fot. directvelo

Zwycięstwem Arnaud Demare (Groupama – FDJ) zakończył się pierwszy etap Tour du Poitou-Charentes. Francuz został też pierwszym liderem.

Pierwszy odcinek francuskiej etapówki był tradycyjnie zadedykowany sprinterom. Kolarze mieli bowiem do pokonania 192 kilometry praktycznie zupełnie płaskiej trasy.

Od początku peleton był bardzo aktywny. Ucieczkę dnia stworzyli po kilkunastu kilometrach Marc Fournier (Vital Concept), Evaldas Siskevicius (Delko Marseiile), Mattia Viel (Androni – Sidermec), Manuel Senni (Bardiani – CSF) oraz Julien Antomarchi (Roubaix – Lille Metropole). Ich przewaga momentami dochodziła nawet do 3 minut, lecz z tyłu nie odpuszczała ekipa Groupama – FDJ.

Jak można było się spodziewać, kilka kilometrów przed metą harcownicy zostali doścignięci, a do głosu doszli sprinterzy. Z nich najmocniejszy tego dnia był Arnaud Demare (Groupama – FDJ), który przejął też koszulkę lidera. Podium uzupełnili Matteo Moschetti (Trek – Segafredo) oraz Matteo Malucelli (Androni – Sidermec).

Wyniki:
1 DEMARE Arnaud Groupama – Fdj lles 194,2 km en 4h46’49” (moy. 40,625 km/h) (b : 10”)
2 *MOSCHETTI Matteo Trek – Segafredo MT (b : 6”)
3 *MALUCELLI Matteo Androni Giocattoli – Sidermec MT (b : 4”)
4 *BOUDAT Thomas Direct Energie MT
5 *HOFSTETTER Hugo Cofidis Solutions Credits MT
6 *LECROQ Jérémy Vital Concept Cycling Club MT
7 VAN STAEYEN Michael Cofidis Solutions Credits MT
8 BARBIER Rudy Ag2r La Mondiale MT
9 VAN GENECHTEN Jonas Vital Concept Cycling Club MT
10 HOULE Hugo Astana Pro Team MT
11 TRUSOV Nikolay Gazprom – Rusvelo MT
12 *MARONESE Marco Bardiani Csf MT
13 FEILLU Romain St Michel – Auber 93 MT
14 *VELASCO Simone Wilier Triestina – Selle Italia MT
15 *WELTEN Bram Team Fortuneo – Samsic 3
16 MALDONADO Anthony St Michel – Auber 93 MT
17 BAGDONAS Gediminas Ag2r La Mondiale MT
18 GUARNIERI Jacopo Groupama – Fdj MT
19 MAIKIN Roman Gazprom – Rusvelo MT
20 KNEISKY Morgan Roubaix Lille Metropole MT
21 SANZ UNZUE Enrique Euskadi Basque Country – Murias MT
22 BERNARD Julien Trek – Segafredo MT
23 DELAPLACE Anthony Team Fortuneo – Samsic MT
24 PERICHON Pierre-Luc Team Fortuneo – Samsic MT
25 *KULIKOVSKIY Alexandr Gazprom – Rusvelo MT
26 KANGERT Tanel Astana Pro Team MT
27 *GUERREIRO Ruben Trek – Segafredo MT
28 MAURELET Flavien St Michel – Auber 93 MT
29 *BONNAMOUR Franck Team Fortuneo – Samsic MT
30 COMBAUD Romain Delko Marseille-Provence Ktm MT
31 CHERNETSKI Sergei Astana Pro Team MT
32 DE VREESE Laurens Astana Pro Team MT
33 CHAVANEL Sylvain Direct Energie MT
34 BOUET Maxime Team Fortuneo – Samsic MT
35 TXOPORENA Beñat Euskadi Basque Country – Murias MT
36 FONZI Giuseppe Wilier Triestina – Selle Italia MT
37 GRUZDEV Dmitriy Astana Pro Team MT
38 LE CUNFF Kévin St Michel – Auber 93 MT
39 SHILOV Sergey Gazprom – Rusvelo MT
40 COUSIN Jérôme Direct Energie MT
41 PAILLOT Yoann St Michel – Auber 93 MT
42 *RAGGIO Luca Wilier Triestina – Selle Italia MT
43 JONES Brenton Delko Marseille-Provence Ktm MT
44 *MONCASSIN Maxence Wilier Triestina – Selle Italia MT
45 *CARBONI Giovanni Bardiani Csf MT
46 *JAUREGUI Quentin Ag2r La Mondiale MT
47 PORSEV Alexander Gazprom – Rusvelo MT
48 WACKERMANN Luca Bardiani Csf MT
49 *ERMENAULT Corentin Vital Concept Cycling Club MT
50 CALMEJANE Lilian Direct Energie MT
51 VANDENBERGH Stijn Ag2r La Mondiale MT
52 *TURGIS Anthony Cofidis Solutions Credits MT
53 *GOGL Michael Trek – Segafredo MT
54 TLEUBAYEV Ruslan Astana Pro Team MT
55 CLAEYS Dimitri Cofidis Solutions Credits MT
56 *SPREAFICO Matteo Androni Giocattoli – Sidermec MT
57 ALAFACI Eugenio Trek – Segafredo MT
58 ROVNY Ivan Gazprom – Rusvelo MT
59 *IRIZAR LASKURAIN Julen Euskadi Basque Country – Murias MT
60 SISKEVICIUS Evaldas Delko Marseille-Provence Ktm MT (b : 4”)
61 SENNI Manuel Bardiani Csf MT
62 COURTEILLE Arnaud Vital Concept Cycling Club MT
63 DUVAL Julien Ag2r La Mondiale MT
64 *VENDRAME Andrea Androni Giocattoli – Sidermec MT
65 GENE Yohann Direct Energie MT
66 JAKIN Alo St Michel – Auber 93 MT
67 *ORSINI Umberto Bardiani Csf MT
68 *FEDELI Alessandro Delko Marseille-Provence Ktm MT
69 EL FARES Julien Delko Marseille-Provence Ktm MT
70 POZZATO Filippo Wilier Triestina – Selle Italia MT
71 KOZHATAYEV Bakhtiyar Astana Pro Team MT
72 *RYBALKIN Aleksei Gazprom – Rusvelo MT
73 *LAMMERTINK Steven Vital Concept Cycling Club MT
74 GRMAY Tsgabu Gebremaryam Trek – Segafredo MT
75 *SAVINI Daniel Bardiani Csf MT
76 CABOT Jérémy Roubaix Lille Metropole MT
77 TURRIN Alex Wilier Triestina – Selle Italia MT
78 *ARMIRAIL Bruno Groupama – Fdj MT
79 FERNANDEZ CRUZ Delio Delko Marseille-Provence Ktm MT
80 LEVARLET Guillaume St Michel – Auber 93 MT
81 ZARDINI Edoardo Wilier Triestina – Selle Italia MT
82 GONZALEZ PRIETO Aitor Euskadi Basque Country – Murias MT
83 *FOURNIER Marc Vital Concept Cycling Club MT (b :4”)
84 GERARD Arnaud Team Fortuneo – Samsic MT
85 ANTOMARCHI Julien Roubaix Lille Metropole MT (b : 5”)
86 PICHOT Alexandre Direct Energie MT
87 *LEROUX Samuel Roubaix Lille Metropole MT
88 *GAREL Adrien Vital Concept Cycling Club MT
89 GAUDIN Damien Direct Energie MT
90 FINETTO Mauro Delko Marseille-Provence Ktm MT
91 *LIZDE Seid Androni Giocattoli – Sidermec MT
92 VAN LERBERGHE Bert Cofidis Solutions Credits 18
93 SINKELDAM Ramon Groupama – Fdj 24
94 BENFATTO Marco Androni Giocattoli – Sidermec 25
95 BOUCHARD Geoffrey Ag2r La Mondiale 01:05
96 RAST Gregory Trek – Segafredo MT
97 SEYNAEVE Lander Roubaix Lille Metropole MT
98 ROY Jérémy Groupama – Fdj 01:28
99 REICHENBACH Sébastien Groupama – Fdj MT
100 SIMON Julien Cofidis Solutions Credits MT
101 *PARET-PEINTRE Aurélien Ag2r La Mondiale MT
102 VAUGRENARD Benoit Groupama – Fdj 01:30
103 *ROTA Lorenzo Bardiani Csf 01:56
104 NAVARRO GARCIA Daniel Cofidis Solutions Credits MT
105 *BARBIER Pierre Roubaix Lille Metropole 02:08
106 RODRIGUEZ RECHE Sergio Euskadi Basque Country – Murias 02:18
107 *ARISTI GARDOKI Mikel Euskadi Basque Country – Murias 15:08
108 *VERMEULEN Emiel Roubaix Lille Metropole MT
109 BARRENETXEA Ander Euskadi Basque Country – Murias MT
110 *VIEL Mattia Androni Giocattoli – Sidermec 15:10 (b : 5”)

Klasyfikacja generalna:
1 DEMARE Arnaud Groupama – Fdj les 194,2 km en 4h46’39” (moy. 40,625 km/h)
2 *MOSCHETTI Matteo Trek – Segafredo 4
3 *MALUCELLI Matteo Androni Giocattoli – Sidermec 6
4 ANTOMARCHI Julien Roubaix Lille Metropole 8
5 SISKEVICIUS Evaldas Delko Marseille-Provence Ktm 9
6 *FOURNIER Marc Vital Concept Cycling Club MT
7 *BOUDAT Thomas Direct Energie 10
8 *HOFSTETTER Hugo Cofidis Solutions Credits MT
9 *LECROQ Jérémy Vital Concept Cycling Club MT
10 VAN STAEYEN Michael Cofidis Solutions Credits MT
11 BARBIER Rudy Ag2r La Mondiale MT
12 VAN GENECHTEN Jonas Vital Concept Cycling Club MT
13 HOULE Hugo Astana Pro Team MT
14 TRUSOV Nikolay Gazprom – Rusvelo MT
15 *MARONESE Marco Bardiani Csf MT
16 FEILLU Romain St Michel – Auber 93 MT
17 *VELASCO Simone Wilier Triestina – Selle Italia MT
18 *WELTEN Bram Team Fortuneo – Samsic 13
19 MALDONADO Anthony St Michel – Auber 93 MT
20 BAGDONAS Gediminas Ag2r La Mondiale MT
21 GUARNIERI Jacopo Groupama – Fdj MT
22 MAIKIN Roman Gazprom – Rusvelo MT
23 KNEISKY Morgan Roubaix Lille Metropole MT
24 SANZ UNZUE Enrique Euskadi Basque Country – Murias MT
25 BERNARD Julien Trek – Segafredo MT
26 DELAPLACE Anthony Team Fortuneo – Samsic MT
27 PERICHON Pierre-Luc Team Fortuneo – Samsic MT
28 *KULIKOVSKIY Alexandr Gazprom – Rusvelo MT
29 KANGERT Tanel Astana Pro Team MT
30 *GUERREIRO Ruben Trek – Segafredo MT
31 MAURELET Flavien St Michel – Auber 93 MT
32 *BONNAMOUR Franck Team Fortuneo – Samsic MT
33 COMBAUD Romain Delko Marseille-Provence Ktm MT
34 CHERNETSKI Sergei Astana Pro Team MT
35 DE VREESE Laurens Astana Pro Team MT
36 CHAVANEL Sylvain Direct Energie MT
37 BOUET Maxime Team Fortuneo – Samsic MT
38 TXOPORENA Beñat Euskadi Basque Country – Murias MT
39 FONZI Giuseppe Wilier Triestina – Selle Italia MT
40 GRUZDEV Dmitriy Astana Pro Team MT
41 LE CUNFF Kévin St Michel – Auber 93 MT
42 SHILOV Sergey Gazprom – Rusvelo MT
43 COUSIN Jérôme Direct Energie MT
44 PAILLOT Yoann St Michel – Auber 93 MT
45 *RAGGIO Luca Wilier Triestina – Selle Italia MT
46 JONES Brenton Delko Marseille-Provence Ktm MT
47 *MONCASSIN Maxence Wilier Triestina – Selle Italia MT
48 *CARBONI Giovanni Bardiani Csf MT
49 *JAUREGUI Quentin Ag2r La Mondiale MT
50 PORSEV Alexander Gazprom – Rusvelo MT
51 WACKERMANN Luca Bardiani Csf MT
52 *ERMENAULT Corentin Vital Concept Cycling Club MT
53 CALMEJANE Lilian Direct Energie MT
54 VANDENBERGH Stijn Ag2r La Mondiale MT
55 *TURGIS Anthony Cofidis Solutions Credits MT
56 *GOGL Michael Trek – Segafredo MT
57 TLEUBAYEV Ruslan Astana Pro Team MT
58 CLAEYS Dimitri Cofidis Solutions Credits MT
59 *SPREAFICO Matteo Androni Giocattoli – Sidermec MT
60 ALAFACI Eugenio Trek – Segafredo MT
61 ROVNY Ivan Gazprom – Rusvelo MT
62 *IRIZAR LASKURAIN Julen Euskadi Basque Country – Murias MT
63 SENNI Manuel Bardiani Csf MT
64 COURTEILLE Arnaud Vital Concept Cycling Club MT
65 DUVAL Julien Ag2r La Mondiale MT
66 *VENDRAME Andrea Androni Giocattoli – Sidermec MT
67 GENE Yohann Direct Energie MT
68 JAKIN Alo St Michel – Auber 93 MT
69 *ORSINI Umberto Bardiani Csf MT
70 *FEDELI Alessandro Delko Marseille-Provence Ktm MT
71 EL FARES Julien Delko Marseille-Provence Ktm MT
72 POZZATO Filippo Wilier Triestina – Selle Italia MT
73 KOZHATAYEV Bakhtiyar Astana Pro Team MT
74 *RYBALKIN Aleksei Gazprom – Rusvelo MT
75 *LAMMERTINK Steven Vital Concept Cycling Club MT
76 GRMAY Tsgabu Gebremaryam Trek – Segafredo MT
77 *SAVINI Daniel Bardiani Csf MT
78 CABOT Jérémy Roubaix Lille Metropole MT
79 TURRIN Alex Wilier Triestina – Selle Italia MT
80 *ARMIRAIL Bruno Groupama – Fdj MT
81 FERNANDEZ CRUZ Delio Delko Marseille-Provence Ktm MT
82 LEVARLET Guillaume St Michel – Auber 93 MT
83 ZARDINI Edoardo Wilier Triestina – Selle Italia MT
84 GONZALEZ PRIETO Aitor Euskadi Basque Country – Murias MT
85 GERARD Arnaud Team Fortuneo – Samsic MT
86 PICHOT Alexandre Direct Energie MT
87 *LEROUX Samuel Roubaix Lille Metropole MT
88 *GAREL Adrien Vital Concept Cycling Club MT
89 GAUDIN Damien Direct Energie MT
90 FINETTO Mauro Delko Marseille-Provence Ktm MT
91 *LIZDE Seid Androni Giocattoli – Sidermec MT
92 VAN LERBERGHE Bert Cofidis Solutions Credits 28
93 SINKELDAM Ramon Groupama – Fdj 34
94 BENFATTO Marco Androni Giocattoli – Sidermec 35
95 BOUCHARD Geoffrey Ag2r La Mondiale 01:15
96 RAST Gregory Trek – Segafredo MT
97 SEYNAEVE Lander Roubaix Lille Metropole MT
98 ROY Jérémy Groupama – Fdj 01:38
99 REICHENBACH Sébastien Groupama – Fdj MT
100 SIMON Julien Cofidis Solutions Credits MT
101 *PARET-PEINTRE Aurélien Ag2r La Mondiale MT
102 VAUGRENARD Benoit Groupama – Fdj 01:40
103 *ROTA Lorenzo Bardiani Csf 02:06
104 NAVARRO GARCIA Daniel Cofidis Solutions Credits MT
105 *BARBIER Pierre Roubaix Lille Metropole 02:18
106 RODRIGUEZ RECHE Sergio Euskadi Basque Country – Murias 02:28
107 *VIEL Mattia Androni Giocattoli – Sidermec 15:15
108 *ARISTI GARDOKI Mikel Euskadi Basque Country – Murias 15:18
109 *VERMEULEN Emiel Roubaix Lille Metropole MT
110 BARRENETXEA Ander Euskadi Basque Country – Murias MT