Tour of Britain

Julian Alaphilippe (Quick – Step Floors) wygrał klasyfikację generalną Ovo Energy Tour of Britain. Ostatni etap na ulicach Londynu dla Caleba Ewana (Mitchelton – Scott).

Ostatni dzień rywalizacji w brytyjskim wyścigu to swoiste kryterium w Londynie. Na czternastu rundach po ulicach stolicy Anglii kolarze mieli łącznie do pokonania 77 kilometrów.

Od samego początku mieliśmy bardzo mocne tempo, które nie sprzyjało zawiązaniu konkretnej ucieczki. Na krótki odjazd zdecydował się nawet sam Chris Froome (Sky), z którym na przodzie kręcili Sylvain Chavanel (Direct Energie) oraz dwaj kolarze Madison Genesis – Connor Swift i Mathews Holmes.

42 kilometry przed metą na czele znaleźli się Emīls Liepiņš (One Pro Cycling) i Vasil Kiryienka. Białorusin lubujący się w takich akcjach dość szybko zostawił za sobą kolarza One Pro Cycling.

“Kiri” na 22 kilometry przed metą miał 20 sekund przewagi. Moc peletonu okazała się zbyt wielka i kolarz Sky stracił szanse na zwycięstwo na ostatnich rundach. Finałowe okrążenie było bardzo nerwowe i duża grupa mocno się naciągnęła.

Finiszowy sprint to popis Caleba Ewana (Mitchelton – Scott), który wykorzystał lekkie gapiostwo reszty sprinterów. Drugi był Fernando Gaviria (Quick – Step Floors), a trzeci Andre Greipel (Lotto Soudal).

Wyniki ostatniego etapu:

Pozycja Kolarz Ekipa Czas
1 EWAN Caleb Mitchelton-Scott 1:38:33
2 GAVIRIA Fernando Quick-Step Floors ,,
3 GREIPEL André Lotto Soudal ,,
4 PASQUALON Andrea Wanty – Groupe Gobert ,,
5 HAYTER Ethan Great Britain ,,
6 SMITH Dion Wanty – Groupe Gobert ,,
7 DRUCKER Jempy BMC Racing Team ,,
8 EEKHOFF Nils Team Sunweb ,,
9 SIMION Paolo Bardiani – CSF ,,
10 BEVIN Patrick BMC Racing Team ,,
11 CULLAIGH Gabriel Team Wiggins ,,
12 SÜTTERLIN Jasha Movistar Team ,,
13 ALAPHILIPPE Julian Quick-Step Floors ,,
14 POWLESS Neilson Team LottoNL-Jumbo ,,
15 RENSHAW Mark Team Dimension Data ,,
16 MEURISSE Xandro Wanty – Groupe Gobert ,,
17 ROELANDTS Jürgen BMC Racing Team ,,
18 ROGLIČ Primož Team LottoNL-Jumbo ,,
19 LIEPIŅŠ Emīls One Pro Cycling ,,
20 EENKHOORN Pascal Team LottoNL-Jumbo ,,
21 VAN EMDEN Jos Team LottoNL-Jumbo ,,
22 DOWSETT Alex Team Katusha – Alpecin ,,
23 THWAITES Scott Team Dimension Data ,,
24 POELS Wout Team Sky ,,
25 DAVIES Scott Team Dimension Data ,,
26 CHAVANEL Sylvain Direct Energie ,,
27 ROJAS José Joaquín Movistar Team ,,
28 STEDMAN Maximilian Canyon Eisberg ,,
29 FERNÁNDEZ Rubén Movistar Team ,,
30 CARTHY Hugh Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale ,,
31 MEYER Cameron Mitchelton-Scott ,,
32 LATHAM Christopher One Pro Cycling ,,
33 HIVERT Jonathan Direct Energie ,,
34 CARDIS Romain Direct Energie ,,
35 SEPÚLVEDA Eduardo Movistar Team ,,
36 HAMILTON Chris Team Sunweb ,,
37 ZABEL Rick Team Katusha – Alpecin ,,
38 WYNANTS Maarten Team LottoNL-Jumbo ,,
39 MCCORMICK Hayden One Pro Cycling ,,
40 PIDCOCK Thomas Team Wiggins ,,
41 DLAMINI Nic Team Dimension Data ,,
42 WIŚNIOWSKI Łukasz Team Sky ,,
43 STRAKHOV Dmitry Team Katusha – Alpecin ,,
44 BOUWMAN Koen Team LottoNL-Jumbo ,,
45 JUNGELS Bob Quick-Step Floors ,,
46 BARBERO Carlos Movistar Team ,,
47 MARTIN Tony Team Katusha – Alpecin ,,
48 SCOTSON Miles BMC Racing Team ,,
49 GUARDINI Andrea Bardiani – CSF ,,
50 RICHEZE Maximiliano Quick-Step Floors ,,
51 DE BUYST Jasper Lotto Soudal 0:28
52 KLUGE Roger Mitchelton-Scott 0:30
53 ALBANESE Vincenzo Bardiani – CSF 0:32
54 DOWNEY Mark Team Wiggins ,,
55 STANNARD Ian Team Sky ,,
56 THOMSON Jay Team Dimension Data ,,
57 FOUCHE James Team Wiggins ,,
58 PICHOT Alexandre Direct Energie ,,
59 VENTER Jaco Team Dimension Data ,,
60 SWIFT Connor Madison Genesis 0:35
61 WRIGHT Alfred Great Britain ,,
62 POWER Robert Mitchelton-Scott ,,
63 DE LA PARTE Víctor Movistar Team ,,
64 ANTONINI Simone Wanty – Groupe Gobert ,,
65 ORAM James One Pro Cycling ,,
66 SCHACHMANN Maximilian Quick-Step Floors 0:42
67 KEISSE Iljo Quick-Step Floors ,,
68 POLITT Nils Team Katusha – Alpecin 0:53
69 THOMAS Geraint Team Sky 1:01
70 BAYLIS Tom One Pro Cycling ,,
71 TONELLI Alessandro Bardiani – CSF ,,
72 WILLIAMS Peter One Pro Cycling ,,
73 BRADBURY Edmund JLT Condor ,,
74 VAN GARDEREN Tejay BMC Racing Team ,,
75 SLATER Alistair JLT Condor 1:10
76 KEUKELEIRE Jens Lotto Soudal ,,
77 TULIK Angelo Direct Energie 1:15
78 VERVAEKE Louis Team Sunweb 1:21
79 FROOME Chris Team Sky ,,
80 OURSELIN Paul Direct Energie ,,
81 MOSES Thomas JLT Condor ,,
82 HOFSTEDE Lennard Team Sunweb ,,
83 HOFLAND Moreno Lotto Soudal 1:28
84 BOSTOCK Matthew Great Britain 1:33
85 STEWART Thomas JLT Condor 1:38
86 ROWSELL Erick Madison Genesis 1:42
87 SWIFT Ben Great Britain ,,
88 WILLIAMS Stephen Great Britain 1:51
89 PHINNEY Taylor Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 2:02
90 BRESCHEL Matti Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 2:07
91 PATON Alex Canyon Eisberg 2:14
92 TOWNSEND Rory Canyon Eisberg ,,
93 WÜRTZ SCHMIDT Mads Team Katusha – Alpecin 2:28
94 NIEVE Mikel Mitchelton-Scott 2:43
95 KIRYIENKA Vasil Team Sky ,,
96 MCEVOY Jonathan Madison Genesis 3:25
97 HANDLEY Richard Madison Genesis ,,
98 PYM George Madison Genesis ,,
99 CHRISTENSEN Ryan Canyon Eisberg 3:54
100 BAUHAUS Phil Team Sunweb 3:58
101 SHAW James Lotto Soudal ,,
102 MOULD Jon JLT Condor ,,
103 BARBIN Enrico Bardiani – CSF ,,
104 GARDIAS Dexter Canyon Eisberg ,,
105 NALLY Joe Great Britain 4:54
106 HOLMES Matthew Madison Genesis 7:03
DNF CARBONI Giovanni Bardiani – CSF -1:38:33
DNF TENNANT Andrew Canyon Eisberg ,,
DNS MCNALLY Mark Wanty – Groupe Gobert ,,

 

Końcowa klasyfikacja generalna:

Pozycja Kolarz Ekipa Czas
1 ALAPHILIPPE Julian Quick-Step Floors 26:25:58
2 POELS Wout Team Sky 0:17
3 ROGLIČ Primož Team LottoNL-Jumbo 0:33
4 BEVIN Patrick BMC Racing Team 0:42
5 JUNGELS Bob Quick-Step Floors 0:51
6 SÜTTERLIN Jasha Movistar Team 0:58
7 POWLESS Neilson Team LottoNL-Jumbo 1:10
8 STRAKHOV Dmitry Team Katusha – Alpecin 1:21
9 HAMILTON Chris Team Sunweb 1:28
10 EENKHOORN Pascal Team LottoNL-Jumbo 1:34
11 MEYER Cameron Mitchelton-Scott 1:49
12 DAVIES Scott Team Dimension Data 1:54
13 VAN EMDEN Jos Team LottoNL-Jumbo 1:58
14 CARTHY Hugh Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 2:00
15 HIVERT Jonathan Direct Energie 2:09
16 HAYTER Ethan Great Britain 2:17
17 PIDCOCK Thomas Team Wiggins 2:24
18 SMITH Dion Wanty – Groupe Gobert 2:27
19 MEURISSE Xandro Wanty – Groupe Gobert ,,
20 STEDMAN Maximilian Canyon Eisberg 2:42
21 VAN GARDEREN Tejay BMC Racing Team 3:14
22 ROJAS José Joaquín Movistar Team 3:33
23 FERNÁNDEZ Rubén Movistar Team 3:50
24 SEPÚLVEDA Eduardo Movistar Team 4:33
25 BRADBURY Edmund JLT Condor 5:13
26 LIEPIŅŠ Emīls One Pro Cycling 5:48
27 THWAITES Scott Team Dimension Data 5:52
28 POWER Robert Mitchelton-Scott 6:02
29 TONELLI Alessandro Bardiani – CSF 6:46
30 SWIFT Connor Madison Genesis 6:52
31 ROELANDTS Jürgen BMC Racing Team 7:02
32 NIEVE Mikel Mitchelton-Scott 7:25
33 CHAVANEL Sylvain Direct Energie 7:38
34 DE BUYST Jasper Lotto Soudal 7:53
35 DOWSETT Alex Team Katusha – Alpecin 8:05
36 THOMAS Geraint Team Sky 9:12
37 WILLIAMS Stephen Great Britain 9:42
38 OURSELIN Paul Direct Energie 9:44
39 SHAW James Lotto Soudal 9:49
40 KIRYIENKA Vasil Team Sky 10:00
41 BARBERO Carlos Movistar Team 10:26
42 WÜRTZ SCHMIDT Mads Team Katusha – Alpecin 10:30
43 DE LA PARTE Víctor Movistar Team 10:50
44 CULLAIGH Gabriel Team Wiggins 11:15
45 THOMSON Jay Team Dimension Data ,,
46 VENTER Jaco Team Dimension Data ,,
47 PASQUALON Andrea Wanty – Groupe Gobert 11:18
48 STANNARD Ian Team Sky 11:34
49 BRESCHEL Matti Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 11:58
50 SCHACHMANN Maximilian Quick-Step Floors 12:04
51 DRUCKER Jempy BMC Racing Team 12:30
52 EEKHOFF Nils Team Sunweb 12:32
53 CHRISTENSEN Ryan Canyon Eisberg 13:01
54 RICHEZE Maximiliano Quick-Step Floors 13:02
55 VERVAEKE Louis Team Sunweb 13:57
56 WYNANTS Maarten Team LottoNL-Jumbo 14:12
57 SCOTSON Miles BMC Racing Team 14:28
58 SWIFT Ben Great Britain 14:58
59 EWAN Caleb Mitchelton-Scott 15:01
60 ORAM James One Pro Cycling 15:10
61 WIŚNIOWSKI Łukasz Team Sky 15:41
62 WRIGHT Alfred Great Britain 16:58
63 HOFSTEDE Lennard Team Sunweb 17:06
64 CARDIS Romain Direct Energie 18:19
65 GREIPEL André Lotto Soudal 18:24
66 KEUKELEIRE Jens Lotto Soudal 19:17
67 BARBIN Enrico Bardiani – CSF 19:40
68 DLAMINI Nic Team Dimension Data 20:14
69 GAVIRIA Fernando Quick-Step Floors 20:41
70 SLATER Alistair JLT Condor 20:51
71 ZABEL Rick Team Katusha – Alpecin 21:15
72 DOWNEY Mark Team Wiggins 21:37
73 ANTONINI Simone Wanty – Groupe Gobert 22:01
74 SIMION Paolo Bardiani – CSF 22:02
75 MCCORMICK Hayden One Pro Cycling 22:36
76 TULIK Angelo Direct Energie 23:25
77 PHINNEY Taylor Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 23:34
78 WILLIAMS Peter One Pro Cycling 23:42
79 HOFLAND Moreno Lotto Soudal 23:52
80 FOUCHE James Team Wiggins 23:56
81 RENSHAW Mark Team Dimension Data 26:15
82 ROWSELL Erick Madison Genesis 26:34
83 HANDLEY Richard Madison Genesis 27:20
84 HOLMES Matthew Madison Genesis 27:59
85 FROOME Chris Team Sky 28:25
86 BOSTOCK Matthew Great Britain 28:51
87 BAYLIS Tom One Pro Cycling 29:00
88 POLITT Nils Team Katusha – Alpecin 29:23
89 BOUWMAN Koen Team LottoNL-Jumbo 30:08
90 MARTIN Tony Team Katusha – Alpecin 30:10
91 PICHOT Alexandre Direct Energie 30:23
92 MOSES Thomas JLT Condor 30:54
93 KLUGE Roger Mitchelton-Scott 33:07
94 MCEVOY Jonathan Madison Genesis 35:14
95 GUARDINI Andrea Bardiani – CSF 36:15
96 TOWNSEND Rory Canyon Eisberg 37:40
97 MOULD Jon JLT Condor 38:02
98 STEWART Thomas JLT Condor 39:15
99 GARDIAS Dexter Canyon Eisberg 40:35
100 LATHAM Christopher One Pro Cycling 41:30
101 KEISSE Iljo Quick-Step Floors 43:14
102 PYM George Madison Genesis 44:33
103 ALBANESE Vincenzo Bardiani – CSF 45:51
104 BAUHAUS Phil Team Sunweb 46:14
105 NALLY Joe Great Britain 46:25
106 PATON Alex Canyon Eisberg 52:46