Foto: ARN / Rune Dahl

Zwycięstwem Mathieu van der Poela (Corendon – Circus) zakończył się ostatni etap Arctic Race of Norway. Triumfatorem całego wyścigu został Sergei Chernetski (Astana).

Ostatni odcinek rywalizacji na samej północy Europy był ponownie mocno pofałdowany. Finałowa runda w miejscowości Alta należała do najtrudniejszych w historii imprezy, co zapowiadało bardzo ciekawą walkę.

Dość szybko po starcie, od peletonu oderwała się ucieczka w składzie Guy Niv (Israel Cycling Academy), Tiago Machado (Katusha – Alpecin), Sebastien Delfosse (WB Aquaprotect), Julien Mortier (WB Aquaprotect), Kristoffer Skjerping (Coop), Mekseb Debesay (Dimension Data), Connor Swift (Dimension Data), Cyril Lemoine (Cofidis), Preben van hecke (Sport Vlaanderen), Wesley Kreder (Wanty – Groupe Gobert), Nikolay Mihailov (Delko Marseille) oraz Miguel Byron (Holowesko). Przewaga harcowników momentalnie urosła do 4 minut, lecz peleton prowadzony przez Astanę wszystko kontrolował.

Przez cały etap zawodnicy musieli zmagać się z silnym wiatrem, lecz mimo to stawka się nie porwała. Co więcej, 30 kilometrów przed metą ucieczka wciąż miała 2 minuty przewagi, co pozwalało jej wierzyć w skuteczne zakończenie akcji.

Ostatecznie ucieczka została doścignięta kilka kilometrów przed metą, a mocniejsze ekipy rozpoczęły rozprowadzanie swoich szybszych kolarzy. Z nich najlepszy okazał się Mathieu van der Poel (Corendon – Circus), który w pięknym stylu odniósł drugie etapowe zwycięstwo. Podium uzupełnili Sondre Enger (Israel Cycling Academy) i Quentin Pacher (Vital Concept). Zwycięstwo w całym wyścigu obronił za to Sergei Chernetski (Astana).

Wyniki:
1 Mathieu Van Der Poel (Ned) Corendon – Circus 3:21:02
2 Sondre Holst Enger (Nor) Israel Cycling Academy 0:00:00
3 Quentin Pacher (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:00:00
4 Loïc Chetout (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:00:00
5 Benjamin Declercq (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:00
6 Laurent Pichon (Fra) Team Fortuneo – Samsic 0:00:00
7 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty – Groupe Gobert 0:00:00
8 Sergei Chernetski (Rus) Astana Pro Team 0:00:00
9 Nicolai Philip Brochner Nielsen (Den) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:00:00
10 Nicolas Roche (Irl) BMC Racing Team 0:00:00
11 Dmitrii Strakhov (Rus) Team Katusha – Alpecin 0:00:00
12 Steff Cras (Bel) Team Katusha – Alpecin 0:00:04
13 Iuri Filosi (Ita) Delko – Marseille Provence KTM 0:00:04
14 Colin Joyce (USA) Rally Cycling 0:00:04
15 Maurits Lammertink (Ned) Team Katusha – Alpecin 0:00:04
16 Danilo Wyss (SUI) BMC Racing Team 0:00:04
17 Justin Jules (Fra) WB Aqua Protect – Veranclassic 0:00:04
18 Michael Schär (SUI) BMC Racing Team 0:00:04
19 Trond Håkon Trondsen (Nor) Team Coop 0:00:04
20 Guillaume Martin (Fra) Wanty – Groupe Gobert 0:00:04
21 Markus Hoelgaard (Nor) Joker – Icopal 0:00:04
22 Erik Nordsaeter Resell (Nor) Uno-X Norwegian Development Team 0:00:04
23 Christophe Noppe (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:04
24 Martin Bugge Urianstad (Nor) Uno-X Norwegian Development Team 0:00:04
25 Krister Hagen (Nor) Team Coop 0:00:04
26 Carl Fredrik Hagen (Nor) Joker – Icopal 0:00:04
27 Jimmy Turgis (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:00:04
28 Kevin Deltombe (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:04
29 Øivind Lukkedal (Nor) Team Coop 0:00:04
30 John Murphy (USA) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:00:04
31 Brendan Rhim (USA) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:00:04
32 Jacques Willem Janse Van Rensburg (RSA) Team Dimension Data 0:00:04
33 Preben Van Hecke (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:04
34 Angelo Tulik (Fra) Direct Energie 0:00:04
35 Willem Jakobus Smit (RSA) Team Katusha – Alpecin 0:00:04
36 Kenneth Van Rooy (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:04
37 Dennis Van Winden (Ned) Israel Cycling Academy 0:00:04
38 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 0:00:04
39 Bjørn Tore Hoem (Nor) Joker – Icopal 0:00:04
40 Adam De Vos (Can) Rally Cycling 0:00:04
41 Kent Main (RSA) Team Dimension Data 0:00:13
42 Romain Hardy (Fra) Team Fortuneo – Samsic 0:00:13
43 Clément Russo (Fra) Team Fortuneo – Samsic 0:00:13
44 Tom Wirtgen (Lux) WB Aqua Protect – Veranclassic 0:00:18
45 Alexis Guerin (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:00:19
46 Matteo Fabbro (Ita) Team Katusha – Alpecin 0:00:21
47 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:00:21
48 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team 0:00:21
49 Bernhard Eisel (AUT) Team Dimension Data 0:00:21
50 Kenny Molly (Bel) WB Aqua Protect – Veranclassic 0:00:21
51 Ryan Anderson (Can) Rally Cycling 0:00:21
52 Alexander Evans (Aus) BMC Racing Team 0:00:21
53 Jonas Iversby Hvideberg (Nor) Uno-X Norwegian Development Team 0:00:29
54 Julien Mortier (Bel) WB Aqua Protect – Veranclassic 0:00:31
55 Gianni Vermeersch (Bel) Corendon – Circus 0:00:33
56 Kristian Aasvold (Nor) Team Coop 0:00:33
57 Torstein Træen (Nor) Uno-X Norwegian Development Team 0:00:33
58 Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Team Fortuneo – Samsic 0:00:33
59 Louis Bendixen (Den) Team Coop 0:00:36
60 Adrien Petit (Fra) Direct Energie 0:00:38
61 Anders Skaarseth (Nor) Cofidis Solutions Crédits 0:00:38
62 Sébastien Delfosse (Bel) WB Aqua Protect – Veranclassic 0:00:45
63 Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy 0:00:49
64 Adam Toupalík (Cze) Corendon – Circus 0:00:49
65 Miguel Bryon (USA) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:00:49
66 Fabian Lienhard (SUI) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:00:49
67 Kristoffer Skjerping (Nor) Joker – Icopal 0:00:57
68 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team 0:00:57
69 Yannick Martinez (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:00:57
70 Yoann Bagot (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:00:57
71 Przemyslaw Kasperkiewicz (Pol) Delko – Marseille Provence KTM 0:01:24
72 Nikolay Mihaylov (Bul) Delko – Marseille Provence KTM 0:01:24
73 Tiago Machado (Por) Team Katusha – Alpecin 0:01:24
74 Connor Swift (GBr) Team Dimension Data 0:01:24
75 Wesley Kreder (Ned) Wanty – Groupe Gobert 0:01:24
76 Guy Niv (Isr) Israel Cycling Academy 0:01:56
77 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:02:11
78 Andzs Flaksis (Lat) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:02:36
79 Marcel Meisen (GER) Corendon – Circus 0:03:04
80 David Van Der Poel (Ned) Corendon – Circus 0:03:04
81 Jesper Hansen (Den) Astana Pro Team 0:03:10
82 Herman Dahl (Nor) Joker – Icopal 0:03:10
83 Erwann Corbel (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:03:50
84 Bert De Backer (Bel) Vital Concept Cycling Club 0:03:50
85 Matteo Dal-Cin (Can) Rally Cycling 0:03:50
86 Robin Carpenter (USA) Rally Cycling 0:03:50
87 Emiel Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:03:50
88 Eliot Lietaer (Bel) WB Aqua Protect – Veranclassic 0:03:50
89 Mekseb Debesay (Eri) Team Dimension Data 0:03:50
90 Mark McNally (GBr) Wanty – Groupe Gobert 0:03:50
91 Sindre Kulset (Nor) Uno-X Norwegian Development Team 0:03:50
92 Justin Mottier (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:03:50
93 Jonathan Hivert (Fra) Direct Energie 0:03:50
94 Gatis Smukulis (Lat) Delko – Marseille Provence KTM 0:03:53
95 Krists Neilands (Lat) Israel Cycling Academy 0:03:53
96 August Jensen (Nor) Israel Cycling Academy 0:05:17
97 Tom Meeusen (Bel) Corendon – Circus 0:06:28
98 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team 0:06:28
99 Alberto Bettiol (Ita) BMC Racing Team 0:06:58
100 Johan Le Bon (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:07:18
101 Henrik Evensen (Nor) Joker – Icopal 0:07:25
102 Eric Young (USA) Rally Cycling 0:09:26
103 Kristian Kulset (Nor) Uno-X Norwegian Development Team 0:11:51
104 Romain Cardis (Fra) Direct Energie 0:12:06
105 Axel Journiaux (Fra) Direct Energie 0:12:06
106 Simon Sellier (Fra) Direct Energie 0:12:06
DNS Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team

Klasyfikacja generalna:
1 Sergei Chernetski (Rus) Astana Pro Team 15:55:42
2 Markus Hoelgaard (Nor) Joker – Icopal 0:00:11
3 Colin Joyce (USA) Rally Cycling 0:00:12
4 Danilo Wyss (SUI) BMC Racing Team 0:00:27
5 Nicolas Roche (Irl) BMC Racing Team 0:00:37
6 Laurent Pichon (Fra) Team Fortuneo – Samsic 0:00:38
7 Steff Cras (Bel) Team Katusha – Alpecin 0:00:42
8 Carl Fredrik Hagen (Nor) Joker – Icopal 0:00:42
9 Dmitrii Strakhov (Rus) Team Katusha – Alpecin 0:00:56
10 Dennis Van Winden (Ned) Israel Cycling Academy 0:00:56
11 Michael Schär (SUI) BMC Racing Team 0:00:57
12 Mathieu Van Der Poel (Ned) Corendon – Circus 0:00:59
13 Benjamin Declercq (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:01:22
14 Quentin Pacher (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:01:22
15 Krister Hagen (Nor) Team Coop 0:01:45
16 Guillaume Martin (Fra) Wanty – Groupe Gobert 0:01:46
17 Iuri Filosi (Ita) Delko – Marseille Provence KTM 0:01:53
18 Angelo Tulik (Fra) Direct Energie 0:01:59
19 Jimmy Turgis (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:02:01
20 Romain Hardy (Fra) Team Fortuneo – Samsic 0:02:04
21 Preben Van Hecke (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:02:07
22 Erik Nordsaeter Resell (Nor) Uno-X Norwegian Development Team 0:02:11
23 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team 0:02:22
24 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 0:02:33
25 Nicolai Philip Brochner Nielsen (Den) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:02:43
26 Bjørn Tore Hoem (Nor) Joker – Icopal 0:03:06
27 Adrien Petit (Fra) Direct Energie 0:03:29
28 Clément Russo (Fra) Team Fortuneo – Samsic 0:03:45
29 Maurits Lammertink (Ned) Team Katusha – Alpecin 0:03:58
30 Kevin Deltombe (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:04:50
31 Adam Toupalík (Cze) Corendon – Circus 0:04:57
32 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:06:01
33 Fabian Lienhard (SUI) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:06:25
34 Ryan Anderson (Can) Rally Cycling 0:06:52
35 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team 0:06:59
36 Connor Swift (GBr) Team Dimension Data 0:07:06
37 Tiago Machado (Por) Team Katusha – Alpecin 0:07:12
38 Jesper Hansen (Den) Astana Pro Team 0:07:44
39 Kent Main (RSA) Team Dimension Data 0:08:52
40 Alberto Bettiol (Ita) BMC Racing Team 0:09:04
41 Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Team Fortuneo – Samsic 0:09:04
42 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:09:33
43 Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy 0:09:40
44 Jacques Willem Janse Van Rensburg (RSA) Team Dimension Data 0:10:18
45 Robin Carpenter (USA) Rally Cycling 0:10:59
46 Adam De Vos (Can) Rally Cycling 0:11:03
47 August Jensen (Nor) Israel Cycling Academy 0:15:06
48 Matteo Fabbro (Ita) Team Katusha – Alpecin 0:15:30
49 Romain Cardis (Fra) Direct Energie 0:15:38
50 Willem Jakobus Smit (RSA) Team Katusha – Alpecin 0:15:59
51 Louis Bendixen (Den) Team Coop 0:16:11
52 Johan Le Bon (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:16:39
53 Trond Håkon Trondsen (Nor) Team Coop 0:16:41
54 Mekseb Debesay (Eri) Team Dimension Data 0:16:45
55 Anders Skaarseth (Nor) Cofidis Solutions Crédits 0:17:03
56 Kenny Molly (Bel) WB Aqua Protect – Veranclassic 0:17:09
57 Christophe Noppe (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:17:15
58 Torstein Træen (Nor) Uno-X Norwegian Development Team 0:17:21
59 Kristoffer Skjerping (Nor) Joker – Icopal 0:17:23
60 Jonas Iversby Hvideberg (Nor) Uno-X Norwegian Development Team 0:18:06
61 Martin Bugge Urianstad (Nor) Uno-X Norwegian Development Team 0:18:51
62 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty – Groupe Gobert 0:18:56
63 Sébastien Delfosse (Bel) WB Aqua Protect – Veranclassic 0:19:39
64 Kenneth Van Rooy (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:19:59
65 Erwann Corbel (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:20:20
66 Bernhard Eisel (AUT) Team Dimension Data 0:20:31
67 Yannick Martinez (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:20:51
68 Kristian Aasvold (Nor) Team Coop 0:20:59
69 Yoann Bagot (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:21:23
70 Loïc Chetout (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:21:46
71 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team 0:21:48
72 Andzs Flaksis (Lat) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:21:57
73 Marcel Meisen (GER) Corendon – Circus 0:22:23
74 Gianni Vermeersch (Bel) Corendon – Circus 0:23:26
75 Øivind Lukkedal (Nor) Team Coop 0:24:05
76 Tom Wirtgen (Lux) WB Aqua Protect – Veranclassic 0:24:47
77 Justin Jules (Fra) WB Aqua Protect – Veranclassic 0:26:00
78 Eliot Lietaer (Bel) WB Aqua Protect – Veranclassic 0:26:31
79 Jonathan Hivert (Fra) Direct Energie 0:26:44
80 John Murphy (USA) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:28:00
81 Alexander Evans (Aus) BMC Racing Team 0:28:24
82 Brendan Rhim (USA) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:28:43
83 David Van Der Poel (Ned) Corendon – Circus 0:28:48
84 Matteo Dal-Cin (Can) Rally Cycling 0:29:05
85 Bert De Backer (Bel) Vital Concept Cycling Club 0:29:21
86 Wesley Kreder (Ned) Wanty – Groupe Gobert 0:30:47
87 Justin Mottier (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:30:53
88 Miguel Bryon (USA) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:31:16
89 Przemyslaw Kasperkiewicz (Pol) Delko – Marseille Provence KTM 0:31:51
90 Sondre Holst Enger (Nor) Israel Cycling Academy 0:31:53
91 Tom Meeusen (Bel) Corendon – Circus 0:32:12
92 Julien Mortier (Bel) WB Aqua Protect – Veranclassic 0:33:10
93 Herman Dahl (Nor) Joker – Icopal 0:33:37
94 Henrik Evensen (Nor) Joker – Icopal 0:33:55
95 Krists Neilands (Lat) Israel Cycling Academy 0:34:18
96 Gatis Smukulis (Lat) Delko – Marseille Provence KTM 0:34:20
97 Simon Sellier (Fra) Direct Energie 0:34:47
98 Alexis Guerin (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:35:38
99 Nikolay Mihaylov (Bul) Delko – Marseille Provence KTM 0:37:05
100 Kristian Kulset (Nor) Uno-X Norwegian Development Team 0:39:40
101 Mark McNally (GBr) Wanty – Groupe Gobert 0:39:54
102 Guy Niv (Isr) Israel Cycling Academy 0:42:41
103 Axel Journiaux (Fra) Direct Energie 0:44:21
104 Eric Young (USA) Rally Cycling 0:46:48
105 Emiel Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:47:19
106 Sindre Kulset (Nor) Uno-X Norwegian Development Team 0:55:18