Foto: The Tour Of Britain

Andre Greipel (Lotto Soudal) wygrał po finiszu z peletonu pierwszy etap brytyjskiego wyścigu i został liderem imprezy.

15. edycja OVO Energy Tour of Britain rozpoczęła się dzisiaj etapem z Pembrey Country Park do Newport. Kolarze mieli do przejechania 175 kilometrów po dość pagórkowatej trasie, a po drodze czekały na nich trzy oznaczone podjazdy.

Na liście startowej mieliśmy jednego Polaka. W koszulce Team Sky jechał Łukasz Wiśniowski.

Już po pięciu kilometrach wykrystalizował się odjazd w składzie: Nic Dlamini (Team Dimension Data), Richard Handley (Madison Genesis), Thomas Moses (JLT Condor), Rory Townsend (Canyon Eisberg), Mark Downey (Team Wiggins) i Matthew Bostock (Wielka Brytania).

Ich przewaga cały czas oscylowała wokół dwóch minut, a peleton kontrolował sytuację. Na czele dużej grupy kręcili przede wszystkim kolarze Quick – Step Floors, Team Sky i EF Education First-Drapac p/b Cannondale. Natomiast przy trasie doskonale bawili się kibice.

Na górskich premiach udanie z Brytyjczykami rywalizował Dlamini, który był najlepszy na Bethlehem Hill i Defynnog. 50 kilometrów przed metą z przewagi została tylko minuta. Kiedy peleton miał już ucieczkę na widelcu na samotny atak zdecydował się Townsend.

Rozpędzony peleton skasował całkowicie ucieczkę na jedenaście kilometrów przed metą. Na ostatnim dzisiaj podjeździe Belmont Hill (800 metrów długości; średnie nachylenie 8,8%) zaatakowali Julian Alaphilippe i Bob Jungels (obaj Quick – Step Floors), a po chwili dojechali do nich Jonathan Hivert (Direct Energie) i Mads Wurtz Schmidt (Katusha – Alpecin).

Z tej grupki na pięć kilometrów przed metą odjechał Jungels. Specjalista od czasówek realizował bardzo dobry plan kolarzy “Watahy”. 2000 metrów przed kreską miał niespełna dziesięć sekund przewagi, ale jego walka z peletonem zakończyła się tuż za znacznikiem ostatniego kilometra.

Finiszowy sprint to piękna walka i minimalne zwycięstwo Andre Greipela (Lotto Soudal). Drugi był Caleb Ewan (Mitchelton – Scott), a trzeci Fernando Gaviria (Quick – Step Floors), który rozpoczął finisz zdecydowanie za wcześnie.

Wyniki pierwszego etapu:

1 GREIPEL André (Lotto – Soudal) 4:00:54
2 EWAN Caleb (Mitchelton – Scott) 0:00:00
3 GAVIRIA Fernando (Quick Step Floors) 0:00:00
4 CULLAIGH Gabriel (TEAM WIGGINS) 0:00:00
5 ROELANDTS Jurgen (Bmc Racing Team) 0:00:00
6 PASQUALON Andrea (Wanty – Groupe Gobert) 0:00:00
7 HAYTER Ethan (Great Britain – GBR) 0:00:00
8 SIMION Paolo (Bardiani Csf) 0:00:00
9 ALBANESE Vincenzo (Bardiani Csf) 0:00:00
10 POELS Wout (Team Sky) 0:00:00
11 CARDIS Romain (Direct Energie) 0:00:00
12 MODOLO Sacha (Team Ef Education First – Drapac P/B Cannondale) 0:00:00
13 THEUNS Edward (Team Sunweb) 0:00:00
14 SUTTERLIN Jasha (Movistar Team) 0:00:00
15 THWAITES Scott (Team Dimension Data) 0:00:00
16 SWIFT Ben (Great Britain – GBR) 0:00:00
17 ZABEL Rick (Team Katusha Alpecin) 0:00:00
18 BARBERO CUESTA Carlos (Movistar Team) 0:00:00
19 NALLY Joseph (Great Britain – GBR) 0:00:00
20 LIEPINS Emils (One Pro Cycling) 0:00:00
21 DOWSETT Alex (Team Katusha Alpecin) 0:00:00
22 BOUWMAN Koen (Team Lotto Nl – Jumbo) 0:00:00
23 VAN EMDEN Jos (Team Lotto Nl – Jumbo) 0:00:00
24 DE BUYST Jasper (Lotto – Soudal) 0:00:00
25 POLITT Nils (Team Katusha Alpecin) 0:00:00
26 SMITH Dion (Wanty – Groupe Gobert) 0:00:00
27 MEURISSE Xandro (Wanty – Groupe Gobert) 0:00:00
28 ROJAS José (Movistar Team) 0:00:00
29 RENSHAW Mark (Team Dimension Data) 0:00:00
30 STEWART Thomas (Jlt Condor) 0:00:00
31 EENKHOORN Pascal (Team Lotto Nl – Jumbo) 0:00:00
32 HOFSTEDE Lennard (Team Sunweb) 0:00:00
33 BEVIN Patrick (Bmc Racing Team) 0:00:00
34 BARBIN Enrico (Bardiani Csf) 0:00:00
35 CHAVANEL Sylvain (Direct Energie) 0:00:00
36 THOMSON Jay Robert (Team Dimension Data) 0:00:00
37 PHINNEY Taylor (Team Ef Education First – Drapac P/B Cannondale) 0:00:00
38 MOULD Jonathan (Jlt Condor) 0:00:00
39 PIDCOCK Thomas (TEAM WIGGINS) 0:00:00
40 FERNANDEZ Ruben (Movistar Team) 0:00:00
41 HOLMES Matthew (Madison Genesis) 0:00:00
42 POWLESS Neilson (Team Lotto Nl – Jumbo) 0:00:00
43 KÜNG Stefan (Bmc Racing Team) 0:00:00
44 WRIGHT Fred (Great Britain – GBR) 0:00:00
45 HAMILTON Christopher (Team Sunweb) 0:00:00
46 STEDMAN Maximilian (Canyon Eisberg) 0:00:00
47 STRAKHOV Dmitrii (Team Katusha Alpecin) 0:00:00
48 JUNGELS Bob (Quick Step Floors) 0:00:00
49 VANENDERT Jelle (Lotto – Soudal) 0:00:00
50 ALAPHILIPPE Julian (Quick Step Floors) 0:00:00
51 BRESCHEL Matti (Team Ef Education First – Drapac P/B Cannondale) 0:00:00
52 CARTHY Hugh (Team Ef Education First – Drapac P/B Cannondale) 0:00:00
53 CHRISTENSEN Ryan (Canyon Eisberg) 0:00:00
54 EEKHOFF Nils (Team Sunweb) 0:00:00
55 TEGGART Matthew (TEAM WIGGINS) 0:00:00
56 DRUCKER Jean-Pierre (Bmc Racing Team) 0:00:00
57 SCHMIDT Mads Würtz (Team Katusha Alpecin) 0:00:00
58 OURSELIN Paul (Direct Energie) 0:00:00
59 DAVIES Scott (Team Dimension Data) 0:00:00
60 BRADBURY Edmund (Jlt Condor) 0:00:00
61 SEPULVEDA Eduardo (Movistar Team) 0:00:00
62 TENNANT Andrew (Canyon Eisberg) 0:00:00
63 DE LA PARTE Victor (Movistar Team) 0:00:00
64 FROOME Christopher (Team Sky) 0:00:00
65 MARTIN Tony (Team Katusha Alpecin) 0:00:00
66 VAN GARDEREN Tejay (Bmc Racing Team) 0:00:00
67 MCLAY Daniel (Team Ef Education First – Drapac P/B Cannondale) 0:00:00
68 MCCORMICK Hayden (One Pro Cycling) 0:00:00
69 CARBONI Giovanni (Bardiani Csf) 0:00:00
70 RICHEZE Ariel Maximiliano (Quick Step Floors) 0:00:00
71 WYNANTS Maarten (Team Lotto Nl – Jumbo) 0:00:00
72 TONELLI Alessandro (Bardiani Csf) 0:00:00
73 SCHACHMANN Maximilian (Quick Step Floors) 0:00:00
74 ANTONINI Simone (Wanty – Groupe Gobert) 0:00:00
75 MEYER Cameron (Mitchelton – Scott) 0:00:00
76 SCOTSON Miles (Bmc Racing Team) 0:00:00
77 THOMAS Geraint (Team Sky) 0:00:00
78 KEUKELEIRE Jens (Lotto – Soudal) 0:00:00
79 NIEVE ITURRALDE Mikel (Mitchelton – Scott) 0:00:00
80 MCNALLY Mark (Wanty – Groupe Gobert) 0:00:00
81 WILLIAMS Stephen (Great Britain – GBR) 0:00:00
82 ROGLIC Primoz (Team Lotto Nl – Jumbo) 0:00:00
83 WALKER Joey (TEAM WIGGINS) 0:00:00
84 SLATER Alistair (Jlt Condor) 0:00:00
85 HOFLAND Moreno (Lotto – Soudal) 0:00:00
86 TULIK Angelo (Direct Energie) 0:00:00
87 ORAM James (One Pro Cycling) 0:00:00
88 KIRYIENKA Vasil (Team Sky) 0:00:00
89 HIVERT Jonathan (Direct Energie) 0:00:00
90 POWER Rob (Mitchelton – Scott) 0:00:00
91 VENTER Jaco (Team Dimension Data) 0:00:00
92 SHAW James (Lotto – Soudal) 0:00:25
93 SWIFT Connor (Madison Genesis) 0:00:53
94 KLUGE Roger (Mitchelton – Scott) 0:00:53
95 GUARDINI Andrea (Bardiani Csf) 0:02:26
96 BAYLIS Thomas (One Pro Cycling) 0:02:26
97 LATHAM Christopher (One Pro Cycling) 0:02:26
98 BAUHAUS Phil (Team Sunweb) 0:02:26
99 PICHOT Alexandre (Direct Energie) 0:02:26
100 PYM George (Madison Genesis) 0:02:26
101 WISNIOWSKI Lukasz (Team Sky) 0:03:55
102 STANNARD Ian (Team Sky) 0:03:55
103 PATON Alex (Canyon Eisberg) 0:03:55
104 GARDIAS Dexter (Canyon Eisberg) 0:03:55
105 DLAMINI Nicholas (Team Dimension Data) 0:03:55
106 WILLIAMS Peter (One Pro Cycling) 0:03:55
107 MOSES Thomas (Jlt Condor) 0:03:55
108 FOUCHÉ James (TEAM WIGGINS) 0:03:55
109 VERVAEKE Louis (Team Sunweb) 0:03:55
110 ROWSELL Erick (Madison Genesis) 0:04:47
111 HANDLEY Richard (Madison Genesis) 0:04:47
112 TOWNSEND Rory (Canyon Eisberg) 0:04:47
113 KEISSE Iljo (Quick Step Floors) 0:04:47
114 MCEVOY Jonathan (Madison Genesis) 0:04:47
115 HAMILTON Lucas (Mitchelton – Scott) 0:04:47
116 DOWNEY Mark (TEAM WIGGINS) 0:04:47
117 BOSTOCK Matthew (Great Britain – GBR) 0:04:47
118 BRIGGS Graham (Jlt Condor) 0:05:38
119 FERNANDES José (Team Ef Education First – Drapac P/B Cannondale) 0:06:38
DNS EIKING Odd Christian (Wanty – Groupe Gobert)

Klasyfikacja generalna po pierwszym etapie:

1 GREIPEL André (Lotto – Soudal) 4:00:44
2 EWAN Caleb (Mitchelton – Scott) 0:00:04
3 GAVIRIA Fernando (Quick Step Floors) 0:00:06
4 CULLAIGH Gabriel (TEAM WIGGINS) 0:00:10
5 ROELANDTS Jurgen (Bmc Racing Team) 0:00:10
6 PASQUALON Andrea (Wanty – Groupe Gobert) 0:00:10
7 HAYTER Ethan (Great Britain – GBR) 0:00:10
8 SIMION Paolo (Bardiani Csf) 0:00:10
9 ALBANESE Vincenzo (Bardiani Csf) 0:00:10
10 POELS Wout (Team Sky) 0:00:10
11 CARDIS Romain (Direct Energie) 0:00:10
12 MODOLO Sacha (Team Ef Education First – Drapac P/B Cannondale) 0:00:10
13 THEUNS Edward (Team Sunweb) 0:00:10
14 SUTTERLIN Jasha (Movistar Team) 0:00:10
15 THWAITES Scott (Team Dimension Data) 0:00:10
16 SWIFT Ben (Great Britain – GBR) 0:00:10
17 ZABEL Rick (Team Katusha Alpecin) 0:00:10
18 BARBERO CUESTA Carlos (Movistar Team) 0:00:10
19 NALLY Joseph (Great Britain – GBR) 0:00:10
20 LIEPINS Emils (One Pro Cycling) 0:00:10
21 DOWSETT Alex (Team Katusha Alpecin) 0:00:10
22 BOUWMAN Koen (Team Lotto Nl – Jumbo) 0:00:10
23 VAN EMDEN Jos (Team Lotto Nl – Jumbo) 0:00:10
24 DE BUYST Jasper (Lotto – Soudal) 0:00:10
25 POLITT Nils (Team Katusha Alpecin) 0:00:10
26 SMITH Dion (Wanty – Groupe Gobert) 0:00:10
27 MEURISSE Xandro (Wanty – Groupe Gobert) 0:00:10
28 ROJAS José (Movistar Team) 0:00:10
29 RENSHAW Mark (Team Dimension Data) 0:00:10
30 STEWART Thomas (Jlt Condor) 0:00:10
31 EENKHOORN Pascal (Team Lotto Nl – Jumbo) 0:00:10
32 HOFSTEDE Lennard (Team Sunweb) 0:00:10
33 BEVIN Patrick (Bmc Racing Team) 0:00:10
34 BARBIN Enrico (Bardiani Csf) 0:00:10
35 CHAVANEL Sylvain (Direct Energie) 0:00:10
36 THOMSON Jay Robert (Team Dimension Data) 0:00:10
37 PHINNEY Taylor (Team Ef Education First – Drapac P/B Cannondale) 0:00:10
38 MOULD Jonathan (Jlt Condor) 0:00:10
39 PIDCOCK Thomas (TEAM WIGGINS) 0:00:10
40 FERNANDEZ Ruben (Movistar Team) 0:00:10
41 HOLMES Matthew (Madison Genesis) 0:00:10
42 POWLESS Neilson (Team Lotto Nl – Jumbo) 0:00:10
43 KÜNG Stefan (Bmc Racing Team) 0:00:10
44 WRIGHT Fred (Great Britain – GBR) 0:00:10
45 HAMILTON Christopher (Team Sunweb) 0:00:10
46 STEDMAN Maximilian (Canyon Eisberg) 0:00:10
47 STRAKHOV Dmitrii (Team Katusha Alpecin) 0:00:10
48 JUNGELS Bob (Quick Step Floors) 0:00:10
49 VANENDERT Jelle (Lotto – Soudal) 0:00:10
50 ALAPHILIPPE Julian (Quick Step Floors) 0:00:10
51 BRESCHEL Matti (Team Ef Education First – Drapac P/B Cannondale) 0:00:10
52 CARTHY Hugh (Team Ef Education First – Drapac P/B Cannondale) 0:00:10
53 CHRISTENSEN Ryan (Canyon Eisberg) 0:00:10
54 EEKHOFF Nils (Team Sunweb) 0:00:10
55 TEGGART Matthew (TEAM WIGGINS) 0:00:10
56 DRUCKER Jean-Pierre (Bmc Racing Team) 0:00:10
57 SCHMIDT Mads Würtz (Team Katusha Alpecin) 0:00:10
58 OURSELIN Paul (Direct Energie) 0:00:10
59 DAVIES Scott (Team Dimension Data) 0:00:10
60 BRADBURY Edmund (Jlt Condor) 0:00:10
61 SEPULVEDA Eduardo (Movistar Team) 0:00:10
62 TENNANT Andrew (Canyon Eisberg) 0:00:10
63 DE LA PARTE Victor (Movistar Team) 0:00:10
64 FROOME Christopher (Team Sky) 0:00:10
65 MARTIN Tony (Team Katusha Alpecin) 0:00:10
66 VAN GARDEREN Tejay (Bmc Racing Team) 0:00:10
67 MCLAY Daniel (Team Ef Education First – Drapac P/B Cannondale) 0:00:10
68 MCCORMICK Hayden (One Pro Cycling) 0:00:10
69 CARBONI Giovanni (Bardiani Csf) 0:00:10
70 RICHEZE Ariel Maximiliano (Quick Step Floors) 0:00:10
71 WYNANTS Maarten (Team Lotto Nl – Jumbo) 0:00:10
72 TONELLI Alessandro (Bardiani Csf) 0:00:10
73 SCHACHMANN Maximilian (Quick Step Floors) 0:00:10
74 ANTONINI Simone (Wanty – Groupe Gobert) 0:00:10
75 MEYER Cameron (Mitchelton – Scott) 0:00:10
76 SCOTSON Miles (Bmc Racing Team) 0:00:10
77 THOMAS Geraint (Team Sky) 0:00:10
78 KEUKELEIRE Jens (Lotto – Soudal) 0:00:10
79 NIEVE ITURRALDE Mikel (Mitchelton – Scott) 0:00:10
80 MCNALLY Mark (Wanty – Groupe Gobert) 0:00:10
81 WILLIAMS Stephen (Great Britain – GBR) 0:00:10
82 ROGLIC Primoz (Team Lotto Nl – Jumbo) 0:00:10
83 WALKER Joey (TEAM WIGGINS) 0:00:10
84 SLATER Alistair (Jlt Condor) 0:00:10
85 HOFLAND Moreno (Lotto – Soudal) 0:00:10
86 TULIK Angelo (Direct Energie) 0:00:10
87 ORAM James (One Pro Cycling) 0:00:10
88 KIRYIENKA Vasil (Team Sky) 0:00:10
89 HIVERT Jonathan (Direct Energie) 0:00:10
90 POWER Rob (Mitchelton – Scott) 0:00:10
91 VENTER Jaco (Team Dimension Data) 0:00:10
92 SHAW James (Lotto – Soudal) 0:00:35
93 SWIFT Connor (Madison Genesis) 0:01:03
94 KLUGE Roger (Mitchelton – Scott) 0:01:03
95 GUARDINI Andrea (Bardiani Csf) 0:02:36
96 BAYLIS Thomas (One Pro Cycling) 0:02:36
97 LATHAM Christopher (One Pro Cycling) 0:02:36
98 BAUHAUS Phil (Team Sunweb) 0:02:36
99 PICHOT Alexandre (Direct Energie) 0:02:36
100 PYM George (Madison Genesis) 0:02:36
101 MOSES Thomas (Jlt Condor) 0:04:01
102 WISNIOWSKI Lukasz (Team Sky) 0:04:05
103 STANNARD Ian (Team Sky) 0:04:05
104 PATON Alex (Canyon Eisberg) 0:04:05
105 GARDIAS Dexter (Canyon Eisberg) 0:04:05
106 DLAMINI Nicholas (Team Dimension Data) 0:04:05
107 WILLIAMS Peter (One Pro Cycling) 0:04:05
108 FOUCHÉ James (TEAM WIGGINS) 0:04:05
109 VERVAEKE Louis (Team Sunweb) 0:04:05
110 BOSTOCK Matthew (Great Britain – GBR) 0:04:50
111 TOWNSEND Rory (Canyon Eisberg) 0:04:53
112 HANDLEY Richard (Madison Genesis) 0:04:55
113 DOWNEY Mark (TEAM WIGGINS) 0:04:56
114 ROWSELL Erick (Madison Genesis) 0:04:57
115 KEISSE Iljo (Quick Step Floors) 0:04:57
116 MCEVOY Jonathan (Madison Genesis) 0:04:57
117 HAMILTON Lucas (Mitchelton – Scott) 0:04:57
118 BRIGGS Graham (Jlt Condor) 0:05:48
119 FERNANDES José (Team Ef Education First – Drapac P/B Cannondale) 0:06:48