La Route d'Occitanie

Francuz na ostatnich metrach wyprzedził lidera wyścigu i triumfował na czwartym etapie. Klasyfikacja generalna trafiła w dłonie Alejandro Valverde (Movistar), który przez wiele kilometrów… uciekał razem z Luisem Leonem Sanchezem (Astana).

Zamykający rywalizację w Oksytani czwarty etap wyścigu również był solidną przeprawą po górach. Najpoważniejsze trudności czekały na kolarzy w pierwszej części etapu, ale pagórki w końcówce zwiastowały sporo emocji i dynamiczną jazdę.

Pierwszą ucieczkę stworzyli Jeremy Maison (Fortuneo-Samsic), Evaldas Siskevicius (Delko-Marseille Provence-KTM), Quentin Jauregui (Ag2r), Yohann Gene i Alexandre Pichot (Direct Energie). Po kilku kilometrach dojechał do nich Mikel Iturria Segurola (Euskadi Basque Country – Murias).

Najważniejsze wydarzenia miały miejsce na podjeźcie pod Pic de Nore, gdzie próby ataku na lidera wyścigu, Alejandro Valverde (Movistar), przeprowadzili m.in. Kenny Elissonde (Team Sky), Luis Leon Sanchez (Astana), Dani Navarro (Cofidis) i Hubert Dupont (Ag2r). Bala bronił się w znakomitym stylu, a dopiero na zjazdach doszło do dość zaskakujących rozstrzygnięć – czołówka miała kilkanaście sekund przewagi gdy ruszył… Valverde. Na koło lidera siadł tylko Sanchez i ta dwójka szybko dogoniła, a potem zostawiła wcześniejszą ucieczkę. Para zgodnie współpracowała i 30km przed metą miała prawie 2 minuty zapasu.

W końcówce Hiszpanie mocno zwolnili, a grupa goniąca zaczęła z całych sił gonić. To przełożyło się na szybkie zmniejszenie przewagi uciekinierów do kilkunastu sekund na 6km przed finiszem. Na tym odcinku zaczęło się “przeciąganie liny”.

Na korzyść harcowników przemawiały drogi, które prowadziły leciutko w dół. Między Hiszpanami dochodziło jednak do niewielkich nieporozumień, co sprawiło, że peleton dogonił czołówkę na linii mety. Finiszujący zawodnicy nie wiedzieli kto wygrał, ale po chwili okazało się, że o długość roweru najszybszy był Anthony Roux (Groupama-FDJ). Valverde dojechał w czołówce, co przełożyło się na wygraną w klasyfikacji generalnej.

Wyniki:

1  ROUX Anthony Groupama – FDJ 4:37:19
2  VALVERDE Alejandro Movistar Team ,,
3  ŠIŠKEVIČIUS Evaldas Delko Marseille Provence KTM ,,
4  GIDICH Yevgeniy Astana Pro Team ,,
5  LEDANOIS Kevin Fortuneo – Samsic ,,
6  VENTURINI Clément AG2R La Mondiale ,,
7  HIGUITA Sergio Andres Manzana Postobon ,,
8  CHAVANEL Sylvain Direct Energie ,,
9  SCHULTZ Nick Caja Rural – Seguros RGA ,,
10  LE CUNFF Kévin St Michel – Auber93 ,,
11  OFFREDO Yoann Wanty – Groupe Gobert ,,
12  MADRAZO Ángel Delko Marseille Provence KTM ,,
13  VILELA Ricardo Manzana Postobon ,,
14  MOLINA Antonio Caja Rural – Seguros RGA ,,
15  NAVARRO Daniel Cofidis, Solutions Crédits ,,
16  BARBERO Carlos Movistar Team ,,
17  DOUBEY Fabien Wanty – Groupe Gobert ,,
18  MADOUAS Valentin Groupama – FDJ ,,
19  PREIDLER Georg Groupama – FDJ ,,
20  MATÉ Luis Ángel Cofidis, Solutions Crédits ,,
21  CHERNETSKI Sergei Astana Pro Team ,,
22  VUILLERMOZ Alexis AG2R La Mondiale ,,
23  ITURRIA Mikel Euskadi – Murias ,,
24  BIZKARRA Mikel Euskadi – Murias ,,
25  FERNÁNDEZ Rubén Movistar Team ,,
26  MAISON Jérémy Fortuneo – Samsic ,,
27  ELISSONDE Kenny Team Sky ,,
28  REICHENBACH Sebastien Groupama – FDJ ,,
29  DUPONT Hubert AG2R La Mondiale ,,
30  FEILLU Brice Fortuneo – Samsic ,,
31  COMBAUD Romain Delko Marseille Provence KTM ,,
32  FINETTO Mauro Delko Marseille Provence KTM ,,
33  SEPÚLVEDA Eduardo Movistar Team ,,
34  JOLY Thomas Roubaix Lille Métropole ,,
35  PEDRERO Antonio Movistar Team ,,
36  SANCHEZ Luis Leon Astana Pro Team 0:07
37  JAUREGUI Quentin AG2R La Mondiale 0:15
38  LUNKE Sindre Skjøstad Fortuneo – Samsic 0:55
39  LASTRA Jonathan Caja Rural – Seguros RGA ,,
40  SUAZA Bernardo Manzana Postobon 1:21
41  TXOPERENA Beñat Euskadi – Murias 1:22
42  MORENO Javier Delko Marseille Provence KTM ,,
43  PEREZ Anthony Cofidis, Solutions Crédits ,,
44  LE BON Johan Vital Concept Cycling Club 2:12
45  DEIGNAN Philip Team Sky 2:26
46  RODRIGUEZ Oscar Euskadi – Murias 2:38
47  LEVEAU Jeremy Delko Marseille Provence KTM ,,
48  KOZHATAYEV Bakhtiyar Astana Pro Team 3:10
49  RODRÍGUEZ Cristian Caja Rural – Seguros RGA 3:39
50  COQUARD Bryan Vital Concept Cycling Club 3:59
51  BRAVO Garikoitz Euskadi – Murias 7:52
52  COSNEFROY Benoit AG2R La Mondiale 8:47
53  BASSO Leonardo Team Sky 14:10
54  LE TURNIER Mathias Cofidis, Solutions Crédits 14:57
55  COUSIN Jérôme Direct Energie 17:54
56  SILVA Joaquim Caja Rural – Seguros RGA 19:07
57  RÉZA Kévin Vital Concept Cycling Club ,,
58  GENE Yohann Direct Energie ,,
59  THOMINET Camille St Michel – Auber93 ,,
60  MAURELET Flavien St Michel – Auber93 ,,
61  GARCIA Jhojan Manzana Postobon ,,
62  KIPKEMBOI Salim Bike Aid ,,
63  MOSER Moreno Astana Pro Team ,,
64  BOUHANNI Nacer Cofidis, Solutions Crédits 19:17
65  LAWLESS Christopher Team Sky ,,
66  MAINARD Jerome Roubaix Lille Métropole ,,
67  BICO Nuno Movistar Team ,,
68  KANGANGI Suleiman Bike Aid ,,
69  AMADORI Julien Project Nice Cote D’Azur 19:19
70  KIPROTICH LANGAT Geoffrey Bike Aid ,,
71  BONNAMOUR Franck Fortuneo – Samsic ,,
72  DERNIES Tom Roubaix Lille Métropole ,,
73  DUARTE Fabio Manzana Postobon ,,
74  ABRAHAM Meron Bike Aid ,,
75  GAUDIN Damien Direct Energie ,,
76  ANTONINI Simone Wanty – Groupe Gobert ,,
77  SEIGLE Romain Groupama – FDJ ,,
78  SAMITIER Sergio Euskadi – Murias ,,
79  GOUAULT Pierre Roubaix Lille Métropole ,,
80  BAGOT Yoann Vital Concept Cycling Club ,,
81  BIZHIGITOV Zhandos Astana Pro Team ,,
82  PETIT Adrien Direct Energie ,,
83  AGUIRRE Hernan Manzana Postobon ,,
84  STALNOV Nikita Astana Pro Team ,,
DNF  CORBEL Erwann Vital Concept Cycling Club DNF
DNF  BALDO Nicolas St Michel – Auber93 ,,
DNF  TRONET Steven Roubaix Lille Métropole ,,
DNF  IDJOUADIENE Pierre Roubaix Lille Métropole ,,
DNF  ANTOMARCHI Julien Roubaix Lille Métropole ,,
DNF  PICHOT Alexandre Direct Energie ,,
DNF  ROY Jérémy Groupama – FDJ ,,
DNF  ROSSETTO Stephane Cofidis, Solutions Crédits ,,
DNF  ZABALA Josu Caja Rural – Seguros RGA ,,
DNF  LOPEZ David Team Sky ,,
DNF  DIBBEN Jonathan Team Sky ,,
DNF  COGNET Stéphane Project Nice Cote D’Azur ,,

Klasyfikacja końcowa:

1  VALVERDE Alejandro Movistar Team 18:25:34
2  NAVARRO Daniel Cofidis, Solutions Crédits 0:14
3  ELISSONDE Kenny Team Sky 0:20
4  REICHENBACH Sebastien Groupama – FDJ 1:22
5  SANCHEZ Luis Leon Astana Pro Team 1:24
6  MOLINA Antonio Caja Rural – Seguros RGA ,,
7  DUPONT Hubert AG2R La Mondiale 1:27
8  MADOUAS Valentin Groupama – FDJ 1:50
9  VILELA Ricardo Manzana Postobon 2:07
10  PREIDLER Georg Groupama – FDJ 2:08
11  FERNÁNDEZ Rubén Movistar Team 2:20
12  CHERNETSKI Sergei Astana Pro Team 2:26
13  JOLY Thomas Roubaix Lille Métropole 2:56
14  GIDICH Yevgeniy Astana Pro Team 3:08
15  LUNKE Sindre Skjøstad Fortuneo – Samsic ,,
16  VUILLERMOZ Alexis AG2R La Mondiale 3:25
17  FEILLU Brice Fortuneo – Samsic 3:28
18  MORENO Javier Delko Marseille Provence KTM 5:23
19  ITURRIA Mikel Euskadi – Murias 6:11
20  MADRAZO Ángel Delko Marseille Provence KTM 6:37
21  LEDANOIS Kevin Fortuneo – Samsic 6:59
22  MAISON Jérémy Fortuneo – Samsic ,,
23  LE CUNFF Kévin St Michel – Auber93 7:33
24  OFFREDO Yoann Wanty – Groupe Gobert ,,
25  COMBAUD Romain Delko Marseille Provence KTM 8:02
26  HIGUITA Sergio Andres Manzana Postobon 8:09
27  BIZKARRA Mikel Euskadi – Murias 9:57
28  PEDRERO Antonio Movistar Team 10:11
29  ROUX Anthony Groupama – FDJ 11:53
30  FINETTO Mauro Delko Marseille Provence KTM 12:26
31  RODRÍGUEZ Cristian Caja Rural – Seguros RGA 13:01
32  CHAVANEL Sylvain Direct Energie 13:37
33  SCHULTZ Nick Caja Rural – Seguros RGA 14:02
34  MATÉ Luis Ángel Cofidis, Solutions Crédits 14:30
35  DEIGNAN Philip Team Sky 16:03
36  SEPÚLVEDA Eduardo Movistar Team 17:21
37  DOUBEY Fabien Wanty – Groupe Gobert 17:33
38  PEREZ Anthony Cofidis, Solutions Crédits ,,
39  VENTURINI Clément AG2R La Mondiale 19:09
40  LE TURNIER Mathias Cofidis, Solutions Crédits 22:13
41  SUAZA Bernardo Manzana Postobon 22:26
42  BRAVO Garikoitz Euskadi – Murias 23:56
43  JAUREGUI Quentin AG2R La Mondiale 23:59
44  KOZHATAYEV Bakhtiyar Astana Pro Team 26:31
45  RODRIGUEZ Oscar Euskadi – Murias 27:11
46  TXOPERENA Beñat Euskadi – Murias 27:37
47  GARCIA Jhojan Manzana Postobon 27:51
48  LEVEAU Jeremy Delko Marseille Provence KTM 28:07
49  LE BON Johan Vital Concept Cycling Club 29:10
50  ŠIŠKEVIČIUS Evaldas Delko Marseille Provence KTM 29:38
51  BAGOT Yoann Vital Concept Cycling Club 29:40
52  SILVA Joaquim Caja Rural – Seguros RGA 30:05
53  MAURELET Flavien St Michel – Auber93 31:20
54  THOMINET Camille St Michel – Auber93 32:44
55  GOUAULT Pierre Roubaix Lille Métropole 32:56
56  KIPKEMBOI Salim Bike Aid 33:06
57  AGUIRRE Hernan Manzana Postobon 34:54
58  GAUDIN Damien Direct Energie 36:23
59  SEIGLE Romain Groupama – FDJ 36:24
60  AMADORI Julien Project Nice Cote D’Azur 36:45
61  BIZHIGITOV Zhandos Astana Pro Team ,,
62  SAMITIER Sergio Euskadi – Murias 36:52
63  MAINARD Jerome Roubaix Lille Métropole 37:06
64  BONNAMOUR Franck Fortuneo – Samsic 38:02
65  COQUARD Bryan Vital Concept Cycling Club 38:11
66  MOSER Moreno Astana Pro Team 39:51
67  PETIT Adrien Direct Energie 40:17
68  BARBERO Carlos Movistar Team 40:41
69  LASTRA Jonathan Caja Rural – Seguros RGA 41:40
70  COSNEFROY Benoit AG2R La Mondiale 42:48
71  STALNOV Nikita Astana Pro Team 43:29
72  BOUHANNI Nacer Cofidis, Solutions Crédits 44:11
73  ANTONINI Simone Wanty – Groupe Gobert 45:21
74  GENE Yohann Direct Energie 47:18
75  KANGANGI Suleiman Bike Aid 51:02
76  COUSIN Jérôme Direct Energie 54:51
77  BASSO Leonardo Team Sky 58:44
78  KIPROTICH LANGAT Geoffrey Bike Aid 59:36
79  BICO Nuno Movistar Team 1:00:01
80  LAWLESS Christopher Team Sky 1:00:02
81  RÉZA Kévin Vital Concept Cycling Club 1:00:23
82  DUARTE Fabio Manzana Postobon 1:02:01
83  ABRAHAM Meron Bike Aid 1:16:03
84  DERNIES Tom Roubaix Lille Métropole 1:16:09
85  DERNIES Tom Roubaix Lille Métropole 1:16:05