Foto: Tour de Wallonie

Romain Cardis (Direct Energie) wygrał pierwszy etap Tour de Wallonie i został liderem wyścigu.

39. edycja VOO – Tour de Wallonie rozpoczęła się dzisiaj w La Louvière. Po drodze do Les Bons Villers kolarze musieli pokonać tylko jedną górską premię i zebrać bonusowe sekundy na trzech lotnych finiszach. Łączny dystans wynosił ponad 193 kilometry.

W pierwszą ucieczkę zabrali się: Lionel Taminiaux (AGO-Aqua Service), Conor Dunne (Aqua Blue Sport), Ben O’Connor (Dimension Data), Michael Boros (Pauwels Sauzen-Vastgoedservice), Quinten Hermans (Telenet Fidea Lions), Steven Tronet (Roubaix-Lille Métropole) i Martijn Budding (Roompot-Nederlandse Loterij).

Jedyną górską premię wygrał dziś Hermans i to on do jutrzejszego etapu wystartuje w koszulce lidera tej klasyfikacji. Natomiast na lotnych finiszach osiem bonusowych sekund zgarnął Taminiaux.

Ekipy sprinterskie starały się kontrolować ten odjazd i 30 kilometrów przed metą dystans wynosił około 90 sekund. Najdłużej na czele kręcili Dunne i Hermans, ale ich akcja zakończyła się 16 kilometrów przed metą.

W kolejny atak zabrali się: Pieter Serry (Quick-Step Floors), Edward Dunbar (Aqua Blue Sport), Clément Russo(Fortuneo-Samsic), Daan Soete (Pauwels Sauzen-Vastgoedservice) i Laurens Sweeck (Pauwels Sauzen-Vastgoedservice). Duża grupa nie pozwoliła im na zbyt wiele i o etapowym zwycięstwie zadecydował finisz z peletonu.

Najszybszy okazał się Romain Cardis (Direct Energie), dla którego to pierwsze profesjonalne zwycięstwo w karierze. Drugi był Michael van Staeyen (Cofidis), a trzeci Edward Planckaert (Sport Vlaanderen-Baloise).

Wyniki pierwszego etapu:

1 CARDIS Romain TDE les 193,4 km en 4h25’57” (moy. 43,632 km/h)
2 VAN STAEYEN Michaël COF 00:00
3 PLANCKAERT Edward * SVB 00:00
4 KUZNETSOV Viacheslav TKA 00:00
5 VAN GENECHTEN Jonas VCC 00:00
6 VAN KESSEL Corne TFL 00:00
7 VAN DER LIJKE Nick RNL 00:00
8 WAEYTENS Zico VWC 00:00
9 HOFSTETTER Hugo COF 00:00
10 WIRTGEN Tom * AAS 00:00
11 WELTEN Bram * FST 00:00
12 VAN GINNEKEN Sjoerd RNL 00:00
13 NARVAEZ Jhonnatan * QST 00:00
14 ISTA Kevyn WVA 00:00
15 BACKAERT Frederik WGG 00:00
16 GIBBONS Ryan * DDD 00:00
17 ADAMS Jens PSV 00:00
18 VAN GESTEL Dries * SVB 00:00
19 WELLENS Tim LTS 00:00
20 HOELGAARD Daniel GFC 00:00
21 SPRENGERS Thomas SVB 00:00
22 ALLEGAERT Piet * SVB 00:00
23 SERRY Pieter QST 00:00
24 VAN DER SANDE Tosh LTS 00:00
25 DELTOMBE Kevin SVB 00:00
26 RIABUSHENKO Aleksandr * UAD 00:00
27 TURGIS Jimmy COF 00:00
28 MADOUAS Valentin * GFC 00:00
29 GERTS Floris RNL 00:00
30 MONFORT Maxime LTS 00:00
31 PACHER Quentin VCC 00:00
32 MANZIN Lorrenzo VCC 00:00
33 VALLEE Boris WGG 00:00
34 DE WITTE Mathias VWC 00:00
35 DEBUSSCHERE Jens LTS 00:00
36 SOUPE Geoffrey COF 00:00
37 KIRSCH Alex WVA 00:00
38 MEIJERS Jeroen RNL 00:00
39 VANTOMME Maxime WVA 00:00
40 SPENGLER Lukas * WVA 00:00
41 AERTS Toon TFL 00:00
42 ARU Fabio UAD 00:00
43 GODON Dorian * COF 00:00
44 PLANCKAERT Baptiste TKA 00:00
45 MACHADO Tiago TKA 00:00
46 DERNIES Tom RLM 00:00
47 SMIT Willem Jakobus TKA 00:00
48 RESTREPO VALENCIA Jhonata TKA 00:00
49 DOUBEY Fabien WGG 00:00
50 DENIFL Stefan ABS 00:00
51 GHEBREIGZABHIER WERKILUL DDD 00:00
52 MÜLLER Patrick * VCC 00:00
53 KREDER Michel ABS 00:00
54 TULIK Angelo TDE 00:00
55 PERICHON Pierre Luc FST 00:00
56 MORI Manuele UAD 00:00
57 DEVOLDER Stijn VWC 00:00
58 VAN HECKE Preben SVB 00:00
59 PEYSKENS Dimitri WVA 00:00
60 SELLIER Simon * TDE 00:00
61 PETILLI Simone UAD 00:00
62 DELFOSSE Sébastien WVA 00:00
63 KNOX James * QST 00:00
64 DUIJN Huub VWC 00:00
65 VAN MELSEN Kevin WGG 00:00
66 MORTON Lachlan DDD 00:00
67 SCHMIDT WÜRTZ Mads TKA 00:00
68 SWEECK Laurens PSV 00:00
69 CLEPPE Nicolas * TFL 00:00
70 DUNBAR Edward * ABS 00:00
71 LIVYNS Arjen * VWC 00:00
72 DEBESAY Mekseb DDD 00:00
73 VANBILSEN Kenneth COF 00:00
74 KRUOPIS Aidis VWC 00:00
75 TRONET Steven RLM 00:00
76 MAS NICOLAU Enric * QST 00:00
77 JARRIER Benoit FST 00:00
78 HERMANS Quinten * TFL 00:00
79 CHETOUT Loic COF 00:00
80 RUSSO Clement * FST 00:00
81 HIVERT Jonathan TDE 00:00
82 O’CONNOR Ben * DDD 00:00
83 SOETE Daan * PSV 00:00
84 BOROŠ Michael PSV 00:00
85 BONO Matteo UAD 00:00
86 DE BONDT Dries VWC 00:00
87 BUDDING Martijn * RNL 00:00
88 DUNNE Conor ABS 00:12
89 HODEG CHAGUI Alvaro Jose * QST 00:27
90 DOUGALL Nicolas DDD 00:27
91 EIKING Odd Christian * WGG 01:42
92 CABOT Jeremy RLM 01:42
93 ANTONINI Simone WGG 01:54
94 CAVAGNA Rémi * QST 02:43
95 PLANCKAERT Emiel * SVB 02:43
96 DEBUY Anthony * AAS 02:43
97 MERLIER Braam PSV 02:43
98 SEIGLE Romain * GFC 02:43
99 ROUX Anthony GFC 02:43
100 WARBASSE Lawrence ABS 02:43
101 BONNET William GFC 02:43
102 VAN DER HAAR Lars TFL 02:43
103 LE ROUX Romain FST 02:43
104 MATHIS Marco TKA 02:43
105 BAGOT Yoann VCC 02:43
106 PETIT Adrien TDE 02:43
107 BONNAMOUR Franck * FST 02:43
108 DEHAES Kenny WVA 02:43
109 VERMEULEN Emiel RLM 02:43
110 MOLLY Kenny * AAS 02:43
111 AIT EL ABDIA Anass UAD 02:43
112 WALLAYS Jelle LTS 02:43
113 TAMINIAUX Lionel * AAS 02:49
114 ASGREEN Kasper * QST 03:21
115 AERTS Thijs * TFL 04:17
116 NIEMIEC Przemyslaw UAD 04:17
117 BEKAERT Yentl * TFL 04:17
118 SWEECK Diether PSV 04:17
119 CIMOLAI Davide GFC 04:17
120 MOTTIER Justin VCC 04:17
121 OURSELIN Paul TDE 04:17
122 NAULEAU Bryan TDE 04:17
123 ARMIRAIL Bruno GFC 04:17
124 FRISON Frederik LTS 04:17
125 PESTIAUX Yann * AAS 04:17
126 JOLY Thomas * RLM 04:17
127 MONIQUET Sylvain * AAS 04:17
128 WOUTERS Sieben * PSV 04:17
129 KNEISKY Morgan RLM 04:17
130 VAN EMPEL Etienne RNL 04:17
131 DLAMINI Nicholas * DDD 06:55
132 COURTEILLE Arnaud VCC 08:58
133 DE WINTER Gordon * AAS 10:17
134 VAN GOETHEM Brian RNL 11:14
135 ANTOMARCHI Julien RLM 11:17
136 WATSON Calvin ABS 11:17
137 BLYTHE Adam ABS 11:17
138 WOUTERS Enzo * LTS 11:17

Klasyfikacja generalna po pierwszym etapie:

1 CARDIS Romain TDE les 193,4 Km en 4h25’47” (moy. 43,66 Km/h)
2 HERMANS Quinten * TFL 00:03
3 VAN STAEYEN Michaël COF 00:04
4 PLANCKAERT Edward * SVB 00:06
5 TRONET Steven RLM 00:08
6 BOROŠ Michael PSV 00:09
7 KUZNETSOV Viacheslav TKA 00:10
8 VAN GENECHTEN Jonas VCC 00:10
9 VAN KESSEL Corne TFL 00:10
10 VAN DER LIJKE Nick RNL 00:10
11 WAEYTENS Zico VWC 00:10
12 HOFSTETTER Hugo COF 00:10
13 WIRTGEN Tom * AAS 00:10
14 WELTEN Bram * FST 00:10
15 VAN GINNEKEN Sjoerd RNL 00:10
16 NARVAEZ Jhonnatan * QST 00:10
17 ISTA Kevyn WVA 00:10
18 BACKAERT Frederik WGG 00:10
19 GIBBONS Ryan * DDD 00:10
20 ADAMS Jens PSV 00:10
21 VAN GESTEL Dries * SVB 00:10
22 WELLENS Tim LTS 00:10
23 HOELGAARD Daniel GFC 00:10
24 SPRENGERS Thomas SVB 00:10
25 ALLEGAERT Piet * SVB 00:10
26 SERRY Pieter QST 00:10
27 VAN DER SANDE Tosh LTS 00:10
28 DELTOMBE Kevin SVB 00:10
29 RIABUSHENKO Aleksandr * UAD 00:10
30 TURGIS Jimmy COF 00:10
31 MADOUAS Valentin * GFC 00:10
32 GERTS Floris RNL 00:10
33 MONFORT Maxime LTS 00:10
34 PACHER Quentin VCC 00:10
35 MANZIN Lorrenzo VCC 00:10
36 VALLEE Boris WGG 00:10
37 DE WITTE Mathias VWC 00:10
38 DEBUSSCHERE Jens LTS 00:10
39 SOUPE Geoffrey COF 00:10
40 KIRSCH Alex WVA 00:10
41 MEIJERS Jeroen RNL 00:10
42 VANTOMME Maxime WVA 00:10
43 SPENGLER Lukas * WVA 00:10
44 AERTS Toon TFL 00:10
45 ARU Fabio UAD 00:10
46 GODON Dorian * COF 00:10
47 PLANCKAERT Baptiste TKA 00:10
48 MACHADO Tiago TKA 00:10
49 DERNIES Tom RLM 00:10
50 SMIT Willem Jakobus TKA 00:10
51 RESTREPO VALENCIA Jhonat TKA 00:10
52 DOUBEY Fabien WGG 00:10
53 DENIFL Stefan ABS 00:10
54 GHEBREIGZABHIER WERKIL DDD 00:10
55 MÜLLER Patrick * VCC 00:10
56 KREDER Michel ABS 00:10
57 TULIK Angelo TDE 00:10
58 PERICHON Pierre Luc FST 00:10
59 MORI Manuele UAD 00:10
60 DEVOLDER Stijn VWC 00:10
61 VAN HECKE Preben SVB 00:10
62 PEYSKENS Dimitri WVA 00:10
63 SELLIER Simon * TDE 00:10
64 PETILLI Simone UAD 00:10
65 DELFOSSE Sébastien WVA 00:10
66 KNOX James * QST 00:10
67 DUIJN Huub VWC 00:10
68 VAN MELSEN Kevin WGG 00:10
69 MORTON Lachlan DDD 00:10
70 SCHMIDT WÜRTZ Mads TKA 00:10
71 SWEECK Laurens PSV 00:10
72 CLEPPE Nicolas * TFL 00:10
73 DUNBAR Edward * ABS 00:10
74 LIVYNS Arjen * VWC 00:10
75 DEBESAY Mekseb DDD 00:10
76 VANBILSEN Kenneth COF 00:10
77 KRUOPIS Aidis VWC 00:10
78 MAS NICOLAU Enric * QST 00:10
79 JARRIER Benoit FST 00:10
80 CHETOUT Loic COF 00:10
81 RUSSO Clement * FST 00:10
82 HIVERT Jonathan TDE 00:10
83 O’CONNOR Ben * DDD 00:10
84 SOETE Daan * PSV 00:10
85 BONO Matteo UAD 00:10
86 DE BONDT Dries VWC 00:10
87 BUDDING Martijn * RNL 00:10
88 DUNNE Conor ABS 00:22
89 HODEG CHAGUI Alvaro Jose * QST 00:37
90 DOUGALL Nicolas DDD 00:37
91 EIKING Odd Christian * WGG 01:52
92 CABOT Jeremy RLM 01:52
93 ANTONINI Simone WGG 02:04
94 TAMINIAUX Lionel * AAS 02:51
95 CAVAGNA Rémi * QST 02:53
96 PLANCKAERT Emiel * SVB 02:53
97 DEBUY Anthony * AAS 02:53
98 MERLIER Braam PSV 02:53
99 SEIGLE Romain * GFC 02:53
100 ROUX Anthony GFC 02:53
101 WARBASSE Lawrence ABS 02:53
102 BONNET William GFC 02:53
103 VAN DER HAAR Lars TFL 02:53
104 LE ROUX Romain FST 02:53
105 MATHIS Marco TKA 02:53
106 BAGOT Yoann VCC 02:53
107 PETIT Adrien TDE 02:53
108 BONNAMOUR Franck * FST 02:53
109 DEHAES Kenny WVA 02:53
110 VERMEULEN Emiel RLM 02:53
111 MOLLY Kenny * AAS 02:53
112 AIT EL ABDIA Anass UAD 02:53
113 WALLAYS Jelle LTS 02:53
114 ASGREEN Kasper * QST 03:31
115 AERTS Thijs * TFL 04:27
116 NIEMIEC Przemyslaw UAD 04:27
117 BEKAERT Yentl * TFL 04:27
118 SWEECK Diether PSV 04:27
119 CIMOLAI Davide GFC 04:27
120 MOTTIER Justin VCC 04:27
121 OURSELIN Paul TDE 04:27
122 NAULEAU Bryan TDE 04:27
123 ARMIRAIL Bruno GFC 04:27
124 FRISON Frederik LTS 04:27
125 PESTIAUX Yann * AAS 04:27
126 JOLY Thomas * RLM 04:27
127 MONIQUET Sylvain * AAS 04:27
128 WOUTERS Sieben * PSV 04:27
129 KNEISKY Morgan RLM 04:27
130 VAN EMPEL Etienne RNL 04:27
131 DLAMINI Nicholas * DDD 07:05
132 COURTEILLE Arnaud VCC 09:08
133 DE WINTER Gordon * AAS 10:27
134 VAN GOETHEM Brian RNL 11:24
135 ANTOMARCHI Julien RLM 11:27
136 WATSON Calvin ABS 11:27
137 BLYTHE Adam ABS 11:27
138 WOUTERS Enzo * LTS 11:27