fot. Directvelo

Zwycięstwem Matthew Gibsona (Wielka Brytania) zakończył się piąty etap Tour de l’Avenir. Szymon Sajnok (Polska) finiszował na drugim miejscu.

Piąty etap młodzieżowego Tour de France był przedostatnim z serii płaskich. Tym samym można było spodziewać się finiszu z peletonu.

Od początku walka o zabranie się w ucieczkę była bardzo zażarta. Ostatecznie udało się to mocnemu duetowi Filip Maciejuk (Polska) – Ziga Horvat (Słowenia). Przewaga dwójki dość szybko urosła do ponad pięciu minut, lecz wydawało się, że tym razem peleton ma wszystko pod kontrolą.

Jak można było się spodziewać, z biegiem etapu różnica między uciekinierami i grupą zasadniczą malała. 20 kilometrów przed metą, kiedy wynosiła równo 2 minuty, doszło do bardzo dużej kraksy w peletonie, która podzieliła go na dwie części. Wówczas z tyłu został m.in. lider, który jednak po chwili zdołał dojechać do reszty czołówki.

Ostatecznie ucieczka została zlikwidowana 5 kilometrów przed metą, a o zwycięstwie zadecydował sprint z peletonu. W nim najlepszy okazał się Matthew Gibson (Wielka Brytania), który pokonał Szymona Sajnoka (Polska) i Colina Heiderscheida (Luksemburg). Nowym/starym liderem został Alan Riou (Francja).

Wyniki:
1 GIBSON Matthew GRANDE BRETAGNE GBR les 145,8 km en 3h10’59” (moy. 45,805 km/h)
2 SAJNOK Szymon POLOGNE POL
3 HEIDERSCHEID Colin LUXEMBOURG LUX
4 NIELSEN Andreas DANEMARK DEN
5 JERMAN Žiga SLOVENIE SLO
6 TOUZE Damien FRANCE FRA
7 OLIVEIRA Rui PORTUGAL POR
8 THIJSSEN Gerben BELGIQUE BEL
9 VINCENT Joris PAYS DE LA LOIRE FRA
10 GUGLIELMI Simon FRANCE FRA
11 STANNARD Robert AUSTRALIE AUS
12 DOWNEY Mark IRLANDE IRL
13 SCHNEITER Joab SUISSE SUI
14 WIRTGEN Luc LUXEMBOURG LUX
15 OMAE Kakeru JAPON JPN
16 MENANT Theo PAYS DE LA LOIRE FRA
17 O’MAHONY Darragh IRLANDE IRL
18 YAMAMOTO Masaki JAPON JPN
19 ROCHAS Rémy AUVERGNE – RHONE-ALPES FRA
20 BARAC Antonijo CENTRE MONDIAL DU CYCLI CRO
21 LEYDER Pit LUXEMBOURG LUX
22 FOSS Tobias S. NORVEGE NOR
23 OSORIO CARVAJAL Alejandro COLOMBIE COL
24 JENNER Samuel AUSTRALIE AUS
25 MARTIN SANZ Gotzon ESPAGNE ESP
26 GALL Felix AUTRICHE AUT
27 SUNDERLAND Dylan AUSTRALIE AUS
28 BOGUSLAWSKI Marceli POLOGNE POL
29 PEAK Barnabas CENTRE MONDIAL DU CYCLI HUN
30 POGACAR Tadej SLOVENIE SLO
31 GENIETS Kévin LUXEMBOURG LUX
32 BJERG Mikkel DANEMARK DEN
33 HIRSCHI Marc SUISSE SUI
34 BATTISTELLA Samuele ITALIE ITA
35 ARCHIBOLD Franklin CENTRE MONDIAL DU CYCLI PAN
36 HORVAT Žiga SLOVENIE SLO
37 VEREECKEN Thomas BELGIQUE BEL
38 SOSA CUERVO Ivan Ramiro COLOMBIE COL
39 JEANNIERE Emilien PAYS DE LA LOIRE FRA
40 DONOVAN Mark GRANDE BRETAGNE GBR
41 WILLIAMS Stephen GRANDE BRETAGNE GBR
42 VAN DEN DOOL Jens PAYS-BAS NED
43 TRACZ Szymon POLOGNE POL
44 O’LOUGHLIN Michael IRLANDE IRL
45 CHERKASOV Nikolai RUSSIE RUS
46 VAN MOER Brent BELGIQUE BEL
47 HONORÉ Mikkel Frølich DANEMARK DEN
48 STEWART Jake GRANDE BRETAGNE GBR
49 ZIMMERMANN Georg ALLEMAGNE GER
50 OLIVEIRA Ivo PORTUGAL POR
51 GROVES Kaden AUSTRALIE AUS
52 SCHINNAGEL Johannes ALLEMAGNE GER
53 PEKALA Piotr POLOGNE POL
54 VANHOUCKE Harm BELGIQUE BEL
55 ALMEIDA João PORTUGAL POR
56 BATSAIKHAN Tegshbayar CENTRE MONDIAL DU CYCLI MGL
57 BURGER Sven PAYS-BAS NED
58 VERSCHAEVE Viktor BELGIQUE BEL
59 GREGAARD WILSLY Jonas DANEMARK DEN
60 GARRISON Ian USA USA
61 AZURMENDI SAGASTIBELTZA Ibai ESPAGNE ESP
62 SCOTSON Callum AUSTRALIE AUS
63 VINGEGAARD Jonas DANEMARK DEN
64 AFFINI Edoardo ITALIE ITA
65 MONTOYA MONTOYA Javier Ignacio COLOMBIE COL
66 MACIEJUK Filip POLOGNE POL
67 NEKRASOV Denis RUSSIE RUS 11”
68 VLASOV Aleksandr RUSSIE RUS ‘
69 KURIYANOV Stepan RUSSIE RUS 14”
70 MOSTOV Zeke USA USA ‘
71 MONTENEGRO Santiago EQUATEUR ECU ‘
72 PENKO Izidor SLOVENIE SLO ‘
73 SALVADOR Marcelo PORTUGAL POR ‘
74 FEELEY Daire IRLANDE IRL ‘
75 BUSSARD Dimitri SUISSE SUI ‘
76 DENIS Thomas PAYS DE LA LOIRE FRA ‘
77 VILLAREAL David EQUATEUR ECU ‘
78 HARO Wilson EQUATEUR ECU ‘
79 BANZER Gordian SUISSE SUI ‘
80 PRIMOŽIC Jaka SLOVENIE SLO ‘ (p : 20”)
81 MÄDER Gino SUISSE SUI ‘
82 MUÑOZ GIRALDO Daniel COLOMBIE COL ‘
83 TEJADA CANACUE Harold Alfonso COLOMBIE COL ‘
84 CEPEDA Jefferson EQUATEUR ECU ‘
85 MERTENS Julian BELGIQUE BEL ‘
86 MCNULTY Brandon USA USA ‘
87 RIES Michel LUXEMBOURG LUX ‘
88 BAGIOLI Andrea ITALIE ITA ‘
89 BRKIC Benjamin AUTRICHE AUT ‘
90 BARCELO ARAGON Fernando ESPAGNE ESP ‘
91 CASTRILLO ZAPATER Jaime ESPAGNE ESP ‘
92 MUÑOZ LANCHEROS Cristian Camilo COLOMBIE COL ‘
93 LOPEZ PEREZ Juan Pedro ESPAGNE ESP ‘
94 ARENSMAN Thymen PAYS-BAS NED ‘
95 RIOU Alan FRANCE FRA ‘
96 ANTUNES Tiago PORTUGAL POR ‘
97 KLARIS Magnus Bak DANEMARK DEN ‘
98 WILDAUER Markus AUTRICHE AUT ‘
99 SCHELLING Ide PAYS-BAS NED ‘
100 LEKNESSUND Andreas NORVEGE NOR 23”
101 WELDU Hafetab CENTRE MONDIAL DU CYCLI ETH 35”
102 MATSUDA Shoi JAPON JPN ‘
103 ABDERRAHIM Zahiri CENTRE MONDIAL DU CYCLI MAR ‘
104 NEUHAUSER Marcel AUTRICHE AUT 39”
105 ARERUYA Joseph RWANDA RWA ‘
106 BRENANS Emile AUVERGNE – RHONE-ALPES FRA ‘
107 MONACO Alessandro ITALIE ITA ‘
108 STORK Florian ALLEMAGNE GER ‘
109 BOILEAU Léo AUVERGNE – RHONE-ALPES FRA ‘
110 INKELAAR Kevin PAYS-BAS NED ‘
111 DEBONS Antoine SUISSE SUI ‘
112 TEGGART Matthew IRLANDE IRL ‘
113 KANTER Max ALLEMAGNE GER ‘
114 MARKOV Dmitrii RUSSIE RUS ‘
115 KIERNER Florian AUTRICHE AUT ‘
116 CHAMPOUSSIN Clement FRANCE FRA ‘
117 MUGISHA Samuel RWANDA RWA ‘
118 RAMALHO André PORTUGAL POR 55”
119 DAINESE Alberto ITALIE ITA 58”
120 SLEEN Torjus NORVEGE NOR 0”
121 COVI Alessandro ITALIE ITA
122 GAILLARD Marlon FRANCE FRA 01’36”
123 CHAMPION Thomas PAYS DE LA LOIRE FRA ‘ (p : 20”)
124 DUNBAR Edward IRLANDE IRL 0”
125 BRICAUD Valentin PAYS DE LA LOIRE FRA 02’11” (p : 20”)
126 BEARD Cameron USA USA 02’51”
127 QUINTEROS Alexis EQUATEUR ECU ‘
128 DIDIER Clément AUVERGNE – RHONE-ALPES FRA ‘ (p : 20”)
129 GUILLOT Romain AUVERGNE – RHONE-ALPES FRA 04’08”
130 WATANABE Ayumu JAPON JPN ‘
131 SCHUNK Conor USA USA ‘
132 POPOV Anton RUSSIE RUS ‘
133 SAUGSTAD Lars NORVEGE NOR ‘
134 HARTLEY Adam GRANDE BRETAGNE GBR ‘
135 KOCH Christian Maximilian ALLEMAGNE GER ‘
136 IDJOUADIENE Pierre FRANCE FRA ‘
137 STITES Tyler USA USA 04’15”
138 CEMAŽAR Nik SLOVENIE SLO 05’57”
139 PETELIN Jan LUXEMBOURG LUX ‘
140 MOBACH Jarno PAYS-BAS NED 06’29”
141 CARDENAS VILLAVICENCIO Jordan A EQUATEUR ECU 07’54”
142 RUTSCH Jonas ALLEMAGNE GER ‘
143 DUFOUR Florian AUVERGNE – RHONE-ALPES FRA 11’17”
144 TILLER Rasmus Fossum NORVEGE NOR ‘
145 AALRUST Håkon Lunder NORVEGE NOR 14’56”
146 GONZALEZ LOPEZ David ESPAGNE ESP 15’44”

Klasyfikacja generalna:
1 RIOU Alan FRANCE FRA les 619,6 km en 13h40’04” (moy. 45,382 km/h)
2 NIELSEN Andreas DANEMARK DEN 01’29”
3 BJERG Mikkel DANEMARK DEN ‘
4 GREGAARD WILSLY Jonas DANEMARK DEN 01’34”
5 HONORÉ Mikkel Frølich DANEMARK DEN ‘
6 AFFINI Edoardo ITALIE ITA 01’44”
7 VANHOUCKE Harm BELGIQUE BEL 01’47”
8 TOUZE Damien FRANCE FRA 01’50”
9 FOSS Tobias S. NORVEGE NOR ‘
10 SLEEN Torjus NORVEGE NOR ‘
11 VAN DEN DOOL Jens PAYS-BAS NED 01’53”
12 BURGER Sven PAYS-BAS NED ‘
13 BATTISTELLA Samuele ITALIE ITA 01’56”
14 MERTENS Julian BELGIQUE BEL ‘
15 COVI Alessandro ITALIE ITA ‘
16 ARENSMAN Thymen PAYS-BAS NED 02’00”
17 GUGLIELMI Simon FRANCE FRA 02’02”
18 POGACAR Tadej SLOVENIE SLO 02’06”
19 SCHINNAGEL Johannes ALLEMAGNE GER 02’07”
20 ZIMMERMANN Georg ALLEMAGNE GER ‘
21 BAGIOLI Andrea ITALIE ITA 02’10”
22 CHERKASOV Nikolai RUSSIE RUS ‘
23 HIRSCHI Marc SUISSE SUI 02’12”
24 O’LOUGHLIN Michael IRLANDE IRL ‘
25 MCNULTY Brandon USA USA 02’13”
26 LEKNESSUND Andreas NORVEGE NOR ‘
27 VINGEGAARD Jonas DANEMARK DEN ‘
28 DOWNEY Mark IRLANDE IRL 02’14”
29 STANNARD Robert AUSTRALIE AUS 02’15”
30 VAN MOER Brent BELGIQUE BEL ‘
31 PEAK Barnabas CENTRE MONDIAL DU CYCLISME HUN 02’16”
32 BARAC Antonijo CENTRE MONDIAL DU CYCLISME CRO ‘
33 ARCHIBOLD Franklin CENTRE MONDIAL DU CYCLISME PAN ‘
34 DUNBAR Edward IRLANDE IRL 02’19”
35 SUNDERLAND Dylan AUSTRALIE AUS 02’20”
36 JENNER Samuel AUSTRALIE AUS ‘
37 SCOTSON Callum AUSTRALIE AUS ‘
38 VLASOV Aleksandr RUSSIE RUS 02’21”
39 NEKRASOV Denis RUSSIE RUS ‘
40 GALL Felix AUTRICHE AUT 02’25”
41 MÄDER Gino SUISSE SUI 02’31”
42 BANZER Gordian SUISSE SUI ‘
43 BUSSARD Dimitri SUISSE SUI ‘
44 OLIVEIRA Rui PORTUGAL POR 02’32”
45 INKELAAR Kevin PAYS-BAS NED ‘
46 FEELEY Daire IRLANDE IRL 02’33”
47 STEWART Jake GRANDE BRETAGNE GBR 02’34”
48 DONOVAN Mark GRANDE BRETAGNE GBR ‘
49 WILLIAMS Stephen GRANDE BRETAGNE GBR ‘
50 MONACO Alessandro ITALIE ITA 02’35”
51 LEYDER Pit LUXEMBOURG LUX 02’36”
52 THIJSSEN Gerben BELGIQUE BEL ‘
53 ALMEIDA João PORTUGAL POR 02’37”
54 BRKIC Benjamin AUTRICHE AUT 02’39”
55 WILDAUER Markus AUTRICHE AUT ‘
56 PRIMOŽIC Jaka SLOVENIE SLO 02’40”
57 GENIETS Kévin LUXEMBOURG LUX 02’41”
58 KANTER Max ALLEMAGNE GER ‘
59 CHAMPOUSSIN Clement FRANCE FRA ‘
60 WIRTGEN Luc LUXEMBOURG LUX ‘
61 PEKALA Piotr POLOGNE POL 02’42”
62 TRACZ Szymon POLOGNE POL ‘
63 MACIEJUK Filip POLOGNE POL ‘
64 STORK Florian ALLEMAGNE GER 02’46”
65 SCHELLING Ide PAYS-BAS NED ‘
66 ANTUNES Tiago PORTUGAL POR 02’51”
67 ABDERRAHIM Zahiri CENTRE MONDIAL DU CYCLISME MAR ‘
68 WELDU Hafetab CENTRE MONDIAL DU CYCLISME ETH ‘
69 GARRISON Ian USA USA 02’52”
70 KURIYANOV Stepan RUSSIE RUS ‘
71 TEGGART Matthew IRLANDE IRL 02’53”
72 JEANNIERE Emilien PAYS DE LA LOIRE FRA 02’55”
73 RIES Michel LUXEMBOURG LUX ‘
74 KIERNER Florian AUTRICHE AUT 03’04”
75 NEUHAUSER Marcel AUTRICHE AUT ‘
76 KLARIS Magnus Bak DANEMARK DEN 03’08”
77 MARTIN SANZ Gotzon ESPAGNE ESP 03’10”
78 SCHNEITER Joab SUISSE SUI ‘
79 AZURMENDI SAGASTIBELTZA Ibai ESPAGNE ESP ‘
80 SOSA CUERVO Ivan Ramiro COLOMBIE COL 03’13”
81 OSORIO CARVAJAL Alejandro COLOMBIE COL ‘
82 MONTOYA MONTOYA Javier Ignacio COLOMBIE COL ‘
83 ROCHAS Rémy AUVERGNE – RHONE-ALPES FRA 03’20”
84 OLIVEIRA Ivo PORTUGAL POR 03’22”
85 BARCELO ARAGON Fernando ESPAGNE ESP 03’24”
86 CASTRILLO ZAPATER Jaime ESPAGNE ESP ‘
87 MUÑOZ GIRALDO Daniel COLOMBIE COL 03’27”
88 MUÑOZ LANCHEROS Cristian Camilo COLOMBIE COL ‘
89 GIBSON Matthew GRANDE BRETAGNE GBR 03’34”
90 RAMALHO André PORTUGAL POR 03’43”
91 MENANT Theo PAYS DE LA LOIRE FRA 03’46”
92 HARO Wilson EQUATEUR ECU 03’48”
93 SALVADOR Marcelo PORTUGAL POR 03’59”
94 MONTENEGRO Santiago EQUATEUR ECU 04’02”
95 CEPEDA Jefferson EQUATEUR ECU 04’03”
96 DEBONS Antoine SUISSE SUI 04’17”
97 PENKO Izidor SLOVENIE SLO 04’39”
98 GAILLARD Marlon FRANCE FRA 04’40”
99 OMAE Kakeru JAPON JPN 04’46”
100 CHAMPION Thomas PAYS DE LA LOIRE FRA 04’51”
101 BOILEAU Léo AUVERGNE – RHONE-ALPES FRA 05’00”
102 JERMAN Žiga SLOVENIE SLO 05’04”
103 BEARD Cameron USA USA 05’12”
104 LOPEZ PEREZ Juan Pedro ESPAGNE ESP 05’24”
105 DAINESE Alberto ITALIE ITA 05’35”
106 ARERUYA Joseph RWANDA RWA 05’55”
107 BRICAUD Valentin PAYS DE LA LOIRE FRA 06’15”
108 MOSTOV Zeke USA USA 06’32”
109 HARTLEY Adam GRANDE BRETAGNE GBR 06’42”
110 IDJOUADIENE Pierre 10014375683 FRANCE FRA 06’44”
111 QUINTEROS Alexis EQUATEUR ECU 06’49”
112 BATSAIKHAN Tegshbayar CENTRE MONDIAL DU CYCLISME MGL 07’23”
113 GUILLOT Romain AUVERGNE – RHONE-ALPES FRA 07’28”
114 SCHUNK Conor USA USA 07’33”
115 VEREECKEN Thomas BELGIQUE BEL 07’43”
116 HORVAT Žiga SLOVENIE SLO 08’11”
117 MOBACH Jarno PAYS-BAS NED 08’22”
118 SAJNOK Szymon POLOGNE POL 08’37”
119 YAMAMOTO Masaki JAPON JPN 08’41”
120 TEJADA CANACUE Harold Alfonso COLOMBIE COL 09’22”
121 BRENANS Emile AUVERGNE – RHONE-ALPES FRA 09’24”
122 RUTSCH Jonas ALLEMAGNE GER 10’01”
123 STITES Tyler USA USA 11’18”
124 GROVES Kaden AUSTRALIE AUS 11’24”
125 VILLAREAL David EQUATEUR ECU 12’20”
126 VERSCHAEVE Viktor BELGIQUE BEL 12’38”
127 WATANABE Ayumu JAPON JPN 13’08”
128 TILLER Rasmus Fossum NORVEGE NOR 13’46”
129 AALRUST Håkon Lunder NORVEGE NOR 14’31”
130 MATSUDA Shoi JAPON JPN 15’14”
131 DUFOUR Florian AUVERGNE – RHONE-ALPES FRA 15’38”
132 DIDIER Clément AUVERGNE – RHONE-ALPES FRA 15’43”
133 SAUGSTAD Lars NORVEGE NOR 15’53”
134 POPOV Anton RUSSIE RUS 15’59”
135 O’MAHONY Darragh IRLANDE IRL 16’17”
136 DENIS Thomas PAYS DE LA LOIRE FRA 18’43”
137 GONZALEZ LOPEZ David ESPAGNE ESP 20’25”
138 MARKOV Dmitrii RUSSIE RUS 20’39”
139 BOGUSLAWSKI Marceli POLOGNE POL 21’43”
140 PETELIN Jan LUXEMBOURG LUX 23’14”
141 MUGISHA Samuel RWANDA RWA 25’11”
142 VINCENT Joris PAYS DE LA LOIRE FRA 26’48”
143 CEMAŽAR Nik SLOVENIE SLO 29’08”
144 CARDENAS VILLAVICENCIO Jordan Anto EQUATEUR ECU 34’34”
145 HEIDERSCHEID Colin LUXEMBOURG LUX 39’32”
146 KOCH Christian Maximilian ALLEMAGNE GER 45’25”