fot. Jumbo - Visma

Zwycięstwem Primoza Roglica (Jumbo – Visma) zakończył się szósty etap UAE Tour. Słoweniec umocnił się więc na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej.

Szósty odcinek wyścigu w Emiratach z pewnością można było nazwać królewskim. Kolarze mieli do pokonania 180 kilometrów z Ajman do Jebel Jais, dokąd prowadził najtrudniejszy podjazd całej imprezy.

Dość nieoczekiwanie, od samego rana zawodnicy mogli być nieco zaskoczeni. Wyjątkowo bowiem nie dopisywała pogoda – było stosunkowo chłodno, a słońce ukrywało się za chmurami i gęstą mgłą.

Warunki atmosferyczne nie przeszkadzały jednak zawodnikom w rozkręceniu tempa od samego początku. Stosunkowo szybko od peletonu oderwała się silna ucieczka w składzie Joseph Roskopff (CCC), Jan Tratnik, Marcel Sieberg (Bahrain – Merida), Michael Albasini (Mitchelton – Scott), Will Clarke (Trek – Segafredo) oraz Adam Hansen (Lotto Soudal). Ich przewaga momentami dochodziła nawet do 8 minut, lecz każdy zdawał sobie sprawę, że na finałowym podjeździe faworyci nie odpuszczą.

Jak można było się spodziewać, walka rozpoczęła się dopiero podczas wspinaczki. Ucieczka rozpoczynała ją z przewagą około 6 minut, która bardzo szybko topniała za sprawą kolarzy Astany. Podobnie szybko odpadali też kolejni kolarze z peletonu, zaczynając od sprinterów, po średniej klasy górali.

Około 14 kilometrów przed kreską sytuacja zaczynała być coraz bardziej klarowna. Uciekinierzy, już bez Hansena, mieli 2,5 minuty przewagi nad uszczuplonym peletonem, w którym wciąż tempo nadawali zawodnicy Astany oraz kolarze Jumbo – Visma, którzy kontrolowali sytuację.

2000 metrów bliżej mety doszło do zmian w czołówce. Nieoczekiwanie na skok zdecydował się wówczas Tratnik, za którym próbowali pogonić Roskopff i Clarke. Oznaczało to, że w walce o ewentualne zwycięstwo etapowe została już tylko trójka, choć Tratnik, utrzymując niewielką przewagę, pokazał, że jest najsilniejszy.

Gdy do mety zostało już zaledwie 6,5 kilometra, jeszcze wszystko było możliwe. Na czele, narzucając mocne tempo, obu współtowarzyszy ucieczki umęczył Roskopff, który samotnie pognał do mety. Za jego plecami jechał jeszcze Tony Gallopin (AG2R), który spróbował samotnego odjazdu. W peletonie tempo podkręcili jednak kolarze ekipy Movistar.

Ostatecznie wszelkie ucieczki zostały złapane około 2 kilometry przed metą, a do głosu doszli faworyci, którzy ze względu na tytaniczną pracę Laurensa De Plusa (Jumbo – Visma) nie byli w stanie zaatakować. O zwycięstwie etapowym zadecydował więc finisz z dużej grupki, w którym najmocniejszy był Primoz Roglic (Jumbo – Visma). Lider wyścigu, który umocnił się na swojej pozycji, pokonał Toma Dumoulina (Sunweb) oraz Davida Gaudu (Groupama – FDJ). Ku uciesze polskich kibiców, po ładnej walce, na 10. miejsce w klasyfikacji generalnej wskoczył Michał Kwiatkowski (Sky).

Wyniki:
1 Primož Roglic (Slo) Team Jumbo – Visma 4:15:39
2 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb 0:00:00
3 David Gaudu (Fra) Groupama – FDJ 0:00:00
4 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates 0:00:00
5 Alejandro Valverde (Esp) Movistar Team 0:00:00
6 Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb 0:00:00
7 Maximilian Schachmann (GER) Bora – Hansgrohe 0:00:00
8 Emanuel Buchmann (GER) Bora – Hansgrohe 0:00:00
9 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates 0:00:00
10 James Knox (GBr) Deceuninck – Quick Step 0:00:05
11 Laurens De Plus (Bel) Team Jumbo – Visma 0:00:05
12 Damiano Caruso (Ita) Bahrain – Merida 0:00:12
13 Jan Hirt (Cze) Astana Pro Team 0:00:12
14 Michal Kwiatkowski (Pol) Team Sky 0:00:16
15 Tejay Van Garderen (USA) EF Education First 0:00:16
16 Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto Soudal 0:00:25
17 Sébastien Reichenbach (SUI) Groupama – FDJ 0:00:25
18 Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) Mitchelton – Scott 0:00:25
19 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates 0:00:27
20 Davide Formolo (Ita) Bora – Hansgrohe 0:00:27
21 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain – Merida 0:00:30
22 Geoffrey Bouchard (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:32
23 Brent Bookwalter (USA) Mitchelton – Scott 0:00:35
24 Victor De La Parte (Esp) CCC Team 0:00:42
25 Gorka Izagirre Insausti (Esp) Astana Pro Team 0:00:42
26 Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:58
27 Joseph Rosskopf (USA) CCC Team 0:00:58
28 Davide Villella (Ita) Astana Pro Team 0:00:58
29 Artem Nych (Rus) Gazprom – RusVelo 0:01:33
30 Alessandro De Marchi (Ita) CCC Team 0:01:33
31 Richie Porte (Aus) Trek – Segafredo 0:01:33
32 Daniel Navarro Garcia (Esp) Team Katusha Alpecin 0:01:33
33 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha Alpecin 0:01:33
34 Dries Devenyns (Bel) Deceuninck – Quick Step 0:01:33
35 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:38
36 Roman Kreuziger (Cze) Team Dimension Data 0:01:52
37 Pavel Sivakov (Rus) Team Sky 0:01:52
38 Ildar Arslanov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:01:52
39 Louis Meintjes (RSA) Team Dimension Data 0:01:52
40 Niklas Eg (Den) Trek – Segafredo 0:02:02
41 Aurélien Paret-Peintre (Fra) AG2R La Mondiale 0:02:15
42 Callum Scotson (Aus) Mitchelton – Scott 0:03:12
43 Manuele Boaro (Ita) Astana Pro Team 0:03:12
44 Ruben Fernandez (Esp) Movistar Team 0:03:51
45 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal 0:04:06
46 Jan Tratnik (Slo) Bahrain – Merida 0:04:12
47 William Clarke (Aus) Trek – Segafredo 0:04:15
48 Rob Power (Aus) Team Sunweb 0:04:37
49 Gianni Moscon (Ita) Team Sky 0:04:37
50 Lawrence Warbasse (USA) AG2R La Mondiale 0:04:54
51 Chad Haga (USA) Team Sunweb 0:04:56
52 Jasha Sütterlin (GER) Movistar Team 0:05:12
53 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky 0:05:12
54 Luis Guillermo Mas Bonet (Esp) Movistar Team 0:05:12
55 Péter Kusztor (Hun) Team Novo Nordisk 0:06:46
56 Sander Armée (Bel) Lotto Soudal 0:06:46
57 Serge Pauwels (Bel) CCC Team 0:06:46
58 Lukasz Owsian (Pol) CCC Team 0:06:46
59 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha Alpecin 0:06:46
60 Rohan Dennis (Aus) Bahrain – Merida 0:07:51
61 Anthony Roux (Fra) Groupama – FDJ 0:08:05
62 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Team Dimension Data 0:08:05
63 Sean Bennett (USA) EF Education First 0:08:05
64 Christoph Pfingsten (GER) Bora – Hansgrohe 0:08:05
65 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team 0:09:27
66 Michal Golas (Pol) Team Sky 0:09:27
67 Michael Albasini (SUI) Mitchelton – Scott 0:10:11
68 Miles Scotson (Aus) Groupama – FDJ 0:10:16
69 Koen Bouwman (Ned) Team Jumbo – Visma 0:10:35
70 Bauke Mollema (Ned) Trek – Segafredo 0:11:34
71 Jos Van Emden (Ned) Team Jumbo – Visma 0:12:01
72 Tony Martin (GER) Team Jumbo – Visma 0:12:01
73 Sam Bewley (NZl) Mitchelton – Scott 0:12:01
74 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team 0:12:01
75 Andrey Amador (CRc) Movistar Team 0:12:01
76 Roger Kluge (GER) Lotto Soudal 0:13:42
77 Paul Martens (GER) Team Jumbo – Visma 0:13:42
78 Bernhard Eisel (AUT) Team Dimension Data 0:13:42
79 Nikias Arndt (GER) Team Sunweb 0:13:42
80 Markel Irizar Aramburu (Esp) Trek – Segafredo 0:13:42
81 Jay Robert Thomson (RSA) Team Dimension Data 0:13:42
82 Kiel Reijnen (USA) Trek – Segafredo 0:13:42
83 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal 0:13:42
84 Sergei Shilov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:13:42
85 Fernando Gaviria Rendon (Col) UAE Team Emirates 0:13:42
86 James Whelan (Aus) EF Education First 0:13:42
87 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain – Merida 0:13:42
88 Jack Bauer (NZl) Mitchelton – Scott 0:13:42
89 Marcel Sieberg (GER) Bahrain – Merida 0:16:34
90 Julius Van Den Berg (Ned) EF Education First 0:16:34
91 Caleb Ewan (Aus) Lotto Soudal 0:17:20
92 Adam Blythe (GBr) Lotto Soudal 0:17:20
93 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates 0:17:49
94 Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates 0:17:49
95 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Sky 0:17:49
96 Sam Brand (GBr) Team Novo Nordisk 0:17:49
97 Fabio Calabria (Aus) Team Novo Nordisk 0:17:49
98 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates 0:17:49
99 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk 0:17:49
100 Luka Mezgec (Slo) Mitchelton – Scott 0:17:49
101 Declan Irvine (Aus) Team Novo Nordisk 0:17:49
102 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team 0:17:49
103 Mickaël Delage (Fra) Groupama – FDJ 0:17:49
104 Fabio Sabatini (Ita) Deceuninck – Quick Step 0:20:39
105 Erik Baska (Svk) Bora – Hansgrohe 0:20:39
106 Bruno Armirail (Fra) Groupama – FDJ 0:20:39
107 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale 0:20:39
108 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk 0:20:39
109 Phil Bauhaus (GER) Bahrain – Merida 0:20:39
110 Marcel Kittel (GER) Team Katusha Alpecin 0:20:39
111 Mark Cavendish (GBr) Team Dimension Data 0:20:39
112 Michael Mørkøv (Den) Deceuninck – Quick Step 0:20:39
113 Mikkel Frølich Honoré (Den) Deceuninck – Quick Step 0:20:39
114 Marco Haller (AUT) Team Katusha Alpecin 0:20:39
115 Jaime Castrillo Zapater (Esp) Movistar Team 0:20:39
116 Elia Viviani (Ita) Deceuninck – Quick Step 0:20:39
117 Matteo Moschetti (Ita) Trek – Segafredo 0:20:39
118 Stepan Kuriyanov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:20:39
119 Jakub Mareczko (Ita) CCC Team 0:20:39
120 Maximilian Walscheid (GER) Team Sunweb 0:20:39
121 Igor Boev (Rus) Gazprom – RusVelo 0:20:39
122 Alexander Porsev (Rus) Gazprom – RusVelo 0:20:39
123 Cees Bol (Ned) Team Sunweb 0:20:39
124 Mehdi Benhamouda (Fra) Team Novo Nordisk 0:20:39
125 Anton Vorobyev (Rus) Gazprom – RusVelo 0:20:39
126 Daniel McLay (GBr) EF Education First 0:20:39
127 Sacha Modolo (Ita) EF Education First 0:20:39
128 Thomas Leezer (Ned) Team Jumbo – Visma 0:20:39
129 Marc Sarreau (Fra) Groupama – FDJ 0:20:39
130 Benoît Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale 0:20:39
131 Peter Kennaugh (GBr) Bora – Hansgrohe 0:20:39
132 Sam Bennett (Irl) Bora – Hansgrohe 0:20:39
DNF Patrick Bevin (NZl) CCC Team
DNF Simon Clarke (Aus) EF Education First
DNF Alex Dowsett (GBr) Team Katusha Alpecin
DNS Kenny Elissonde (Fra) Team Sky

Klasyfikacja generalna:
1 Primož Roglic (Slo) Team Jumbo – Visma 23:09:38
2 Alejandro Valverde (Esp) Movistar Team 0:00:31
3 David Gaudu (Fra) Groupama – FDJ 0:00:44
4 Emanuel Buchmann (GER) Bora – Hansgrohe 0:00:56
5 Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb 0:01:04
6 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb 0:01:08
7 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates 0:01:11
8 James Knox (GBr) Deceuninck – Quick Step 0:01:29
9 Laurens De Plus (Bel) Team Jumbo – Visma 0:01:45
10 Michal Kwiatkowski (Pol) Team Sky 0:01:49
11 Davide Formolo (Ita) Bora – Hansgrohe 0:01:52
12 Jan Hirt (Cze) Astana Pro Team 0:01:54
13 Maximilian Schachmann (GER) Bora – Hansgrohe 0:01:56
14 Victor De La Parte (Esp) CCC Team 0:02:04
15 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates 0:02:19
16 Tejay Van Garderen (USA) EF Education First 0:02:22
17 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates 0:02:30
18 Brent Bookwalter (USA) Mitchelton – Scott 0:02:47
19 Geoffrey Bouchard (Fra) AG2R La Mondiale 0:02:53
20 Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) Mitchelton – Scott 0:03:32
21 Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale 0:03:55
22 Davide Villella (Ita) Astana Pro Team 0:04:26
23 Pavel Sivakov (Rus) Team Sky 0:04:38
24 Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto Soudal 0:04:46
25 Sébastien Reichenbach (SUI) Groupama – FDJ 0:05:01
26 Aurélien Paret-Peintre (Fra) AG2R La Mondiale 0:05:12
27 Dries Devenyns (Bel) Deceuninck – Quick Step 0:05:19
28 Niklas Eg (Den) Trek – Segafredo 0:05:26
29 Roman Kreuziger (Cze) Team Dimension Data 0:05:34
30 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale 0:05:56
31 Louis Meintjes (RSA) Team Dimension Data 0:06:20
32 Gianni Moscon (Ita) Team Sky 0:06:23
33 Artem Nych (Rus) Gazprom – RusVelo 0:06:25
34 Ildar Arslanov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:06:25
35 Alessandro De Marchi (Ita) CCC Team 0:06:32
36 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain – Merida 0:07:05
37 Damiano Caruso (Ita) Bahrain – Merida 0:08:47
38 Callum Scotson (Aus) Mitchelton – Scott 0:09:40
39 Gorka Izagirre Insausti (Esp) Astana Pro Team 0:09:46
40 Lawrence Warbasse (USA) AG2R La Mondiale 0:10:00
41 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha Alpecin 0:10:15
42 Joseph Rosskopf (USA) CCC Team 0:10:16
43 Daniel Navarro Garcia (Esp) Team Katusha Alpecin 0:11:03
44 Bauke Mollema (Ned) Trek – Segafredo 0:13:15
45 Manuele Boaro (Ita) Astana Pro Team 0:13:25
46 Rob Power (Aus) Team Sunweb 0:14:06
47 Ruben Fernandez (Esp) Movistar Team 0:14:11
48 Lukasz Owsian (Pol) CCC Team 0:14:24
49 Serge Pauwels (Bel) CCC Team 0:14:47
50 Sander Armée (Bel) Lotto Soudal 0:16:02
51 Péter Kusztor (Hun) Team Novo Nordisk 0:16:50
52 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal 0:17:14
53 Richie Porte (Aus) Trek – Segafredo 0:17:35
54 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky 0:18:00
55 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Team Dimension Data 0:18:10
56 Chad Haga (USA) Team Sunweb 0:19:00
57 Anthony Roux (Fra) Groupama – FDJ 0:19:43
58 Jasha Sütterlin (GER) Movistar Team 0:20:26
59 Luis Guillermo Mas Bonet (Esp) Movistar Team 0:21:21
60 Christoph Pfingsten (GER) Bora – Hansgrohe 0:21:34
61 Miles Scotson (Aus) Groupama – FDJ 0:23:49
62 Sean Bennett (USA) EF Education First 0:24:17
63 Jan Tratnik (Slo) Bahrain – Merida 0:24:18
64 Jack Bauer (NZl) Mitchelton – Scott 0:24:49
65 Benoît Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale 0:25:50
66 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team 0:26:01
67 Rohan Dennis (Aus) Bahrain – Merida 0:26:47
68 William Clarke (Aus) Trek – Segafredo 0:27:08
69 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team 0:27:38
70 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha Alpecin 0:28:04
71 Koen Bouwman (Ned) Team Jumbo – Visma 0:28:41
72 Nikias Arndt (GER) Team Sunweb 0:28:49
73 Michael Albasini (SUI) Mitchelton – Scott 0:28:51
74 Andrey Amador (CRc) Movistar Team 0:28:55
75 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team 0:29:07
76 Luka Mezgec (Slo) Mitchelton – Scott 0:29:54
77 James Whelan (Aus) EF Education First 0:30:49
78 Jay Robert Thomson (RSA) Team Dimension Data 0:31:27
79 Fernando Gaviria Rendon (Col) UAE Team Emirates 0:31:59
80 Sam Bewley (NZl) Mitchelton – Scott 0:34:12
81 Caleb Ewan (Aus) Lotto Soudal 0:35:11
82 Michal Golas (Pol) Team Sky 0:35:22
83 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal 0:35:22
84 Sam Brand (GBr) Team Novo Nordisk 0:36:11
85 Jos Van Emden (Ned) Team Jumbo – Visma 0:36:27
86 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates 0:36:33
87 Julius Van Den Berg (Ned) EF Education First 0:36:33
88 Mickaël Delage (Fra) Groupama – FDJ 0:36:43
89 Sergei Shilov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:36:44
90 Bernhard Eisel (AUT) Team Dimension Data 0:37:27
91 Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates 0:37:37
92 Mikkel Frølich Honoré (Den) Deceuninck – Quick Step 0:38:37
93 Matteo Moschetti (Ita) Trek – Segafredo 0:38:38
94 Marco Haller (AUT) Team Katusha Alpecin 0:38:49
95 Markel Irizar Aramburu (Esp) Trek – Segafredo 0:38:51
96 Kiel Reijnen (USA) Trek – Segafredo 0:39:20
97 Sacha Modolo (Ita) EF Education First 0:39:24
98 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain – Merida 0:39:29
99 Peter Kennaugh (GBr) Bora – Hansgrohe 0:39:29
100 Fabio Sabatini (Ita) Deceuninck – Quick Step 0:39:39
101 Marcel Sieberg (GER) Bahrain – Merida 0:39:58
102 Michael Mørkøv (Den) Deceuninck – Quick Step 0:40:14
103 Fabio Calabria (Aus) Team Novo Nordisk 0:40:59
104 Declan Irvine (Aus) Team Novo Nordisk 0:41:43
105 Paul Martens (GER) Team Jumbo – Visma 0:41:50
106 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates 0:42:10
107 Phil Bauhaus (GER) Bahrain – Merida 0:42:12
108 Roger Kluge (GER) Lotto Soudal 0:42:14
109 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Sky 0:42:29
110 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk 0:42:39
111 Mark Cavendish (GBr) Team Dimension Data 0:42:55
112 Marc Sarreau (Fra) Groupama – FDJ 0:43:29
113 Marcel Kittel (GER) Team Katusha Alpecin 0:43:31
114 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale 0:43:44
115 Alexander Porsev (Rus) Gazprom – RusVelo 0:43:47
116 Adam Blythe (GBr) Lotto Soudal 0:43:58
117 Sam Bennett (Irl) Bora – Hansgrohe 0:44:40
118 Thomas Leezer (Ned) Team Jumbo – Visma 0:45:02
119 Elia Viviani (Ita) Deceuninck – Quick Step 0:45:10
120 Maximilian Walscheid (GER) Team Sunweb 0:45:12
121 Daniel McLay (GBr) EF Education First 0:45:31
122 Jakub Mareczko (Ita) CCC Team 0:45:58
123 Igor Boev (Rus) Gazprom – RusVelo 0:45:58
124 Cees Bol (Ned) Team Sunweb 0:46:02
125 Stepan Kuriyanov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:46:12
126 Jaime Castrillo Zapater (Esp) Movistar Team 0:47:05
127 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk 0:47:24
128 Anton Vorobyev (Rus) Gazprom – RusVelo 0:48:08
129 Mehdi Benhamouda (Fra) Team Novo Nordisk 0:48:23
130 Erik Baska (Svk) Bora – Hansgrohe 0:51:06
131 Bruno Armirail (Fra) Groupama – FDJ 0:51:53
132 Tony Martin (GER) Team Jumbo – Visma 0:54:18