Foto: ASO / Alex Broadway

Już dzisiaj etapem rozgrywanym w malowniczych okolicach Krakowa startuje 75. edycja Tour de Pologne. Rywalizacja rozpocznie się na południu Polski, by również podczas tegorocznej edycji wyścigu już ani razu go nie opuścić, co nie pozwala nawiązać ani do idei imprez kolarskich jednoczących podzielone regiony (jak Giro d’Italia), ani tych najzwyczajniej wysuwających na pierwszy plan piękno i różnorodność kraju (jak Giro d’Italia). Zapewni za to moc dynamicznego ścigania w mniej i bardziej pagórkowatym krajobrazie, nawet jeśli pierwszy do głosu dojdą sprinterzy.

Wytyczenie całej trasy Tour de Pologne na południu kraju, rokrocznie krytykowane przez obserwatorów dyscypliny, ma jednak swoje uzasadnienie nie tylko ze względu na realizowany przez organizatorów model biznesowy. Pozwala to również radykalnie zredukować rolę niegdyś charakteryzujących Tour de Pologne przelotowych etapów z widokiem na pola rzepaku i kominy, za co zarówno uczestnicy wyścigu, jak i telewidzowie muszą być bezgranicznie wdzięczni.

Inaugurujący 75. edycję największej z rozgrywanych w kraju imprez etapowych odcinek ze startą i metą w Krakowie jest bliźniaczo podobny do tego, który otworzył wyścig przed rokiem. Oznacza to, że kontynuuje on powszechnie realizowaną od kilku sezonów tendencję do skracania etapów, co powinno zostać przyjęte z ulgą przede wszystkim ze względu na konieczność zmierzenia się z falą upałów, która od wielu dni omiata terytorium całego kraju i niewiele wskazuje na szybki odpływ.

Oznacza to również, że do głosu dojdą w sobotę sprinterzy, a ponieważ wielu z nich przyjechało do Polski w poszukiwaniu odkupienia, również na mecie w Krakowie powinno być bardzo gorąco.

Oto, co na temat 1. etapu 75. edycji wyścigu Tour de Pologne mieliśmy do powiedzenia jeszcze przed rozpoczęciem imprezy:

Etap 1, 4 sierpnia: Kraków  ›  Kraków (133.7 km)
Zaczynamy na spokojnie, praktycznie całkowicie płaskim etapem dookoła poprzedniej stolicy Polski. Z pewnością można się spodziewać, że o zwycięstwie zdecyduje finisz z peletonu, co pozwoli powalczyć sprinterom o żółtą koszulkę lidera. Co ciekawe, najtrudniejszy odcinek trasy, czyli podjazd do Lanckorony, zakończony zostanie… premią specjalną. Koszulka najlepszego wspinacza i tak jednak zostanie rozdana, gdyż organizatorzy przygotowali dwie premie czwartej kategorii w Bachowicach (1 km, 3,8%) i Kaszowie (0,9 km, 5,4%).

Organizatorzy imprezy lubią kreować Tour de Pologne na wylęgarnie młodych talentów, a pierwsze ważniejsze zwycięstwa na polskich szosach istotnie odnosili Peter Sagan, Fernando Gaviria czy Caleb Ewan. Nazwiska sprinterów, którzy zdecydowali się przystąpić do rywalizacji w tegorocznej edycji wyścigu nie są równie imponujące, choć nie oznacza to, że ich pojedynki nie będą zacięte.

Najbardziej utytułowanym z nich jest oczywiście Andre Greipel (Lotto Soudal), jednak trudno ukrywać, że Gorilla najlepsza lata ma już za sobą, a dodatkowymi czynnikami mogącymi wpływać na jego dyspozycję są ostatnie zamieszanie z jego udziałem w mediach społecznościowych i fakt, że po wielu latach zdecydował się opuścić belgijską ekipę, przechodząc do drużyny nieco niższego sortu (Fortuneo Samsic).

Jak już wspomnieliśmy, wielu z uczestniczących w 75. edycji Tour de Pologne sprinterów poszukiwać będzie odkupienia – czy to w oczach swoich własnych ekip, jak Nacer Bouhanni (Cofidis), czy to po prostu ze względu na dotychczas raczej bezbarwny sezon, pod czym podpisać mogą się między innymi Sasha Modolo, Daniel McLay (EF Education First), Matteo Trentin (Mitchelton-Scott), Niccolo Bonifazio (Bahrain Merida) czy Giacomo Nizzolo (Trek-Segafredo).

Nieco lepiej na tym tle rysują się tegoroczne osiągnięcia Danny’ego van Poppela (LottoNL-Jumbo), jednak wydaje się, że pierwsze trzy etapy mogą zostać zdominowane przez ekipę Bora-hansgrohe i świetnie dysponowanego Pascala Ackermanna.

W zaciętym pojedynku z Niemcem nie bez szans będą również młodzi Alvaro Hodeg (Quick-Step Floors), Simone Consonni (UAE Team Emirates), Ivan Garcia Cortina (Bahrain Merida) czy Phil Bauhaus (Team Sunweb).

75. edycja Tour de Pologne rozgrywana będzie od 4 do 10 sierpnia 2018. Z każdego etapu przeprowadzimy tekstową relację na żywo. Zapraszamy!