Fot. BMC Racing Team

Australijczyk Richie Porte (BMC) wygrał 82. edycję wyścigu Tour de Suisse. Trasę finałowego etapu jazdy indywidualnej na czas najszybciej pokonał reprezentant gospodarzy Stefan Küng (również BMC). Bardzo dobre czwarte miejsce zajął Maciej Bodnar (BORA-hansgrohe). 

Dziewiąty i zarazem ostatni etap wyścigu Tour de Suisse to jazda indywidualna na czas wokół Bellinzony na dystansie 34 kilometrów.

Polscy kibice już kilka minut po godzinie 14:00 mieli powody do zadowolenia, bowiem Maciej Bodnar ustanowił najlepszy czas, pokonując o minutę i 16 sekund Taylora Phinneya (EF Education First-Drapac).

Lepszy od Polaka o 7 sekund był na mecie zwycięzca szóstego etapu – Søren Kragh Andersen z Team Sunweb.

Kolejnym groźnym w kontekście etapowego sukcesu był reprezentant gospodarzy Stefan Küng. Kolarz BMC jako pierwszy złamał granicę 40 minut, usiadł oczywiście na gorącym krześle i nie wstał stamtąd do końca etapu.

Pojedynek pomiędzy zawodnikami zajmującymi czołowe miejsca w klasyfikacji generalnej, zgodnie z oczekiwaniami, szczęśliwie zakończył się dla Richiego Porte`a, który obronił koszulkę lidera. Nairo Quintana z kolei musiał ustąpić miejsca Jakobowi Fuglsangowi, który dzięki znakomitemu występowi awansował z szóstej na drugą lokatę w klasyfikacji generalnej! Duńczyk, który w ubiegłym roku wygrał “Delfinat” był o 38 sekund wolniejszy od Künga.

Świetnie zaprezentował się również neo-pro z drużyny Sky Pavel Sivakov, któremu w odniesieniu dobrego wyniku w GC pomagał Michał Gołaś. Rosjanin był szósty na etapie, tracąc do zwycięskiego Szwajcara 37 sekund.

Wyniki ostatniego etapu:

1 KÜNG StefanBMC Racing Team39:44
2 ANDERSEN Søren KraghTeam Sunweb0:19
3 VAN GARDEREN TejayBMC Racing Team0:23
4 BODNAR MaciejBORA – hansgrohe0:26
5 MATTHEWS MichaelTeam Sunweb,,
6 SIVAKOV PavelTeam Sky0:37
7 MEYER CameronMitchelton-Scott,,
8 FUGLSANG JakobAstana Pro Team0:38
9 ARNDT NikiasTeam Sunweb0:44
10 OLIVEIRA NelsonMovistar Team0:46
11 ULISSI DiegoUAE-Team Emirates0:49
12 GESCHKE SimonTeam Sunweb0:59
13 SPILAK SimonTeam Katusha – Alpecin1:03
14 PORTE RichieBMC Racing Team1:04
15 KANGERT TanelAstana Pro Team1:09
16 HOLLENSTEIN RetoTeam Katusha – Alpecin1:12
17 VICHOT ArthurGroupama – FDJ1:13
18 HAAS NathanTeam Katusha – Alpecin1:16
19 LAMPAERT YvesQuick-Step Floors1:19
20 POLANC JanUAE-Team Emirates1:21
21 GONÇALVES JoséTeam Katusha – Alpecin1:24
22 KRUIJSWIJK StevenTeam LottoNL-Jumbo1:26
23 VAN AVERMAET GregBMC Racing Team,,
24 MAS EnricQuick-Step Floors1:31
25 DE MARCHI AlessandroBMC Racing Team,,
26 GRUZDEV DmitriyAstana Pro Team1:33
27 KELDERMAN WilcoTeam Sunweb,,
28 AMADOR AndreyMovistar Team1:35
29 HAIG JackMitchelton-Scott1:37
30 KONING PeterAqua Blue Sport1:42
31 OOMEN SamTeam Sunweb1:43
32 THEUNS EdwardTeam Sunweb1:45
33 PHINNEY TaylorTeam EF Education First-Drapac p/b Cannondale1:53
34 MOLLEMA BaukeTrek – Segafredo1:54
35 DE LA PARTE VíctorMovistar Team,,
36 BOUWMAN KoenTeam LottoNL-Jumbo1:57
37 IZAGIRRE IonBahrain Merida Pro Cycling Team1:58
38 QUINTANA NairoMovistar Team1:59
39 FRANK MathiasAG2R La Mondiale2:01
40 MONFORT MaximeLotto Soudal2:11
41 DILLIER SilvanAG2R La Mondiale2:13
42 BERNARD JulienTrek – Segafredo,,
43 CRAS SteffTeam Katusha – Alpecin2:16
44 KEISSE IljoQuick-Step Floors,,
45 CARTHY HughTeam EF Education First-Drapac p/b Cannondale2:17
46 BIDARD FrançoisAG2R La Mondiale2:18
47 TAARAMÄE ReinDirect Energie2:21
48 JUUL-JENSEN ChristopherMitchelton-Scott2:25
49 IZAGIRRE GorkaBahrain Merida Pro Cycling Team2:27
50 CHRISTIAN MarkAqua Blue Sport2:28
51 SCHAR MichaelBMC Racing Team,,
52 CORT NIELSEN MagnusAstana Pro Team,,
53 BURGHARDT MarcusBORA – hansgrohe2:30
54 ROJAS José JoaquínMovistar Team2:32
55 GILBERT PhilippeQuick-Step Floors2:34
56 ANTON IgorDimension Data2:35
57 CALMEJANE LilianDirect Energie2:37
58 DÉMARE ArnaudGroupama – FDJ,,
59 GASTAUER BenAG2R La Mondiale,,
60 ALBASINI MichaelMitchelton-Scott2:40
61 STANNARD IanTeam Sky,,
62 LAMMERTINK MauritsTeam Katusha – Alpecin2:42
63 SICARD RomainDirect Energie2:46
64 WYNANTS MaartenTeam LottoNL-Jumbo2:51
65 SMIT WillieTeam Katusha – Alpecin,,
66 HANSEN JesperAstana Pro Team2:53
67 WARBASSE LarryAqua Blue Sport2:55
68 BATTAGLIN EnricoTeam LottoNL-Jumbo,,
69 DUNBAR EdwardAqua Blue Sport3:02
70 VANDENBERGH StijnAG2R La Mondiale3:03
71 ROSA DiegoTeam Sky3:04
72 GAUTIER CyrilAG2R La Mondiale3:07
73 PADUN MarkBahrain Merida Pro Cycling Team3:08
74 DOMBROWSKI JoeTeam EF Education First-Drapac p/b Cannondale3:09
75 HENAO SebastiánTeam Sky3:14
76 LAMBRECHT BjorgLotto Soudal3:20
77 KUDUS MerhawiDimension Data3:21
78 BENNATI DanieleMovistar Team3:22
79 KOREN KristijanBahrain Merida Pro Cycling Team3:24
80 SLAGTER Tom-JelteDimension Data3:27
81 SINKELDAM RamonGroupama – FDJ,,
82 OURSELIN PaulDirect Energie3:29
83 PETERS NansAG2R La Mondiale3:31
84 FRAILE OmarAstana Pro Team,,
85 DEGENKOLB JohnTrek – Segafredo,,
86 LANDA MikelMovistar Team3:33
87 LINDEMAN Bert-JanTeam LottoNL-Jumbo3:36
88 SAGAN JurajBORA – hansgrohe3:45
89 OSS DanielBORA – hansgrohe,,
90 LE GAC OlivierGroupama – FDJ3:46
91 COLBRELLI SonnyBahrain Merida Pro Cycling Team3:47
92 MÜHLBERGER GregorBORA – hansgrohe3:49
93 GROSU Eduard MichaelNippo – Vini Fantini – Europa Ovini3:54
94 DE KORT KoenTrek – Segafredo3:55
95 QUEMENEUR PerrigDirect Energie3:59
96 HALVORSEN KristofferTeam Sky,,
97 TROIA OlivieroUAE-Team Emirates,,
98 KRISTOFF AlexanderUAE-Team Emirates4:00
99 VERMOTE JulienDimension Data4:02
100 GOGL MichaelTrek – Segafredo4:07
101 GASPAROTTO EnricoBahrain Merida Pro Cycling Team4:11
102 GRELLIER FabienDirect Energie4:22
103 PERNSTEINER HermannBahrain Merida Pro Cycling Team4:32
104 GUARNIERI JacopoGroupama – FDJ4:36
105 DENIFL StefanAqua Blue Sport4:38
106 DOULL OwainTeam Sky4:39
107 CUNEGO DamianoNippo – Vini Fantini – Europa Ovini4:40
108 DECLERCQ TimQuick-Step Floors,,
109 DOUGALL NickDimension Data4:41
110 VAUGRENARD BenoitGroupama – FDJ4:43
111 RAST GregoryTrek – Segafredo4:45
112 HEPBURN MichaelMitchelton-Scott,,
113 KONRAD PatrickBORA – hansgrohe4:47
114 GREIPEL AndréLotto Soudal,,
115 HANSEN AdamLotto Soudal4:53
116 ZACCANTI FilippoNippo – Vini Fantini – Europa Ovini4:58
117 SIEBERG MarcelLotto Soudal5:01
118 SANTAROMITA IvanNippo – Vini Fantini – Europa Ovini,,
119 DE BUYST JasperLotto Soudal5:04
120 SAGAN PeterBORA – hansgrohe5:10
121 STUYVEN JasperTrek – Segafredo5:11
122 MARANGONI AlanNippo – Vini Fantini – Europa Ovini5:14
123 LEEZER TomTeam LottoNL-Jumbo5:22
124 GERRANS SimonBMC Racing Team5:23
125 BOUDAT ThomasDirect Energie5:31
126 GATTO OscarAstana Pro Team,,
127 GOŁAŚ MichałTeam Sky5:32
128 FERRARI RobertoUAE-Team Emirates5:41
129 BROWN NathanTeam EF Education First-Drapac p/b Cannondale5:43
130 CIMOLAI DavideGroupama – FDJ5:49
131 BRESCHEL MattiTeam EF Education First-Drapac p/b Cannondale6:29
132 HATSUYAMA ShoNippo – Vini Fantini – Europa Ovini7:17
133 WATSON CalvinAqua Blue Sport7:20
134 PEARSON DanielAqua Blue Sport8:16
135 VANMARCKE SepTeam EF Education First-Drapac p/b Cannondale9:04
136 ITO MasakazuNippo – Vini Fantini – Europa Ovini9:18
137 SWIFT BenUAE-Team Emirates9:25
DNS GAVIRIA FernandoQuick-Step FloorsDNS
DNS RICHEZE Ariel MaximilianoQuick-Step Floors,,
DNS JANSE VAN RENSBURG ReinardtDimension Data,,

Ostateczna klasyfikacja generalna:

1 PORTE RichieBMC Racing Team29:28:05
2 FUGLSANG JakobAstana Pro Team1:02
3 QUINTANA NairoMovistar Team1:12
4 MAS EnricQuick-Step Floors1:20
5 KELDERMAN WilcoTeam Sunweb1:21
6 SPILAK SimonTeam Katusha – Alpecin1:47
7 OOMEN SamTeam Sunweb1:52
8 KRUIJSWIJK StevenTeam LottoNL-Jumbo1:59
9 ULISSI DiegoUAE-Team Emirates2:27
10 VICHOT ArthurGroupama – FDJ2:41
11 KANGERT TanelAstana Pro Team3:07
12 MOLLEMA BaukeTrek – Segafredo3:16
13 HAIG JackMitchelton-Scott3:29
14 SIVAKOV PavelTeam Sky3:47
15 IZAGIRRE IonBahrain Merida Pro Cycling Team3:57
16 LANDA MikelMovistar Team4:00
17 FRANK MathiasAG2R La Mondiale4:06
18 CARTHY HughTeam EF Education First-Drapac p/b Cannondale4:32
19 BIDARD FrançoisAG2R La Mondiale5:08
20 LAMBRECHT BjorgLotto Soudal5:31
21 GAUTIER CyrilAG2R La Mondiale6:42
22 BOUWMAN KoenTeam LottoNL-Jumbo7:50
23 POLANC JanUAE-Team Emirates9:47
24 HANSEN JesperAstana Pro Team,,
25 SLAGTER Tom-JelteDimension Data11:28
26 BERNARD JulienTrek – Segafredo11:32
27 KUDUS MerhawiDimension Data12:18
28 MÜHLBERGER GregorBORA – hansgrohe12:33
29 VAN AVERMAET GregBMC Racing Team13:27
30 HENAO SebastiánTeam Sky13:35
31 CALMEJANE LilianDirect Energie15:08
32 IZAGIRRE GorkaBahrain Merida Pro Cycling Team15:13
33 MONFORT MaximeLotto Soudal15:31
34 KÜNG StefanBMC Racing Team15:34
35 PERNSTEINER HermannBahrain Merida Pro Cycling Team16:18
36 SANTAROMITA IvanNippo – Vini Fantini – Europa Ovini18:20
37 VAN GARDEREN TejayBMC Racing Team19:12
38 PADUN MarkBahrain Merida Pro Cycling Team21:26
39 AMADOR AndreyMovistar Team22:50
40 GESCHKE SimonTeam Sunweb23:39
41 WARBASSE LarryAqua Blue Sport24:09
42 BATTAGLIN EnricoTeam LottoNL-Jumbo24:12
43 GONÇALVES JoséTeam Katusha – Alpecin24:45
44 ROJAS José JoaquínMovistar Team25:15
45 PETERS NansAG2R La Mondiale27:35
46 GASTAUER BenAG2R La Mondiale29:44
47 CRAS SteffTeam Katusha – Alpecin30:01
48 DILLIER SilvanAG2R La Mondiale31:35
49 MATTHEWS MichaelTeam Sunweb32:38
50 BURGHARDT MarcusBORA – hansgrohe32:39
51 GILBERT PhilippeQuick-Step Floors33:30
52 LAMPAERT YvesQuick-Step Floors35:00
53 HOLLENSTEIN RetoTeam Katusha – Alpecin35:22
54 LAMMERTINK MauritsTeam Katusha – Alpecin37:16
55 SICARD RomainDirect Energie37:25
56 SMIT WillieTeam Katusha – Alpecin38:48
57 DE LA PARTE VíctorMovistar Team41:32
58 GASPAROTTO EnricoBahrain Merida Pro Cycling Team43:22
59 ANDERSEN Søren KraghTeam Sunweb44:49
60 OLIVEIRA NelsonMovistar Team46:04
61 DUNBAR EdwardAqua Blue Sport46:20
62 CORT NIELSEN MagnusAstana Pro Team46:22
63 DOMBROWSKI JoeTeam EF Education First-Drapac p/b Cannondale47:07
64 HAAS NathanTeam Katusha – Alpecin48:37
65 GOGL MichaelTrek – Segafredo49:18
66 STUYVEN JasperTrek – Segafredo49:41
67 FRAILE OmarAstana Pro Team50:56
68 JUUL-JENSEN ChristopherMitchelton-Scott51:01
69 ANTON IgorDimension Data51:19
70 ARNDT NikiasTeam Sunweb52:11
71 LE GAC OlivierGroupama – FDJ53:25
72 TAARAMÄE ReinDirect Energie54:10
73 STANNARD IanTeam Sky55:59
74 KONRAD PatrickBORA – hansgrohe56:09
75 MEYER CameronMitchelton-Scott58:19
76 SAGAN PeterBORA – hansgrohe1:00:17
77 GOŁAŚ MichałTeam Sky1:02:08
78 CHRISTIAN MarkAqua Blue Sport1:04:49
79 VANMARCKE SepTeam EF Education First-Drapac p/b Cannondale1:06:09
80 OSS DanielBORA – hansgrohe1:06:36
81 VANDENBERGH StijnAG2R La Mondiale1:07:23
82 BENNATI DanieleMovistar Team1:07:25
83 ALBASINI MichaelMitchelton-Scott1:07:30
84 WYNANTS MaartenTeam LottoNL-Jumbo1:08:00
85 GRUZDEV DmitriyAstana Pro Team1:09:42
86 GERRANS SimonBMC Racing Team1:10:01
87 OURSELIN PaulDirect Energie1:10:51
88 KOREN KristijanBahrain Merida Pro Cycling Team1:11:13
89 THEUNS EdwardTeam Sunweb1:11:15
90 QUEMENEUR PerrigDirect Energie1:12:32
91 DENIFL StefanAqua Blue Sport1:12:47
92 RAST GregoryTrek – Segafredo1:13:36
93 HANSEN AdamLotto Soudal1:15:02
94 VAUGRENARD BenoitGroupama – FDJ1:15:08
95 DE KORT KoenTrek – Segafredo1:15:35
96 DEGENKOLB JohnTrek – Segafredo1:15:53
97 GATTO OscarAstana Pro Team1:16:16
98 GRELLIER FabienDirect Energie1:17:40
99 DECLERCQ TimQuick-Step Floors1:19:22
100 VERMOTE JulienDimension Data1:19:34
101 COLBRELLI SonnyBahrain Merida Pro Cycling Team1:19:35
102 BROWN NathanTeam EF Education First-Drapac p/b Cannondale1:20:00
103 DOULL OwainTeam Sky1:20:17
104 DÉMARE ArnaudGroupama – FDJ1:21:08
105 LEEZER TomTeam LottoNL-Jumbo1:22:42
106 DE MARCHI AlessandroBMC Racing Team1:22:43
107 ROSA DiegoTeam Sky1:22:47
108 SCHAR MichaelBMC Racing Team1:25:01
109 SWIFT BenUAE-Team Emirates1:26:13
110 KRISTOFF AlexanderUAE-Team Emirates1:26:22
111 LINDEMAN Bert-JanTeam LottoNL-Jumbo1:26:29
112 DOUGALL NickDimension Data1:27:40
113 BOUDAT ThomasDirect Energie1:29:29
114 CIMOLAI DavideGroupama – FDJ1:30:35
115 SINKELDAM RamonGroupama – FDJ1:32:29
116 BODNAR MaciejBORA – hansgrohe1:34:04
117 DE BUYST JasperLotto Soudal1:35:07
118 KEISSE IljoQuick-Step Floors1:37:38
119 BRESCHEL MattiTeam EF Education First-Drapac p/b Cannondale1:38:55
120 PEARSON DanielAqua Blue Sport1:39:46
121 TROIA OlivieroUAE-Team Emirates1:40:04
122 ZACCANTI FilippoNippo – Vini Fantini – Europa Ovini1:40:34
123 GREIPEL AndréLotto Soudal1:40:59
124 CUNEGO DamianoNippo – Vini Fantini – Europa Ovini1:41:31
125 SAGAN JurajBORA – hansgrohe1:41:56
126 KONING PeterAqua Blue Sport1:42:16
127 SIEBERG MarcelLotto Soudal1:43:39
128 HALVORSEN KristofferTeam Sky1:44:55
129 PHINNEY TaylorTeam EF Education First-Drapac p/b Cannondale1:44:59
130 GROSU Eduard MichaelNippo – Vini Fantini – Europa Ovini1:45:11
131 GUARNIERI JacopoGroupama – FDJ1:46:43
132 FERRARI RobertoUAE-Team Emirates1:48:01
133 ITO MasakazuNippo – Vini Fantini – Europa Ovini1:51:07
134 HEPBURN MichaelMitchelton-Scott1:52:18
135 HATSUYAMA ShoNippo – Vini Fantini – Europa Ovini1:55:15
136 MARANGONI AlanNippo – Vini Fantini – Europa Ovini1:58:16
137 WATSON CalvinAqua Blue Sport2:06:08