Damien Touze (Francja) wygrał po ucieczce trzeci etap Tour de l’Avenir. Liderem pozostał jego kolega z reprezentacji, Alan Riou.

Trzeci etap prestiżowej etapówki dla orlików liczył prawie 172 kilometry i prowadził z Le Lude do Châteaudu. Po drodze na młodych kolarzy czekały dwie górskie premie, ale końcówka odcinka była także dość pagórkowata.

Niestety w wyniku wczorajszej kraksy z dalszej jazdy zrezygnował dzisiaj reprezentant Polski, Alan Banaszek. Swój udział w wyścigu przedwcześnie zakończyli także: Patrick Gamper (Austria), James Whelan (Australia) i Didier Munyaneza (Rwanda).

Dopiero przed drugą górską premią peleton zdecydował się puścić ucieczkę w składzie:  Damien Touze (Francja), Michael O’Loughlin (Irlandia) i Edoardo Affini (Włochy). Po kilkunastu kilometrach pogoni dołączyli do nich: Mikkel Bjerg (Dania), Thymen Arensman (Holandia), Tiago Antunes (Portugalia) oraz Dimitri Bussard (Szwajcaria).

Mocny odjazd ładnie współpracował, ale peleton nie miał zamiaru popełnić wczorajszego błędu i lepiej kontrolował sytuację. Na rundach w Châteaudu dystans zmniejszył się do minuty.

Jednak ucieczka nie odpuszczała i na ostatni kilometr wjechała z kilku sekundową przewagą. To okazało się wystarczające i po dość nieoczekiwany triumf sięgnął Damien Touze (Francja)! Drugi był Edoardo Affini (Włochy), a trzeci Thymen Arensman (Holandia).

Liderem pozostał Alan Riou (Francja).

Wyniki trzeciego etapu:

1 TOUZE Damien FRANCE FRA les 171,2 km en 3h39’16” (moy. 46,847 km/h)
2 AFFINI Edoardo ITALIE ITA
3 ARENSMAN Thymen PAYS-BAS NED 05”
4 O’LOUGHLIN Michael IRLANDE IRL ‘
5 KANTER Max ALLEMAGNE GER 07”
6 STANNARD Robert AUSTRALIE AUS ‘
7 OLIVEIRA Rui PORTUGAL POR ‘
8 HIRSCHI Marc SUISSE SUI ‘
9 LEYDER Pit LUXEMBOURG LUX ‘
10 NIELSEN Andreas DANEMARK DEN ‘
11 DOWNEY Mark IRLANDE IRL ‘
12 DAINESE Alberto ITALIE ITA ‘
13 MERTENS Julian BELGIQUE BEL ‘
14 TEGGART Matthew IRLANDE IRL ‘
15 BJERG Mikkel DANEMARK DEN ‘
16 PEAK Barnabas CENTRE MONDIAL DU CYCLI HUN 12”
17 GENIETS Kévin LUXEMBOURG LUX ‘
18 POGACAR Tadej SLOVENIE SLO ‘
19 DUNBAR Edward IRLANDE IRL ‘
20 VERSCHAEVE Viktor BELGIQUE BEL ‘
21 RUTSCH Jonas ALLEMAGNE GER ‘
22 GREGAARD WILSLY Jonas DANEMARK DEN ‘
23 VLASOV Aleksandr RUSSIE RUS ‘
24 DONOVAN Mark GRANDE BRETAGNE GBR ‘
25 FOSS Tobias S. NORVEGE NOR ‘
26 JEANNIERE Emilien PAYS DE LA LOIRE FRA ‘
27 STEWART Jake GRANDE BRETAGNE GBR ‘
28 RIOU Alan FRANCE FRA ‘
29 MARTIN SANZ Gotzon ESPAGNE ESP ‘
30 BAGIOLI Andrea ITALIE ITA ‘
31 AZURMENDI SAGASTIBELTZA Ibai ESPAGNE ESP ‘
32 CHAMPOUSSIN Clement FRANCE FRA ‘
33 GUILLOT Romain AUVERGNE – RHONE-ALPES FRA ‘
34 FEELEY Daire IRLANDE IRL ‘
35 ANTUNES Tiago PORTUGAL POR ‘
36 PRIMOŽIC Jaka SLOVENIE SLO ‘
37 KIERNER Florian AUTRICHE AUT ‘
38 KLARIS Magnus Bak DANEMARK DEN ‘
39 BURGER Sven PAYS-BAS NED ‘
40 VAN DEN DOOL Jens PAYS-BAS NED ‘
41 BARAC Antonijo CENTRE MONDIAL DU CYCLI CRO ‘
42 INKELAAR Kevin PAYS-BAS NED ‘
43 HONORÉ Mikkel Frølich DANEMARK DEN ‘
44 SOSA CUERVO Ivan Ramiro COLOMBIE COL ‘
45 BATTISTELLA Samuele ITALIE ITA ‘
46 SCHNEITER Joab SUISSE SUI ‘
47 MCNULTY Brandon USA USA ‘
48 NEKRASOV Denis RUSSIE RUS ‘
49 STORK Florian ALLEMAGNE GER ‘
50 MACIEJUK Filip POLOGNE POL ‘  
51 BRKIC Benjamin AUTRICHE AUT ‘
52 BARCELO ARAGON Fernando ESPAGNE ESP ‘
53 MOBACH Jarno PAYS-BAS NED ‘
54 CHERKASOV Nikolai RUSSIE RUS ‘
55 COVI Alessandro ITALIE ITA ‘
56 SUNDERLAND Dylan AUSTRALIE AUS ‘
57 TRACZ Szymon POLOGNE POL ‘    
58 LEKNESSUND Andreas NORVEGE NOR ‘
59 ARCHIBOLD Franklin CENTRE MONDIAL DU CYCLI PAN ‘
60 ROCHAS Rémy AUVERGNE – RHONE-ALPES FRA ‘
61 PEKALA Piotr POLOGNE POL ‘ 
62 WIRTGEN Luc LUXEMBOURG LUX ‘
63 SLEEN Torjus NORVEGE NOR ‘
64 ABDERRAHIM Zahiri CENTRE MONDIAL DU CYCLI MAR ‘
65 GALL Felix AUTRICHE AUT ‘
66 BUSSARD Dimitri SUISSE SUI ‘
67 VANHOUCKE Harm BELGIQUE BEL ‘
68 CASTRILLO ZAPATER Jaime ESPAGNE ESP ‘
69 BANZER Gordian SUISSE SUI ‘
70 OSORIO CARVAJAL Alejandro COLOMBIE COL ‘
71 ALMEIDA João PORTUGAL POR ‘
72 STITES Tyler USA USA ‘
73 WILLIAMS Stephen GRANDE BRETAGNE GBR ‘
74 MÄDER Gino SUISSE SUI ‘
75 RIES Michel LUXEMBOURG LUX ‘
76 MUÑOZ GIRALDO Daniel COLOMBIE COL ‘
77 WELDU Hafetab CENTRE MONDIAL DU CYCLI ETH ‘
78 GAILLARD Marlon FRANCE FRA ‘
79 JENNER Samuel AUSTRALIE AUS ‘
80 AALRUST Håkon Lunder NORVEGE NOR ‘
81 MUÑOZ LANCHEROS Cristian Camilo COLOMBIE COL ‘
82 OMAE Kakeru JAPON JPN ‘
83 CHAMPION Thomas PAYS DE LA LOIRE FRA ‘
84 MONACO Alessandro ITALIE ITA ‘
85 HARO Wilson EQUATEUR ECU ‘
86 ZIMMERMANN Georg ALLEMAGNE GER ‘
87 LOPEZ PEREZ Juan Pedro ESPAGNE ESP ‘
88 SAJNOK Szymon POLOGNE POL ‘    
89 HARTLEY Adam GRANDE BRETAGNE GBR ‘
90 VILLAREAL David EQUATEUR ECU ‘
91 CEPEDA Jefferson EQUATEUR ECU ‘
92 SALVADOR Marcelo PORTUGAL POR ‘
93 SCOTSON Callum AUSTRALIE AUS ‘
94 MONTOYA MONTOYA Javier Ignacio COLOMBIE COL ‘
95 TEJADA CANACUE Harold Alfonso COLOMBIE COL ‘
96 QUINTEROS Alexis EQUATEUR ECU ‘
97 SCHINNAGEL Johannes ALLEMAGNE GER ‘
98 NEUHAUSER Marcel AUTRICHE AUT ‘
99 JERMAN Žiga SLOVENIE SLO ‘
100 BEARD Cameron USA USA ‘
101 WILDAUER Markus AUTRICHE AUT ‘
102 MONTENEGRO Santiago EQUATEUR ECU ‘
103 GUGLIELMI Simon FRANCE FRA ‘
104 RAMALHO André PORTUGAL POR ‘
105 SCHUNK Conor USA USA ‘
106 KURIYANOV Stepan RUSSIE RUS 40”
107 DEBONS Antoine SUISSE SUI ‘
108 VAN MOER Brent BELGIQUE BEL ‘
109 BOILEAU Léo AUVERGNE – RHONE-ALPES FRA 46”
110 VEREECKEN Thomas BELGIQUE BEL ‘
111 DENIS Thomas PAYS DE LA LOIRE FRA ‘
112 IDJOUADIENE Pierre FRANCE FRA ‘
113 TILLER Rasmus Fossum NORVEGE NOR 51”
114 MENANT Theo PAYS DE LA LOIRE FRA ‘
115 VINGEGAARD Jonas DANEMARK DEN ‘
116 SCHELLING Ide PAYS-BAS NED ‘
117 BOGUSLAWSKI Marceli POLOGNE POL 57”  
118 OLIVEIRA Ivo PORTUGAL POR ‘
119 BRICAUD Valentin PAYS DE LA LOIRE FRA 01’01”
120 THIJSSEN Gerben BELGIQUE BEL ‘
121 GARRISON Ian USA USA 01’05”
122 GIBSON Matthew GRANDE BRETAGNE GBR 01’12”
123 DUFOUR Florian AUVERGNE – RHONE-ALPES FRA 01’13”
124 GONZALEZ LOPEZ David ESPAGNE ESP 01’43”
125 ARERUYA Joseph RWANDA RWA 01’54”
126 PENKO Izidor SLOVENIE SLO 02’31”
127 DIDIER Clément AUVERGNE – RHONE-ALPES FRA 03’09”
128 MOSTOV Zeke USA USA 04’31”
129 BRENANS Emile AUVERGNE – RHONE-ALPES FRA 05’13”
130 MUGISHA Samuel RWANDA RWA 05’15”
131 YAMAMOTO Masaki JAPON JPN 05’19”
132 BATSAIKHAN Tegshbayar CENTRE MONDIAL DU CYCLI MGL ‘
133 MATSUDA Shoi JAPON JPN 05’22”
134 SAUGSTAD Lars NORVEGE NOR 05’23”
135 POPOV Anton RUSSIE RUS ‘
136 WATANABE Ayumu JAPON JPN ‘
137 HORVAT Žiga SLOVENIE SLO 06’17”
138 GROVES Kaden AUSTRALIE AUS 07’23”
139 PETELIN Jan LUXEMBOURG LUX 07’46”
140 CEMAŽAR Nik SLOVENIE SLO 11’29”
141 CARDENAS VILLAVICENCIO Jordan A EQUATEUR ECU 12’19”
142 VINCENT Joris PAYS DE LA LOIRE FRA 12’51”
143 O’MAHONY Darragh IRLANDE IRL ‘
144 MARKOV Dmitrii RUSSIE RUS 18’02”
145 HEIDERSCHEID Colin LUXEMBOURG LUX 18’31”
146 KOCH Christian Maximilian ALLEMAGNE GER 22’08”
147 TULETT Daniel GRANDE BRETAGNE GBR 29’51”

Wycofali się:
WHELAN James AUSTRALIE
ISHIGAMI Masahiro JAPON
OMACHI Kento JAPON
BANASZEK Alan POLOGNE  
MUNYANEZA Didier RWANDA
HAKIRUWIZEYE Samuel RWANDA
UKINIWABO Jean Paul René RWANDA
ERIC Manizabayo RWANDA

Klasyfikacja generalna po trzecim etapie:

1 RIOU Alan FRANCE FRA les 453,6 km en 10h06’12” (moy. 44,911 km/h)
2 AALRUST Håkon Lunder NORVEGE NOR 01”
3 KLARIS Magnus Bak DANEMARK DEN ‘
4 TOUZE Damien FRANCE FRA 02’04”
5 AFFINI Edoardo ITALIE ITA ‘
6 O’LOUGHLIN Michael IRLANDE IRL 02’09”
7 ARENSMAN Thymen PAYS-BAS NED ‘
8 KANTER Max ALLEMAGNE GER 02’11”
9 OLIVEIRA Rui PORTUGAL POR ‘
10 STANNARD Robert AUSTRALIE AUS ‘
11 LEYDER Pit LUXEMBOURG LUX ‘
12 NIELSEN Andreas DANEMARK DEN ‘
13 DOWNEY Mark IRLANDE IRL ‘
14 HIRSCHI Marc SUISSE SUI ‘
15 TEGGART Matthew IRLANDE IRL ‘
16 DAINESE Alberto ITALIE ITA ‘
17 BJERG Mikkel DANEMARK DEN ‘
18 MERTENS Julian BELGIQUE BEL ‘
19 GENIETS Kévin LUXEMBOURG LUX 02’16”
20 STEWART Jake GRANDE BRETAGNE GBR ‘
21 PEAK Barnabas CENTRE MONDIAL DU CYCLISME HUN ‘
22 POGACAR Tadej SLOVENIE SLO ‘
23 MARTIN SANZ Gotzon ESPAGNE ESP ‘
24 GUILLOT Romain AUVERGNE -0 RHONE-ALPES FRA ‘
25 FOSS Tobias S. NORVEGE NOR ‘
26 SCHNEITER Joab SUISSE SUI ‘
27 JEANNIERE Emilien PAYS DE LA LOIRE FRA ‘
28 DONOVAN Mark GRANDE BRETAGNE GBR ‘
29 VLASOV Aleksandr RUSSIE RUS ‘
30 PRIMOŽIC Jaka SLOVENIE SLO ‘
31 BURGER Sven PAYS-BAS NED ‘
32 ANTUNES Tiago PORTUGAL POR ‘
33 BATTISTELLA Samuele ITALIE ITA ‘
34 VAN DEN DOOL Jens PAYS-BAS NED ‘
35 JERMAN Žiga SLOVENIE SLO ‘
36 FEELEY Daire IRLANDE IRL ‘
37 BARAC Antonijo CENTRE MONDIAL DU CYCLISME CRO ‘
38 SOSA CUERVO Ivan Ramiro COLOMBIE COL ‘
39 CHAMPOUSSIN Clement FRANCE FRA ‘
40 DUNBAR Edward IRLANDE IRL ‘
41 NEKRASOV Denis RUSSIE RUS ‘
42 SLEEN Torjus NORVEGE NOR ‘
43 MCNULTY Brandon USA USA ‘
44 BRKIC Benjamin AUTRICHE AUT ‘
45 COVI Alessandro ITALIE ITA ‘
46 AZURMENDI SAGASTIBELTZA Ibai ESPAGNE ESP ‘
47 WILLIAMS Stephen GRANDE BRETAGNE GBR ‘
48 SUNDERLAND Dylan AUSTRALIE AUS ‘
49 GREGAARD WILSLY Jonas DANEMARK DEN ‘
50 BAGIOLI Andrea ITALIE ITA ‘
51 BARCELO ARAGON Fernando ESPAGNE ESP ‘
52 VERSCHAEVE Viktor BELGIQUE BEL ‘
53 ARCHIBOLD Franklin CENTRE MONDIAL DU CYCLISME PAN ‘
54 JENNER Samuel AUSTRALIE AUS ‘
55 MOBACH Jarno PAYS-BAS NED ‘
56 PEKALA Piotr POLOGNE POL ‘ 
57 MÄDER Gino SUISSE SUI ‘
58 HONORÉ Mikkel Frølich DANEMARK DEN ‘
59 ROCHAS Rémy AUVERGNE -0 RHONE-ALPES FRA ‘
60 INKELAAR Kevin PAYS-BAS NED ‘
61 STORK Florian ALLEMAGNE GER ‘
62 RUTSCH Jonas ALLEMAGNE GER ‘
63 VANHOUCKE Harm BELGIQUE BEL ‘
64 GALL Felix AUTRICHE AUT ‘
65 ALMEIDA João PORTUGAL POR ‘
66 KIERNER Florian AUTRICHE AUT ‘
67 CHERKASOV Nikolai RUSSIE RUS ‘
68 WIRTGEN Luc LUXEMBOURG LUX ‘
69 SCHINNAGEL Johannes ALLEMAGNE GER ‘
70 ABDERRAHIM Zahiri CENTRE MONDIAL DU CYCLISME MAR ‘
71 MONTOYA MONTOYA Javier Ignacio COLOMBIE COL ‘
72 CASTRILLO ZAPATER Jaime ESPAGNE ESP ‘
73 SALVADOR Marcelo PORTUGAL POR ‘
74 OSORIO CARVAJAL Alejandro COLOMBIE COL ‘
75 WELDU Hafetab CENTRE MONDIAL DU CYCLISME ETH ‘
76 GUGLIELMI Simon FRANCE FRA ‘
77 LEKNESSUND Andreas NORVEGE NOR ‘
78 BANZER Gordian SUISSE SUI ‘
79 ZIMMERMANN Georg ALLEMAGNE GER ‘
80 MACIEJUK Filip POLOGNE POL ‘   
81 HARTLEY Adam GRANDE BRETAGNE GBR ‘
82 MUÑOZ LANCHEROS Cristian Camilo COLOMBIE COL ‘
83 HARO Wilson EQUATEUR ECU ‘
84 RAMALHO André PORTUGAL POR ‘
85 BUSSARD Dimitri SUISSE SUI ‘
86 MUÑOZ GIRALDO Daniel COLOMBIE COL ‘
87 GAILLARD Marlon FRANCE FRA ‘
88 TRACZ Szymon POLOGNE POL ‘ 
89 MONACO Alessandro ITALIE ITA ‘
90 LOPEZ PEREZ Juan Pedro ESPAGNE ESP ‘
91 WILDAUER Markus AUTRICHE AUT ‘
92 RIES Michel LUXEMBOURG LUX ‘
93 CHAMPION Thomas PAYS DE LA LOIRE FRA ‘
94 SCOTSON Callum AUSTRALIE AUS ‘
95 NEUHAUSER Marcel AUTRICHE AUT ‘
96 SCHUNK Conor USA USA ‘
97 BEARD Cameron USA USA ‘
98 MONTENEGRO Santiago EQUATEUR ECU 02’30”
99 CEPEDA Jefferson EQUATEUR ECU 02’31”
100 QUINTEROS Alexis EQUATEUR ECU 02’40”
101 VAN MOER Brent BELGIQUE BEL 02’44”
102 KURIYANOV Stepan RUSSIE RUS ‘
103 DEBONS Antoine SUISSE SUI ‘
104 IDJOUADIENE Pierre FRANCE FRA 02’50”
105 VEREECKEN Thomas BELGIQUE BEL ‘
106 MENANT Theo PAYS DE LA LOIRE FRA 02’55”
107 SCHELLING Ide PAYS-BAS NED ‘
108 VINGEGAARD Jonas DANEMARK DEN ‘
109 TILLER Rasmus Fossum NORVEGE NOR ‘
110 OLIVEIRA Ivo PORTUGAL POR 03’01”
111 THIJSSEN Gerben BELGIQUE BEL 03’05”
112 BRICAUD Valentin PAYS DE LA LOIRE FRA ‘
113 GARRISON Ian USA USA 03’09”
114 GIBSON Matthew GRANDE BRETAGNE GBR 03’16”
115 DUFOUR Florian AUVERGNE -0 RHONE-ALPES FRA 03’17”
116 BOILEAU Léo AUVERGNE -0 RHONE-ALPES FRA ‘
117 OMAE Kakeru JAPON JPN 03’28”
118 GONZALEZ LOPEZ David ESPAGNE ESP 03’47”
119 ARERUYA Joseph RWANDA RWA 03’58”
120 PENKO Izidor SLOVENIE SLO 04’35”
121 MOSTOV Zeke USA USA 06’35”
122 STITES Tyler USA USA 07’20”
123 YAMAMOTO Masaki JAPON JPN 07’23”
124 BATSAIKHAN Tegshbayar CENTRE MONDIAL DU CYCLISME MGL ‘
125 BRENANS Emile AUVERGNE -0 RHONE-ALPES FRA 07’41”
126 WATANABE Ayumu JAPON JPN 07’42”
127 TEJADA CANACUE Harold Alfonso COLOMBIE COL 08’11”
128 SAJNOK Szymon POLOGNE POL ‘ 
129 HORVAT Žiga SLOVENIE SLO 08’21”
130 SAUGSTAD Lars NORVEGE NOR 08’55”
131 POPOV Anton RUSSIE RUS 10’31”
132 VILLAREAL David EQUATEUR ECU 10’48”
133 DIDIER Clément AUVERGNE -0 RHONE-ALPES FRA 11’08”
134 GROVES Kaden AUSTRALIE AUS 11’18”
135 MATSUDA Shoi JAPON JPN 13’21”
136 PETELIN Jan LUXEMBOURG LUX 14’39”
137 O’MAHONY Darragh IRLANDE IRL 14’55”
138 BOGUSLAWSKI Marceli POLOGNE POL 17’50” 
139 DENIS Thomas PAYS DE LA LOIRE FRA ‘
140 MARKOV Dmitrii RUSSIE RUS 20’06”
141 CEMAŽAR Nik SLOVENIE SLO 20’23”
142 CARDENAS VILLAVICENCIO Jordan Anto EQUATEUR ECU 21’58”
143 MUGISHA Samuel RWANDA RWA 23’14”
144 VINCENT Joris PAYS DE LA LOIRE FRA 26’09”
145 TULETT Daniel GRANDE BRETAGNE GBR 31’55”
146 HEIDERSCHEID Colin LUXEMBOURG LUX 35’24”
147 KOCH Christian Maximilian ALLEMAGNE GER 39’01”