Fabio Aru (UAE Team Emirates), który od półtora roku nie może wrócić do swojego optymalnego poziomu, zostanie poddany operacji tętnicy biodrowej. Lekarze znaleźli w niej nieprawidłowości będące przyczyną kiepskich występów Sardyńczyka. 

Ostatnio Fabio Aru startował w wyścigu Paryż-Nicea, ale wycofał się podczas trzeciego etapu. Teraz z powodu planowanej operacji musi liczyć się z kilkumiesięczną przerwą od ścigania – przynajmniej do lata.

Sardyńczyk wygrał hiszpańską Vueltę w 2015 roku, a ostatnio zwyciężył na etapie Tour de France z metą na podjeździe La Planche des Belles Filles w Wogezach (2017 rok). Od tamtej pory nie może wrócić do swojego optymalnego poziomu.

Obserwując swój organizm w poszukiwaniu przyczyny takiego stanu rzeczy zgłosił słabość w lewym udzie, pojawiającą się podczas maksymalnego wysiłku. Po przeprowadzonych w tym kierunku badaniach lekarze znaleźli zwężenie w tętnicy biodrowej, które powoduje, że nie jest dostarczana odpowiednia ilość krwi, a co za tym idzie, Aru nie może generować odpowiednio dużej mocy.

Oczywiście czuję ulgę, że wreszcie znaleziono problem, ale z drugiej strony jestem zły na to, że już od dłuższego czasu prześladuje mnie pech. To powoduje, że ponownie muszę zrezygnować ze startu w Giro d’Italia. Będę pracował nad tym, aby zostawić wreszcie za sobą ten czarny okres. Mam nadzieję, że to już ostatni rozdział

– powiedział Fabio Aru.

W ciągu najbliższych kilku dniu zostanie ustalony termin operacji, która zostanie przeprowadzona w szpitalu we włoskim mieście Prato. Ostatnio takim zabiegom musieli poddać się Joe Dombrowski (EF Education First-Drapac), Pauline Ferrand-Prevot (Canyon-SRAM) oraz Annemiek Van Vleuten (Mitchelton-Scott).

Po czymś takim powrót do sportu szacuje się na okres po trzech lub czterech miesiącach. Po operacji natomiast należy przez miesiąc zachować wstrzemięźliwość od jakichkolwiek treningów

– poinformował doktor Jeroen Swart, lekarz w drużynie UAE Team Emirates.

Przypomnijmy, że w poprzednim sezonie u Fabio Aru wykryto nietolerancję glutenu. Początkowo sądzono, że to jest przyczyna jego braku formy, ale teraz okazało się, że był to tylko jeden z problemów.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments