Giotti Victoria – Palomar).

Górską premię trzeciej kategorii (Mariastein) wygrał Dima. Przewaga czwórki w pewnym momencie urosła nawet do pięciu minut, ale peleton prowadzony głównie przez Astanę i Team Sky kontrolował sytuację.

Tuż przed drugim dziś podjazdem (Hinterthiersee – 2,0 km długości; średnie nachylenie 9,9%) z dużej grupy skontrował Simone Velasco (Neri Sottoli – Selle Italia – KTM). Podczas pokonywania wzniesienia ucieczka się podzieliła i na czele zostali Krizek i Dima. Na szczycie pierwszy był Rumun Dima, który został pierwszym liderem klasyfikacji górskiej.

Zmęczony Dima na zjeździe został prześcignięty przez kolarza z Team Felbermayr – Simplon Wels. 15 kilometrów przed metą prowadzącego wyprzedził kontrujący z dużej grupy Georg Zimmermann (Tirol KTM Cycling Team), ale tuż za nim był już naciągnięty peleton.

Wszystko zjechało się kilometr dalej. Bardzo wysoko na nieoznaczonym kolejnym podjeździe jechał Rafał Majka. Po chwili spokoju na atak zdecydował się sam Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida). Na jego kole utrzymali się tylko Majka oraz dwaj kolarze Team Sky: Pavel Sivakov oraz Tao Geoghegan Hart.

10 kilometrów przed metą czwórka miała 18 sekund przewagi nad grupą prowadzoną przez Astanę. Mocna praca zawodników ekipy z Kazachstanu spowodowała, że pięć kilometrów dalej ucieczka z Rafałem została doścignięta.

4000 metrów przed metą na zjeździe swoich sił spróbował “Zgred”, ale akcję Polaka skasował niestety Nibali. O zwycięstwie zadecydował finisz z około dwudziestoosobowej grupy.

Najszybszy okazał się Tao Geoghegan Hart (Team Sky). Jest to dla Brytyjczyka pierwszy triumf w profesjonalnej karierze. Kolejne miejsca zajęli Alex Aranburu (Caja Rural – Seguros RGA) i Roland Thalmann (Team Vorarlberg Santic). Ósmy był Rafał Majka (BORA-hansgrohe).

Wyniki pierwszego etapu:

Pozycja Kolarz Ekipa Czas
1 GEOGHEGAN HART Tao Team Sky 3:30:48
2 ARANBURU Alex Caja Rural – Seguros RGA ,,
3 THALMANN Roland Team Vorarlberg Santic ,,
4 BILBAO Pello Astana Pro Team ,,
5 STALNOV Nikita Astana Pro Team ,,
6 FROOME Chris Team Sky ,,
7 VLASOV Aleksandr Gazprom-RusVelo ,,
8 MAJKA Rafał BORA – hansgrohe ,,
9 CARBONI Giovanni Bardiani – CSF ,,
10 QUINTANA Dayer Neri Sottoli – Selle Italia – KTM ,,
11 CATTANEO Mattia Androni Giocattoli – Sidermec ,,
12 GABBURO Davide Neri Sottoli – Selle Italia – KTM ,,
13 VUILLERMOZ Alexis AG2R La Mondiale ,,
14 FLÓREZ Miguel Eduardo Androni Giocattoli – Sidermec ,,
15 ITURRIA Mikel Euskadi Basque Country – Murias ,,
16 RAVANELLI Simone Italy ,,
17 NIBALI Vincenzo Bahrain Merida ,,
18 ELISSONDE Kenny Team Sky ,,
19 PERNSTEINER Hermann Bahrain Merida ,,
20 SIVAKOV Pavel Team Sky ,,
21 HIRT Jan Astana Pro Team ,,
22 CANOLA Marco Nippo Vini Fantini Faizanè 1:06
23 ZEITS Andrey Astana Pro Team ,,
24 SCHILLINGER Andreas BORA – hansgrohe 1:16
25 OSORIO Alejandro Nippo Vini Fantini Faizanè 1:18
26 GAVAZZI Francesco Androni Giocattoli – Sidermec ,,
27 MAISON Jérémy Team Arkéa Samsic ,,
28 QUINTERO Carlos Manzana Postobon ,,
29 CATALDO Dario Astana Pro Team ,,
30 MASNADA Fausto Androni Giocattoli – Sidermec ,,
31 SHILOV Sergey Gazprom-RusVelo ,,
32 SAVINI Daniel Bardiani – CSF ,,
33 GESBERT Élie Team Arkéa Samsic ,,
34 VELASCO Simone Neri Sottoli – Selle Italia – KTM ,,
35 BIDARD François AG2R La Mondiale ,,
36 ROMANO Francesco Bardiani – CSF ,,
37 DOUBLE Paul Team Colpack ,,
38 SANTAROMITA Ivan Nippo Vini Fantini Faizanè ,,
39 BOARO Manuele Astana Pro Team ,,
40 POLJAŃSKI Paweł BORA – hansgrohe ,,
41 BISOLTI Alessandro Androni Giocattoli – Sidermec ,,
42 REYES Aldemar Manzana Postobon ,,
43 GAROSIO Andrea Bahrain Merida ,,
44 AMEZQUETA Julen Caja Rural – Seguros RGA ,,
45 DUPONT Hubert AG2R La Mondiale ,,
46 NIBALI Antonio Bahrain Merida ,,
47 BUSATO Matteo Androni Giocattoli – Sidermec ,,
48 BOUCHARD Geoffrey AG2R La Mondiale ,,
49 RYBALKIN Aleksey Gazprom-RusVelo ,,
50 GARCÍA Jhojan Manzana Postobon ,,
51 BIZKARRA Mikel Euskadi Basque Country – Murias ,,
52 RABITSCH Stephan Team Felbermayr – Simplon Wels 1:44
53 ZIMMERMANN Georg Tirol KTM Cycling Team ,,
54 ZURLO Federico Giotti Victoria – Palomar 1:46
55 DALLA VALLE Nicolas Tirol KTM Cycling Team ,,
56 BRKIC Benjamin Team Felbermayr – Simplon Wels 1:49
57 DÍAZ José Manuel Team Vorarlberg Santic ,,
58 MOINARD Amaël Team Arkéa Samsic ,,
59 GASTAUER Ben AG2R La Mondiale ,,
60 NYCH Artem Gazprom-RusVelo ,,
61 ZARDINI Edoardo Neri Sottoli – Selle Italia – KTM ,,
62 RAGGIO Luca Neri Sottoli – Selle Italia – KTM ,,
63 ROVNY Ivan Gazprom-RusVelo ,,
64 WACKERMANN Luca Bardiani – CSF 2:06
65 ORSINI Umberto Bardiani – CSF 2:15
66 COVILI Luca Bardiani – CSF ,,
67 BANZER Gordian Team Vorarlberg Santic 4:05
68 STÜSSI Colin Team Vorarlberg Santic ,,
69 AGNOLI Valerio Bahrain Merida ,,
70 ROCCHETTI Filippo Team Colpack ,,
71 KRIZEK Matthias Team Felbermayr – Simplon Wels ,,
72 GAMPER Patrick Tirol KTM Cycling Team 5:00
73 WILDAUER Markus Tirol KTM Cycling Team 5:34
74 SUAZA Bernardo Manzana Postobon ,,
75 CACCIOTTI Andrea Italy ,,
76 GRODZICKI Cezary Italy ,,
77 OSORIO Juan Felipe Manzana Postobon ,,
78 BAJC Andi Team Felbermayr – Simplon Wels ,,
79 LEHNER Daniel Team Felbermayr – Simplon Wels ,,
80 SCHELLING Patrick Team Vorarlberg Santic ,,
81 BOTTA Davide Team Colpack ,,
82 KUEN Maximilian Team Vorarlberg Santic ,,
83 GREGAARD Jonas Astana Pro Team ,,
84 CORRADINI Michele Italy ,,
85 PUCCIO Salvatore Team Sky ,,
86 ACOSTA Ruben Dario Nippo Vini Fantini Faizanè ,,
87 TIZZA Marco Italy ,,
88 VULCAN Denis Marian Giotti Victoria – Palomar 6:26
89 DIMA Emil Giotti Victoria – Palomar ,,
90 BARCELÓ Fernando Euskadi Basque Country – Murias 7:43
91 FEILLU Brice Team Arkéa Samsic ,,
92 LÓPEZ-CÓZAR Juan Antonio Euskadi Basque Country – Murias ,,
93 BONGIORNO Francesco Manuel Neri Sottoli – Selle Italia – KTM ,,
94 LE ROUX Romain Team Arkéa Samsic ,,
95 BODNAR Maciej BORA – hansgrohe ,,
96 TONIATTI Andrea Team Colpack ,,
97 TAROZZI Manuele Italy ,,
98 KOBERNYAK Evgeny Gazprom-RusVelo ,,
99 VISCONTI Giovanni Neri Sottoli – Selle Italia – KTM ,,
100 BAGÜES Aritz Euskadi Basque Country – Murias 8:08
101 GONZÁLEZ David Caja Rural – Seguros RGA ,,
102 NICOLAU Joel Caja Rural – Seguros RGA ,,
103 CIMA Damiano Nippo Vini Fantini Faizanè ,,
104 BAGIOLI Nicola Nippo Vini Fantini Faizanè ,,
105 GARAVAGLIA Giacomo Team Colpack ,,
106 SAGAN Juraj BORA – hansgrohe ,,
107 AMADOR Juan José Manzana Postobon ,,
108 SELIG Rüdiger BORA – hansgrohe ,,
109 BAYER Tobias Tirol KTM Cycling Team ,,
110 RIVI Samuele Tirol KTM Cycling Team ,,
111 GEISMAYR Daniel Team Vorarlberg Santic ,,
112 DURANTI Jalel Team Colpack ,,
113 SHALUNOV Evgeny Gazprom-RusVelo ,,
114 EL GOUZI Omar Tirol KTM Cycling Team 11:58
115 MANGERTSEDER Matthias Team Felbermayr – Simplon Wels ,,
116 KIERNER Florian Team Felbermayr – Simplon Wels ,,
117 ONESTI Emanuele Giotti Victoria – Palomar ,,
118 STERBINI Simone Giotti Victoria – Palomar ,,
119 CUADROS Álvaro Caja Rural – Seguros RGA ,,
120 SAMITIER Sergio Euskadi Basque Country – Murias ,,
121 UDONDO Gotzon Euskadi Basque Country – Murias ,,
122 WANG Meiyin Bahrain Merida ,,
123 JARAMILLO Daniel Manzana Postobon ,,
124 SENNI Manuel Bardiani – CSF ,,
125 SANTORO Antonio Italy ,,
126 JITARU Ciprian Giotti Victoria – Palomar 15:40
127 BASSO Leonardo Team Sky ,,
128 DOBRE Vlad-nicolae Giotti Victoria – Palomar ,,
129 MOSER Moreno Nippo Vini Fantini Faizanè ,,
DNF MUÑOZ Daniel Androni Giocattoli – Sidermec -0
DNF BANASZEK Alan Caja Rural – Seguros RGA ,,
DNF ACKERMANN Pascal BORA – hansgrohe ,,

 

Klasyfikacja generalna po pierwszym etapie:

Pozycja Kolarz Ekipa Czas
1 GEOGHEGAN HART Tao Team Sky 3:30:38
2 THALMANN Roland Team Vorarlberg Santic 0:06
3 BILBAO Pello Astana Pro Team 0:10
4 STALNOV Nikita Astana Pro Team ,,
5 FROOME Chris Team Sky ,,
6 VLASOV Aleksandr Gazprom-RusVelo ,,
7 MAJKA Rafał BORA – hansgrohe ,,
8 CARBONI Giovanni Bardiani – CSF ,,
9 QUINTANA Dayer Neri Sottoli – Selle Italia – KTM ,,
10 CATTANEO Mattia Androni Giocattoli – Sidermec ,,
11 GABBURO Davide Neri Sottoli – Selle Italia – KTM ,,
12 VUILLERMOZ Alexis AG2R La Mondiale ,,
13 FLÓREZ Miguel Eduardo Androni Giocattoli – Sidermec ,,
14 ITURRIA Mikel Euskadi Basque Country – Murias ,,
15 RAVANELLI Simone Italy ,,
16 NIBALI Vincenzo Bahrain Merida ,,
17 ELISSONDE Kenny Team Sky ,,
18 PERNSTEINER Hermann Bahrain Merida ,,
19 SIVAKOV Pavel Team Sky ,,
20 HIRT Jan Astana Pro Team ,,
21 ARANBURU Alex Caja Rural – Seguros RGA 0:14
22 CANOLA Marco Nippo Vini Fantini Faizanè 1:16
23 ZEITS Andrey Astana Pro Team ,,
24 SCHILLINGER Andreas BORA – hansgrohe 1:26
25 OSORIO Alejandro Nippo Vini Fantini Faizanè 1:28
26 GAVAZZI Francesco Androni Giocattoli – Sidermec ,,
27 MAISON Jérémy Team Arkéa Samsic ,,
28 QUINTERO Carlos Manzana Postobon ,,
29 CATALDO Dario Astana Pro Team ,,
30 MASNADA Fausto Androni Giocattoli – Sidermec ,,
31 SHILOV Sergey Gazprom-RusVelo ,,
32 SAVINI Daniel Bardiani – CSF ,,
33 GESBERT Élie Team Arkéa Samsic ,,
34 VELASCO Simone Neri Sottoli – Selle Italia – KTM ,,
35 BIDARD François AG2R La Mondiale ,,
36 ROMANO Francesco Bardiani – CSF ,,
37 DOUBLE Paul Team Colpack ,,
38 SANTAROMITA Ivan Nippo Vini Fantini Faizanè ,,
39 BOARO Manuele Astana Pro Team ,,
40 POLJAŃSKI Paweł BORA – hansgrohe ,,
41 BISOLTI Alessandro Androni Giocattoli – Sidermec ,,
42 REYES Aldemar Manzana Postobon ,,
43 GAROSIO Andrea Bahrain Merida ,,
44 AMEZQUETA Julen Caja Rural – Seguros RGA ,,
45 DUPONT Hubert AG2R La Mondiale ,,
46 NIBALI Antonio Bahrain Merida ,,
47 BUSATO Matteo Androni Giocattoli – Sidermec ,,
48 BOUCHARD Geoffrey AG2R La Mondiale ,,
49 RYBALKIN Aleksey Gazprom-RusVelo ,,
50 GARCÍA Jhojan Manzana Postobon ,,
51 BIZKARRA Mikel Euskadi Basque Country – Murias ,,
52 RABITSCH Stephan Team Felbermayr – Simplon Wels 1:54
53 ZIMMERMANN Georg Tirol KTM Cycling Team ,,
54 ZURLO Federico Giotti Victoria – Palomar 1:56
55 DALLA VALLE Nicolas Tirol KTM Cycling Team ,,
56 BRKIC Benjamin Team Felbermayr – Simplon Wels 1:59
57 DÍAZ José Manuel Team Vorarlberg Santic ,,
58 MOINARD Amaël Team Arkéa Samsic ,,
59 GASTAUER Ben AG2R La Mondiale ,,
60 NYCH Artem Gazprom-RusVelo ,,
61 ZARDINI Edoardo Neri Sottoli – Selle Italia – KTM ,,
62 RAGGIO Luca Neri Sottoli – Selle Italia – KTM ,,
63 ROVNY Ivan Gazprom-RusVelo ,,
64 WACKERMANN Luca Bardiani – CSF 2:16
65 ORSINI Umberto Bardiani – CSF 2:25
66 COVILI Luca Bardiani – CSF ,,
67 BANZER Gordian Team Vorarlberg Santic 4:15
68 STÜSSI Colin Team Vorarlberg Santic ,,
69 AGNOLI Valerio Bahrain Merida ,,
70 ROCCHETTI Filippo Team Colpack ,,
71 KRIZEK Matthias Team Felbermayr – Simplon Wels ,,
72 GAMPER Patrick Tirol KTM Cycling Team 5:10
73 WILDAUER Markus Tirol KTM Cycling Team 5:44
74 SUAZA Bernardo Manzana Postobon ,,
75 CACCIOTTI Andrea Italy ,,
76 GRODZICKI Cezary Italy ,,
77 OSORIO Juan Felipe Manzana Postobon ,,
78 BAJC Andi Team Felbermayr – Simplon Wels ,,
79 LEHNER Daniel Team Felbermayr – Simplon Wels ,,
80 SCHELLING Patrick Team Vorarlberg Santic ,,
81 BOTTA Davide Team Colpack ,,
82 KUEN Maximilian Team Vorarlberg Santic ,,
83 GREGAARD Jonas Astana Pro Team ,,
84 CORRADINI Michele Italy ,,
85 PUCCIO Salvatore Team Sky ,,
86 ACOSTA Ruben Dario Nippo Vini Fantini Faizanè ,,
87 TIZZA Marco Italy ,,
88 VULCAN Denis Marian Giotti Victoria – Palomar 6:36
89 DIMA Emil Giotti Victoria – Palomar ,,
90 BARCELÓ Fernando Euskadi Basque Country – Murias 7:53
91 FEILLU Brice Team Arkéa Samsic ,,
92 LÓPEZ-CÓZAR Juan Antonio Euskadi Basque Country – Murias ,,
93 BONGIORNO Francesco Manuel Neri Sottoli – Selle Italia – KTM ,,
94 LE ROUX Romain Team Arkéa Samsic ,,
95 BODNAR Maciej BORA – hansgrohe ,,
96 TONIATTI Andrea Team Colpack ,,
97 TAROZZI Manuele Italy ,,
98 KOBERNYAK Evgeny Gazprom-RusVelo ,,
99 VISCONTI Giovanni Neri Sottoli – Selle Italia – KTM ,,
100 BAGÜES Aritz Euskadi Basque Country – Murias 8:18
101 GONZÁLEZ David Caja Rural – Seguros RGA ,,
102 NICOLAU Joel Caja Rural – Seguros RGA ,,
103 CIMA Damiano Nippo Vini Fantini Faizanè ,,
104 BAGIOLI Nicola Nippo Vini Fantini Faizanè ,,
105 GARAVAGLIA Giacomo Team Colpack ,,
106 SAGAN Juraj BORA – hansgrohe ,,
107 AMADOR Juan José Manzana Postobon ,,
108 SELIG Rüdiger BORA – hansgrohe ,,
109 BAYER Tobias Tirol KTM Cycling Team ,,
110 RIVI Samuele Tirol KTM Cycling Team ,,
111 GEISMAYR Daniel Team Vorarlberg Santic ,,
112 DURANTI Jalel Team Colpack ,,
113 SHALUNOV Evgeny Gazprom-RusVelo ,,
114 EL GOUZI Omar Tirol KTM Cycling Team 12:08
115 KIERNER Florian Team Felbermayr – Simplon Wels ,,
116 ONESTI Emanuele Giotti Victoria – Palomar ,,
117 STERBINI Simone Giotti Victoria – Palomar ,,
118 CUADROS Álvaro Caja Rural – Seguros RGA ,,
119 SAMITIER Sergio Euskadi Basque Country – Murias ,,
120 UDONDO Gotzon Euskadi Basque Country – Murias ,,
121 WANG Meiyin Bahrain Merida ,,
122 JARAMILLO Daniel Manzana Postobon ,,
123 SENNI Manuel Bardiani – CSF ,,
124 SANTORO Antonio Italy ,,
125 MANGERTSEDER Matthias Team Felbermayr – Simplon Wels 12:18
126 JITARU Ciprian Giotti Victoria – Palomar 15:50
127 BASSO Leonardo Team Sky ,,
128 DOBRE Vlad-nicolae Giotti Victoria – Palomar ,,
129 MOSER Moreno Nippo Vini Fantini Faizanè ,,