Foto: Tirreno-Adriatico

Alexey Lutsenko (Astana) wygrał po pięknej akcji i wymęczającym finiszu w Fossombrone czwarty etap Tirreno-Adriatico. Liderem pozostał Adam Yates (Mitchelton-Scott).

Etap numer cztery “wyścigu dwóch mórz” liczył 221 kilometrów i prowadził z Foligno  do  Fossombrone. W drugiej części odcinka na kolarzy czekało kilka krótkich, ale ciężkich podjazdów.

Na jazdę przed peletonem zdecydowało się dzisiaj dziesięciu zawodników, a byli to: Nans Peters (AG2R), Mirco Maestri (Bardiani), Marcus Burghardt (BORA-hansgrohe), Joey Rosskopf (CCC Team), Krists Neilands (Israel Cycling Academy), Luis Mas (Movistar), Giovanni Visconti (Nerri Sottoli), Jenthe Biermans (Katusha-Alpecin), Robert Power (Sunweb) oraz Jasper Stuyven (Trek Segafredo). W połowie dystansu mieli oni prawie dziesięć minut przewagi nad peletonem, ale główne trudności miały jeszcze nadejść.

Po 130 kilometrach jazdy z wyścigu wycofał się Geraint Thomas (Team Sky), który zmagał się z problemami żołądkowymi. Kiedy za pracę zabrała się drużyna Lotto Soudal przewaga harcowników zaczęła gwałtownie maleć.

Na jednym ze zjazdów doszło do sporej kraksy w peletonie. Ucierpieli w niej między innymi Tony Martin i Laurens de Plus (obaj Jumbo-Visma) oraz Ian Boswell (Katusha-Alpecin). Ten ostatni niestety musiał wycofać się z rywalizacji. Już 38 kilometrów przed metą ucieczka została doścignięta.

Z mocno naciągniętej grupy na podjeździe Monteguiduccio (2,5 km długości; średnie nachylenie 7,9 %) zaatakował Alexey Lutsenko (Astana). 30 sekund za nim kręcili: Jakob Fuglsang (Astana), Davide Formolo (BORA – hansgrohe), Julian Alaphilippe (Deceuninck – Quick Step), Simon Clarke (EF Education First), Tiesj Benoot (Lotto Soudal), Adam Yates (Mitchelton-Scott), Primož Roglič (Jumbo-Visma) i Tom Dumoulin (Sunweb).

18 kilometrów przed metą grupka Adama Yatesa została doścignięta przez peleton, a Lutsenko na podjeździe I Cappuccini (1,5 km długości; średnie nachylenie 10,7 %) miał 30 sekund przewagi, a na szczycie powiększył ją do 50 sekund.

Dwukrotny zwycięzca Tour of Oman wręcz leciał po szosie i utrzymywał dystans nad grupą faworytów. Mimo, że kolarz z Kazachstanu “przestrzelił” jeden z zakrętów to na 9 kilometrów przed metą wciąż miał ogromne szanse na triumf.

Na finałowym podjeździe pod I Cappuccini z dużej grupy skontrowali: Adam Yates, Roglič i Fuglsang. Pierwszy na górskiej premii zameldował się Lutsenko, ale jego przewaga zmniejszyła się do kilkunastu sekund.

Mimo mocnej pracy Roglicia i Yatesa na zjeździe Kazach nie dawał za wygraną i utrzymał niewielką przewagę do ostatniego kilometra (mimo tego, że po raz kolejny upadł na jednym z zakrętów). Niestety został doścignięty na 700 metrów przed metą. Finisz z czwórki wygrał…ogromnie zmęczony Lutsenko! To niesamowity wyczyn kolarza Astany.

Drugi był Roglič, a trzeci Yates. Brytyjczyk z ekipy (Mitchelton-Scott) utrzymał koszulkę lidera wyścigu.

Wyniki czwartego etapu:

1        LUTSENKO Alexey    AST    5h 16’ 29”
2        ROGLIC Primoz    TJV    5h 16’ 29”
3        YATES Adam    MTS    5h 16’ 29”
4        FUGLSANG Jakob    AST    5h 16’ 29”
5        FORMOLO Davide    BOH    5h 16’ 38”
6        BETTIOL Alberto    EF1    5h 16’ 52”
7        CLARKE Simon    EF1    5h 16’ 52”
8        BENOOT Tiesj    LTS    5h 16’ 52”
9        ALAPHILIPPE Julian    DQT    5h 16’ 52”
10        POELS Wout    SKY    5h 16’ 52”
11        FARIA DA COSTA Rui Alberto    UAD    5h 16’ 52”
12        CARAPAZ Richard    MOV    5h 16’ 52”
13        PINOT Thibaut    GFC    5h 16’ 52”
14        KREUZIGER Roman    TDD    5h 16’ 52”
15        QUINTANA Dayer    NSK    5h 16’ 52”
16        MAJKA Rafał    BOH    5h 16’ 52”
17        DUMOULIN Tom    SUN    5h 16’ 52”
18        NIBALI Vincenzo    TBM    5h 16’ 52”
19        OOMEN Sam    SUN    5h 16’ 57”
20        POLANC Jan    UAD    5h 17’ 13”
21        VAN AVERMAET Greg    CPT    5h 17’ 13”
22        SKUJINS Toms    TFS    5h 17’ 13”
23        MOHORIC Matej    TBM    5h 17’ 24”
24        WELLENS Tim    LTS    5h 17’ 33”
25        CASTROVIEJO Jonathan    SKY    5h 17’ 33”
26        GESINK Robert    TJV    5h 17’ 33”
27        KANGERT Tanel    EF1    5h 18’ 52”
28        GUERREIRO Rúben    TKA    5h 19’ 16”
29        VENTURINI Clement    ALM    5h 19’ 29”
30        GONÇALVES José    TKA    5h 19’ 29”
31        SHALUNOV Evgeny    GAZ    5h 19’ 29”
32        CONCI Nicola    TFS    5h 19’ 29”
33        SLAGTER Tom-Jelte    TDD    5h 19’ 43”
34        BRAMBILLA Gianluca    TFS    5h 17’ 13”
35        ZARDINI Edoardo    NSK    5h 20’ 23”
36        BOOKWALTER Brent    MTS    5h 20’ 23”
37        PETERS Nans    ALM    5h 20’ 51”
38        ROJAS José    MOV    5h 22’ 00”
39        OLIVEIRA Nelson    MOV    5h 22’ 09”
40        STYBAR Zdenek    DQT    5h 22’ 09”
41        KEUKELEIRE Jens    LTS    5h 23’ 06”
42        WIŚNIOWSKI Łukasz    CPT    5h 23’ 08”
43        ROSSKOPF Joseph    CPT    5h 24’ 33”
44        CATALDO Dario    AST    5h 24’ 33”
45        ROVNY Ivan    GAZ    5h 24’ 33”
46        SCHAER Michael    CPT    5h 24’ 33”
47        BURGHARDT Marcus    BOH    5h 25’ 06”
48        DURBRIDGE Luke    MTS    5h 25’ 57”
49        JUUL JENSEN Christopher    MTS    5h 25’ 57”
50        ROCHE Nicolas    SUN    5h 25’ 57”
51        VANMARCKE Sep    EF1    5h 27’ 10”
52        SIMON Julien    COF    5h 27’ 50”
53        VISCONTI Giovanni    NSK    5h 27’ 50”
54        VELASCO Simone    NSK    5h 27’ 50”
55        BALLERINI Davide    AST    5h 27’ 50”
56        VAN HOOYDONCK Nathan    CPT    5h 27’ 50”
57        ANDERSEN Michael Valgren    TDD    5h 27’ 50”
58        ROUX Anthony    GFC    5h 27’ 50”
59        LADAGNOUS Matthieu    GFC    5h 27’ 50”
60        VAN ASBROECK Tom    ICA    5h 27’ 50”
61        LAMPAERT Yves    DQT    5h 27’ 50”
62        BIERMANS Jenthe    TKA    5h 27’ 50”
63        SÜTTERLIN Jasha    MOV    5h 27’ 50”
64        STUYVEN Jasper    TFS    5h 27’ 50”
65        PEDERSEN Mads    TFS    5h 27’ 50”
66        BATTAGLIN Enrico    TKA    5h 29’ 59”
67        JANSE VAN RENSBURG Reinardt    TDD    5h 29’ 59”
68        MORABITO Steve    GFC    5h 29’ 59”
69        VAN DER SANDE Tosh    LTS    5h 29’ 59”
70        HERMANS Ben    ICA    5h 29’ 59”
71        PRADES REVERTER Eduard    MOV    5h 29’ 59”
72        TRATNIK Jan    TBM    5h 29’ 59”
73        ASGREEN Kasper    DQT    5h 29’ 59”
74        MAS BONET Luis Guillermo    MOV    5h 29’ 59”
75        HOWSON Damien    MTS    5h 29’ 59”
76        PEREZ Anthony    COF    5h 29’ 59”
77        KRAGH ANDERSEN Soeren    SUN    5h 29’ 59”
78        CUMMINGS Stephen    TDD    5h 31’ 46”
79        VAN HOECKE Gijs    CPT    5h 32’ 15”
80        GAVIRIA Fernando    UAD    5h 32’ 15”
81        PUCCIO Salvatore    SKY    5h 32’ 15”
82        HAGEN Carl Fredrik    LTS    5h 32’ 15”
83        CAMPENAERTS Victor    LTS    5h 32’ 15”
84        LANGEVELD Sebastian    EF1    5h 32’ 15”
85        FRAILE MATARRANZ Omar    AST    5h 33’ 40”
86        SAGAN Peter    BOH    5h 37’ 07”
87        GATTO Oscar    BOH    5h 36’ 40”
88        GODON Dorian    ALM    5h 46’ 09”
89        GABBURO Davide    NSK    5h 37’ 59”
90        VIVIANI Elia    DQT    5h 46’ 24”
91        NEILANDS Krists    ICA    5h 36’ 40”
92        VAN KEIRSBULCK Guillaume    CPT    5h 37’ 59”
93        BODNAR Maciej    BOH    5h 37’ 59”
94        HEPBURN Michael    MTS    5h 46’ 24”
95        NIZZOLO Giacomo    TDD    5h 46’ 24”
96        BRESCIANI Michael    BRD    5h 46’ 24”
97        CONTI Valerio    UAD    5h 46’ 24”
98        BERHANE Natnael    COF    5h 37’ 59”
99        SCHÖNBERGER Sebastian    NSK    5h 46’ 24”
100        SIEBERG Marcel    TBM    5h 46’ 24”
101        BOEV Igor    GAZ    5h 46’ 52”
102        BIZHIGITOV Zhandos    AST    5h 37’ 07”
103        ARCAS Jorge    MOV    5h 46’ 24”
104        GANNA Filippo    SKY    5h 46’ 24”
105        DENZ Nico    ALM    5h 46’ 09”
106        DUVAL Julien    ALM    5h 37’ 59”
107        KUZNETSOV Viacheslav    TKA    5h 36’ 40”
108        PORSEV Alexander    GAZ    5h 46’ 24”
109        KÜNG Stefan    GFC    5h 37’ 59”
110        IRIZAR ARAMBURU Markel    TFS    5h 46’ 24”
111        BOHLI Tom    UAD    5h 46’ 24”
112        TROIA Oliviero    UAD    5h 46’ 24”
113        WACKERMANN Luca    BRD    5h 46’ 52”
114        THOMAS Benjamin    GFC    5h 46’ 24”
115        DENNIS Rohan    TBM    5h 46’ 24”
116        SCOTSON Miles    GFC    5h 46’ 52”
117        POWER Rob    SUN    5h 36’ 40”
118        CATAFORD Alexander    ICA    5h 46’ 24”
119        KING Benjamin    TDD    5h 46’ 24”
120        HAGA Chad    SUN    5h 46’ 24”
121        VUILLERMOZ Alexis    ALM    5h 46’ 09”
122        LEMOINE Cyril    COF    5h 37’ 07”
123        CHERKASOV Nikolai    GAZ    5h 46’ 24”
124        VANBILSEN Kenneth    COF    5h 46’ 24”
125        MAESTRI Mirco    BRD    5h 37’ 59”
126        CIMOLAI Davide    ICA    5h 46’ 52”
127        STANNARD Ian    SKY    5h 36’ 40”
128        SIMION Paolo    BRD    5h 46’ 24”
129        SCHMIDT Mads Wü�rtz    TKA    5h 46’ 24”
130        PACIONI Luca    NSK    5h 46’ 24”
131        VAN EMDEN Jos    TJV    5h 46’ 24”
132        BARBIN Enrico    BRD    5h 37’ 59”
133        CONSONNI Simone    UAD    5h 46’ 24”
134        TONELLI Alessandro    BRD    5h 46’ 24”
135        PHINNEY Taylor    EF1    5h 46’ 24”
136        OSS Daniel    BOH    5h 36’ 40”
137        DE PLUS Laurens    TJV    5h 37’ 07”
138        MARTENS Paul    TJV    5h 46’ 52”
139        GRUZDEV Dmitriy    AST    5h 46’ 24”
140        MODOLO Sacha    EF1    5h 46’ 52”
141        RICHEZE Maximiliano Arie    DQT    5h 46’ 24”
142        DILLIER Silvan    ALM    5h 46’ 52”
143        BRANDLE Matthias    ICA    5h 46’ 24”
144        DUNNE Conor    ICA    5h 46’ 24”
145        MARTIN Tony    TJV    5h 46’ 24”
146        MORKOV Michael    DQT    5h 46’ 24”
147        ARNDT Nikias    SUN    5h 46’ 24”
148        BAUHAUS Phil    TBM    5h 46’ 52”

Klasyfikacja generalna po czwartym etapie:

1        YATES Adam    MTS    15h 53’ 42”
2        ROGLIC Primoz    TJV    15h 53’ 49”
3        DUMOULIN Tom    SUN    15h 54’ 32”
4        ALAPHILIPPE Julian    DQT    15h 54’ 38”
5        OOMEN Sam    SUN    15h 54’ 38”
6        LUTSENKO Alexey    AST    15h 54’ 48”
7        POELS Wout    SKY    15h 54’ 58”
8        FUGLSANG Jakob    AST    15h 55’ 01”
9        BETTIOL Alberto    EF1    15h 55’ 03”
10        CLARKE Simon    EF1    15h 55’ 07”
11        PINOT Thibaut    GFC    15h 55’ 09”
12        FARIA DA COSTA Rui Alberto    UAD    15h 55’ 30”
13        NIBALI Vincenzo    TBM    15h 55’ 36”
14        VAN AVERMAET Greg    CPT    15h 55’ 38”
15        CASTROVIEJO Jonathan    SKY    15h 55’ 39”
16        BENOOT Tiesj    LTS    15h 55’ 39”
17        CARAPAZ Richard    MOV    15h 55’ 43”
18        SKUJINS Toms    TFS    15h 55’ 45”
19        KREUZIGER Roman    TDD    15h 55’ 45”
20        WELLENS Tim    LTS    15h 55’ 46”
21        POLANC Jan    UAD    15h 55’ 51”
22        MOHORIC Matej    TBM    15h 55’ 53”
23        FORMOLO Davide    BOH    15h 55’ 54”
24        GESINK Robert    TJV    15h 56’ 11”
25        BRAMBILLA Gianluca    TFS    15h 56’ 32”
26        BOOKWALTER Brent    MTS    15h 57’ 42”
27        QUINTANA Dayer    NSK    15h 57’ 44”
28        KANGERT Tanel    EF1    15h 57’ 54”
29        GUERREIRO Rúben    TKA    15h 58’ 13”
30        GONÇALVES José    TKA    15h 58’ 26”
31        SHALUNOV Evgeny    GAZ    15h 58’ 28”
32        CONCI Nicola    TFS    15h 58’ 40”
33        VENTURINI Clement    ALM    16h 0’ 05”
34        STYBAR Zdenek    DQT    16h 0’ 35”
35        SLAGTER Tom-Jelte    TDD    16h 01’ 32”
36        ROJAS José    MOV    16h 01’ 38”
37        OLIVEIRA Nelson    MOV    16h 01’ 47”
38        ZARDINI Edoardo    NSK    16h 02’ 30”
39        WIŚNIOWSKI Łukasz    CPT    16h 03’ 30”
40        ROSSKOPF Joseph    CPT    16h 03’ 51”
41        KEUKELEIRE Jens    LTS    16h 04’ 05”
42        SCHAER Michael    CPT    16h 04’ 49”
43        ROCHE Nicolas    SUN    16h 05’ 46”
44        ROVNY Ivan    GAZ    16h 05’ 56”
45        CATALDO Dario    AST    16h 07’ 04”
46        VANMARCKE Sep    EF1    16h 07’ 14”
47        DURBRIDGE Luke    MTS    16h 07’ 28”
48        SÜTTERLIN Jasha    MOV    16h 07’ 38”
49        KRAGH ANDERSEN Soeren    SUN    16h 07’ 40”
50        VAN ASBROECK Tom    ICA    16h 07’ 49”
51        LADAGNOUS Matthieu    GFC    16h 07’ 56”
52        SIMON Julien    COF    16h 08’ 07”
53        BALLERINI Davide    AST    16h 08’ 17”
54        STUYVEN Jasper    TFS    16h 08’ 44”
55        VELASCO Simone    NSK    16h 08’ 53”
56        VAN HOOYDONCK Nathan    CPT    16h 09’ 07”
57        ANDERSEN Michael Valgren    TDD    16h 09’ 10”
58        MAS BONET Luis Guillermo    MOV    16h 09’ 36”
59        HERMANS Ben    ICA    16h 09’ 58”
60        BURGHARDT Marcus    BOH    16h 10’ 06”
61        JANSE VAN RENSBURG Reinardt    TDD    16h 10’ 41”
62        BATTAGLIN Enrico    TKA    16h 10’ 45”
63        PEREZ Anthony    COF    16h 11’ 21”
64        JUUL JENSEN Christopher    MTS    16h 11’ 31”
65        ASGREEN Kasper    DQT    16h 11’ 45”
66        MAJKA Rafał    BOH    16h 12’ 10”
67        PETERS Nans    ALM    16h 12’ 37”
68        ROUX Anthony    GFC    16h 12’ 41”
69        PEDERSEN Mads    TFS    16h 12’ 42”
70        TRATNIK Jan    TBM    16h 13’ 19”
71        PUCCIO Salvatore    SKY    16h 13’ 27”
72        BIERMANS Jenthe    TKA    16h 13’ 37”
73        PRADES REVERTER Eduard    MOV    16h 13’ 41”
74        VAN DER SANDE Tosh    LTS    16h 14’ 25”
75        DE PLUS Laurens    TJV    16h 14’ 33”
76        GAVIRIA Fernando    UAD    16h 15’ 06”
77        HOWSON Damien    MTS    16h 15’ 08”
78        LAMPAERT Yves    DQT    16h 15’ 21”
79        VAN HOECKE Gijs    CPT    16h 16’ 41”
80        KÜNG Stefan    GFC    16h 18’ 05”
81        GABBURO Davide    NSK    16h 18’ 16”
82        FRAILE MATARRANZ Omar    AST    16h 18’ 54”
83        VISCONTI Giovanni    NSK    16h 19’ 20”
84        POWER Rob    SUN    16h 19’ 25”
85        MORABITO Steve    GFC    16h 20’ 11”
86        NEILANDS Krists    ICA    16h 20’ 27”
87        LEMOINE Cyril    COF    16h 21’ 06”
88        OSS Daniel    BOH    16h 21’ 13”
89        LANGEVELD Sebastian    EF1    16h 21’ 14”
90        BARBIN Enrico    BRD    16h 21’ 30”
91        VAN KEIRSBULCK Guillaume    CPT    16h 21’ 54”
92        KUZNETSOV Viacheslav    TKA    16h 21’ 55”
93        DUVAL Julien    ALM    16h 22’ 13”
94        CUMMINGS Stephen    TDD    16h 22’ 50”
95        STANNARD Ian    SKY    16h 23’ 48”
96        CONTI Valerio    UAD    16h 25’ 02”
97        HAGEN Carl Fredrik    LTS    16h 25’ 03”
98        GATTO Oscar    BOH    16h 25’ 18”
99        VUILLERMOZ Alexis    ALM    16h 25’ 29”
100        DENNIS Rohan    TBM    16h 25’ 57”
101        BIZHIGITOV Zhandos    AST    16h 25’ 58”
102        BERHANE Natnael    COF    16h 26’ 31”
103        CAMPENAERTS Victor    LTS    16h 26’ 35”
104        ARCAS Jorge    MOV    16h 27’ 04”
105        BODNAR Maciej    BOH    16h 27’ 10”
106        SAGAN Peter    BOH    16h 27’ 14”
107        GODON Dorian    ALM    16h 27’ 18”
108        CONSONNI Simone    UAD    16h 27’ 45”
109        MAESTRI Mirco    BRD    16h 28’ 00”
110        ARNDT Nikias    SUN    16h 28’ 38”
111        THOMAS Benjamin    GFC    16h 28’ 55”
112        CIMOLAI Davide    ICA    16h 29’ 06”
113        HAGA Chad    SUN    16h 29’ 10”
114        DUNNE Conor    ICA    16h 29’ 47”
115        HEPBURN Michael    MTS    16h 29’ 58”
116        WACKERMANN Luca    BRD    16h 30’ 08”
117        DILLIER Silvan    ALM    16h 30’ 36”
118        VAN EMDEN Jos    TJV    16h 31’ 17”
119        DENZ Nico    ALM    16h 31’ 21”
120        TONELLI Alessandro    BRD    16h 32’ 03”
121        CATAFORD Alexander    ICA    16h 32’ 52”
122        SCOTSON Miles    GFC    16h 33’ 00”
123        IRIZAR ARAMBURU Markel    TFS    16h 33’ 08”
124        PACIONI Luca    NSK    16h 33’ 20”
125        GRUZDEV Dmitriy    AST    16h 33’ 20”
126        RICHEZE Maximiliano Arie    DQT    16h 33’ 55”
127        SCHÖNBERGER Sebastian    NSK    16h 34’ 20”
128        MODOLO Sacha    EF1    16h 34’ 42”
129        SCHMIDT Mads Wü�rtz    TKA    16h 35’ 03”
130        VANBILSEN Kenneth    COF    16h 35’ 12”
131        GANNA Filippo    SKY    16h 35’ 32”
132        NIZZOLO Giacomo    TDD    16h 35’ 34”
133        SIMION Paolo    BRD    16h 35’ 59”
134        PORSEV Alexander    GAZ    16h 36’ 20”
135        MARTIN Tony    TJV    16h 36’ 22”
136        CHERKASOV Nikolai    GAZ    16h 36’ 42”
137        VIVIANI Elia    DQT    16h 36’ 58”
138        BOEV Igor    GAZ    16h 37’ 00”
139        BOHLI Tom    UAD    16h 37’ 06”
140        PHINNEY Taylor    EF1    16h 37’ 06”
141        TROIA Oliviero    UAD    16h 37’ 07”
142        MARTENS Paul    TJV    16h 37’ 27”
143        SIEBERG Marcel    TBM    16h 37’ 35”
144        BRESCIANI Michael    BRD    16h 37’ 41”
145        MORKOV Michael    DQT    16h 37’ 52”
146        BAUHAUS Phil    TBM    16h 38’ 03”
147        BRANDLE Matthias    ICA    16h 39’ 03”
148        KING Benjamin    TDD    16h 39’ 33”