Foto: Michael Klein

Daniel McLay (EF Education First) wygrał po finiszu z małej grupy pierwszy etap i został liderem wyścigu w Australii.

13 ekip, w tym cztery z World Tour stanęły na starcie 66. edycji Herald Sun Tour. Areną pierwszego etapu był tor motocyklowy Phillip Island. Kolarze mieli do pokonania 22 rundy o łącznej długości prawie 98 kilometrów.

Na bardzo szybkich rundach udało się odjechać trzem zawodnikom. Na czele kręcili: Ayden Toovey (Team BridgeLane), Karl Michelin-beard (Oliver’s Real Food) i Dylan Newbery (Futuro – Maxxis Pro Cycling). Na dwóch lotnych premiach sześć sekund do generalki zebrał Toovey.

Dwa okrążenia przed końcem z czołówki zaatakował Michelin-beard, ale dogoniła do dwunastoosobowa grupka. Ostatecznie po analizie foto finiszu zwyciężył Daniel McLay (EF Education First). Kolejne miejsca zajęli Kristoffer Halvorsen (Team Sky) i Wouter Wippert (EvoPro Racing).

Wyniki pierwszego etapu:

1 Daniel MCLAY (GBR) EF Education First 2:16:58
2 Kristoffer HALVORSEN (NOR) Team Sky 0:00:00
3 Wouter WIPPERT (NED) EvoPro Racing 0:00:00
4 Theodore YATES (AUS) Drapac – Cannondale Holistic Development Team 0:00:00
5 Robert STANNARD (AUS) Mitchelton – Scott 0:00:00
6 Pavel SIVAKOV (RUS) Team Sky 0:00:00
7 Dion SMITH (NZL) Mitchelton – Scott 0:00:00
8 Tom SCULLY (NZL) EF Education First 0:00:00
9 Lucas HAMILTON (AUS) Mitchelton – Scott 0:00:00
10 Michael WOODS (CAN) EF Education First 0:00:00
11 Richie PORTE (AUS) Trek – Segafredo 0:00:00
12 Owain DOULL (GBR) Team Sky 0:00:00
13 Dylan VAN BAARLE (NED) Team Sky 0:00:04
14 Brenton JONES (AUS) Nationalmannschaft Australien 0:00:04
15 Nicholas WHITE (AUS) Team BridgeLane 0:00:04
16 Chris HARPER (AUS) Team BridgeLane 0:00:04
17 Kenny ELISSONDE (FRA) Team Sky 0:00:04
18 Craig WIGGINS (AUS) St George Continental Cycling Team 0:00:04
19 Damien HOWSON (AUS) Mitchelton – Scott 0:00:04
20 Tom MCFARLANE (AUS) Nationalmannschaft Australien 0:00:04
21 Dylan SUNDERLAND (AUS) Team BridgeLane 0:00:04
22 Alistair DONOHOE (AUS) Pro Racing Sunshine Coast 0:00:04
23 Jarlinson PANTANO GOMEZ (COL) Trek – Segafredo 0:00:04
24 Hayden MCCORMICK (NZL) Team BridgeLane 0:00:04
25 Jason LEA (AUS) Team BridgeLane 0:00:04
26 Alex FRAME (NZL) Trek – Segafredo 0:00:04
27 Ayden TOOVEY (AUS) Team BridgeLane 0:00:04
28 Daniel WHITEHOUSE (GBR) EvoPro Racing 0:00:04
29 Luke ROWE (GBR) Team Sky 0:00:04
30 Aaron GATE (NZL) EvoPro Racing 0:00:04
31 Michael VINK (NZL) St George Continental Cycling Team 0:00:04
32 Peter STETINA (USA) Trek – Segafredo 0:00:04
33 Christian KNEES (GER) Team Sky 0:00:04
34 Jesse FEATONBY (AUS) Oliver’s Real Food Racing 0:00:04
35 Lachlan MORTON (AUS) EF Education First 0:00:04
36 Sam JENNER (AUS) Nationalmannschaft Australien 0:00:04
37 Freddy OVETT (AUS) Pro Racing Sunshine Coast 0:00:04
38 Nicholas SCHULTZ (AUS) Mitchelton – Scott 0:00:04
39 Michael FREIBERG (AUS) Pro Racing Sunshine Coast 0:00:04
40 Liam MAGENNIS (AUS) Drapac – Cannondale Holistic Development Team 0:00:12
41 Angus LYONS (AUS) Oliver’s Real Food Racing 0:00:12
42 Carter TURNBULL (AUS) Nationalmannschaft Australien 0:00:12
43 Corbin STRONG (AUS) St George Continental Cycling Team 0:00:12
44 Ashley MACKAY (AUS) Pro Racing Sunshine Coast 0:00:12
45 Muhammad Zawawi AZMAN (MAS) Team Sapura Cycling 0:00:12
46 Jesse EWART (AUS) Team Sapura Cycling 0:00:12
47 Benjamin DYBALL (AUS) Team Sapura Cycling 0:00:12
48 Rudy PORTER (AUS) Nationalmannschaft Australien 0:00:12
49 Sebastian PRESLEY (AUS) Oliver’s Real Food Racing 0:00:12
50 William CLARKE (AUS) Trek – Segafredo 0:00:12
51 Muhamad Nur Aiman MOHD ZARIFF (MAS) Team Sapura Cycling 0:00:12
52 Nick MILLER (NZL) Futuro – Maxxis Pro Cycling 0:00:12
53 Michael POTTER (AUS) Pro Racing Sunshine Coast 0:00:12
54 Conor MURTAGH (AUS) Oliver’s Real Food Racing 0:00:12
55 Ryan CAVANAGH (AUS) St George Continental Cycling Team 0:00:12
56 Koen DE KORT (NED) Trek – Segafredo 0:00:12
57 James WHELAN (AUS) EF Education First 0:00:12
58 Sam BEWLEY (NZL) Mitchelton – Scott 0:00:12
59 Oliver MARTIN (AUS) Drapac – Cannondale Holistic Development Team 0:00:12
60 Ryan MULLEN (IRL) Trek – Segafredo 0:00:12
61 Marcus CULEY (AUS) Team Sapura Cycling 0:00:12
62 Neil VAN DER PLOEG (AUS) Team BridgeLane 0:00:12
63 Liam WHITE (AUS) Drapac – Cannondale Holistic Development Team 0:00:12
64 Nathan ELLIOT (AUS) Nationalmannschaft Australien 0:00:12
65 Mitchell DOCKER (AUS) EF Education First 0:00:12
66 Patrick BURT (AUS) Drapac – Cannondale Holistic Development Team 0:00:19
67 Karl MICHELIN-BEARD (AUS) Oliver’s Real Food Racing 0:00:19
68 Timothy CAMERON (AUS) St George Continental Cycling Team 0:00:19
69 Christopher WILLIAMS (AUS) Futuro – Maxxis Pro Cycling 0:00:19
70 Benjamin ANDREWS (AUS) Oliver’s Real Food Racing 0:00:19
71 Rhys ROBOTHAM (AUS) Futuro – Maxxis Pro Cycling 0:00:21
72 Rowan DEVER (AUS) Oliver’s Real Food Racing 0:00:21
73 Muhsin Al Redha MISBAH (MAS) Team Sapura Cycling 0:00:24
74 Taj JONES (AUS) Pro Racing Sunshine Coast 0:00:30
75 Jonathon NOBLE (AUS) Pro Racing Sunshine Coast 0:00:30
76 Shane ARCHBOLD (NZL) EvoPro Racing 0:00:41
77 Cyrus MONK (AUS) EvoPro Racing 0:00:54
78 David WILLIAMS (AUS) Nationalmannschaft Australien 0:01:14
79 Tom KAESLER (AUS) Drapac – Cannondale Holistic Development Team 0:01:33
80 Harrison SWEENY (AUS) EvoPro Racing 0:01:34
81 Callum SCOTSON (AUS) Mitchelton – Scott 0:01:34
82 Luke MUDGWAY (NZL) EvoPro Racing 0:01:34
83 Dylan NEWBERY (AUS) Futuro – Maxxis Pro Cycling 0:03:25
84 Carter BETTLES (AUS) Futuro – Maxxis Pro Cycling 0:06:00
85 Thomas HUBBARD (AUS) St George Continental Cycling Team 0:06:00
86 Cameron LAYTON (AUS) Futuro – Maxxis Pro Cycling 0:06:00
87 Zachary JOHNSON (AUS) Drapac – Cannondale Holistic Development Team 0:07:46
88 Thomas COATES (AUS) Futuro – Maxxis Pro Cycling 0:12:26
dns Sebastian BERWICK (AUS) St George Continental Cycling Team

Klasyfikacja generalna po pierwszym etapie:

1 Daniel MCLAY (GBR) EF Education First 2:16:48
2 Kristoffer HALVORSEN (NOR) Team Sky 0:00:04
3 Wouter WIPPERT (NED) EvoPro Racing 0:00:06
4 Ayden TOOVEY (AUS) Team BridgeLane 0:00:08
5 Theodore YATES (AUS) Drapac – Cannondale Holistic Development Team 0:00:10
6 Robert STANNARD (AUS) Mitchelton – Scott 0:00:10
7 Pavel SIVAKOV (RUS) Team Sky 0:00:10
8 Dion SMITH (NZL) Mitchelton – Scott 0:00:10
9 Tom SCULLY (NZL) EF Education First 0:00:10
10 Lucas HAMILTON (AUS) Mitchelton – Scott 0:00:10
11 Michael WOODS (CAN) EF Education First 0:00:10
12 Richie PORTE (AUS) Trek – Segafredo 0:00:10
13 Owain DOULL (GBR) Team Sky 0:00:10
14 Christian KNEES (GER) Team Sky 0:00:12
15 Dylan VAN BAARLE (NED) Team Sky 0:00:14
16 Brenton JONES (AUS) Nationalmannschaft Australien 0:00:14
17 Nicholas WHITE (AUS) Team BridgeLane 0:00:14
18 Chris HARPER (AUS) Team BridgeLane 0:00:14
19 Kenny ELISSONDE (FRA) Team Sky 0:00:14
20 Craig WIGGINS (AUS) St George Continental Cycling Team 0:00:14
21 Damien HOWSON (AUS) Mitchelton – Scott 0:00:14
22 Tom MCFARLANE (AUS) Nationalmannschaft Australien 0:00:14
23 Dylan SUNDERLAND (AUS) Team BridgeLane 0:00:14
24 Alistair DONOHOE (AUS) Pro Racing Sunshine Coast 0:00:14
25 Jarlinson PANTANO GOMEZ (COL) Trek – Segafredo 0:00:14
26 Hayden MCCORMICK (NZL) Team BridgeLane 0:00:14
27 Jason LEA (AUS) Team BridgeLane 0:00:14
28 Alex FRAME (NZL) Trek – Segafredo 0:00:14
29 Daniel WHITEHOUSE (GBR) EvoPro Racing 0:00:14
30 Luke ROWE (GBR) Team Sky 0:00:14
31 Aaron GATE (NZL) EvoPro Racing 0:00:14
32 Michael VINK (NZL) St George Continental Cycling Team 0:00:14
33 Peter STETINA (USA) Trek – Segafredo 0:00:14
34 Jesse FEATONBY (AUS) Oliver’s Real Food Racing 0:00:14
35 Lachlan MORTON (AUS) EF Education First 0:00:14
36 Sam JENNER (AUS) Nationalmannschaft Australien 0:00:14
37 Freddy OVETT (AUS) Pro Racing Sunshine Coast 0:00:14
38 Nicholas SCHULTZ (AUS) Mitchelton – Scott 0:00:14
39 Michael FREIBERG (AUS) Pro Racing Sunshine Coast 0:00:14
40 James WHELAN (AUS) EF Education First 0:00:21
41 Liam MAGENNIS (AUS) Drapac – Cannondale Holistic Development Team 0:00:22
42 Angus LYONS (AUS) Oliver’s Real Food Racing 0:00:22
43 Carter TURNBULL (AUS) Nationalmannschaft Australien 0:00:22
44 Corbin STRONG (AUS) St George Continental Cycling Team 0:00:22
45 Ashley MACKAY (AUS) Pro Racing Sunshine Coast 0:00:22
46 Muhammad Zawawi AZMAN (MAS) Team Sapura Cycling 0:00:22
47 Jesse EWART (AUS) Team Sapura Cycling 0:00:22
48 Benjamin DYBALL (AUS) Team Sapura Cycling 0:00:22
49 Rudy PORTER (AUS) Nationalmannschaft Australien 0:00:22
50 Sebastian PRESLEY (AUS) Oliver’s Real Food Racing 0:00:22
51 William CLARKE (AUS) Trek – Segafredo 0:00:22
52 Muhamad Nur Aiman MOHD ZARIFF (MAS) Team Sapura Cycling 0:00:22
53 Nick MILLER (NZL) Futuro – Maxxis Pro Cycling 0:00:22
54 Michael POTTER (AUS) Pro Racing Sunshine Coast 0:00:22
55 Conor MURTAGH (AUS) Oliver’s Real Food Racing 0:00:22
56 Ryan CAVANAGH (AUS) St George Continental Cycling Team 0:00:22
57 Koen DE KORT (NED) Trek – Segafredo 0:00:22
58 Sam BEWLEY (NZL) Mitchelton – Scott 0:00:22
59 Oliver MARTIN (AUS) Drapac – Cannondale Holistic Development Team 0:00:22
60 Ryan MULLEN (IRL) Trek – Segafredo 0:00:22
61 Marcus CULEY (AUS) Team Sapura Cycling 0:00:22
62 Neil VAN DER PLOEG (AUS) Team BridgeLane 0:00:22
63 Liam WHITE (AUS) Drapac – Cannondale Holistic Development Team 0:00:22
64 Nathan ELLIOT (AUS) Nationalmannschaft Australien 0:00:22
65 Mitchell DOCKER (AUS) EF Education First 0:00:22
66 Karl MICHELIN-BEARD (AUS) Oliver’s Real Food Racing 0:00:27
67 Patrick BURT (AUS) Drapac – Cannondale Holistic Development Team 0:00:29
68 Timothy CAMERON (AUS) St George Continental Cycling Team 0:00:29
69 Christopher WILLIAMS (AUS) Futuro – Maxxis Pro Cycling 0:00:29
70 Benjamin ANDREWS (AUS) Oliver’s Real Food Racing 0:00:29
71 Rhys ROBOTHAM (AUS) Futuro – Maxxis Pro Cycling 0:00:31
72 Rowan DEVER (AUS) Oliver’s Real Food Racing 0:00:31
73 Muhsin Al Redha MISBAH (MAS) Team Sapura Cycling 0:00:34
74 Taj JONES (AUS) Pro Racing Sunshine Coast 0:00:40
75 Jonathon NOBLE (AUS) Pro Racing Sunshine Coast 0:00:40
76 Shane ARCHBOLD (NZL) EvoPro Racing 0:00:51
77 Cyrus MONK (AUS) EvoPro Racing 0:01:04
78 David WILLIAMS (AUS) Nationalmannschaft Australien 0:01:24
79 Tom KAESLER (AUS) Drapac – Cannondale Holistic Development Team 0:01:43
80 Harrison SWEENY (AUS) EvoPro Racing 0:01:44
81 Callum SCOTSON (AUS) Mitchelton – Scott 0:01:44
82 Luke MUDGWAY (NZL) EvoPro Racing 0:01:44
83 Dylan NEWBERY (AUS) Futuro – Maxxis Pro Cycling 0:03:34
84 Carter BETTLES (AUS) Futuro – Maxxis Pro Cycling 0:06:10
85 Thomas HUBBARD (AUS) St George Continental Cycling Team 0:06:10
86 Cameron LAYTON (AUS) Futuro – Maxxis Pro Cycling 0:06:10
87 Zachary JOHNSON (AUS) Drapac – Cannondale Holistic Development Team 0:07:56
88 Thomas COATES (AUS) Futuro – Maxxis Pro Cycling 0:12:36