Tour de Suisse

Arnaud Demare (Groupama – FDJ) był najszybszy na przedostatnim etapie szwajcarskiego wyścigu. Liderem pozostał Richie Porte (BMC Racing Team).

Ósmy etap Tour de Suisse liczył niespełna 124 kilometry i był rozgrywany wokół miejscowości Bellinzona. Trasa była pagórkowata, ale raczej przeznaczona dla sprinterów.

Ucieczkę dnia utworzyli dzisiaj: Nathan Brown (Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale), Edward Dunbar (Aqua Blue Sport), Paul Ourselin (Direct Energie) i Willie Smit (Katusha – Alpecin).

Czwórka mocno pracowała, ale peleton nie zamierzał ich odpuszczać.

Przewaga oscylowała wokół dwóch minut, ale w miarę zbliżania się do mety zaczęła momentalnie topnieć. Na 27 kilometrów przed metą wynosiła już tylko 50 sekund i raczje szans ucieczki zmalały do zera.

Na małej hopce z ucieczki odpadł Brown, ale po chwili dojechał do prowadzącej trójki. Duża grupa ostatecznie skasowała odjazd na sześć kilometrów przed metą. Finiszowy sprint tym razem padł łupem Arnaud Demare (Groupama – FD). Drugi był Fernando Gaviria (Quick – Step Floors), a trzeci Alexander Kristoff (UAE Team Emirates).

Liderem pozostał Richie Porte (BMC Racing Team).

Wyniki ósmego etapu:

1 Arnaud Démare (Fra) Groupama – FDJ 2:41:07
2 Fernando Gaviria Rendon (Col) Quick Step Floors 0:00:00
3 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates 0:00:00
4 Peter Sagan (Svk) Bora – Hansgrohe 0:00:00
5 Jasper Stuyven (Bel) Trek – Segafredo 0:00:00
6 John Degenkolb (GER) Trek – Segafredo 0:00:00
7 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Team Dimension Data 0:00:00
8 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain – Merida 0:00:00
9 André Greipel (GER) Lotto – Soudal 0:00:00
10 Michael Matthews (Aus) Team Sunweb 0:00:00
11 Ariel Maximiliano Richeze (Arg) Quick Step Floors 0:00:00
12 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team 0:00:00
13 Jack Haig (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:00
14 Nathan Haas (Aus) Team Katusha – Alpecin 0:00:00
15 Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb 0:00:00
16 Iljo Keisse (Bel) Quick Step Floors 0:00:00
17 Sam Oomen (Ned) Team Sunweb 0:00:00
18 Eduard Michael Grosu (Rou) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 0:00:00
19 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie 0:00:00
20 Daniele Bennati (Ita) Movistar Team 0:00:00
21 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team 0:00:00
22 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 0:00:00
23 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates 0:00:00
24 Silvan Dillier (SUI) Ag2r La Mondiale 0:00:00
25 Arthur Vichot (Fra) Groupama – FDJ 0:00:00
26 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 0:00:00
27 José Rojas (Esp) Movistar Team 0:00:00
28 Reto Hollenstein (SUI) Team Katusha – Alpecin 0:00:00
29 Gorka Izagirre Insausti (Esp) Bahrain – Merida 0:00:00
30 Ion Izagirre Insausti (Esp) Bahrain – Merida 0:00:00
31 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNL – Jumbo 0:00:00
32 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:00:00
33 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team 0:00:00
34 Mikel Landa Meana (Esp) Movistar Team 0:00:00
35 Simon Špilak (Slo) Team Katusha – Alpecin 0:00:00
36 Pavel Sivakov (Rus) Team Sky 0:00:00
37 Enric Mas Nicolau (Esp) Quick Step Floors 0:00:00
38 Maurits Lammertink (Ned) Team Katusha – Alpecin 0:00:00
39 Cyril Gautier (Fra) Ag2r La Mondiale 0:00:00
40 Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates 0:00:00
41 Hugh Carthy (GBr) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:00:00
42 Omar Fraile Matarranz (Esp) Astana Pro Team 0:00:00
43 Mathias Frank (SUI) Ag2r La Mondiale 0:00:00
44 Merhawi Kudus (Eri) Team Dimension Data 0:00:00
45 Diego Rosa (Ita) Team Sky 0:00:00
46 Julien Vermote (Bel) Team Dimension Data 0:00:00
47 Jacopo Guarnieri (Ita) Groupama – FDJ 0:00:00
48 Damiano Cunego (Ita) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 0:00:00
49 Hermann Pernsteiner (AUT) Bahrain – Merida 0:00:00
50 Bauke Mollema (Ned) Trek – Segafredo 0:00:00
51 François Bidard (Fra) Ag2r La Mondiale 0:00:00
52 Edward Theuns (Bel) Team Sunweb 0:00:00
53 Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto – Soudal 0:00:00
54 Ben Gastauer (Lux) Ag2r La Mondiale 0:00:00
55 Michał Gołaś (Pol) Team Sky 0:00:00
56 Jesper Hansen (Den) Astana Pro Team 0:00:00
57 Tom-Jelte Slagter (Ned) Team Dimension Data 0:00:00
58 Sep Vanmarcke (Bel) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:00:00
59 Steff Cras (Bel) Team Katusha – Alpecin 0:00:00
60 Stefan Küng (SUI) BMC Racing Team 0:00:00
61 Koen Bouwman (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:00:00
62 Julien Bernard (Fra) Trek – Segafredo 0:00:00
63 Ramon Sinkeldam (Ned) Groupama – FDJ 0:00:00
64 Gregor Mühlberger (AUT) Bora – Hansgrohe 0:00:00
65 Igor Anton Hernandez (Esp) Team Dimension Data 0:00:23
66 Lawrence Warbasse (USA) Aqua Blue Sport 0:00:23
67 Victor De La Parte (Esp) Movistar Team 0:00:23
68 Marcel Sieberg (GER) Lotto – Soudal 0:00:23
69 Ivan Santaromita (Ita) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 0:00:23
70 Philippe Gilbert (Bel) Quick Step Floors 0:00:23
71 Simon Gerrans (Aus) BMC Racing Team 0:00:23
72 Adam Hansen (Aus) Lotto – Soudal 0:00:23
73 Ian Stannard (GBr) Team Sky 0:00:23
74 Jasper De Buyst (Bel) Lotto – Soudal 0:00:23
75 Oscar Gatto (Ita) Astana Pro Team 0:00:28
76 Yves Lampaert (Bel) Quick Step Floors 0:00:28
77 Marcus Burghardt (GER) Bora – Hansgrohe 0:00:28
78 Paul Ourselin (Fra) Direct Energie 0:00:28
79 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie 0:00:28
80 Simon Geschke (GER) Team Sunweb 0:00:28
81 Kristijan Koren (Slo) Bahrain – Merida 0:00:28
82 Edward Dunbar (Irl) Aqua Blue Sport 0:00:39
83 Koen De Kort (Ned) Trek – Segafredo 0:00:42
84 Romain Sicard (Fra) Direct Energie 0:00:55
85 Enrico Gasparotto (Ita) Bahrain – Merida 0:00:55
86 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky 0:00:55
87 Willem Jakobus Smit (RSA) Team Katusha – Alpecin 0:00:55
88 Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNL – Jumbo 0:00:55
89 Nikias Arndt (GER) Team Sunweb 0:00:55
90 Daniel Oss (Ita) Bora – Hansgrohe 0:01:02
91 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team 0:01:02
92 Andrey Amador (CRc) Movistar Team 0:01:02
93 Tim Declercq (Bel) Quick Step Floors 0:01:04
94 Maciej Bodnar (Pol) Bora – Hansgrohe 0:01:04
95 Christopher Juul-Jensen (Den) Mitchelton – Scott 0:01:04
96 Thomas Leezer (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:01:04
97 Davide Cimolai (Ita) Groupama – FDJ 0:01:15
98 Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates 0:01:20
99 Fabien Grellier (Fra) Direct Energie 0:01:20
100 José Gonçalves (Por) Team Katusha – Alpecin 0:01:32
101 Søren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb 0:01:32
102 Magnus Cort Nielsen (Den) Astana Pro Team 0:01:36
103 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates 0:01:40
104 Ben Swift (GBr) UAE Team Emirates 0:01:40
105 Taylor Phinney (USA) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:01:40
106 Nicolas Dougall (RSA) Team Dimension Data 0:01:42
107 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team 0:01:46
108 Olivier Le Gac (Fra) Groupama – FDJ 0:01:46
109 Michael Gogl (AUT) Trek – Segafredo 0:01:57
110 Grégory Rast (SUI) Trek – Segafredo 0:02:33
111 Michael Albasini (SUI) Mitchelton – Scott 0:02:45
112 Alan Marangoni (Ita) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 0:04:52
113 Michael Hepburn (Aus) Mitchelton – Scott 0:04:52
114 Stijn Vandenbergh (Bel) Ag2r La Mondiale 0:04:52
115 Cameron Meyer (Aus) Mitchelton – Scott 0:04:52
116 Peter Koning (Ned) Aqua Blue Sport 0:04:52
117 Daniel Pearson (GBr) Aqua Blue Sport 0:04:52
118 Filippo Zaccanti (Ita) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 0:04:52
119 Perrig Quéméneur (Fra) Direct Energie 0:04:52
120 Ito Masakazu (Jpn) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 0:04:52
121 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:04:52
122 Maxime Monfort (Bel) Lotto – Soudal 0:04:52
123 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team 0:04:52
124 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Sky 0:04:52
125 Owain Doull (GBr) Team Sky 0:04:57
126 Mark Christian (GBr) Aqua Blue Sport 0:04:57
127 Rein Taaramäe (Est) Direct Energie 0:04:57
128 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team 0:04:57
129 Michael Schär (SUI) BMC Racing Team 0:04:57
130 Benoît Vaugrenard (Fra) Groupama – FDJ 0:04:57
131 Bert-Jan Lindeman (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:04:57
132 Juraj Sagan (Svk) Bora – Hansgrohe 0:04:57
133 Nans Peters (Fra) Ag2r La Mondiale 0:04:57
134 Sho Hatsuyama (Jpn) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 0:04:57
135 Mark Padun (Ukr) Bahrain – Merida 0:04:57
136 Nathan Brown (USA) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:04:57
137 Patrick Konrad (AUT) Bora – Hansgrohe 0:09:23
138 Calvin Watson (Aus) Aqua Blue Sport 0:09:23
139 Stefan Denifl (AUT) Aqua Blue Sport 0:09:23
140 Matti Breschel (Den) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:09:23

Klasyfikacja generalna po ósmym etapie:

1 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team 28:47:17
2 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team 0:00:17
3 Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb 0:00:52
4 Enric Mas Nicolau (Esp) Quick Step Floors 0:00:53
5 Sam Oomen (Ned) Team Sunweb 0:01:13
6 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team 0:01:28
7 Mikel Landa Meana (Esp) Movistar Team 0:01:31
8 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:01:37
9 Simon Špilak (Slo) Team Katusha – Alpecin 0:01:48
10 Bauke Mollema (Ned) Trek – Segafredo 0:02:26
11 Arthur Vichot (Fra) Groupama – FDJ 0:02:32
12 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates 0:02:42
13 Jack Haig (Aus) Mitchelton – Scott 0:02:56
14 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 0:03:02
15 Ion Izagirre Insausti (Esp) Bahrain – Merida 0:03:03
16 Mathias Frank (SUI) Ag2r La Mondiale 0:03:09
17 Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto – Soudal 0:03:15
18 Hugh Carthy (GBr) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:03:19
19 François Bidard (Fra) Ag2r La Mondiale 0:03:54
20 Pavel Sivakov (Rus) Team Sky 0:04:14
21 Cyril Gautier (Fra) Ag2r La Mondiale 0:04:39
22 Koen Bouwman (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:06:57
23 Jesper Hansen (Den) Astana Pro Team 0:07:58
24 Tom-Jelte Slagter (Ned) Team Dimension Data 0:09:05
25 Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates 0:09:30
26 Gregor Mühlberger (AUT) Bora – Hansgrohe 0:09:48
27 Merhawi Kudus (Eri) Team Dimension Data 0:10:01
28 Julien Bernard (Fra) Trek – Segafredo 0:10:23
29 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky 0:11:25
30 Hermann Pernsteiner (AUT) Bahrain – Merida 0:12:50
31 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 0:13:05
32 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie 0:13:35
33 Gorka Izagirre Insausti (Esp) Bahrain – Merida 0:13:50
34 Ivan Santaromita (Ita) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 0:14:23
35 Maxime Monfort (Bel) Lotto – Soudal 0:14:24
36 Stefan Küng (SUI) BMC Racing Team 0:16:38
37 Mark Padun (Ukr) Bahrain – Merida 0:19:22
38 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team 0:19:53
39 Lawrence Warbasse (USA) Aqua Blue Sport 0:22:18
40 Andrey Amador (CRc) Movistar Team 0:22:19
41 Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNL – Jumbo 0:22:21
42 Simon Geschke (GER) Team Sunweb 0:23:44
43 José Rojas (Esp) Movistar Team 0:23:47
44 José Gonçalves (Por) Team Katusha – Alpecin 0:24:25
45 Nans Peters (Fra) Ag2r La Mondiale 0:25:08
46 Ben Gastauer (Lux) Ag2r La Mondiale 0:28:11
47 Steff Cras (Bel) Team Katusha – Alpecin 0:28:49
48 Silvan Dillier (SUI) Ag2r La Mondiale 0:30:26
49 Marcus Burghardt (GER) Bora – Hansgrohe 0:31:13
50 Philippe Gilbert (Bel) Quick Step Floors 0:32:00
51 Michael Matthews (Aus) Team Sunweb 0:33:16
52 Yves Lampaert (Bel) Quick Step Floors 0:34:45
53 Reto Hollenstein (SUI) Team Katusha – Alpecin 0:35:14
54 Maurits Lammertink (Ned) Team Katusha – Alpecin 0:35:38
55 Romain Sicard (Fra) Direct Energie 0:35:43
56 Willem Jakobus Smit (RSA) Team Katusha – Alpecin 0:37:01
57 Enrico Gasparotto (Ita) Bahrain – Merida 0:40:15
58 Victor De La Parte (Esp) Movistar Team 0:40:42
59 Edward Dunbar (Irl) Aqua Blue Sport 0:44:22
60 Magnus Cort Nielsen (Den) Astana Pro Team 0:44:58
61 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:45:02
62 Jasper Stuyven (Bel) Trek – Segafredo 0:45:34
63 Søren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb 0:45:34
64 Michael Gogl (AUT) Trek – Segafredo 0:46:15
65 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team 0:46:22
66 Nathan Haas (Aus) Team Katusha – Alpecin 0:48:25
67 Omar Fraile Matarranz (Esp) Astana Pro Team 0:48:29
68 Christopher Juul-Jensen (Den) Mitchelton – Scott 0:49:40
69 Igor Anton Hernandez (Esp) Team Dimension Data 0:49:48
70 Olivier Le Gac (Fra) Groupama – FDJ 0:50:43
71 Patrick Konrad (AUT) Bora – Hansgrohe 0:52:26
72 Nikias Arndt (GER) Team Sunweb 0:52:31
73 Rein Taaramäe (Est) Direct Energie 0:52:53
74 Ian Stannard (GBr) Team Sky 0:54:23
75 Peter Sagan (Svk) Bora – Hansgrohe 0:56:11
76 Michał Gołaś (Pol) Team Sky 0:57:40
77 Sep Vanmarcke (Bel) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:58:09
78 Cameron Meyer (Aus) Mitchelton – Scott 0:58:46
79 Mark Christian (GBr) Aqua Blue Sport 1:03:25
80 Daniel Oss (Ita) Bora – Hansgrohe 1:03:55
81 Daniele Bennati (Ita) Movistar Team 1:05:07
82 Stijn Vandenbergh (Bel) Ag2r La Mondiale 1:05:24
83 Simon Gerrans (Aus) BMC Racing Team 1:05:42
84 Michael Albasini (SUI) Mitchelton – Scott 1:05:54
85 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNL – Jumbo 1:06:13
86 Paul Ourselin (Fra) Direct Energie 1:08:26
87 Kristijan Koren (Slo) Bahrain – Merida 1:08:53
88 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team 1:09:13
89 Stefan Denifl (AUT) Aqua Blue Sport 1:09:13
90 Perrig Quéméneur (Fra) Direct Energie 1:09:37
91 Grégory Rast (SUI) Trek – Segafredo 1:09:55
92 Edward Theuns (Bel) Team Sunweb 1:10:34
93 Adam Hansen (Aus) Lotto – Soudal 1:11:13
94 Benoît Vaugrenard (Fra) Groupama – FDJ 1:11:29
95 Fernando Gaviria Rendon (Col) Quick Step Floors 1:11:41
96 Oscar Gatto (Ita) Astana Pro Team 1:11:49
97 Koen De Kort (Ned) Trek – Segafredo 1:12:44
98 John Degenkolb (GER) Trek – Segafredo 1:13:26
99 Fabien Grellier (Fra) Direct Energie 1:14:22
100 Nathan Brown (USA) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 1:15:21
101 Tim Declercq (Bel) Quick Step Floors 1:15:46
102 Julien Vermote (Bel) Team Dimension Data 1:16:36
103 Owain Doull (GBr) Team Sky 1:16:42
104 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain – Merida 1:16:52
105 Ben Swift (GBr) UAE Team Emirates 1:17:52
106 Thomas Leezer (Ned) Team LottoNL – Jumbo 1:18:24
107 Ariel Maximiliano Richeze (Arg) Quick Step Floors 1:19:22
108 Arnaud Démare (Fra) Groupama – FDJ 1:19:35
109 Diego Rosa (Ita) Team Sky 1:20:47
110 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team 1:22:16
111 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates 1:23:26
112 Michael Schär (SUI) BMC Racing Team 1:23:37
113 Bert-Jan Lindeman (Ned) Team LottoNL – Jumbo 1:23:57
114 Nicolas Dougall (RSA) Team Dimension Data 1:24:03
115 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie 1:25:02
116 Davide Cimolai (Ita) Groupama – FDJ 1:25:50
117 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Team Dimension Data 1:29:25
118 Ramon Sinkeldam (Ned) Groupama – FDJ 1:30:06
119 Jasper De Buyst (Bel) Lotto – Soudal 1:31:07
120 Daniel Pearson (GBr) Aqua Blue Sport 1:32:34
121 Matti Breschel (Den) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 1:33:30
122 Maciej Bodnar (Pol) Bora – Hansgrohe 1:34:42
123 Iljo Keisse (Bel) Quick Step Floors 1:36:26
124 Filippo Zaccanti (Ita) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 1:36:40
125 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates 1:37:09
126 André Greipel (GER) Lotto – Soudal 1:37:16
127 Damiano Cunego (Ita) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 1:37:55
128 Juraj Sagan (Svk) Bora – Hansgrohe 1:39:15
129 Marcel Sieberg (GER) Lotto – Soudal 1:39:42
130 Peter Koning (Ned) Aqua Blue Sport 1:41:38
131 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Sky 1:42:00
132 Eduard Michael Grosu (Rou) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 1:42:21
133 Ito Masakazu (Jpn) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 1:42:53
134 Jacopo Guarnieri (Ita) Groupama – FDJ 1:43:11
135 Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates 1:43:24
136 Taylor Phinney (USA) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 1:44:10
137 Michael Hepburn (Aus) Mitchelton – Scott 1:48:37
138 Sho Hatsuyama (Jpn) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 1:49:02
139 Alan Marangoni (Ita) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 1:54:06
140 Calvin Watson (Aus) Aqua Blue Sport 1:59:52