Francuz na ostatnich metrach wyprzedził lidera wyścigu i triumfował na czwartym etapie. Klasyfikacja generalna trafiła w dłonie Alejandro Valverde (Movistar), który przez wiele kilometrów… uciekał razem z Luisem Leonem Sanchezem (Astana).
Zamykający rywalizację w Oksytani czwarty etap wyścigu również był solidną przeprawą po górach. Najpoważniejsze trudności czekały na kolarzy w pierwszej części etapu, ale pagórki w końcówce zwiastowały sporo emocji i dynamiczną jazdę.
Pierwszą ucieczkę stworzyli Jeremy Maison (Fortuneo-Samsic), Evaldas Siskevicius (Delko-Marseille Provence-KTM), Quentin Jauregui (Ag2r), Yohann Gene i Alexandre Pichot (Direct Energie). Po kilku kilometrach dojechał do nich Mikel Iturria Segurola (Euskadi Basque Country – Murias).
Najważniejsze wydarzenia miały miejsce na podjeźcie pod Pic de Nore, gdzie próby ataku na lidera wyścigu, Alejandro Valverde (Movistar), przeprowadzili m.in. Kenny Elissonde (Team Sky), Luis Leon Sanchez (Astana), Dani Navarro (Cofidis) i Hubert Dupont (Ag2r). Bala bronił się w znakomitym stylu, a dopiero na zjazdach doszło do dość zaskakujących rozstrzygnięć – czołówka miała kilkanaście sekund przewagi gdy ruszył… Valverde. Na koło lidera siadł tylko Sanchez i ta dwójka szybko dogoniła, a potem zostawiła wcześniejszą ucieczkę. Para zgodnie współpracowała i 30km przed metą miała prawie 2 minuty zapasu.
W końcówce Hiszpanie mocno zwolnili, a grupa goniąca zaczęła z całych sił gonić. To przełożyło się na szybkie zmniejszenie przewagi uciekinierów do kilkunastu sekund na 6km przed finiszem. Na tym odcinku zaczęło się „przeciąganie liny”.
Na korzyść harcowników przemawiały drogi, które prowadziły leciutko w dół. Między Hiszpanami dochodziło jednak do niewielkich nieporozumień, co sprawiło, że peleton dogonił czołówkę na linii mety. Finiszujący zawodnicy nie wiedzieli kto wygrał, ale po chwili okazało się, że o długość roweru najszybszy był Anthony Roux (Groupama-FDJ). Valverde dojechał w czołówce, co przełożyło się na wygraną w klasyfikacji generalnej.
Wyniki:
1 | ROUX Anthony | Groupama – FDJ | 4:37:19 |
2 | VALVERDE Alejandro | Movistar Team | ,, |
3 | ŠIŠKEVIČIUS Evaldas | Delko Marseille Provence KTM | ,, |
4 | GIDICH Yevgeniy | Astana Pro Team | ,, |
5 | LEDANOIS Kevin | Fortuneo – Samsic | ,, |
6 | VENTURINI Clément | AG2R La Mondiale | ,, |
7 | HIGUITA Sergio Andres | Manzana Postobon | ,, |
8 | CHAVANEL Sylvain | Direct Energie | ,, |
9 | SCHULTZ Nick | Caja Rural – Seguros RGA | ,, |
10 | LE CUNFF Kévin | St Michel – Auber93 | ,, |
11 | OFFREDO Yoann | Wanty – Groupe Gobert | ,, |
12 | MADRAZO Ángel | Delko Marseille Provence KTM | ,, |
13 | VILELA Ricardo | Manzana Postobon | ,, |
14 | MOLINA Antonio | Caja Rural – Seguros RGA | ,, |
15 | NAVARRO Daniel | Cofidis, Solutions Crédits | ,, |
16 | BARBERO Carlos | Movistar Team | ,, |
17 | DOUBEY Fabien | Wanty – Groupe Gobert | ,, |
18 | MADOUAS Valentin | Groupama – FDJ | ,, |
19 | PREIDLER Georg | Groupama – FDJ | ,, |
20 | MATÉ Luis Ángel | Cofidis, Solutions Crédits | ,, |
21 | CHERNETSKI Sergei | Astana Pro Team | ,, |
22 | VUILLERMOZ Alexis | AG2R La Mondiale | ,, |
23 | ITURRIA Mikel | Euskadi – Murias | ,, |
24 | BIZKARRA Mikel | Euskadi – Murias | ,, |
25 | FERNÁNDEZ Rubén | Movistar Team | ,, |
26 | MAISON Jérémy | Fortuneo – Samsic | ,, |
27 | ELISSONDE Kenny | Team Sky | ,, |
28 | REICHENBACH Sebastien | Groupama – FDJ | ,, |
29 | DUPONT Hubert | AG2R La Mondiale | ,, |
30 | FEILLU Brice | Fortuneo – Samsic | ,, |
31 | COMBAUD Romain | Delko Marseille Provence KTM | ,, |
32 | FINETTO Mauro | Delko Marseille Provence KTM | ,, |
33 | SEPÚLVEDA Eduardo | Movistar Team | ,, |
34 | JOLY Thomas | Roubaix Lille Métropole | ,, |
35 | PEDRERO Antonio | Movistar Team | ,, |
36 | SANCHEZ Luis Leon | Astana Pro Team | 0:07 |
37 | JAUREGUI Quentin | AG2R La Mondiale | 0:15 |
38 | LUNKE Sindre Skjøstad | Fortuneo – Samsic | 0:55 |
39 | LASTRA Jonathan | Caja Rural – Seguros RGA | ,, |
40 | SUAZA Bernardo | Manzana Postobon | 1:21 |
41 | TXOPERENA Beñat | Euskadi – Murias | 1:22 |
42 | MORENO Javier | Delko Marseille Provence KTM | ,, |
43 | PEREZ Anthony | Cofidis, Solutions Crédits | ,, |
44 | LE BON Johan | Vital Concept Cycling Club | 2:12 |
45 | DEIGNAN Philip | Team Sky | 2:26 |
46 | RODRIGUEZ Oscar | Euskadi – Murias | 2:38 |
47 | LEVEAU Jeremy | Delko Marseille Provence KTM | ,, |
48 | KOZHATAYEV Bakhtiyar | Astana Pro Team | 3:10 |
49 | RODRÍGUEZ Cristian | Caja Rural – Seguros RGA | 3:39 |
50 | COQUARD Bryan | Vital Concept Cycling Club | 3:59 |
51 | BRAVO Garikoitz | Euskadi – Murias | 7:52 |
52 | COSNEFROY Benoit | AG2R La Mondiale | 8:47 |
53 | BASSO Leonardo | Team Sky | 14:10 |
54 | LE TURNIER Mathias | Cofidis, Solutions Crédits | 14:57 |
55 | COUSIN Jérôme | Direct Energie | 17:54 |
56 | SILVA Joaquim | Caja Rural – Seguros RGA | 19:07 |
57 | RÉZA Kévin | Vital Concept Cycling Club | ,, |
58 | GENE Yohann | Direct Energie | ,, |
59 | THOMINET Camille | St Michel – Auber93 | ,, |
60 | MAURELET Flavien | St Michel – Auber93 | ,, |
61 | GARCIA Jhojan | Manzana Postobon | ,, |
62 | KIPKEMBOI Salim | Bike Aid | ,, |
63 | MOSER Moreno | Astana Pro Team | ,, |
64 | BOUHANNI Nacer | Cofidis, Solutions Crédits | 19:17 |
65 | LAWLESS Christopher | Team Sky | ,, |
66 | MAINARD Jerome | Roubaix Lille Métropole | ,, |
67 | BICO Nuno | Movistar Team | ,, |
68 | KANGANGI Suleiman | Bike Aid | ,, |
69 | AMADORI Julien | Project Nice Cote D’Azur | 19:19 |
70 | KIPROTICH LANGAT Geoffrey | Bike Aid | ,, |
71 | BONNAMOUR Franck | Fortuneo – Samsic | ,, |
72 | DERNIES Tom | Roubaix Lille Métropole | ,, |
73 | DUARTE Fabio | Manzana Postobon | ,, |
74 | ABRAHAM Meron | Bike Aid | ,, |
75 | GAUDIN Damien | Direct Energie | ,, |
76 | ANTONINI Simone | Wanty – Groupe Gobert | ,, |
77 | SEIGLE Romain | Groupama – FDJ | ,, |
78 | SAMITIER Sergio | Euskadi – Murias | ,, |
79 | GOUAULT Pierre | Roubaix Lille Métropole | ,, |
80 | BAGOT Yoann | Vital Concept Cycling Club | ,, |
81 | BIZHIGITOV Zhandos | Astana Pro Team | ,, |
82 | PETIT Adrien | Direct Energie | ,, |
83 | AGUIRRE Hernan | Manzana Postobon | ,, |
84 | STALNOV Nikita | Astana Pro Team | ,, |
DNF | CORBEL Erwann | Vital Concept Cycling Club | DNF |
DNF | BALDO Nicolas | St Michel – Auber93 | ,, |
DNF | TRONET Steven | Roubaix Lille Métropole | ,, |
DNF | IDJOUADIENE Pierre | Roubaix Lille Métropole | ,, |
DNF | ANTOMARCHI Julien | Roubaix Lille Métropole | ,, |
DNF | PICHOT Alexandre | Direct Energie | ,, |
DNF | ROY Jérémy | Groupama – FDJ | ,, |
DNF | ROSSETTO Stephane | Cofidis, Solutions Crédits | ,, |
DNF | ZABALA Josu | Caja Rural – Seguros RGA | ,, |
DNF | LOPEZ David | Team Sky | ,, |
DNF | DIBBEN Jonathan | Team Sky | ,, |
DNF | COGNET Stéphane | Project Nice Cote D’Azur | ,, |
Klasyfikacja końcowa:
1 | VALVERDE Alejandro | Movistar Team | 18:25:34 |
2 | NAVARRO Daniel | Cofidis, Solutions Crédits | 0:14 |
3 | ELISSONDE Kenny | Team Sky | 0:20 |
4 | REICHENBACH Sebastien | Groupama – FDJ | 1:22 |
5 | SANCHEZ Luis Leon | Astana Pro Team | 1:24 |
6 | MOLINA Antonio | Caja Rural – Seguros RGA | ,, |
7 | DUPONT Hubert | AG2R La Mondiale | 1:27 |
8 | MADOUAS Valentin | Groupama – FDJ | 1:50 |
9 | VILELA Ricardo | Manzana Postobon | 2:07 |
10 | PREIDLER Georg | Groupama – FDJ | 2:08 |
11 | FERNÁNDEZ Rubén | Movistar Team | 2:20 |
12 | CHERNETSKI Sergei | Astana Pro Team | 2:26 |
13 | JOLY Thomas | Roubaix Lille Métropole | 2:56 |
14 | GIDICH Yevgeniy | Astana Pro Team | 3:08 |
15 | LUNKE Sindre Skjøstad | Fortuneo – Samsic | ,, |
16 | VUILLERMOZ Alexis | AG2R La Mondiale | 3:25 |
17 | FEILLU Brice | Fortuneo – Samsic | 3:28 |
18 | MORENO Javier | Delko Marseille Provence KTM | 5:23 |
19 | ITURRIA Mikel | Euskadi – Murias | 6:11 |
20 | MADRAZO Ángel | Delko Marseille Provence KTM | 6:37 |
21 | LEDANOIS Kevin | Fortuneo – Samsic | 6:59 |
22 | MAISON Jérémy | Fortuneo – Samsic | ,, |
23 | LE CUNFF Kévin | St Michel – Auber93 | 7:33 |
24 | OFFREDO Yoann | Wanty – Groupe Gobert | ,, |
25 | COMBAUD Romain | Delko Marseille Provence KTM | 8:02 |
26 | HIGUITA Sergio Andres | Manzana Postobon | 8:09 |
27 | BIZKARRA Mikel | Euskadi – Murias | 9:57 |
28 | PEDRERO Antonio | Movistar Team | 10:11 |
29 | ROUX Anthony | Groupama – FDJ | 11:53 |
30 | FINETTO Mauro | Delko Marseille Provence KTM | 12:26 |
31 | RODRÍGUEZ Cristian | Caja Rural – Seguros RGA | 13:01 |
32 | CHAVANEL Sylvain | Direct Energie | 13:37 |
33 | SCHULTZ Nick | Caja Rural – Seguros RGA | 14:02 |
34 | MATÉ Luis Ángel | Cofidis, Solutions Crédits | 14:30 |
35 | DEIGNAN Philip | Team Sky | 16:03 |
36 | SEPÚLVEDA Eduardo | Movistar Team | 17:21 |
37 | DOUBEY Fabien | Wanty – Groupe Gobert | 17:33 |
38 | PEREZ Anthony | Cofidis, Solutions Crédits | ,, |
39 | VENTURINI Clément | AG2R La Mondiale | 19:09 |
40 | LE TURNIER Mathias | Cofidis, Solutions Crédits | 22:13 |
41 | SUAZA Bernardo | Manzana Postobon | 22:26 |
42 | BRAVO Garikoitz | Euskadi – Murias | 23:56 |
43 | JAUREGUI Quentin | AG2R La Mondiale | 23:59 |
44 | KOZHATAYEV Bakhtiyar | Astana Pro Team | 26:31 |
45 | RODRIGUEZ Oscar | Euskadi – Murias | 27:11 |
46 | TXOPERENA Beñat | Euskadi – Murias | 27:37 |
47 | GARCIA Jhojan | Manzana Postobon | 27:51 |
48 | LEVEAU Jeremy | Delko Marseille Provence KTM | 28:07 |
49 | LE BON Johan | Vital Concept Cycling Club | 29:10 |
50 | ŠIŠKEVIČIUS Evaldas | Delko Marseille Provence KTM | 29:38 |
51 | BAGOT Yoann | Vital Concept Cycling Club | 29:40 |
52 | SILVA Joaquim | Caja Rural – Seguros RGA | 30:05 |
53 | MAURELET Flavien | St Michel – Auber93 | 31:20 |
54 | THOMINET Camille | St Michel – Auber93 | 32:44 |
55 | GOUAULT Pierre | Roubaix Lille Métropole | 32:56 |
56 | KIPKEMBOI Salim | Bike Aid | 33:06 |
57 | AGUIRRE Hernan | Manzana Postobon | 34:54 |
58 | GAUDIN Damien | Direct Energie | 36:23 |
59 | SEIGLE Romain | Groupama – FDJ | 36:24 |
60 | AMADORI Julien | Project Nice Cote D’Azur | 36:45 |
61 | BIZHIGITOV Zhandos | Astana Pro Team | ,, |
62 | SAMITIER Sergio | Euskadi – Murias | 36:52 |
63 | MAINARD Jerome | Roubaix Lille Métropole | 37:06 |
64 | BONNAMOUR Franck | Fortuneo – Samsic | 38:02 |
65 | COQUARD Bryan | Vital Concept Cycling Club | 38:11 |
66 | MOSER Moreno | Astana Pro Team | 39:51 |
67 | PETIT Adrien | Direct Energie | 40:17 |
68 | BARBERO Carlos | Movistar Team | 40:41 |
69 | LASTRA Jonathan | Caja Rural – Seguros RGA | 41:40 |
70 | COSNEFROY Benoit | AG2R La Mondiale | 42:48 |
71 | STALNOV Nikita | Astana Pro Team | 43:29 |
72 | BOUHANNI Nacer | Cofidis, Solutions Crédits | 44:11 |
73 | ANTONINI Simone | Wanty – Groupe Gobert | 45:21 |
74 | GENE Yohann | Direct Energie | 47:18 |
75 | KANGANGI Suleiman | Bike Aid | 51:02 |
76 | COUSIN Jérôme | Direct Energie | 54:51 |
77 | BASSO Leonardo | Team Sky | 58:44 |
78 | KIPROTICH LANGAT Geoffrey | Bike Aid | 59:36 |
79 | BICO Nuno | Movistar Team | 1:00:01 |
80 | LAWLESS Christopher | Team Sky | 1:00:02 |
81 | RÉZA Kévin | Vital Concept Cycling Club | 1:00:23 |
82 | DUARTE Fabio | Manzana Postobon | 1:02:01 |
83 | ABRAHAM Meron | Bike Aid | 1:16:03 |
84 | DERNIES Tom | Roubaix Lille Métropole | 1:16:09 |
85 | DERNIES Tom | Roubaix Lille Métropole | 1:16:05 |