Tour de Wallonie

Quinten Hermans (Telenet Fidea Lions) wygrał po finiszu z grupy czwarty etap Tour de Wallonie i dzięki bonifikatom został nowym liderem wyścigu.

Przedostatni etap wyścigu w Walonii liczył ponad 161 kilometrów i prowadził z Malmedy do Herstal. Po raz kolejny na kolarzy czekała ciężka przeprawa, ponieważ musieli zmierzyć się z aż ośmioma podjazdami.

Po kilku próbach w ostateczną ucieczkę dnia zabrali się: Kenneth Vanbilsen (Cofidis), Simon Sellier (Direct Energie), Etienne van Empel i Sjoerd van Ginneken (obaj Roompot-Nederlandse Loterij), Edward Planckaert (Sport Vlaanderen-Baloise), Arnaud Courteille (Vital Concept), Alex Kirsch (WB-Aqua Protect-Veranclassic), Dries De Bondt (Vérandas Willems-Crelan) oraz Lars van der Haar (Telenet Fidea Lions).

Mimo, że ucieczka w pewnym momencie miała nawet trzy minuty przewagi, to jednak peleton cały czas kontrolował sytuację. Jako pierwszy z odjazdu odpuści Planckaert i na 50 kilometrów przed metą na czele pozostała ósemka.

34 kilometry przed metą do czołówki dojechali: Kevin van Melsen (Wanty-Groupe Gobert), Tom Wirtgen (AGO-Aqua Service), Lukas Spengler (WB-Aqua Protect-Veranclassic) oraz Baptiste Planckaert (Team Katusha-Alpecin).

Z tej grupki po kilku chwilach zaatakował Ettienne van Empel, ale jego jazda na czele nie trwała zbyt długo. W tym samym momencie z peletonu skontrowali Remi Cavagna (Quick – Step Floors) i Nicolas Cleppe (Telenet Fidea Lions). 23 kilometry przed metą w grupie uciekinierów mieliśmy 14 kolarzy, a w peletonie pracowali kolarze Lotto Soudal.

Kolejnym śmiałkiem był Spengler, ale także jego akcja na niewiele się zdała. Peleton na 15 kilometrów przed metą miał tylko 30 sekund straty. Na krótkim, ale wymagającym podjeździe Cote de la Vielle Voie (600 metrów długości; średnie nachylenie 12,1%) ucieczka przeszła do historii.

Cały czas grupkę starali się naciągać kolarze Quick – Step Floors, ale na każdy atak odpowiadał Tim Wellens (Lotto Soudal). Wszystko rozstrzygnęło się długim finiszem. Najszybszy okazał się Quinten Hermans (Telenet Fidea Lions), dla którego to najważniejszy sukces w krótkiej karierze szosowej. Młody Belg został także nowym liderem wyścigu.

Drugi na mecie był Lorrenzo Manzin (Vital Concept Cycling Club), a trzeci Romain Cardis (Direct Energie).

Wyniki czwartego etapu:

1 HERMANS Quinten * TFL les 161,4 km en 3h46’58” (moy. 42,667 km/h)
2 MANZIN Lorrenzo VCC 00:00
3 CARDIS Romain TDE 00:00
4 SERRY Pieter QST 00:00
5 PLANCKAERT Edward * SVB 00:00
6 DUIJN Huub VWC 00:00
7 VAN DER LIJKE Nick RNL 00:00
8 GODON Dorian * COF 00:00
9 DELTOMBE Kevin SVB 00:00
10 GERTS Floris RNL 00:00
11 BUDDING Martijn * RNL 00:00
12 AERTS Toon TFL 00:00
13 ROUX Anthony GFC 00:00
14 TURGIS Jimmy COF 00:00
15 NARVAEZ Jhonnatan * QST 00:00
16 BACKAERT Frederik WGG 00:00
17 ARU Fabio UAD 00:00
18 MACHADO Tiago TKA 00:00
19 KUZNETSOV Viacheslav TKA 00:00
20 PACHER Quentin VCC 00:00
21 LE ROUX Romain FST 00:00
22 WELLENS Tim LTS 00:00
23 GHEBREIGZABHIER WERKILUL DDD 00:00
24 ISTA Kevyn WVA 00:00
25 DOUBEY Fabien WGG 00:00
26 MEIJERS Jeroen RNL 00:00
27 PEYSKENS Dimitri WVA 00:00
28 MONIQUET Sylvain * AAS 00:00
29 AIT EL ABDIA Anass UAD 00:00
30 SWEECK Laurens PSV 00:00
31 WAEYTENS Zico VWC 00:00
32 JOLY Thomas * RLM 00:00
33 RESTREPO VALENCIA Jhonatan TKA 00:00
34 ADAMS Jens PSV 00:00
35 MADOUAS Valentin * GFC 00:00
36 O’CONNOR Ben * DDD 00:00
37 EIKING Odd Christian * WGG 00:00
38 KREDER Michel ABS 00:00
39 DUNBAR Edward * ABS 00:00
40 VAN DER SANDE Tosh LTS 00:00
41 KNOX James * QST 00:00
42 MONFORT Maxime LTS 00:00
43 MORTON Lachlan DDD 00:00
44 DENIFL Stefan ABS 00:00
45 DE WITTE Mathias VWC 00:00
46 MÜLLER Patrick * VCC 00:00
47 SPRENGERS Thomas SVB 00:00
48 NAULEAU Bryan TDE 00:00
49 WIRTGEN Tom * AAS 00:24
50 PERICHON Pierre Luc FST 00:28
51 SEIGLE Romain * GFC 00:38
52 TULIK Angelo TDE 00:38
53 ALLEGAERT Piet * SVB 01:00
54 SOUPE Geoffrey COF 01:41
55 DEBUSSCHERE Jens LTS 03:09
56 DEBESAY Mekseb DDD 03:09
57 VAN KESSEL Corne TFL 03:09
58 DEBUY Anthony * AAS 03:09
59 DEVOLDER Stijn VWC 03:09
60 MOLLY Kenny * AAS 03:09
61 CLEPPE Nicolas * TFL 03:09
62 DLAMINI Nicholas * DDD 03:09
63 OURSELIN Paul TDE 03:09
64 NIEMIEC Przemysław UAD 03:09  
65 VANTOMME Maxime WVA 03:09
66 MORI Manuele UAD 03:09
67 BOROŠ Michael PSV 03:09
68 VAN GESTEL Dries * SVB 03:09
69 DELFOSSE Sébastien WVA 03:09
70 CHETOUT Loic COF 03:09
71 ANTOMARCHI Julien RLM 03:09
72 VAN GOETHEM Brian RNL 03:09
73 SMIT Willem Jakobus TKA 03:30
74 PLANCKAERT Baptiste TKA 03:55
75 SOETE Daan * PSV 04:53
76 ASGREEN Kasper * QST 04:53
77 MERLIER Braam PSV 04:53
78 CAVAGNA Rémi * QST 04:53
79 HOELGAARD Daniel GFC 04:53
80 CIMOLAI Davide GFC 04:53
81 VAN MELSEN Kevin WGG 05:21
82 VANBILSEN Kenneth COF 05:21
83 VAN STAEYEN Michaël COF 05:21
84 WALLAYS Jelle LTS 05:21
85 BONO Matteo UAD 05:21
86 RIABUSHENKO Aleksandr * UAD 05:21
87 JARRIER Benoit FST 05:21
88 GIBBONS Ryan * DDD 05:21
89 DOUGALL Nicolas DDD 05:21
90 WARBASSE Lawrence ABS 05:21
91 ANTONINI Simone WGG 05:21
92 PLANCKAERT Emiel * SVB 05:21
93 COURTEILLE Arnaud VCC 05:21
94 VAN EMPEL Etienne RNL 05:21
95 VALLEE Boris WGG 07:21
96 HIVERT Jonathan TDE 07:21
97 TRONET Steven RLM 07:21
98 MOTTIER Justin VCC 07:21
99 SPENGLER Lukas * WVA 07:21
100 RUSSO Clement * FST 07:21
101 WELTEN Bram * FST 07:21
102 PESTIAUX Yann * AAS 07:21
103 DE BONDT Dries VWC 07:21
104 TAMINIAUX Lionel * AAS 07:21
105 FRISON Frederik LTS 07:21
106 WOUTERS Enzo * LTS 07:21
107 KRUOPIS Aidis VWC 07:21
108 VAN GINNEKEN Sjoerd RNL 07:21
109 WATSON Calvin ABS 07:21
110 PETIT Adrien TDE 07:21
111 SELLIER Simon * TDE 07:21
112 KIRSCH Alex WVA 07:21
113 VAN HECKE Preben SVB 07:21
114 WOUTERS Sieben * PSV 07:21
115 HODEG CHAGUI Alvaro Jose * QST 07:21
116 BLYTHE Adam ABS 07:21
117 DERNIES Tom RLM 07:21
118 DEHAES Kenny WVA 07:21
119 DE WINTER Gordon * AAS 07:21
120 HOFSTETTER Hugo COF 07:21
121 BAGOT Yoann VCC 07:21
122 VAN DER HAAR Lars TFL 07:21
123 BONNAMOUR Franck * FST 07:21
124 LIVYNS Arjen * VWC 07:21
125 VAN GENECHTEN Jonas VCC 07:21
126 CABOT Jeremy RLM 07:21
127 PETILLI Simone UAD 09:00
128 AERTS Thijs * TFL 09:00
129 MATHIS Marco TKA 09:32
130 ARMIRAIL Bruno GFC 09:32
131 DUNNE Conor ABS 09:32
132 KNEISKY Morgan RLM 19:56

Klasyfikacja generalna po czwartym etapie:

1 HERMANS Quinten * TFL les 691,2 km en 16h14’28” (moy. 42,559 km/h)
2 WELLENS Tim LTS 00:03
3 SERRY Pieter QST 00:07
4 PACHER Quentin VCC 00:09
5 NARVAEZ Jhonnatan * QST 00:13
6 KUZNETSOV Viacheslav TKA 00:13
7 MANZIN Lorrenzo VCC 00:13
8 BACKAERT Frederik WGG 00:13
9 ARU Fabio UAD 00:13
10 MACHADO Tiago TKA 00:13
11 GHEBREIGZABHIER WERKIL DDD 00:13
12 KNOX James * QST 00:13
13 SPRENGERS Thomas SVB 00:22
14 VAN DER LIJKE Nick RNL 00:23
15 ADAMS Jens PSV 00:23
16 TURGIS Jimmy COF 00:23
17 GERTS Floris RNL 00:23
18 DUIJN Huub VWC 00:23
19 MADOUAS Valentin * GFC 00:23
20 MONFORT Maxime LTS 00:23
21 MEIJERS Jeroen RNL 00:23
22 KREDER Michel ABS 00:23
23 RESTREPO VALENCIA Jhonata TKA 00:23
24 MÜLLER Patrick * VCC 00:23
25 PLANCKAERT Edward * SVB 00:53
26 CARDIS Romain TDE 00:58
27 DELTOMBE Kevin SVB 01:02
28 DOUBEY Fabien WGG 01:12
29 DENIFL Stefan ABS 01:12
30 WIRTGEN Tom * AAS 01:36
31 EIKING Odd Christian * WGG 01:39
32 TULIK Angelo TDE 01:50
33 AERTS Toon TFL 02:14
34 DE WITTE Mathias VWC 02:14
35 SOUPE Geoffrey COF 02:53
36 MORTON Lachlan DDD 03:19
37 ROUX Anthony GFC 04:04
38 DUNBAR Edward * ABS 04:09
39 ALLEGAERT Piet * SVB 04:15
40 MORI Manuele UAD 04:21
41 VANTOMME Maxime WVA 04:21
42 DEBESAY Mekseb DDD 04:21
43 AIT EL ABDIA Anass UAD 04:34
44 PEYSKENS Dimitri WVA 05:22
45 LE ROUX Romain FST 06:03
46 SWEECK Laurens PSV 06:03
47 RIABUSHENKO Aleksandr * UAD 06:21
48 WAEYTENS Zico VWC 06:39
49 SMIT Willem Jakobus TKA 06:45
50 O’CONNOR Ben * DDD 07:37
51 ISTA Kevyn WVA 07:43
52 BUDDING Martijn * RNL 07:52
53 VAN GESTEL Dries * SVB 08:08
54 MONIQUET Sylvain * AAS 08:26
55 LIVYNS Arjen * VWC 08:46
56 BOROŠ Michael PSV 09:05
57 PETILLI Simone UAD 10:21
58 VAN DER SANDE Tosh LTS 10:45
59 VAN KESSEL Corne TFL 11:05
60 PERICHON Pierre Luc FST 11:22
61 CLEPPE Nicolas * TFL 12:41
62 VAN MELSEN Kevin WGG 13:17
63 VAN GINNEKEN Sjoerd RNL 13:22
64 BONO Matteo UAD 13:23
65 CAVAGNA Rémi * QST 13:43
66 SOETE Daan * PSV 15:10
67 DEVOLDER Stijn VWC 16:34
68 SEIGLE Romain * GFC 16:48
69 PLANCKAERT Baptiste TKA 17:20
70 DE BONDT Dries VWC 17:38
71 ANTONINI Simone WGG 17:44
72 JARRIER Benoit FST 17:59
73 CHETOUT Loic COF 18:32
74 GIBBONS Ryan * DDD 18:35
75 BAGOT Yoann VCC 19:03
76 HOFSTETTER Hugo COF 19:40
77 NIEMIEC Przemysław UAD 19:45 
78 JOLY Thomas * RLM 19:51
79 ASGREEN Kasper * QST 20:33
80 MOLLY Kenny * AAS 20:40
81 MERLIER Braam PSV 20:50
82 VAN DER HAAR Lars TFL 21:10
83 CABOT Jeremy RLM 21:22
84 GODON Dorian * COF 21:32
85 DEBUSSCHERE Jens LTS 21:52
86 HIVERT Jonathan TDE 22:09
87 DLAMINI Nicholas * DDD 22:23
88 DOUGALL Nicolas DDD 22:50
89 VANBILSEN Kenneth COF 22:52
90 PLANCKAERT Emiel * SVB 23:29
91 TRONET Steven RLM 24:50
92 VALLEE Boris WGG 25:48
93 DELFOSSE Sébastien WVA 25:56
94 HOELGAARD Daniel GFC 26:25
95 CIMOLAI Davide GFC 26:41
96 VAN STAEYEN Michaël COF 26:47
97 ANTOMARCHI Julien RLM 26:50
98 VAN HECKE Preben SVB 26:54
99 OURSELIN Paul TDE 27:46
100 DERNIES Tom RLM 27:53
101 SELLIER Simon * TDE 28:51
102 VAN GENECHTEN Jonas VCC 28:52
103 WELTEN Bram * FST 28:53
104 WALLAYS Jelle LTS 28:56
105 PESTIAUX Yann * AAS 29:09
106 WARBASSE Lawrence ABS 29:36
107 COURTEILLE Arnaud VCC 30:37
108 VAN GOETHEM Brian RNL 30:43
109 KIRSCH Alex WVA 31:04
110 RUSSO Clement * FST 31:13
111 AERTS Thijs * TFL 32:07
112 NAULEAU Bryan TDE 32:10
113 VAN EMPEL Etienne RNL 32:24
114 KNEISKY Morgan RLM 33:12
115 DUNNE Conor ABS 33:36
116 DEBUY Anthony * AAS 33:45
117 SPENGLER Lukas * WVA 35:05
118 KRUOPIS Aidis VWC 35:12
119 ARMIRAIL Bruno GFC 35:28
120 HODEG CHAGUI Alvaro Jose * QST 35:40
121 FRISON Frederik LTS 36:42
122 MATHIS Marco TKA 37:10
123 PETIT Adrien TDE 37:57
124 DEHAES Kenny WVA 37:57
125 DE WINTER Gordon * AAS 39:17
126 BLYTHE Adam ABS 40:10
127 TAMINIAUX Lionel * AAS 41:53
128 BONNAMOUR Franck * FST 41:57
129 MOTTIER Justin VCC 43:31
130 WOUTERS Sieben * PSV 43:31
131 WOUTERS Enzo * LTS 50:31
132 WATSON Calvin ABS 50:31