fot. EF Education First

Zwycięstwem Michaela Woodsa (EF Education First) zakończył się drugi etap Herald Sun Tour. Kanadyjczyk został też liderem wyścigu.

Drugi etap australijskiej imprezy liczył 127 kilometrów i prowadził z Wonthaggi do Churchill. W końcówce kolarze musieli zmierzyć się z trudnym podjazdem pod Jeeralang (3,8 km, 9,4%), który mógł namieszać w czołówce.

Jak można było się spodziewać, w pierwszej części etapu od peletonu oderwała się kilkuosobowa grupka w składzie Ayden Toovey (BridgeLane), Shane Archbold, Cyrus Monk (EvoPro), Liam White (Drapac – Cannondale), Karl Michelin-Beard (Oliver’s Real Food) oraz Thomas Coates (Futuro – Maxxis). Ich przewaga nad peletonem momentami dochodziła nawet do 4 minut, lecz z tyłu wszystko kontrolowały najmocniejsze zespoły w stawce.

Kiedy cała stawka zbliżała się do finałowego podjazdu, miała miejsce bardzo duża kraksa, która podzieliła peleton. W pierwszej jego części utrzymało się jedynie 30 zawodników, wśród których byli praktycznie wszyscy faworyci. To zapowiadało kapitalną walkę na ostatnim podjeździe.

Tam walka była już bardzo zażarta. Ostatecznie najlepiej wyszedł z niej Michael Woods (EF Education First), który odjechał swoim rywalom. Z tyłu za wygraną nie dawali jednak Richie Porte (Trek – Segafredo) i Kenny Elissonde (Sky). Na zjazdach Australijczykowi udało się dojść do prowadzącego Kanadyjczyka co oznaczało, że obaj powalczą o zwycięstwo etapowe.

Ostatecznie na finiszu lepszy okazał się Woods, który przyodział też koszulkę lidera. Drugi był Porte, a trzeci, ze stratą 17 sekund, Elissonde. Dwie sekundy więcej stracili Dylan van Baarle (Sky) oraz Lucas Hamilton (Mitchelton – Scott).

Wyniki:
1 Michael Woods (Can) EF Education First 2:55:44
2 Richie Porte (Aus) Trek – Segafredo 0:00:00
3 Kenny Elissonde (Fra) Team Sky 0:00:17
4 Dylan Van Baarle (Ned) Team Sky 0:00:19
5 Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:19
6 Pavel Sivakov (Rus) Team Sky 0:00:43
7 Chris Harper (Aus) Team BridgeLane 0:00:43
8 Damien Howson (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:43
9 Nicholas Schultz (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:43
10 Robert Stannard (Aus) Mitchelton – Scott 0:01:54
11 Dylan Sunderland (Aus) Team BridgeLane 0:01:54
12 Samuel Jenner (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:01:54
13 Jarlinson Pantano Gomez (Col) Trek – Segafredo 0:01:54
14 Lachlan Morton (Aus) EF Education First 0:01:54
15 Peter Stetina (USA) Trek – Segafredo 0:01:54
16 Daniel Whitehouse (GBr) EvoPro Racing 0:02:22
17 Nicholas White (Aus) Team BridgeLane 0:02:22
18 Benjamin Dyball (Aus) Team Sapura Cycling 0:02:22
19 Cyrus Monk (Aus) EvoPro Racing 0:03:56
20 Freddy Ovett (Aus) Pro Racing Sunshine Coast 0:03:56
21 Michael Freiberg (Aus) Pro Racing Sunshine Coast 0:03:56
22 Alistair Donohoe (Aus) Pro Racing Sunshine Coast 0:03:56
23 Dion Smith (NZl) Mitchelton – Scott 0:03:56
24 Marcus Culey (Aus) Team Sapura Cycling 0:05:23
25 Jesse Featonby (Aus) Oliver’s Real Food Racing 0:06:04
26 Carter Turnbull (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:07:19
27 Christian Knees (GER) Team Sky 0:07:37
28 Ryan Mullen (Irl) Trek – Segafredo 0:07:43
29 Brenton Jones (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:07:43
30 Liam White (Aus) Drapac – Cannondale Holistic Development Team 0:07:43
31 Jesse Ewart (Aus) Team Sapura Cycling 0:07:43
32 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Sky 0:07:43
33 Owain Doull (GBr) Team Sky 0:07:43
34 Koen De Kort (Ned) Trek – Segafredo 0:07:43
35 Luke Rowe (GBr) Team Sky 0:07:43
36 Muhammad Zawawi Azman (Mas) Team Sapura Cycling 0:07:43
37 Hayden McCormick (NZl) Team BridgeLane 0:07:43
38 Muhamad Nur Aiman Mohd Zariff (Mas) Team Sapura Cycling 0:07:43
39 Dylan Newbery (Aus) Futuro – Maxxis Pro Cycling 0:07:43
40 Ayden Toovey (Aus) Team BridgeLane 0:07:43
41 Patrick Burt (Aus) Drapac – Cannondale Holistic Development Team 0:07:43
42 James Whelan (Aus) EF Education First 0:07:43
43 Mitchell Docker (Aus) EF Education First 0:07:43
44 Benjamin Andrews (Aus) Oliver’s Real Food Racing 0:07:43
45 Muhsin Al Redha Misbah (Mas) Team Sapura Cycling 0:08:31
46 Theodore Yates (Aus) Drapac – Cannondale Holistic Development Team 0:09:37
47 Tom Scully (NZl) EF Education First 0:09:37
48 Neil Van Der Ploeg (Aus) Team BridgeLane 0:10:34
49 William Clarke (Aus) Trek – Segafredo 0:10:34
50 Sebastian Presley (Aus) Oliver’s Real Food Racing 0:10:34
51 Thomas McFarlane (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:10:34
52 Corbin Strong (NZl) St George Continental Cycling Team 0:10:34
53 Thomas Hubbard (NZl) St George Continental Cycling Team 0:10:34
54 David Williams (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:10:34
55 Liam Magennis (Aus) Drapac – Cannondale Holistic Development Team 0:10:34
56 Jason Lea (Aus) Team BridgeLane 0:10:34
57 Craig Wiggins (Aus) St George Continental Cycling Team 0:10:34
58 Aaron Gate (NZl) EvoPro Racing 0:10:34
59 Conor Murtagh (Aus) Oliver’s Real Food Racing 0:10:34
60 Michael Potter (Aus) Pro Racing Sunshine Coast 0:10:34
61 Ryan Cavanagh (Aus) St George Continental Cycling Team 0:10:34
62 Taj Jones (Aus) Pro Racing Sunshine Coast 0:10:34
63 Jonathon Noble (Aus) Pro Racing Sunshine Coast 0:10:34
64 Sam Bewley (NZl) Mitchelton – Scott 0:10:34
65 Nathan Elliott (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:10:34
66 Daniel McLay (GBr) EF Education First 0:10:34
67 Harrison Sweeny (Aus) EvoPro Racing 0:10:34
68 Ashley Mackay (Aus) Pro Racing Sunshine Coast 0:10:34
69 Luke Mudgway (NZl) EvoPro Racing 0:10:34
70 Michael Vink (NZl) St George Continental Cycling Team 0:10:34
71 Callum Scotson (Aus) Mitchelton – Scott 0:10:34
72 Oliver Martin (Aus) Drapac – Cannondale Holistic Development Team 0:10:34
73 Alex Frame (NZl) Trek – Segafredo 0:19:02
74 Thomas Coates (Aus) Futuro – Maxxis Pro Cycling 0:19:02
75 Wouter Wippert (Ned) EvoPro Racing 0:19:19
76 Karl Michelin-Beard (Aus) Oliver’s Real Food Racing 0:19:42
77 Tom Kaesler (Aus) Drapac – Cannondale Holistic Development Team 0:19:42
78 Timothy Cameron (Aus) St George Continental Cycling Team 0:19:42
79 Angus Lyons (Aus) Oliver’s Real Food Racing 0:19:42
80 Zachary Johnson (Aus) Drapac – Cannondale Holistic Development Team 0:21:09
81 Shane Archbold (NZl) EvoPro Racing 0:24:44
82 Cameron Layton (Aus) Futuro – Maxxis Pro Cycling 0:25:24
83 Rowan Dever (Aus) Oliver’s Real Food Racing 0:26:21
84 Christopher Williams (Aus) Futuro – Maxxis Pro Cycling 0:26:21
DNF Rudy Porter (Aus) Nationalmannschaft Australien
DNF Nick Miller (NZl) Futuro – Maxxis Pro Cycling
DNF Carter Bettles (Aus) Futuro – Maxxis Pro Cycling
DNF Rhys Robotham (Aus) Futuro – Maxxis Pro Cycling

Klasyfikacja generalna:
1 Michael Woods (Can) EF Education First 5:12:32
2 Richie Porte (Aus) Trek – Segafredo 0:00:04
3 Kenny Elissonde (Fra) Team Sky 0:00:27
4 Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:29
5 Dylan Van Baarle (Ned) Team Sky 0:00:33
6 Pavel Sivakov (Rus) Team Sky 0:00:53
7 Chris Harper (Aus) Team BridgeLane 0:00:57
8 Damien Howson (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:57
9 Nicholas Schultz (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:57
10 Robert Stannard (Aus) Mitchelton – Scott 0:02:04
11 Dylan Sunderland (Aus) Team BridgeLane 0:02:08
12 Jarlinson Pantano Gomez (Col) Trek – Segafredo 0:02:08
13 Peter Stetina (USA) Trek – Segafredo 0:02:08
14 Samuel Jenner (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:02:08
15 Lachlan Morton (Aus) EF Education First 0:02:08
16 Nicholas White (Aus) Team BridgeLane 0:02:36
17 Daniel Whitehouse (GBr) EvoPro Racing 0:02:36
18 Benjamin Dyball (Aus) Team Sapura Cycling 0:02:44
19 Dion Smith (NZl) Mitchelton – Scott 0:04:06
20 Alistair Donohoe (Aus) Pro Racing Sunshine Coast 0:04:10
21 Freddy Ovett (Aus) Pro Racing Sunshine Coast 0:04:10
22 Michael Freiberg (Aus) Pro Racing Sunshine Coast 0:04:10
23 Cyrus Monk (Aus) EvoPro Racing 0:04:59
24 Marcus Culey (Aus) Team Sapura Cycling 0:05:45
25 Jesse Featonby (Aus) Oliver’s Real Food Racing 0:06:18
26 Carter Turnbull (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:07:41
27 Ayden Toovey (Aus) Team BridgeLane 0:07:45
28 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Sky 0:07:47
29 Christian Knees (GER) Team Sky 0:07:49
30 Owain Doull (GBr) Team Sky 0:07:53
31 Brenton Jones (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:07:57
32 Hayden McCormick (NZl) Team BridgeLane 0:07:57
33 Luke Rowe (GBr) Team Sky 0:07:57
34 Liam White (Aus) Drapac – Cannondale Holistic Development Team 0:08:01
35 James Whelan (Aus) EF Education First 0:08:04
36 Jesse Ewart (Aus) Team Sapura Cycling 0:08:05
37 Muhammad Zawawi Azman (Mas) Team Sapura Cycling 0:08:05
38 Ryan Mullen (Irl) Trek – Segafredo 0:08:05
39 Muhamad Nur Aiman Mohd Zariff (Mas) Team Sapura Cycling 0:08:05
40 Koen De Kort (Ned) Trek – Segafredo 0:08:05
41 Mitchell Docker (Aus) EF Education First 0:08:05
42 Patrick Burt (Aus) Drapac – Cannondale Holistic Development Team 0:08:12
43 Benjamin Andrews (Aus) Oliver’s Real Food Racing 0:08:12
44 Muhsin Al Redha Misbah (Mas) Team Sapura Cycling 0:09:05
45 Theodore Yates (Aus) Drapac – Cannondale Holistic Development Team 0:09:47
46 Tom Scully (NZl) EF Education First 0:09:47
47 Daniel McLay (GBr) EF Education First 0:10:34
48 Thomas McFarlane (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:10:48
49 Craig Wiggins (Aus) St George Continental Cycling Team 0:10:48
50 Jason Lea (Aus) Team BridgeLane 0:10:48
51 Aaron Gate (NZl) EvoPro Racing 0:10:48
52 Michael Vink (NZl) St George Continental Cycling Team 0:10:48
53 Corbin Strong (NZl) St George Continental Cycling Team 0:10:56
54 Liam Magennis (Aus) Drapac – Cannondale Holistic Development Team 0:10:56
55 William Clarke (Aus) Trek – Segafredo 0:10:56
56 Sebastian Presley (Aus) Oliver’s Real Food Racing 0:10:56
57 Neil Van Der Ploeg (Aus) Team BridgeLane 0:10:56
58 Ashley Mackay (Aus) Pro Racing Sunshine Coast 0:10:56
59 Conor Murtagh (Aus) Oliver’s Real Food Racing 0:10:56
60 Michael Potter (Aus) Pro Racing Sunshine Coast 0:10:56
61 Ryan Cavanagh (Aus) St George Continental Cycling Team 0:10:56
62 Sam Bewley (NZl) Mitchelton – Scott 0:10:56
63 Nathan Elliott (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:10:56
64 Oliver Martin (Aus) Drapac – Cannondale Holistic Development Team 0:10:56
65 Taj Jones (Aus) Pro Racing Sunshine Coast 0:11:14
66 Jonathon Noble (Aus) Pro Racing Sunshine Coast 0:11:14
67 Dylan Newbery (Aus) Futuro – Maxxis Pro Cycling 0:11:17
68 David Williams (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:11:58
69 Harrison Sweeny (Aus) EvoPro Racing 0:12:18
70 Luke Mudgway (NZl) EvoPro Racing 0:12:18
71 Callum Scotson (Aus) Mitchelton – Scott 0:12:18
72 Thomas Hubbard (NZl) St George Continental Cycling Team 0:16:44
73 Alex Frame (NZl) Trek – Segafredo 0:19:16
74 Wouter Wippert (Ned) EvoPro Racing 0:19:25
75 Angus Lyons (Aus) Oliver’s Real Food Racing 0:20:04
76 Karl Michelin-Beard (Aus) Oliver’s Real Food Racing 0:20:08
77 Timothy Cameron (Aus) St George Continental Cycling Team 0:20:11
78 Tom Kaesler (Aus) Drapac – Cannondale Holistic Development Team 0:21:25
79 Shane Archbold (NZl) EvoPro Racing 0:25:35
80 Christopher Williams (Aus) Futuro – Maxxis Pro Cycling 0:26:50
81 Rowan Dever (Aus) Oliver’s Real Food Racing 0:26:52
82 Zachary Johnson (Aus) Drapac – Cannondale Holistic Development Team 0:29:05
83 Cameron Layton (Aus) Futuro – Maxxis Pro Cycling 0:31:34
84 Thomas Coates (Aus) Futuro – Maxxis Pro Cycling 0:31:38