fot. Wanty-Groupe Gobert

Belgijska drużyna drugiej dywizji Wanty-Groupe Gobert trzeci rok z rzędu wygrała ranking UCI Europe Tour. Drugie miejsce dla Cofidisu, a trzecie dla Androni Giocattoli-Sidermec. Szóstą lokatę zajęła polska drużyna CCC Sprandi Polkowice. 

Tymczasem zwycięstwo w rankingu UCI Europe Tour nie daje promocji znanej na przykład z lig piłkarskich, gdzie zwycięska drużyna awansuje do wyższej ligi. Może się to jednak chociaż po części zmienić w 2020 roku, w związku za zapowiadaną przez Międzynarodową Unię Kolarską (UCI) reformą drugiej dywizji. Wówczas dwie pierwsze drużyny automatycznie zakwalifikują się do trzech wielkich tourów – Giro d`Italia, Tour de France i Vuelta a España.

Dla naszej drużyny i naszej firmy, trzecie z rzędu zwycięstwo w rankingu UCI Europe Tour jest czymś, z czego jesteśmy bardzo dumni. To było naszym celem. Ten rezultat jest obiecujący w kontekście przyszłości, zwłaszcza biorąc pod uwagę reformę UCI, która zostanie wprowadzona w 2020 roku. Motywuje nas ona, by nadal walczyć o ten sukces

– powiedział Benoit Soenen, szef firmy Wanty.

Drużyna Wanty-Groupe Gobert otrzymała dzikie karty, czyli pozwolenia na udział w Tour de France w dwóch ostatnich sezonach. Dzięki temu miała okazję na dużą ekspozycję swojej nazwy, a co za tym idzie nazwy sponsora tytularnego oraz innych partnerów.

W sumie w sezonie 2013 podopieczni Jeana-François Bourlarta odnieśli trzynaście zwycięstw. Wśród nich znajdują się: etapowe zwycięstwo i klasyfikacja generalna w Circuit Cycliste Sarthe-Pays de la Loire Guillaume`a Martina, dwa etapy i ogólne zestawienie w Tour de Luxembourg Andrei Pasqualona oraz etapowe zwycięstwo Norwega Christiana Odd Eikinga w Tour de Wallonie.

Polska drużyna CCC Sprandi Polkowice, która od przyszłego sezonu będzie drużyną rangi World Tour, zajęła szóste miejsce z dorobkiem prawie 2305 punktów. Podopieczni Piotra Wadeckiego wyprzedzili między innymi Warrena Barguila i spółkę, czyli Fortuneo-Samsic oraz Israel Cycling Academy, która ze względu na Grande Partenza Giro w Jerozolimie, została zaproszona do udziału w tym wyścigu.

Poniżej pierwsza „piętnastka” rankingu:

1
WANTY – GROUPE GOBERT (WGG)
BEL
4113
2
COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS (COF)
FRA
3434
3  +2
ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC (ANS)
ITA
3012
4
DIRECT ENERGIE (TDE)
FRA
2846
5  -2
ROOMPOT – NEDERLANDSE LOTERIJ (RNL)
NED
2832
6
CCC SPRANDI POLKOWICE (CCC)
POL
2304.97
7
ISRAEL CYCLING ACADEMY (ICA)
ISR
2266.71
8
SPORT VLAANDEREN – BALOISE (SVB)
BEL
2007
9  +1
NIPPO – VINI FANTINI – EUROPA OVINI (NIP)
ITA
1956.2
10  -1
WB AQUA PROTECT VERANCLASSIC (WVA)
BEL
1875
11
VITAL CONCEPT CYCLING CLUB (VCC)
FRA
1719
12
VERANDA’S WILLEMS – CRELAN (VWC)
BEL
1683
13
EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS (EUS)
ESP
1585
14
ELKOV – AUTHOR (ELA)
CZE
1406
15
TEAM FORTUNEO – SAMSIC (FST)
FRA
1355
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments