fot. Deceuninck - Quick Step

Zwycięstwem Juliana Alaphilippe’a (Deceuninck – Quick Step) zakończył się piąty etap Tour Colombia 2.1. Francuz został też nowym liderem wyścigu.

Piąty odcinek kolumbijskiej imprezy był najtrudniejszym w całym tygodniu ścigania. Kolarze mieli do pokonania 176 kilometrów w górzystym terenie, zaczynając i kończąc zabawę w Le Union.

Nie da się ukryć, że od samego początku rywalizacji sytuacja była… dynamiczna. Na pierwszych kilometrach nie stworzyła się bowiem żadna ucieczka, która zostałaby w spokoju odpuszczona przez peleton. To spowodowało też, że tempo było niezwykle wysokie, co wymęczyło wielu zawodników. Jednym z kolarzy, którzy mieli problemy z utrzymaniem koła był Chris Froome (Sky), który z pewnością nie zaliczy wyścigu w Kolumbii do specjalnie udanych.

Kiedy sytuacja nieco się unormowała, na samotny rajd na czele wyścigu zdecydował się Julio Alexis Camacho (Coldeportes), który zdołał zdobyć nieco ponad minutę przewagi nad grupą faworytów, w której znajdowało się szesnastu zawodników.

Jak można było się spodziewać, do największych zmian doszło na finałowym podjeździe. Tam poszczególni zawodnicy zdecydowali się na ataki, ostatecznie tworząc ucieczkę w składzie Daniel Martinez (EF Education First), Ivan Sosa (Sky), Winner Anacona (Movistar) oraz Miguel Angel Lopez (Astana). Niestety dla nich, na ostatnich, łatwiejszych kilometrach grupka nieco się powiększyła, co doprowadziło do finiszowej rywalizacji o zwycięstwo etapowe i prowadzenie w wyścigu.

Ostatecznie najlepszy okazał się Julian Alaphilippe (Deceuninck – Quick Step), który przejął też koszulkę lidera. Podium uzupełnili Miguel Angel Lopez i Richard Carapaz (Movistar).

Wyniki piątego etapu:

1 Julian Alaphilippe (Fra) Deceuninck-QuickStep 4:16:44
2 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team
3 Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team
4 Daniel Martinez (Col) EF Education First
5 Ivan Sosa (Col) Team Sky 0:00:06
6 Bob Jungels (Lux) Deceuninck-QuickStep 0:00:42
7 Rigoberto Uran (Col) EF Education First
8 Alejandro Osorio Carvajal (Col) Nippo-Vini Fantini-Faizane
9 Nairo Quintana (Col) Movistar Team
10 Egan Bernal (Col) Team Sky
11 Dayer Quintana (Col) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM
12 Sergio Henao (Col) UAE Team Emirates
13 Diego Antonio Ochoa Camargo (Col) Manzana Postobon
14 Lawson Craddock (USA) EF Education First
15 Oscar Miguel Sevilla Rivera (Spa) Medellin
16 Oscar Adalberto Quiroz Ayala (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman
17 Jefferson Cepeda (Ecu) Ecuador
18 Rodrigo Contreras (Col) Astana Pro Team 0:00:51
19 Fredy Emir Montaña Cadena (Col) EPM
20 Miguel Eduardo Florez Lopez (Col) Androni Giocattoli-Sidermec
21 Edward Alexander Beltran Suarez (Col) Medellin
22 Brayan Hernandez Gomez (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman
23 Harold Alfonso Tejada Canacue (Col) Medellin 0:01:25
24 Winner Anacona (Col) Movistar Team
25 Johnatan Cañaveral Vargas (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman
26 Angel Alexander Gil Sanchez (Col) EPM
27 Dany Alberto Osorio Calle (Col) Orgullo Paisa 0:02:11
28 Didier Alonso Chaparro Lopez (Col) Orgullo Paisa 0:02:32
29 Juan Pablo Suarez Suarez (Col) GW Shimano 0:02:40
30 Julio Alexis Camacho Bernal (Col) Coldeportes Zenu
31 Cristian Camilo Muñoz Lancheros (Col) UAE Team Emirates 0:02:50
32 Alvaro Duarte (Col) Colombia 0:04:04
33 Aldemar Reyes Ortega (Col) Manzana Postobon 0:06:20
34 Sebastian Henao (Col) Team Sky
35 Jonnathan Narvaez (Ecu) Team Sky
36 Marc Soler (Spa) Movistar Team 0:08:43
37 Felix Alejandro Baron Castillo (Col) Team Illuminate 0:16:20
38 Sebastian Schönberger (Aut) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM
39 Rafael Anibal Montiel Cuello (Col) Orgullo Paisa
40 Alex Hoehn (USA) Aevolo
41 Simon Pellaud (Swi) IAM Excelsior
42 Petr Vakoc (Cze) Deceuninck-QuickStep
43 Jorge Arcas (Spa) Movistar Team
44 Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy
45 Edwin Avila (Col) Israel Cycling Academy
46 Edison Muñoz Lopez (Col) Orgullo Paisa
47 Samuele Zoccarato (Ita) IAM Excelsior
48 Joab Schneiter (Swi) IAM Excelsior
49 Javier Ignacio Montoya Montoya (Col) Colombia
50 Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Medellin
51 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) GW Shimano
52 Heiner Rodrigo Parra Bustamante (Col) GW Shimano
53 Esteban Villarreal (Ecu) Ecuador
54 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) GW Shimano
55 Bayron Guama (Ecu) Ecuador
56 Edwin Andres Carvajal Jaramillo (Col) EPM
57 Daniel Muñoz Giraldo (Col) Androni Giocattoli-Sidermec
58 Sebastian Orlando Caro Monroy (Col) Deprisa Team
59 Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF
60 Alex Howes (USA) EF Education First
61 Nathan Brown (USA) EF Education First
62 Juan Arango (Col) Colombia
63 Wilmar Jahir Perez Muñoz (Col) Deprisa Team
64 Janier Alexis Acevedo Calle (Col) EPM
65 Alex Norberto Cano Ardila (Col) Coldeportes Zenu
66 Miguel Angel Chavez Rubiano (Col) Coldeportes Zenu
67 German Enrique Chaves Torres (Col) Coldeportes Zenu
68 Jhojan Orlando Garcia Sosa (Col) Manzana Postobon
69 Jorge Camilo Castiblanco Cubides (Col) Team Illuminate
70 Brayan Stiven Ramirez Chacon (Col) Coldeportes Zenu
71 Jan Hirt (Cze) Astana Pro Team 0:16:32
72 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team 0:20:31
73 Juan Felipe Osorio Arboleda (Col) Manzana Postobon 0:21:00
74 Sebastian Alexander Castaño Muñoz (Col) Colombia 0:21:01
75 Diego Ruiz (Col) Betplay Cycling Team
76 Jairo Alonso Cano Salas (Col) EPM 0:21:06
77 Jonathan Castroviejo (Spa) Team Sky
78 Daniel Alexander Jaramillo Diez (Col) Manzana Postobon 0:21:07
79 Anthony Rappo (Swi) IAM Excelsior
80 Davide Villella (Ita) Astana Pro Team
81 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team
82 Eduardo Estrada Celis (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman
83 Iljo Keisse (Bel) Deceuninck-QuickStep 0:21:10
84 Alvaro Hodeg (Col) Deceuninck-QuickStep
85 Maximiliano Richeze (Arg) Deceuninck-QuickStep
86 William David Muñoz Perez (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman
87 Brayan Stiven Sanchez Vergara (Col) Orgullo Paisa
88 Jose Tito Hernandez Jaramillo (Col) Orgullo Paisa
89 Weimar Alfonso Roldan Ortiz (Col) Medellin
90 Dario Puccioni (Ita) Italy 0:23:01
91 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF
92 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF
93 Rodolfo Andres Torres (Col) Team Illuminate
94 Einer Rubio (Col) Colombia
95 Marcos Jurado Rodriguez (Spa) Efapel
96 Ruben Dario Acosta Ospina (Col) Nippo-Vini Fantini-Faizane 0:26:10
97 Tom Bohli (Swi) UAE Team Emirates 0:30:16
98 Wilmar Andres Paredes Zapata (Col) Manzana Postobon
99 Juan Sebastian Molano (Col) UAE Team Emirates
100 Edward Anderson (USA) Hagens Berman Axeon 0:33:25
101 Sean Quinn (USA) Hagens Berman Axeon 0:33:26
102 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates 0:33:30
103 Luca Pacioni (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM
104 Carlos Eduardo Alzate Escobar (Col) GW Shimano
105 Lorenzo Fortunato (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM
106 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Efapel
107 Cristian Pita (Ecu) Ecuador
108 Etienne van Empel (Ned) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM
109 Jaime Alberto Castañeda Ortega (Col) EPM
110 Davide Baldaccini (Ita) Italy
111 Marvin Angarita (Col) Colombia
112 Gabriel Francisco Rojas Campos (CRc) Aevolo
113 Imerio Cima (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane
114 Masakazu Ito (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Faizane
115 Cole Davis (USA) Hagens Berman Axeon
116 Taylor Phinney (USA) EF Education First
117 Jose Nicolas Castro Laverde (Col) GW Shimano
118 Jorge Montenegro (Ecu) Ecuador
119 Chris Froome (GBr) Team Sky
120 Marco Maronese (Ita) Bardiani CSF
121 Hernando Bohorquez (Col) Astana Pro Team
122 Juan Diego Alba Bolivar (Col) Coldeportes Zenu
123 Didier Sastoque (Col) Betplay Cycling Team
124 Matteo Badilatti (Swi) Israel Cycling Academy
125 Walter Alejandro Vargas Alzate (Col) Medellin
126 Clément Carisey (Fra) Israel Cycling Academy
127 Ivan Santaromita (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane
128 Aristobulo Cala Cala (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman 0:35:12
129 Albeiro Rabon Vela (Col) Deprisa Team 0:36:49
130 Kevin Rivera Serrano (CRc) Androni Giocattoli-Sidermec 0:40:52
131 Cameron Piper (USA) Team Illuminate Continental 0:41:55
132 Norberto Wilches (Col) Betplay Cycling Team 0:42:03
133 Steven Manuel Cuesta Zamora (Col) Deprisa Team 0:42:20
134 Cristian Torres (Col) Betplay Cycling Team 0:42:26
135 João Almeida (Por) Hagens Berman Axeon 0:42:29
136 Rafael Jorge Magalhães Silva (Por) Efapel
137 Antoine Debons (Swi) IAM Excelsior
138 Elkin Palmar (Col) Betplay Cycling Team 0:52:13
OTL Nicolas Garcia (Col) Betplay Cycling Team
DNF Julian Cardona Tabares (Col) Androni Giocattoli-Sidermec
DNF Michael Bresciani (Ita) Bardiani CSF
DNF Jonathan Brown (USA) Hagens Berman Axeon
DNF Karel Vacek (Cze) Hagens Berman Axeon
DNF Roy Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy
DNF Mihkel Räim (Est) Israel Cycling Academy
DNF Hideto Nakane (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Faizane
DNF Dylan Page (Swi) IAM Excelsior
DNF Jóni Brandão (Por) Efapel
DNF Bruno Silva (Por) Efapel
DNF Fernando Islas (Mex) Aevolo
DNF Cade Bickmore (USA) Aevolo
DNF Riley Sheehan (USA) Aevolo
DNF Steven Kalf (Est) Team Illuminate Continental
DNF Martin Laas (Est) Team Illuminate Continental
DNF Heimarhanz Ariza Jaramillo (Col) Deprisa Team
DNF Francesco Lamon (Ita) Italy
DNF Michele Scartezzini (Ita) Italy
DNF Carlos Quishpe (Ecu) Ecuador
DSQ Attilio Viviani (Ita) Italy

Klasyfikacja generalna po piątym etapie: 

1 Julian Alaphilippe (Fra) Deceuninck-QuickStep 14:40:46
2 Daniel Martinez (Col) EF Education First 0:00:08
3 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team 0:00:23
4 Ivan Sosa (Col) Team Sky 0:00:29
5 Bob Jungels (Lux) Deceuninck-QuickStep 0:00:53
6 Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team 0:00:55
7 Rigoberto Uran (Col) EF Education First 0:00:57
8 Lawson Craddock (USA) EF Education First
9 Egan Bernal (Col) Team Sky 0:01:05
10 Oscar Miguel Sevilla Rivera (Spa) Medellin 0:01:27
11 Rodrigo Contreras (Col) Astana Pro Team 0:01:28
12 Sergio Henao (Col) UAE Team Emirates 0:01:32
13 Nairo Quintana (Col) Movistar Team 0:01:41
14 Edward Alexander Beltran Suarez (Col) Medellin 0:01:46
15 Diego Antonio Ochoa Camargo (Col) Manzana Postobon 0:01:47
16 Oscar Adalberto Quiroz Ayala (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman 0:01:49
17 Alejandro Osorio Carvajal (Col) Nippo-Vini Fantini-Faizane 0:01:58
18 Fredy Emir Montaña Cadena (Col) EPM
19 Dayer Quintana (Col) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM 0:02:07
20 Jefferson Cepeda (Ecu) Ecuador 0:02:18
21 Harold Alfonso Tejada Canacue (Col) Medellin 0:02:20
22 Winner Anacona (Col) Movistar Team 0:02:24
23 Angel Alexander Gil Sanchez (Col) EPM 0:02:32
24 Miguel Eduardo Florez Lopez (Col) Androni Giocattoli-Sidermec
25 Johnatan Cañaveral Vargas (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman 0:02:33
26 Dany Alberto Osorio Calle (Col) Orgullo Paisa 0:03:31
27 Brayan Hernandez Gomez (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman 0:03:35
28 Cristian Camilo Muñoz Lancheros (Col) UAE Team Emirates 0:03:40
29 Didier Alonso Chaparro Lopez (Col) Orgullo Paisa 0:03:52
30 Julio Alexis Camacho Bernal (Col) Coldeportes Zenu 0:03:58
31 Juan Pablo Suarez Suarez (Col) GW Shimano
32 Alvaro Duarte (Col) Colombia 0:05:32
33 Jonnathan Narvaez (Ecu) Team Sky 0:06:44
34 Sebastian Henao (Col) Team Sky 0:06:45
35 Aldemar Reyes Ortega (Col) Manzana Postobon 0:07:29
36 Marc Soler (Spa) Movistar Team 0:09:42
37 Janier Alexis Acevedo Calle (Col) EPM 0:17:27
38 Jhojan Orlando Garcia Sosa (Col) Manzana Postobon 0:17:29
39 Miguel Angel Chavez Rubiano (Col) Coldeportes Zenu 0:17:34
40 Alex Norberto Cano Ardila (Col) Coldeportes Zenu 0:17:38
41 Edison Muñoz Lopez (Col) Orgullo Paisa 0:17:40
42 Juan Arango (Col) Colombia 0:17:42
43 Bayron Guama (Ecu) Ecuador 0:17:56
44 Jorge Camilo Castiblanco Cubides (Col) Team Illuminate 0:17:59
45 Daniel Muñoz Giraldo (Col) Androni Giocattoli-Sidermec 0:18:01
46 Sebastian Orlando Caro Monroy (Col) Deprisa Team 0:18:11
47 Wilmar Jahir Perez Muñoz (Col) Deprisa Team
48 German Enrique Chaves Torres (Col) Coldeportes Zenu 0:18:19
49 Simon Pellaud (Swi) IAM Excelsior 0:18:28
50 Javier Ignacio Montoya Montoya (Col) Colombia 0:18:29
51 Heiner Rodrigo Parra Bustamante (Col) GW Shimano 0:18:54
52 Edwin Andres Carvajal Jaramillo (Col) EPM 0:19:03
53 Alex Hoehn (USA) Aevolo 0:19:29
54 Esteban Villarreal (Ecu) Ecuador 0:19:32
55 Jan Hirt (Cze) Astana Pro Team 0:20:00
56 Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Medellin 0:20:22
57 Rafael Anibal Montiel Cuello (Col) Orgullo Paisa 0:21:29
58 Joab Schneiter (Swi) IAM Excelsior 0:21:39
59 Davide Villella (Ita) Astana Pro Team 0:22:25
60 Sebastian Alexander Castaño Muñoz (Col) Colombia 0:22:29
61 Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy 0:22:45
62 Sebastian Schönberger (Aut) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM 0:22:53
63 Edwin Avila (Col) Israel Cycling Academy 0:23:18
64 Nathan Brown (USA) EF Education First 0:23:41
65 Jairo Alonso Cano Salas (Col) EPM 0:24:30
66 Juan Felipe Osorio Arboleda (Col) Manzana Postobon 0:25:25
67 Brayan Stiven Sanchez Vergara (Col) Orgullo Paisa 0:26:19
68 Jorge Arcas (Spa) Movistar Team 0:26:20
69 Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF
70 Weimar Alfonso Roldan Ortiz (Col) Medellin 0:26:42
71 Anthony Rappo (Swi) IAM Excelsior 0:26:49
72 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) GW Shimano 0:27:05
73 Ruben Dario Acosta Ospina (Col) Nippo-Vini Fantini-Faizane 0:27:26
74 Einer Rubio (Col) Colombia 0:28:18
75 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) GW Shimano 0:28:19
76 Rodolfo Andres Torres (Col) Team Illuminate 0:28:29
77 Diego Ruiz (Col) Betplay Cycling Team 0:28:35
78 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF 0:29:06
79 Daniel Alexander Jaramillo Diez (Col) Manzana Postobon 0:29:22
80 Brayan Stiven Ramirez Chacon (Col) Coldeportes Zenu 0:29:36
81 Dario Puccioni (Ita) Italy 0:29:53
82 Wilmar Andres Paredes Zapata (Col) Manzana Postobon 0:31:25
83 Juan Sebastian Molano (Col) UAE Team Emirates 0:31:33
84 Jose Tito Hernandez Jaramillo (Col) Orgullo Paisa 0:32:16
85 Jonathan Castroviejo (Spa) Team Sky 0:33:03
86 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team 0:33:38
87 Alvaro Hodeg (Col) Deceuninck-QuickStep 0:33:42
88 Maximiliano Richeze (Arg) Deceuninck-QuickStep 0:33:55
89 Hernando Bohorquez (Col) Astana Pro Team 0:34:07
90 Chris Froome (GBr) Team Sky 0:34:36
91 Marcos Jurado Rodriguez (Spa) Efapel 0:36:09
92 Juan Diego Alba Bolivar (Col) Coldeportes Zenu 0:36:13
93 Aristobulo Cala Cala (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman 0:36:20
94 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF 0:36:48
95 Ivan Santaromita (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane 0:37:03
96 Petr Vakoc (Cze) Deceuninck-QuickStep 0:37:11
97 Sean Quinn (USA) Hagens Berman Axeon 0:37:13
98 Jaime Alberto Castañeda Ortega (Col) EPM 0:38:26
99 Clément Carisey (Fra) Israel Cycling Academy 0:38:39
100 Walter Alejandro Vargas Alzate (Col) Medellin 0:38:46
101 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team 0:38:49
102 Cristian Pita (Ecu) Ecuador 0:38:55
103 Samuele Zoccarato (Ita) IAM Excelsior 0:39:11
104 William David Muñoz Perez (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman 0:39:16
105 Didier Sastoque (Col) Betplay Cycling Team 0:39:32
106 Edward Anderson (USA) Hagens Berman Axeon 0:40:17
107 Lorenzo Fortunato (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM 0:41:59
108 Iljo Keisse (Bel) Deceuninck-QuickStep 0:42:50
109 Jorge Montenegro (Ecu) Ecuador 0:42:51
110 Alex Howes (USA) EF Education First 0:42:53
111 Kevin Rivera Serrano (CRc) Androni Giocattoli-Sidermec 0:43:14
112 Masakazu Ito (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Faizane 0:43:21
113 Luca Pacioni (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM 0:43:30
114 Etienne van Empel (Ned) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM 0:44:26
115 Matteo Badilatti (Swi) Israel Cycling Academy 0:44:58
116 Cole Davis (USA) Hagens Berman Axeon 0:45:08
117 Jose Nicolas Castro Laverde (Col) GW Shimano 0:46:12
118 Felix Alejandro Baron Castillo (Col) Team Illuminate 0:46:15
119 Imerio Cima (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane 0:47:32
120 Marco Maronese (Ita) Bardiani CSF 0:48:05
121 Norberto Wilches (Col) Betplay Cycling Team 0:48:45
122 Cameron Piper (USA) Team Illuminate Continental 0:48:58
123 Carlos Eduardo Alzate Escobar (Col) GW Shimano 0:49:03
124 Marvin Angarita (Col) Colombia 0:50:04
125 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates 0:51:12
126 Tom Bohli (Swi) UAE Team Emirates 0:51:36
127 Albeiro Rabon Vela (Col) Deprisa Team 0:51:37
128 Eduardo Estrada Celis (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman 0:54:29
129 João Almeida (Por) Hagens Berman Axeon 0:54:40
130 Rafael Jorge Magalhães Silva (Por) Efapel 0:56:37
131 Davide Baldaccini (Ita) Italy 0:57:06
132 Antoine Debons (Swi) IAM Excelsior 0:57:48
133 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Efapel 0:58:17
134 Elkin Palmar (Col) Betplay Cycling Team 0:58:48
135 Taylor Phinney (USA) EF Education First 0:59:59
136 Gabriel Francisco Rojas Campos (CRc) Aevolo 1:00:44
137 Cristian Torres (Col) Betplay Cycling Team 1:01:44
138 Steven Manuel Cuesta Zamora (Col) Deprisa Team 1:02:19