fot. Tour de la Provence

Zwycięstwem Phillipe’a Gilbert (Deceuninck – Quick Step) zakończył się trzeci etap Tour de la Provence. Liderem imprezy jest Gorka Izagirre (Astana).

Przedostatni etap Tour de la Provence liczył ponad 181 kilometrów, a kolarze startowali z Aubagne. Pięciokrotnie musieli zmierzyć się z podjazdem Le Brulat (3,1 km długości; średnie nachylenie 7,4 %). Finisz (oraz lotne premie) był usytuowany na torze wyścigowym Circuit Paul Ricard, na którym podczas GP Formuły 1 w ubiegłym sezonie triumfował mistrz świata Lewis Hamilton.

Po kilku nieudanych atakach peleton puścił odjazd, w którym znaleźli się: Quentin Jauregui (AG2R La Mondiale), Matteo Moschetti, Michael Gogl (obaj Trek-Segafredo), Kasper Asgreen (Deceuninck-Quick-Step), Matthias Brandle (Israel Cycling Academy), Dries de Bondt (Corendon-Circus), Anthony Maldonado (St-Michel-Auber 93), Ramunas Navardauskas (Delko Marseille Provence) oraz Lennard Kamna (Team Sunweb).

Ucieczka uzyskała maksymalnie prawie cztery minuty przewagi. Jednak z tyłu mocno pracowała przede wszystkim drużyna Groupama – FDJ. Jako pierwszy z harcowników odpuścił Navardauskas.

Kiedy peleton zbliżał się do decydujących fragmentów etapu, zabawa zaczęła się na dobre. Kiedy ostatni z uciekinierów został doścignięty, na porządną zabawę zdecydowali się liderzy poszczególnych ekip. Całą serię ataków rozpoczęli David Gaudu i Thibaut Pinot (Groupama – FDJ), których pomysł powielało później wielu innych zawodników.

Zasadniczo przez praktycznie 15 kilometrów ciągle miały miejsce akcje zaczepne. Na metę jako pierwsza wpadła jednak grupa 23 najsilniejszych zawodników. Na finiszu najmocniejszy okazał się Philippe Gilbert (Deceuninck – Quick Step), który pokonał Tomsa Skiujinsa (Trek – Segafredo) i Tony’ego Gallopin (AG2R La Mondiale). Liderem imprezy pozostał Gorka Izagirre (Astana).

Wyniki:
1 Philippe Gilbert (Bel) Deceuninck – Quick Step 4:25:10
2 Toms Skujins (Lat) Trek – Segafredo 0:00:00
3 Tony Gallopin (Fra) Ag2r La Mondiale 0:00:00
4 Simon Clarke (Aus) EF Education First 0:00:00
5 Gorka Izagirre Insausti (Esp) Astana Pro Team 0:00:00
6 Cyril Gautier (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:00:00
7 Guillaume Martin (Fra) Wanty – Gobert Cycling Team 0:00:00
8 Julien El Farès (Fra) Delko – Marseille Provence 0:00:00
9 Dorian Godon (Fra) Ag2r La Mondiale 0:00:00
10 Edward Dunbar (Irl) Team Sky 0:00:00
11 Eduard Prades Reverter (Esp) Movistar Team 0:00:00
12 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie 0:00:00
13 Pierre-Luc Périchon (Fra) Cofidis 0:00:00
14 Luis Guillermo Mas Bonet (Esp) Movistar Team 0:00:00
15 Thibaut Pinot (Fra) Groupama – FDJ 0:00:00
16 Rudy Molard (Fra) Groupama – FDJ 0:00:00
17 Mikaël Cherel (Fra) Ag2r La Mondiale 0:00:00
18 Michael Storer (Aus) Team Sunweb 0:00:00
19 David Gaudu (Fra) Groupama – FDJ 0:00:00
20 Fausto Masnada (Ita) Androni Giocattoli – Sidermec 0:00:00
21 Nicolas Edet (Fra) Cofidis 0:00:00
22 Jimmy Janssens (Bel) Corendon – Circus 0:00:00
23 Pierre Rolland (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:00:00
24 Antonio Pedrero (Esp) Movistar Team 0:00:19
25 Axel Domont (Fra) Ag2r La Mondiale 0:00:26
26 Chad Haga (USA) Team Sunweb 0:00:54
27 Warren Barguil (Fra) Team Arkea – Samsic 0:00:54
28 Arthur Vichot (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:00:54
29 Pieter Serry (Bel) Deceuninck – Quick Step 0:00:54
30 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 0:00:54
31 Anthony Perez (Fra) Cofidis 0:00:54
32 Yves Lampaert (Bel) Deceuninck – Quick Step 0:00:54
33 Lennard Kämna (GER) Team Sunweb 0:01:22
34 Hugh Carthy (GBr) EF Education First 0:01:28
35 Jonathan Hivert (Fra) Direct Energie 0:01:52
36 Dries De Bondt (Bel) Corendon – Circus 0:02:23
37 Julien Simon (Fra) Cofidis 0:02:23
38 Jérémy Maison (Fra) Team Arkea – Samsic 0:02:23
39 Damien Touzé (Fra) Cofidis 0:02:23
40 Xandro Meurisse (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:02:23
41 Niklas Eg (Den) Trek – Segafredo 0:02:23
42 Quentin Jauregui (Fra) Ag2r La Mondiale 0:02:23
43 Michael Gogl (AUT) Trek – Segafredo 0:04:24
44 Anthony Maldonado (Fra) St Michel – Auber 93 0:04:24
45 Filippo Ganna (Ita) Team Sky 0:04:25
46 Amaël Moinard (Fra) Team Arkea – Samsic 0:04:32
47 Florian Sénéchal (Fra) Deceuninck – Quick Step 0:04:32
48 Tim Declercq (Bel) Deceuninck – Quick Step 0:04:32
49 Sebastian Langeveld (Ned) EF Education First 0:05:11
50 Stijn Devolder (Bel) Corendon – Circus 0:05:11
51 Nicolas Roche (Irl) Team Sunweb 0:05:11
52 Diego Rosa (Ita) Team Sky 0:05:11
53 Sébastien Reichenbach (SUI) Groupama – FDJ 0:05:11
54 Owain Doull (GBr) Team Sky 0:09:17
55 Sep Vanmarcke (Bel) EF Education First 0:09:17
56 Johannes Fröhlinger (GER) Team Sunweb 0:10:31
57 Jasha Sütterlin (GER) Movistar Team 0:10:31
58 August Jensen (Nor) Israel Cycling Academy 0:10:31
59 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty – Gobert Cycling Team 0:10:31
60 Stefan Kolb (AUT) Maloja Pushbikers 0:10:31
61 Lukas Schlemmer (AUT) Maloja Pushbikers 0:10:31
62 John Degenkolb (GER) Trek – Segafredo 0:10:31
63 Viesturs Luksevics (Lat) Amore & Vita – Prodir 0:10:31
64 Matteo Spreafico (Ita) Androni Giocattoli – Sidermec 0:10:31
65 Felix Ritzinger (AUT) Maloja Pushbikers 0:10:31
66 Jimmy Turgis (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:10:31
67 Johannes Schinnagel (GER) Maloja Pushbikers 0:10:31
68 Christophe Masson (Fra) Natura4Ever – Roubaix Lille Métropole 0:10:31
69 Maximilian Walscheid (GER) Team Sunweb 0:10:31
70 Kevin Le Cunff (Fra) St Michel – Auber 93 0:10:31
71 Yoann Paillot (Fra) St Michel – Auber 93 0:10:31
72 Jaime Castrillo Zapater (Esp) Movistar Team 0:10:31
73 Joeri Stallaert (Bel) Corendon – Circus 0:10:31
74 Anthony Delaplace (Fra) Team Arkea – Samsic 0:10:31
75 Otto Vergaerde (Bel) Corendon – Circus 0:10:31
76 Maxime Cam (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:10:31
77 Krists Neilands (Lat) Israel Cycling Academy 0:10:31
78 Alexandre Pichot (Fra) Direct Energie 0:10:31
79 Antoine Duchesne (Can) Groupama – FDJ 0:10:31
80 Guillaume Boivin (Can) Israel Cycling Academy 0:10:31
81 Rémy Rochas (Fra) Delko – Marseille Provence 0:10:31
82 Ramunas Navardauskas (Ltu) Delko – Marseille Provence 0:10:31
83 Mattia Frapporti (Ita) Androni Giocattoli – Sidermec 0:10:31
84 Camille Thominet (Fra) St Michel – Auber 93 0:10:31
85 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) EF Education First 0:10:31
86 Frederik Backaert (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:10:31
87 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty – Gobert Cycling Team 0:10:31
88 Danilo Celano (Ita) Amore & Vita – Prodir 0:10:31
89 Simon Sellier (Fra) Direct Energie 0:10:31
90 Alo Jakin (Est) St Michel – Auber 93 0:10:31
91 Leonardo Basso (Ita) Team Sky 0:10:31
92 Wesley Kreder (Ned) Wanty – Gobert Cycling Team 0:10:31
93 Bram Welten (Ned) Team Arkea – Samsic 0:10:31
94 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team 0:10:31
95 Jonas Gregaard Wilsly (Den) Astana Pro Team 0:10:31
96 Ben Gastauer (Lux) Ag2r La Mondiale 0:10:31
97 Benjamin Thomas (Fra) Groupama – FDJ 0:10:31
98 Kasper Asgreen (Den) Deceuninck – Quick Step 0:10:31
99 Asbjørn Kragh Andersen (Den) Team Sunweb 0:10:31
100 Imanol Erviti (Esp) Movistar Team 0:10:31
101 Loïc Chetout (Fra) Cofidis 0:10:31
102 Mauro Finetto (Ita) Delko – Marseille Provence 0:10:31
103 Fabien Schmidt (Fra) Delko – Marseille Provence 0:10:31
104 Thibault Ferasse (Fra) Natura4Ever – Roubaix Lille Métropole 0:10:31
105 Hugo Hofstetter (Fra) Cofidis 0:10:31
106 Rémi Cavagna (Fra) Deceuninck – Quick Step 0:10:31
107 Pierre Idjouadiene (Fra) Natura4Ever – Roubaix Lille Métropole 0:10:31
108 Romain Seigle (Fra) Groupama – FDJ 0:10:31
109 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek – Segafredo 0:10:31
110 Ben Swift (GBr) Team Sky 0:10:31
111 Moreno Hofland (Ned) EF Education First 0:10:31
112 Yohann Gène (Fra) Direct Energie 0:10:31
113 Anthony Turgis (Fra) Direct Energie 0:10:31
114 Matthias Brändle (AUT) Israel Cycling Academy 0:10:31
115 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team 0:10:31
116 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team 0:10:31
117 Flavien Maurelet (Fra) St Michel – Auber 93 0:10:31
118 Julius Van Den Berg (Ned) EF Education First 0:10:31
119 Alan Riou (Fra) Team Arkea – Samsic 0:10:31
120 Zakkari Dempster (Aus) Israel Cycling Academy 0:10:31
121 Yoann Bagot (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:10:31
122 Jérôme Cousin (Fra) Direct Energie 0:10:31
123 Samuel Dumoulin (Fra) Ag2r La Mondiale 0:10:31
124 Julien Antomarchi (Fra) Natura4Ever – Roubaix Lille Métropole 0:10:31
125 Lucas De Rossi (Fra) Delko – Marseille Provence 0:14:54
126 Matteo Moschetti (Ita) Trek – Segafredo 0:16:48
127 Mattia Viel (Ita) Androni Giocattoli – Sidermec 0:17:58
128 Josip Rumac (Cro) Androni Giocattoli – Sidermec 0:17:58
129 Alex Frame (NZl) Trek – Segafredo 0:17:58
130 Ludwig De Winter (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:17:58
131 Jodok Salzmann (AUT) Maloja Pushbikers 0:17:58
132 Valentin Götzinger (AUT) Maloja Pushbikers 0:17:58
133 Adrien Garel (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:17:58
134 Guy Niv (Isr) Israel Cycling Academy 0:17:58
135 Marcel Meisen (GER) Corendon – Circus 0:17:58
136 Maxence Moncassin (Fra) Amore & Vita – Prodir 0:17:58
137 Daniel Auer (AUT) Maloja Pushbikers 0:17:58
138 Romain Feillu (Fra) St Michel – Auber 93 0:17:58
DNF Rudy Barbier (Fra) Israel Cycling Academy
DNF Pierre Gouault (Fra) Natura4Ever – Roubaix Lille Métropole
DNF Maxime Bouet (Fra) Team Arkea – Samsic
DNF Jonas Rickaert (Bel) Corendon – Circus
DNF Iltjan Nika (Alb) Amore & Vita – Prodir
DNF Eriks Toms Gavars (Lat) Amore & Vita – Prodir
DNF Jan-André Freuler (SUI) Amore & Vita – Prodir
DNF Leonardo Fedrigo (Ita) Androni Giocattoli – Sidermec
DNF Christopher Lawless (GBr) Team Sky
DNS Pierre Barbier (Fra) Natura4Ever – Roubaix Lille Métropole
DNS Daniele Bennati (Ita) Movistar Team

Klasyfikacja generalna:
1 Gorka Izagirre Insausti (Esp) Astana Pro Team 9:25:55
2 Thibaut Pinot (Fra) Groupama – FDJ 0:00:02
3 Tony Gallopin (Fra) Ag2r La Mondiale 0:00:02
4 Simon Clarke (Aus) EF Education First 0:00:08
5 Rudy Molard (Fra) Groupama – FDJ 0:00:10
6 David Gaudu (Fra) Groupama – FDJ 0:00:15
7 Edward Dunbar (Irl) Team Sky 0:00:15
8 Eduard Prades Reverter (Esp) Movistar Team 0:00:21
9 Jimmy Janssens (Bel) Corendon – Circus 0:00:26
10 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie 0:00:32
11 Philippe Gilbert (Bel) Deceuninck – Quick Step 0:00:32
12 Luis Guillermo Mas Bonet (Esp) Movistar Team 0:00:49
13 Cyril Gautier (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:00:51
14 Pierre-Luc Périchon (Fra) Cofidis 0:00:55
15 Toms Skujins (Lat) Trek – Segafredo 0:00:58
16 Fausto Masnada (Ita) Androni Giocattoli – Sidermec 0:00:58
17 Pierre Rolland (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:01:10
18 Guillaume Martin (Fra) Wanty – Gobert Cycling Team 0:01:11
19 Mikaël Cherel (Fra) Ag2r La Mondiale 0:01:19
20 Anthony Perez (Fra) Cofidis 0:01:30
21 Michael Storer (Aus) Team Sunweb 0:01:31
22 Axel Domont (Fra) Ag2r La Mondiale 0:01:42
23 Antonio Pedrero (Esp) Movistar Team 0:01:42
24 Nicolas Edet (Fra) Cofidis 0:01:46
25 Chad Haga (USA) Team Sunweb 0:01:46
26 Julien El Farès (Fra) Delko – Marseille Provence 0:01:49
27 Pieter Serry (Bel) Deceuninck – Quick Step 0:01:59
28 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 0:02:03
29 Hugh Carthy (GBr) EF Education First 0:02:51
30 Warren Barguil (Fra) Team Arkea – Samsic 0:02:52
31 Lennard Kämna (GER) Team Sunweb 0:03:09
32 Jonathan Hivert (Fra) Direct Energie 0:03:18
33 Quentin Jauregui (Fra) Ag2r La Mondiale 0:04:13
34 Xandro Meurisse (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:04:22
35 Julien Simon (Fra) Cofidis 0:04:30
36 Jérémy Maison (Fra) Team Arkea – Samsic 0:04:44
37 Niklas Eg (Den) Trek – Segafredo 0:05:18
38 Filippo Ganna (Ita) Team Sky 0:05:27
39 Sébastien Reichenbach (SUI) Groupama – FDJ 0:05:37
40 Michael Gogl (AUT) Trek – Segafredo 0:05:50
41 Dorian Godon (Fra) Ag2r La Mondiale 0:05:51
42 Yves Lampaert (Bel) Deceuninck – Quick Step 0:06:09
43 Tim Declercq (Bel) Deceuninck – Quick Step 0:06:15
44 Nicolas Roche (Irl) Team Sunweb 0:06:19
45 Amaël Moinard (Fra) Team Arkea – Samsic 0:06:41
46 Sebastian Langeveld (Ned) EF Education First 0:07:16
47 Diego Rosa (Ita) Team Sky 0:07:40
48 Damien Touzé (Fra) Cofidis 0:08:10
49 Stijn Devolder (Bel) Corendon – Circus 0:09:10
50 Florian Sénéchal (Fra) Deceuninck – Quick Step 0:10:06
51 Owain Doull (GBr) Team Sky 0:10:40
52 Arthur Vichot (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:11:08
53 Anthony Maldonado (Fra) St Michel – Auber 93 0:11:10
54 Mauro Finetto (Ita) Delko – Marseille Provence 0:11:31
55 Sep Vanmarcke (Bel) EF Education First 0:11:37
56 Rémi Cavagna (Fra) Deceuninck – Quick Step 0:11:43
57 Anthony Delaplace (Fra) Team Arkea – Samsic 0:11:44
58 Krists Neilands (Lat) Israel Cycling Academy 0:11:46
59 Jasha Sütterlin (GER) Movistar Team 0:11:48
60 Kevin Le Cunff (Fra) St Michel – Auber 93 0:12:32
61 Romain Seigle (Fra) Groupama – FDJ 0:12:52
62 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team 0:13:03
63 Imanol Erviti (Esp) Movistar Team 0:13:04
64 Yoann Paillot (Fra) St Michel – Auber 93 0:13:10
65 Jaime Castrillo Zapater (Esp) Movistar Team 0:13:13
66 Ben Gastauer (Lux) Ag2r La Mondiale 0:13:25
67 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) EF Education First 0:13:25
68 Jimmy Turgis (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:13:28
69 Julien Antomarchi (Fra) Natura4Ever – Roubaix Lille Métropole 0:13:28
70 Matteo Spreafico (Ita) Androni Giocattoli – Sidermec 0:13:30
71 Johannes Schinnagel (GER) Maloja Pushbikers 0:13:37
72 Camille Thominet (Fra) St Michel – Auber 93 0:13:43
73 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty – Gobert Cycling Team 0:13:45
74 August Jensen (Nor) Israel Cycling Academy 0:13:46
75 Thibault Ferasse (Fra) Natura4Ever – Roubaix Lille Métropole 0:13:47
76 Lukas Schlemmer (AUT) Maloja Pushbikers 0:13:59
77 Guillaume Boivin (Can) Israel Cycling Academy 0:14:47
78 Otto Vergaerde (Bel) Corendon – Circus 0:14:54
79 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team 0:14:58
80 Viesturs Luksevics (Lat) Amore & Vita – Prodir 0:15:29
81 Felix Ritzinger (AUT) Maloja Pushbikers 0:15:37
82 Dries De Bondt (Bel) Corendon – Circus 0:15:38
83 Kasper Asgreen (Den) Deceuninck – Quick Step 0:15:45
84 Moreno Hofland (Ned) EF Education First 0:15:54
85 John Degenkolb (GER) Trek – Segafredo 0:15:59
86 Antoine Duchesne (Can) Groupama – FDJ 0:16:13
87 Flavien Maurelet (Fra) St Michel – Auber 93 0:16:14
88 Jérôme Cousin (Fra) Direct Energie 0:16:19
89 Loïc Chetout (Fra) Cofidis 0:16:22
90 Mattia Frapporti (Ita) Androni Giocattoli – Sidermec 0:16:24
91 Rémy Rochas (Fra) Delko – Marseille Provence 0:16:29
92 Fabien Schmidt (Fra) Delko – Marseille Provence 0:16:31
93 Zakkari Dempster (Aus) Israel Cycling Academy 0:16:33
94 Frederik Backaert (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:16:36
95 Alo Jakin (Est) St Michel – Auber 93 0:16:38
96 Johannes Fröhlinger (GER) Team Sunweb 0:16:42
97 Pierre Idjouadiene (Fra) Natura4Ever – Roubaix Lille Métropole 0:16:44
98 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty – Gobert Cycling Team 0:16:50
99 Wesley Kreder (Ned) Wanty – Gobert Cycling Team 0:16:58
100 Danilo Celano (Ita) Amore & Vita – Prodir 0:17:23
101 Benjamin Thomas (Fra) Groupama – FDJ 0:19:28
102 Julius Van Den Berg (Ned) EF Education First 0:19:43
103 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team 0:19:45
104 Alexandre Pichot (Fra) Direct Energie 0:20:01
105 Alan Riou (Fra) Team Arkea – Samsic 0:20:06
106 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek – Segafredo 0:20:08
107 Anthony Turgis (Fra) Direct Energie 0:20:08
108 Ramunas Navardauskas (Ltu) Delko – Marseille Provence 0:20:11
109 Hugo Hofstetter (Fra) Cofidis 0:20:21
110 Yohann Gène (Fra) Direct Energie 0:20:23
111 Joeri Stallaert (Bel) Corendon – Circus 0:20:24
112 Bram Welten (Ned) Team Arkea – Samsic 0:20:44
113 Simon Sellier (Fra) Direct Energie 0:20:50
114 Lucas De Rossi (Fra) Delko – Marseille Provence 0:20:53
115 Yoann Bagot (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:21:00
116 Christophe Masson (Fra) Natura4Ever – Roubaix Lille Métropole 0:21:03
117 Maximilian Walscheid (GER) Team Sunweb 0:21:23
118 Guy Niv (Isr) Israel Cycling Academy 0:21:26
119 Maxime Cam (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:21:28
120 Asbjørn Kragh Andersen (Den) Team Sunweb 0:21:36
121 Samuel Dumoulin (Fra) Ag2r La Mondiale 0:22:17
122 Josip Rumac (Cro) Androni Giocattoli – Sidermec 0:24:16
123 Marcel Meisen (GER) Corendon – Circus 0:24:25
124 Ben Swift (GBr) Team Sky 0:24:39
125 Daniel Auer (AUT) Maloja Pushbikers 0:25:06
126 Matthias Brändle (AUT) Israel Cycling Academy 0:26:04
127 Leonardo Basso (Ita) Team Sky 0:26:10
128 Jonas Gregaard Wilsly (Den) Astana Pro Team 0:26:51
129 Stefan Kolb (AUT) Maloja Pushbikers 0:27:16
130 Romain Feillu (Fra) St Michel – Auber 93 0:29:41
131 Adrien Garel (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:30:10
132 Maxence Moncassin (Fra) Amore & Vita – Prodir 0:32:00
133 Matteo Moschetti (Ita) Trek – Segafredo 0:32:27
134 Ludwig De Winter (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:33:10
135 Alex Frame (NZl) Trek – Segafredo 0:33:37
136 Jodok Salzmann (AUT) Maloja Pushbikers 0:37:18
137 Valentin Götzinger (AUT) Maloja Pushbikers 0:39:54
138 Mattia Viel (Ita) Androni Giocattoli – Sidermec 0:40:04