fot. Quick-Step Floors

Mistrz Włoch Elia Viviani obronił zwycięstwo w wyścigu Cyclassics Hamburg. Kolarz Quick-Step Floors został perfekcyjnie rozprowadzony przez kolegów z drużyny i pewnie uniósł na mecie ręce w geście triumfu. 

Tegoroczna edycja wyścigu EuroEyes Cyclassics Hamburg liczyła 216 kilometrów. Start i meta usytuowane były w centrum Hamburga. Po przejechaniu 160 płaskich kilometrów kolarze wjechali na rundy, gdzie trzykrotnie musieli pokonać 700-metrowy podjazd Waseberg, którego średnie nachylenie wynosi 10 procent, a maksymalne 16 procent.

Listę startową podpisał obrońca tytułu Elia Viviani, który w tym roku reprezentuje barwy belgijskiej drużyny Quick-Step Floors. Byli również trzykrotny mistrz świata Peter Sagan (BORA-hasgrohe), drugi w ubiegłym roku Arnaud Demare (Groupama-FDJ), zwycięzca etapu Tour de France na Polach Elizejskich Alexander Kristoff (UAE Team Emirates) czy młody i zdolny Pascal Ackermann (BORA-hansgrohe), który brylował na przełomie lipca i sierpnia, w tym dwukrotnie wygrywając etap w Tour de Pologne.

Ogółem na starcie stanęło sześciu Polaków: Paweł Poljański (BORA-hansgrohe), Michał Gołaś (Team Sky), Paweł Franczak, Kamil Gradek, Łukasz Owsian, Michał Paluta (CCC Sprandi Polkowice).

Ucieczkę dnia stworzyło pięciu zawodników: Ivan Garcia Cortina (Bahrain-Merida), Kamil Gradek (CCC Sprandi Polkowice), Jürgen Roelandts (BMC), Evgeny Shalunov (Gazprom-RusVelo) oraz Winner Anacona (Movistar).

Uciekinierzy zostali doścignięci 19 kilometrów przed metą.

Na ostatnim podjeździe pod Waseberg zaatakowała trójka z Janem Tratnikiem, do której dojechała po chwili kolejna grupka. Stworzona czołówka wytrzymała przed peletonem kilka kilometrów, ale ostatecznie została skasowana 4,5 kilometra przed metą.

Od tego momentu rozpoczęło się właściwe ustawianie pociągów, co było wyraźnym znakiem dla harcowników, że to masowy sprint zdecyduje o losach tegorocznego Cyclassics Hamburg.

2200 metrów przed metą, w czubie peletonu, wydarzyła się kraksa, w której leżał m.in. Pascal Ackermann, ale jak poinformowała drużyna BORA-hansgrohe niemal od razu po zakończeniu wyścigu, najprawdopodobniej skończyło się tylko na kolarskiej “obcierce”.

Na finiszu zgodnie z oczekiwaniami najlepiej poradziła sobie ekipa Quick-Step Floors na czele z Elią Vivianim. Drugi był Arnaud Demare, a trzeci Alexander Kristoff.

Ciekawostką może być fakt, że w pierwszej dziesiątce finiszowało aż pięciu Włochów.

Pełne wyniki:

1 Elia Viviani (Ita) Quick-Step Floors 3:56:30
2 Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ 3:56:28
3 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates 3:56:30
4 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo 3:56:34
5 Matteo Trentin (Ita) Mitchelton-Scott 3:56:32
6 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo 3:56:37
7 Sacha Modolo (Ita) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 3:56:33
8 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb 3:56:30
9 Niccolo Bonifazio (Ita) Bahrain-Merida 3:56:35
10 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe 3:56:36
11 Jurgen Roelandts (Bel) BMC Racing Team 3:56:31
12 Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates 3:56:37
13 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team 3:56:30
14 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal 3:56:38
15 Jose Rojas (Spa) Movistar Team 3:56:31
16 Jonas Koch (Ger) CCC Sprandi Polkowice 3:56:36
17 Michal Golas (Pol) Team Sky 3:56:31
18 Mathias De Witte (Bel) Veranda’s Willems Crelan 3:56:30
19 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal 3:56:40
20 Jacopo Guarnieri (Ita) Groupama-FDJ 3:56:29
21 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin 3:56:33
22 Arjen Livyns (Bel) Veranda’s Willems Crelan 3:56:35
23 Andre Greipel (Ger) Lotto Soudal 3:56:40
24 Fabio Sabatini (Ita) Quick-Step Floors 3:56:29
25 Michael Morkov (Den) Quick-Step Floors 3:56:30
26 Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe
27 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin 3:56:14
28 Luka Mezgec (Slo) Mitchelton-Scott 3:56:31
29 Alexander Porsev (Rus) Gazprom-Rusvelo
30 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data 3:56:37
31 Pawel Franczak (Pol) CCC Sprandi Polkowice 3:56:32
32 Jay Thomson (RSA) Dimension Data 3:56:39
33 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale 3:56:30
34 Jhonatan Restrepo (Col) Katusha-Alpecin 3:56:35
35 Artem Nych (Rus) Gazprom-Rusvelo 3:56:32
36 Daryl Impey (RSA) Mitchelton-Scott 3:56:37
37 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale 3:56:31
38 Nans Peters (Fra) AG2R La Mondiale 3:56:32
39 Enrico Battaglin (Ita) LottoNL-Jumbo 3:56:35
40 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team 3:56:30
41 Yevgeniy Gidich (Kaz) Astana Pro Team
42 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale 3:56:37
43 Michal Paluta (Pol) CCC Sprandi Polkowice 3:56:33
44 Sergei Shilov (Rus) Gazprom-Rusvelo 3:56:35
45 Lars Bak (Den) Lotto Soudal 3:56:40
46 Carlos Barbero (Spa) Movistar Team 3:56:31
47 Louis Vervaeke (Bel) Team Sunweb 3:56:30
48 Kristijan Koren (Slo) Bahrain-Merida 3:56:31
49 Lukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice
50 Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team 3:56:36
51 Floris De Tier (Bel) LottoNL-Jumbo 3:56:34
52 Ian Stannard (GBr) Team Sky 3:56:30
53 Igor Boev (Rus) Gazprom-Rusvelo
54 Clement Chevrier (Fra) AG2R La Mondiale 3:56:37
55 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal 3:56:29
56 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale 3:56:39
57 Simon Gerrans (Aus) BMC Racing Team 3:56:30
58 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 3:56:29
59 Dmitriy Kozontchuk (Rus) Gazprom-Rusvelo 3:56:34
60 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 3:56:30
61 Ramon Sinkeldam (Ned) Groupama-FDJ 3:56:29
62 Koen de Kort (Ned) Trek-Segafredo 3:56:34
63 Gregory Rast (Swi) Trek-Segafredo 3:56:35
64 Scott Davies (GBr) Dimension Data 3:56:36
65 Jan Tratnik (Slo) CCC Sprandi Polkowice 3:56:40
66 Ivan Garcia (Spa) Bahrain-Merida 3:55:02
67 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida 3:56:30
68 Antwan Tolhoek (Ned) LottoNL-Jumbo 3:56:37
69 Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates 3:56:30
70 Jose Gonalves (Por) Katusha-Alpecin 3:56:33
71 Christian Knees (Ger) Team Sky 3:56:31
72 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal 3:56:29
73 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team 3:55:03
74 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky 3:56:30
75 Luke Rowe (GBr) Team Sky
76 Lachlan Morton (Aus) Dimension Data 3:56:39
77 Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ
78 Duijn Hubertus Martinus Cornelis 3:56:34
79 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team 3:56:30
80 Zhandos Bizhigitov (Kaz) Astana Pro Team 3:56:31
81 Grega Bole (Slo) Bahrain-Merida 3:56:32
82 Lennard Hofstede (Ned) Team Sunweb 3:56:36
83 Michael Albasini (Swi) Mitchelton-Scott 3:56:32
84 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates
85 Ben O’Connor (Aus) Dimension Data 3:56:38
86 Jai Hindley (Aus) Team Sunweb 3:56:30
87 Cameron Meyer (Aus) Mitchelton-Scott 3:56:38
88 Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team 3:56:31
89 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Hansgrohe 3:56:28
90 Michael Storer (Aus) Team Sunweb 3:56:32
91 Matteo Bono (Ita) UAE Team Emirates 3:56:36
92 Davide Martinelli (Ita) Quick-Step Floors 3:56:29
93 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Hansgrohe 3:56:27
94 Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates 3:56:30
95 Danny van Poppel (Ned) LottoNL-Jumbo 3:56:34
96 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team 3:56:29
97 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo 3:56:34
98 Jack Bauer (NZl) Mitchelton-Scott 3:56:33
99 Kasper Asgreen (Den) Quick-Step Floors 3:56:31
100 Antoine Duchesne (Can) Groupama-FDJ 3:56:28
101 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team 3:56:29
102 Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe 3:56:28
103 Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Hansgrohe
104 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom-Rusvelo 3:56:39
105 Stan Godrie (Ned) Veranda’s Willems Crelan 3:56:34
106 William Clarke (Aus) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 3:56:38
107 Marc Soler (Spa) Movistar Team 3:56:35
108 Kim Magnusson (Swe) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 3:56:37
109 Jaco Venter (RSA) Dimension Data 3:56:38
110 Simon Clarke (Aus) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 3:56:33
111 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data 3:56:37
112 Mitchell Docker (Aus) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 3:56:34
113 Daniel McLay (GBr) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 3:56:36
114 Elias Van Breussegem (Bel) Veranda’s Willems Crelan
115 Valerio Agnoli (Ita) Bahrain-Merida 3:56:35
116 Johannes Frohlinger (Ger) Team Sunweb 3:56:30
117 Winner Anacona (Col) Movistar Team 3:55:03
118 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team 3:56:31
119 Kamil Gradek (Pol) CCC Sprandi Polkowice 3:55:03
120 Moreno Moser (Ita) Astana Pro Team 3:56:39
121 Philip Deignan (Irl) Team Sky
122 Robert Wagner (Ger) LottoNL-Jumbo 3:56:33
123 Pawel Poljanski (Pol) Bora-Hansgrohe 3:56:27
124 William Bonnet (Fra) Groupama-FDJ 3:56:28
125 Bruno Armirail (Fra) Groupama-FDJ 3:56:27
126 Michael Hepburn (Aus) Mitchelton-Scott 3:56:31
127 Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates 3:56:37
128 Thomas Leezer (Ned) LottoNL-Jumbo 3:56:35
129 Moreno Hofland (Ned) Lotto Soudal 3:56:27
130 Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo 3:56:37
131 Lawson Craddock (USA) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 3:56:33
132 Remi Cavagna (Fra) Quick-Step Floors 3:56:27
133 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom-Rusvelo 3:55:03
134 Clement Venturini (Fra) AG2R La Mondiale 3:56:32