Fot. BMC Racing Team

Australijczyk Richie Porte (BMC) wygrał 82. edycję wyścigu Tour de Suisse. Trasę finałowego etapu jazdy indywidualnej na czas najszybciej pokonał reprezentant gospodarzy Stefan Küng (również BMC). Bardzo dobre czwarte miejsce zajął Maciej Bodnar (BORA-hansgrohe). 

Dziewiąty i zarazem ostatni etap wyścigu Tour de Suisse to jazda indywidualna na czas wokół Bellinzony na dystansie 34 kilometrów.

Polscy kibice już kilka minut po godzinie 14:00 mieli powody do zadowolenia, bowiem Maciej Bodnar ustanowił najlepszy czas, pokonując o minutę i 16 sekund Taylora Phinneya (EF Education First-Drapac).

Lepszy od Polaka o 7 sekund był na mecie zwycięzca szóstego etapu – Søren Kragh Andersen z Team Sunweb.

Kolejnym groźnym w kontekście etapowego sukcesu był reprezentant gospodarzy Stefan Küng. Kolarz BMC jako pierwszy złamał granicę 40 minut, usiadł oczywiście na gorącym krześle i nie wstał stamtąd do końca etapu.

Pojedynek pomiędzy zawodnikami zajmującymi czołowe miejsca w klasyfikacji generalnej, zgodnie z oczekiwaniami, szczęśliwie zakończył się dla Richiego Porte`a, który obronił koszulkę lidera. Nairo Quintana z kolei musiał ustąpić miejsca Jakobowi Fuglsangowi, który dzięki znakomitemu występowi awansował z szóstej na drugą lokatę w klasyfikacji generalnej! Duńczyk, który w ubiegłym roku wygrał “Delfinat” był o 38 sekund wolniejszy od Künga.

Świetnie zaprezentował się również neo-pro z drużyny Sky Pavel Sivakov, któremu w odniesieniu dobrego wyniku w GC pomagał Michał Gołaś. Rosjanin był szósty na etapie, tracąc do zwycięskiego Szwajcara 37 sekund.

Wyniki ostatniego etapu:

1  KÜNG Stefan BMC Racing Team 39:44
2  ANDERSEN Søren Kragh Team Sunweb 0:19
3  VAN GARDEREN Tejay BMC Racing Team 0:23
4  BODNAR Maciej BORA – hansgrohe 0:26
5  MATTHEWS Michael Team Sunweb ,,
6  SIVAKOV Pavel Team Sky 0:37
7  MEYER Cameron Mitchelton-Scott ,,
8  FUGLSANG Jakob Astana Pro Team 0:38
9  ARNDT Nikias Team Sunweb 0:44
10  OLIVEIRA Nelson Movistar Team 0:46
11  ULISSI Diego UAE-Team Emirates 0:49
12  GESCHKE Simon Team Sunweb 0:59
13  SPILAK Simon Team Katusha – Alpecin 1:03
14  PORTE Richie BMC Racing Team 1:04
15  KANGERT Tanel Astana Pro Team 1:09
16  HOLLENSTEIN Reto Team Katusha – Alpecin 1:12
17  VICHOT Arthur Groupama – FDJ 1:13
18  HAAS Nathan Team Katusha – Alpecin 1:16
19  LAMPAERT Yves Quick-Step Floors 1:19
20  POLANC Jan UAE-Team Emirates 1:21
21  GONÇALVES José Team Katusha – Alpecin 1:24
22  KRUIJSWIJK Steven Team LottoNL-Jumbo 1:26
23  VAN AVERMAET Greg BMC Racing Team ,,
24  MAS Enric Quick-Step Floors 1:31
25  DE MARCHI Alessandro BMC Racing Team ,,
26  GRUZDEV Dmitriy Astana Pro Team 1:33
27  KELDERMAN Wilco Team Sunweb ,,
28  AMADOR Andrey Movistar Team 1:35
29  HAIG Jack Mitchelton-Scott 1:37
30  KONING Peter Aqua Blue Sport 1:42
31  OOMEN Sam Team Sunweb 1:43
32  THEUNS Edward Team Sunweb 1:45
33  PHINNEY Taylor Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 1:53
34  MOLLEMA Bauke Trek – Segafredo 1:54
35  DE LA PARTE Víctor Movistar Team ,,
36  BOUWMAN Koen Team LottoNL-Jumbo 1:57
37  IZAGIRRE Ion Bahrain Merida Pro Cycling Team 1:58
38  QUINTANA Nairo Movistar Team 1:59
39  FRANK Mathias AG2R La Mondiale 2:01
40  MONFORT Maxime Lotto Soudal 2:11
41  DILLIER Silvan AG2R La Mondiale 2:13
42  BERNARD Julien Trek – Segafredo ,,
43  CRAS Steff Team Katusha – Alpecin 2:16
44  KEISSE Iljo Quick-Step Floors ,,
45  CARTHY Hugh Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 2:17
46  BIDARD François AG2R La Mondiale 2:18
47  TAARAMÄE Rein Direct Energie 2:21
48  JUUL-JENSEN Christopher Mitchelton-Scott 2:25
49  IZAGIRRE Gorka Bahrain Merida Pro Cycling Team 2:27
50  CHRISTIAN Mark Aqua Blue Sport 2:28
51  SCHAR Michael BMC Racing Team ,,
52  CORT NIELSEN Magnus Astana Pro Team ,,
53  BURGHARDT Marcus BORA – hansgrohe 2:30
54  ROJAS José Joaquín Movistar Team 2:32
55  GILBERT Philippe Quick-Step Floors 2:34
56  ANTON Igor Dimension Data 2:35
57  CALMEJANE Lilian Direct Energie 2:37
58  DÉMARE Arnaud Groupama – FDJ ,,
59  GASTAUER Ben AG2R La Mondiale ,,
60  ALBASINI Michael Mitchelton-Scott 2:40
61  STANNARD Ian Team Sky ,,
62  LAMMERTINK Maurits Team Katusha – Alpecin 2:42
63  SICARD Romain Direct Energie 2:46
64  WYNANTS Maarten Team LottoNL-Jumbo 2:51
65  SMIT Willie Team Katusha – Alpecin ,,
66  HANSEN Jesper Astana Pro Team 2:53
67  WARBASSE Larry Aqua Blue Sport 2:55
68  BATTAGLIN Enrico Team LottoNL-Jumbo ,,
69  DUNBAR Edward Aqua Blue Sport 3:02
70  VANDENBERGH Stijn AG2R La Mondiale 3:03
71  ROSA Diego Team Sky 3:04
72  GAUTIER Cyril AG2R La Mondiale 3:07
73  PADUN Mark Bahrain Merida Pro Cycling Team 3:08
74  DOMBROWSKI Joe Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 3:09
75  HENAO Sebastián Team Sky 3:14
76  LAMBRECHT Bjorg Lotto Soudal 3:20
77  KUDUS Merhawi Dimension Data 3:21
78  BENNATI Daniele Movistar Team 3:22
79  KOREN Kristijan Bahrain Merida Pro Cycling Team 3:24
80  SLAGTER Tom-Jelte Dimension Data 3:27
81  SINKELDAM Ramon Groupama – FDJ ,,
82  OURSELIN Paul Direct Energie 3:29
83  PETERS Nans AG2R La Mondiale 3:31
84  FRAILE Omar Astana Pro Team ,,
85  DEGENKOLB John Trek – Segafredo ,,
86  LANDA Mikel Movistar Team 3:33
87  LINDEMAN Bert-Jan Team LottoNL-Jumbo 3:36
88  SAGAN Juraj BORA – hansgrohe 3:45
89  OSS Daniel BORA – hansgrohe ,,
90  LE GAC Olivier Groupama – FDJ 3:46
91  COLBRELLI Sonny Bahrain Merida Pro Cycling Team 3:47
92  MÜHLBERGER Gregor BORA – hansgrohe 3:49
93  GROSU Eduard Michael Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 3:54
94  DE KORT Koen Trek – Segafredo 3:55
95  QUEMENEUR Perrig Direct Energie 3:59
96  HALVORSEN Kristoffer Team Sky ,,
97  TROIA Oliviero UAE-Team Emirates ,,
98  KRISTOFF Alexander UAE-Team Emirates 4:00
99  VERMOTE Julien Dimension Data 4:02
100  GOGL Michael Trek – Segafredo 4:07
101  GASPAROTTO Enrico Bahrain Merida Pro Cycling Team 4:11
102  GRELLIER Fabien Direct Energie 4:22
103  PERNSTEINER Hermann Bahrain Merida Pro Cycling Team 4:32
104  GUARNIERI Jacopo Groupama – FDJ 4:36
105  DENIFL Stefan Aqua Blue Sport 4:38
106  DOULL Owain Team Sky 4:39
107  CUNEGO Damiano Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 4:40
108  DECLERCQ Tim Quick-Step Floors ,,
109  DOUGALL Nick Dimension Data 4:41
110  VAUGRENARD Benoit Groupama – FDJ 4:43
111  RAST Gregory Trek – Segafredo 4:45
112  HEPBURN Michael Mitchelton-Scott ,,
113  KONRAD Patrick BORA – hansgrohe 4:47
114  GREIPEL André Lotto Soudal ,,
115  HANSEN Adam Lotto Soudal 4:53
116  ZACCANTI Filippo Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 4:58
117  SIEBERG Marcel Lotto Soudal 5:01
118  SANTAROMITA Ivan Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini ,,
119  DE BUYST Jasper Lotto Soudal 5:04
120  SAGAN Peter BORA – hansgrohe 5:10
121  STUYVEN Jasper Trek – Segafredo 5:11
122  MARANGONI Alan Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 5:14
123  LEEZER Tom Team LottoNL-Jumbo 5:22
124  GERRANS Simon BMC Racing Team 5:23
125  BOUDAT Thomas Direct Energie 5:31
126  GATTO Oscar Astana Pro Team ,,
127  GOŁAŚ Michał Team Sky 5:32
128  FERRARI Roberto UAE-Team Emirates 5:41
129  BROWN Nathan Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 5:43
130  CIMOLAI Davide Groupama – FDJ 5:49
131  BRESCHEL Matti Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 6:29
132  HATSUYAMA Sho Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 7:17
133  WATSON Calvin Aqua Blue Sport 7:20
134  PEARSON Daniel Aqua Blue Sport 8:16
135  VANMARCKE Sep Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 9:04
136  ITO Masakazu Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 9:18
137  SWIFT Ben UAE-Team Emirates 9:25
DNS  GAVIRIA Fernando Quick-Step Floors DNS
DNS  RICHEZE Ariel Maximiliano Quick-Step Floors ,,
DNS  JANSE VAN RENSBURG Reinardt Dimension Data ,,

Ostateczna klasyfikacja generalna:

1  PORTE Richie BMC Racing Team 29:28:05
2  FUGLSANG Jakob Astana Pro Team 1:02
3  QUINTANA Nairo Movistar Team 1:12
4  MAS Enric Quick-Step Floors 1:20
5  KELDERMAN Wilco Team Sunweb 1:21
6  SPILAK Simon Team Katusha – Alpecin 1:47
7  OOMEN Sam Team Sunweb 1:52
8  KRUIJSWIJK Steven Team LottoNL-Jumbo 1:59
9  ULISSI Diego UAE-Team Emirates 2:27
10  VICHOT Arthur Groupama – FDJ 2:41
11  KANGERT Tanel Astana Pro Team 3:07
12  MOLLEMA Bauke Trek – Segafredo 3:16
13  HAIG Jack Mitchelton-Scott 3:29
14  SIVAKOV Pavel Team Sky 3:47
15  IZAGIRRE Ion Bahrain Merida Pro Cycling Team 3:57
16  LANDA Mikel Movistar Team 4:00
17  FRANK Mathias AG2R La Mondiale 4:06
18  CARTHY Hugh Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 4:32
19  BIDARD François AG2R La Mondiale 5:08
20  LAMBRECHT Bjorg Lotto Soudal 5:31
21  GAUTIER Cyril AG2R La Mondiale 6:42
22  BOUWMAN Koen Team LottoNL-Jumbo 7:50
23  POLANC Jan UAE-Team Emirates 9:47
24  HANSEN Jesper Astana Pro Team ,,
25  SLAGTER Tom-Jelte Dimension Data 11:28
26  BERNARD Julien Trek – Segafredo 11:32
27  KUDUS Merhawi Dimension Data 12:18
28  MÜHLBERGER Gregor BORA – hansgrohe 12:33
29  VAN AVERMAET Greg BMC Racing Team 13:27
30  HENAO Sebastián Team Sky 13:35
31  CALMEJANE Lilian Direct Energie 15:08
32  IZAGIRRE Gorka Bahrain Merida Pro Cycling Team 15:13
33  MONFORT Maxime Lotto Soudal 15:31
34  KÜNG Stefan BMC Racing Team 15:34
35  PERNSTEINER Hermann Bahrain Merida Pro Cycling Team 16:18
36  SANTAROMITA Ivan Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 18:20
37  VAN GARDEREN Tejay BMC Racing Team 19:12
38  PADUN Mark Bahrain Merida Pro Cycling Team 21:26
39  AMADOR Andrey Movistar Team 22:50
40  GESCHKE Simon Team Sunweb 23:39
41  WARBASSE Larry Aqua Blue Sport 24:09
42  BATTAGLIN Enrico Team LottoNL-Jumbo 24:12
43  GONÇALVES José Team Katusha – Alpecin 24:45
44  ROJAS José Joaquín Movistar Team 25:15
45  PETERS Nans AG2R La Mondiale 27:35
46  GASTAUER Ben AG2R La Mondiale 29:44
47  CRAS Steff Team Katusha – Alpecin 30:01
48  DILLIER Silvan AG2R La Mondiale 31:35
49  MATTHEWS Michael Team Sunweb 32:38
50  BURGHARDT Marcus BORA – hansgrohe 32:39
51  GILBERT Philippe Quick-Step Floors 33:30
52  LAMPAERT Yves Quick-Step Floors 35:00
53  HOLLENSTEIN Reto Team Katusha – Alpecin 35:22
54  LAMMERTINK Maurits Team Katusha – Alpecin 37:16
55  SICARD Romain Direct Energie 37:25
56  SMIT Willie Team Katusha – Alpecin 38:48
57  DE LA PARTE Víctor Movistar Team 41:32
58  GASPAROTTO Enrico Bahrain Merida Pro Cycling Team 43:22
59  ANDERSEN Søren Kragh Team Sunweb 44:49
60  OLIVEIRA Nelson Movistar Team 46:04
61  DUNBAR Edward Aqua Blue Sport 46:20
62  CORT NIELSEN Magnus Astana Pro Team 46:22
63  DOMBROWSKI Joe Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 47:07
64  HAAS Nathan Team Katusha – Alpecin 48:37
65  GOGL Michael Trek – Segafredo 49:18
66  STUYVEN Jasper Trek – Segafredo 49:41
67  FRAILE Omar Astana Pro Team 50:56
68  JUUL-JENSEN Christopher Mitchelton-Scott 51:01
69  ANTON Igor Dimension Data 51:19
70  ARNDT Nikias Team Sunweb 52:11
71  LE GAC Olivier Groupama – FDJ 53:25
72  TAARAMÄE Rein Direct Energie 54:10
73  STANNARD Ian Team Sky 55:59
74  KONRAD Patrick BORA – hansgrohe 56:09
75  MEYER Cameron Mitchelton-Scott 58:19
76  SAGAN Peter BORA – hansgrohe 1:00:17
77  GOŁAŚ Michał Team Sky 1:02:08
78  CHRISTIAN Mark Aqua Blue Sport 1:04:49
79  VANMARCKE Sep Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 1:06:09
80  OSS Daniel BORA – hansgrohe 1:06:36
81  VANDENBERGH Stijn AG2R La Mondiale 1:07:23
82  BENNATI Daniele Movistar Team 1:07:25
83  ALBASINI Michael Mitchelton-Scott 1:07:30
84  WYNANTS Maarten Team LottoNL-Jumbo 1:08:00
85  GRUZDEV Dmitriy Astana Pro Team 1:09:42
86  GERRANS Simon BMC Racing Team 1:10:01
87  OURSELIN Paul Direct Energie 1:10:51
88  KOREN Kristijan Bahrain Merida Pro Cycling Team 1:11:13
89  THEUNS Edward Team Sunweb 1:11:15
90  QUEMENEUR Perrig Direct Energie 1:12:32
91  DENIFL Stefan Aqua Blue Sport 1:12:47
92  RAST Gregory Trek – Segafredo 1:13:36
93  HANSEN Adam Lotto Soudal 1:15:02
94  VAUGRENARD Benoit Groupama – FDJ 1:15:08
95  DE KORT Koen Trek – Segafredo 1:15:35
96  DEGENKOLB John Trek – Segafredo 1:15:53
97  GATTO Oscar Astana Pro Team 1:16:16
98  GRELLIER Fabien Direct Energie 1:17:40
99  DECLERCQ Tim Quick-Step Floors 1:19:22
100  VERMOTE Julien Dimension Data 1:19:34
101  COLBRELLI Sonny Bahrain Merida Pro Cycling Team 1:19:35
102  BROWN Nathan Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 1:20:00
103  DOULL Owain Team Sky 1:20:17
104  DÉMARE Arnaud Groupama – FDJ 1:21:08
105  LEEZER Tom Team LottoNL-Jumbo 1:22:42
106  DE MARCHI Alessandro BMC Racing Team 1:22:43
107  ROSA Diego Team Sky 1:22:47
108  SCHAR Michael BMC Racing Team 1:25:01
109  SWIFT Ben UAE-Team Emirates 1:26:13
110  KRISTOFF Alexander UAE-Team Emirates 1:26:22
111  LINDEMAN Bert-Jan Team LottoNL-Jumbo 1:26:29
112  DOUGALL Nick Dimension Data 1:27:40
113  BOUDAT Thomas Direct Energie 1:29:29
114  CIMOLAI Davide Groupama – FDJ 1:30:35
115  SINKELDAM Ramon Groupama – FDJ 1:32:29
116  BODNAR Maciej BORA – hansgrohe 1:34:04
117  DE BUYST Jasper Lotto Soudal 1:35:07
118  KEISSE Iljo Quick-Step Floors 1:37:38
119  BRESCHEL Matti Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 1:38:55
120  PEARSON Daniel Aqua Blue Sport 1:39:46
121  TROIA Oliviero UAE-Team Emirates 1:40:04
122  ZACCANTI Filippo Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 1:40:34
123  GREIPEL André Lotto Soudal 1:40:59
124  CUNEGO Damiano Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 1:41:31
125  SAGAN Juraj BORA – hansgrohe 1:41:56
126  KONING Peter Aqua Blue Sport 1:42:16
127  SIEBERG Marcel Lotto Soudal 1:43:39
128  HALVORSEN Kristoffer Team Sky 1:44:55
129  PHINNEY Taylor Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 1:44:59
130  GROSU Eduard Michael Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 1:45:11
131  GUARNIERI Jacopo Groupama – FDJ 1:46:43
132  FERRARI Roberto UAE-Team Emirates 1:48:01
133  ITO Masakazu Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 1:51:07
134  HEPBURN Michael Mitchelton-Scott 1:52:18
135  HATSUYAMA Sho Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 1:55:15
136  MARANGONI Alan Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 1:58:16
137  WATSON Calvin Aqua Blue Sport 2:06:08