Fot. Movistar Team

Alejandro Valverde (Movistar) triumfował na królewskim etapie La Route d’Occitanie i został nowym liderem wyścigu.

Pięć górskich premii, finałowa wspinaczka pod Mont d’Olmes, niespełna 199 kilometrów ścigania – tak przedstawiał się scenariusz królewskiego etapu francuskiego wyścigu znanego do tej pory pod nazwą Route du Sud – la Depeche du Midi.

Pierwszy odjazd utworzyli: Ruben Fernandez (Movistar Team), Brice Feillu (Fortuneo-Samsic), Anthony Perez (Cofidis), Garikoitz Bravo (Euskadi Basque Country-Murias), Romain Seigle (Groupama-FDJ) i Mauro Finetto (Delko Marseille-Provence KTM), ale już podczas pierwszego dziś podjazdu dołączali tam kolejni kolarze.

Na górskich premiach brylowali Perez i dwukrotnie Beñat Txoperena (Euskadi – Murias). 20 kilometrów przed metą na czele jechała już wyselekcjonowana grupka około 20 kolarzy, wśród których był oczywiście Alejandro Valverde (Movistar).

Początek finałowego podjazdu i mocne tempo Movistaru spowodowały, że czołowa grupa uszczupliła się do czterech kolarzy: Alejandro Valverde (Movistar), Daniel Navarro (Cofidis) i Kenny Elissonde (Team Sky).

Trójka trochę się szachowała, ale mimo tego powiększała przewagę nad kolejną grupą, której jechali: Hubert Dupont (AG2R La Mondiale), Sébastien Reichenbach (Groupama-FDJ), Luis Leon Sanchez (Astana), Ruben Fernandez (Movistar Team) i Antonio Molina (Caja Rural – Seguros RGA).

Co chwilę ataków próbował filigranowy Elissonde, ale Hiszpanie nie dawali mu szans odjazd. Na ostatnich metrach mocniej nacisnął Valverde i dość łatwo odjechał konkurentom. “El Bala” po raz dziesiąty w sezonie mógł cieszyć się ze zwycięstwa.

Drugi był Daniel Navarro (Cofidis), a trzeci wykończony Elissonde.

Wyniki trzeciego etapu:

1 VALVERDE Alejandro (ESP) MOV les 198,4 km en 5h28’53” (moy. 36,195 km/h) (b : 10”)
2 NAVARRO GARCIA Daniel (ESP) COF à 02” (b : 6”)
3 ELISSONDE Kenny (FRA) SKY à 06” (b : 4”)
4 SANCHEZ Luis León (ESP) AST à 01’03” (b : 1”)
5 REICHENBACH Sébastien (SUI) GFC à 01’04”
6 MOLINA CANET Antonio (ESP) CJR à 01’06”
7 DUPONT Hubert (FRA) ALM à 01’09”
8 * MADOUAS Valentin (FRA) GFC à 01’32”
9 PREIDLER Georg (AUT) GFC à 01’50”
10 VILELA Ricardo (POR) MZN ”
11 * LUNKE Sindre Skjøstad (NOR) FST à 01’55”
12 FERNANDEZ Ruben (ESP) MOV à 02’02”
13 CHERNETSKI Sergei (RUS) AST à 02’08”
14 * JOLY Thomas (FRA) RLM à 02’38”
15 * GIDICH Yevgeniy (KAZ) AST à 02’50”
16 VUILLERMOZ Alexis (FRA) ALM à 03’07”
17 FEILLU Brice (FRA) FST à 03’13” (b : 3”)
18 MORENO BAZAN Javier (ESP) DMP à 03’43”
19 ITURRIA SEGUROLA Mikel (ESP) EUS à 05’53”
20 MADRAZO RUIZ Angel (ESP) DMP à 06’19”
21 LOPEZ GARCIA David (ESP) SKY à 06’38”
22 * MAISON Jérémy (FRA) FST à 06’41”
23 * LEDANOIS Kevin (FRA) FST ”
24 * LE TURNIER Mathias (FRA) COF à 06’58”
25 LE CUNFF Kevin (FRA) AUB à 07’15”
26 OFFREDO Yoann (FRA) WGG ”
27 COMBAUD Romain (FRA) DMP à 07’48”
28 * HIGUITA GARCIA Sergio Andres (COL) MZN à 07’51”
29 PEDRERO Antonio (ESP) MOV à 07’56”
30 * GARCIA SOSA Jhojan Orlando (COL) MZN à 08’26”
31 * RODRIGUEZ MARTIN Cristian (ESP) CJR à 09’04”
32 BIZKARRA ETXEGIBEL Mikel (ESP) EUS à 09’39”
33 BAGOT Yoann (FRA) VCC à 10’03”
34 SILVA Joaquim (POR) CJR à 10’40”
35 ROUX Anthony (FRA) GFC à 11’45”
36 MAURELET Flavien (FRA) AUB à 11’55”
37 BIZHIGITOV Zhandos (KAZ) AST à 12’00”
38 FINETTO Mauro (ITA) DMP à 12’09” (b : 1”)
39 BALDO Nicolas (FRA) AUB à 12’49”
40 SEPULVEDA Eduardo (ARG) MOV à 13’10”
41 * GOUAULT Pierre (FRA) RLM à 13’19”
42 CHAVANEL Sylvain (FRA) TDE ”
43 THOMINET Camille (FRA) AUB ”
44 DEIGNAN Philip (IRL) SKY ”
45 * KIPKEMBOI Salim (KEN) BAI à 13’41”
46 * SCHULTZ Nicholas Jack William (AUS) CJR à 13’44”
47 MATE MARDONES Luis Angel (ESP) COF à 14’12”
48 * AGUIRRE CAIPA Hernan Ricardo (COL) MZN à 14’25”
49 GAUDIN Damien (FRA) TDE à 15’27” (b : 2”)
50 * DOUBEY Fabien (FRA) WGG à 15’53”
51 PEREZ Anthony (FRA) COF ”
52 MAINARD Jerome (FRA) RLM ”
53 * AMADORI Julien (FRA) NCA ”
54 * SAMITIER SAMITIER Sergio (ESP) EUS ”
55 KANGANGI Suleiman (KEN) BAI ”
56 BRAVO OIARBIDE Garikoitz (ESP) EUS ”  (b : 2”)
57 * SEIGLE Romain (FRA) GFC à 16’47”
58 ROY Jérémy (FRA) GFC à 17’48”
59 * BONNAMOUR Franck (FRA) FST à 18’25”
60 * VENTURINI Clement (FRA) ALM à 19’01”
61 MOSER Moreno (ITA) AST à 19’04”
62 ROSSETTO Stéphane (FRA) COF ”
63 PETIT Adrien (FRA) TDE à 19’18”
64 STALNOV Nikita (KAZ) AST à 19’28”
65 SUAZA ARANGO Bernardo Albeiro (COL) MZN à 20’47”
66 KOZHATAYEV Bakhtiyar (KAZ) AST à 21’27”
67 PICHOT Alexandre (FRA) TDE à 22’25”
68 LANGAT Geoffrey Kiprotich (KEN) BAI à 22’39”
69 * RODRIGUEZ GARAICOECHEA Oscar (ESP) EUS à 22’53”
70 ANTONINI Simone (ITA) WGG à 22’55”
71 LEVEAU Jérémy (FRA) DMP à 23’33”
72 * JAUREGUI Quentin (FRA) ALM ”
73 BOUHANNI Nacer (FRA) COF à 24’52”
74 * MATOS Nuno (POR) MOV ”
75 TRONET Steven (FRA) RLM ”
76 LE BON Johan (FRA) VCC à 25’03”
77 TXOPERENA MATXIKOTE Beñat (ESP) EUS à 25’12” (b : 3”)
78 GENE Yohann (FRA) TDE ”
79 SISKEVICIUS Evaldas (LTU) DMP à 29’25”
80 * IDJOUADIENE Pierre (FRA) RLM à 33’19”
81 ANTOMARCHI Julien (FRA) RLM ”
82 * COSNEFROY Benoit (FRA) ALM à 33’43”
83 COQUARD Bryan (FRA) VCC à 33’58”
84 COUSIN Jerome (FRA) TDE ”
85 * LAWLESS Christopher (GBR) SKY à 40’27”
86 * DIBBEN Jonathan (GBR) SKY ”
87 BARBERO Carlos (ESP) MOV ”
88 * BASSO Leonardo (ITA) SKY ”
89 * ZABALA LOPEZ Josu (ESP) CJR ”
90 * LASTRA MARTINEZ Jonathan (ESP) CJR ”
91 DUARTE AREVALO Fabio Andres (COL) MZN ”
92 REZA Kevin (FRA) VCC à 40’58”
93 CORBEL Erwann (FRA) VCC ”
94 DERNIES Tom (BEL) RLM ”
95 * ABRAHAM Meron (ERI) BAI ”
96 COGNET Stéphane (FRA) NCA à 41’13”

Wycofali się:
QUINTANA Dayer (COL) MOV
DANIEL Maxime (FRA) FST
* GESBERT Elie (FRA) FST
PARDILLA BELLON Sergio (ESP) CJR
FERNANDEZ CRUZ Delio (ESP) DMP
BAKELANTS Jan (BEL) ALM
CHEVRIER Clement (FRA) ALM
LAPORTE Christophe (FRA) COF
TULIK Angelo (FRA) TDE
ABERASTURI IZAGA Jon (ESP) EUS
* MOLANO BENAVIDES Juan Sebastian (COL) MZN
LEVARLET Guillaume (FRA) AUB
PAILLOT Yoann (FRA) AUB
VAN GENECHTEN Jonas (BEL) VCC
* COLE Brendan (AUS) NCA
MEURISSE Xandro (BEL) WGG
VANSPEYBROUCK Pieter (BEL) WGG

Klasyfikacja generalna po trzecim etapie:

1 VALVERDE Alejandro (ESP) MOV les 539,4 km en 13h48’23” (moy. 39,068 km/h)
2 NAVARRO GARCIA Daniel (ESP) COF à 06”
3 ELISSONDE Kenny (FRA) SKY à 12”
4 SANCHEZ Luis León (ESP) AST à 01’12”
5 REICHENBACH Sébastien (SUI) GFC à 01’14”
6 MOLINA CANET Antonio (ESP) CJR à 01’16”
7 DUPONT Hubert (FRA) ALM à 01’19”
8 * MADOUAS Valentin (FRA) GFC à 01’42”
9 PREIDLER Georg (AUT) GFC à 02’00”
10 VILELA Ricardo (POR) MZN  ”
11 * LUNKE Sindre Skjøstad (NOR) FST à 02’05”
12 FERNANDEZ Ruben (ESP) MOV à 02’12”
13 CHERNETSKI Sergei (RUS) AST à 02’18”
14 * JOLY Thomas (FRA) RLM à 02’48”
15 * GIDICH Yevgeniy (KAZ) AST à 03’00”
16 VUILLERMOZ Alexis (FRA) ALM à 03’17”
17 FEILLU Brice (FRA) FST à 03’20”
18 MORENO BAZAN Javier (ESP) DMP à 03’53”
19 ITURRIA SEGUROLA Mikel (ESP) EUS à 06’03”
20 MADRAZO RUIZ Angel (ESP) DMP à 06’29”
21 LOPEZ GARCIA David (ESP) SKY à 06’48”
22 * LEDANOIS Kevin (FRA) FST à 06’51”
23 * MAISON Jérémy (FRA) FST  ”
24 * LE TURNIER Mathias (FRA) COF à 07’08”
25 LE CUNFF Kevin (FRA) AUB à 07’25”
26 OFFREDO Yoann (FRA) WGG  ”
27 COMBAUD Romain (FRA) DMP à 07’54”
28 * HIGUITA GARCIA Sergio Andres (COL) MZN à 08’01”
29 * GARCIA SOSA Jhojan Orlando (COL) MZN à 08’36”
30 * RODRIGUEZ MARTIN Cristian (ESP) CJR à 09’14”
31 BIZKARRA ETXEGIBEL Mikel (ESP) EUS à 09’49”
32 PEDRERO Antonio (ESP) MOV à 10’03”
33 BAGOT Yoann (FRA) VCC à 10’13”
34 SILVA Joaquim (POR) CJR à 10’50”
35 ROUX Anthony (FRA) GFC à 11’55”
36 MAURELET Flavien (FRA) AUB à 12’05”
37 FINETTO Mauro (ITA) DMP à 12’18”
38 BALDO Nicolas (FRA) AUB à 12’59”
39 THOMINET Camille (FRA) AUB à 13’29”
40 CHAVANEL Sylvain (FRA) TDE  ”
41 DEIGNAN Philip (IRL) SKY  ”
42 * GOUAULT Pierre (FRA) RLM  ”
43 * KIPKEMBOI Salim (KEN) BAI à 13’51”
44 * SCHULTZ Nicholas Jack William (AUS) CJR à 13’54”
45 MATE MARDONES Luis Angel (ESP) COF à 14’22”
46 * AGUIRRE CAIPA Hernan Ricardo (COL) MZN à 15’27”
47 BRAVO OIARBIDE Garikoitz (ESP) EUS à 15’56”
48 PEREZ Anthony (FRA) COF à 16’03”
49 GAUDIN Damien (FRA) TDE à 16’56”
50 * SEIGLE Romain (FRA) GFC à 16’57”
51 SEPULVEDA Eduardo (ARG) MOV à 17’13”
52 * AMADORI Julien (FRA) NCA à 17’18”
53 BIZHIGITOV Zhandos (KAZ) AST  ”
54 * DOUBEY Fabien (FRA) WGG à 17’25”
55 * SAMITIER SAMITIER Sergio (ESP) EUS  ”
56 MAINARD Jerome (FRA) RLM à 17’41”
57 * BONNAMOUR Franck (FRA) FST à 18’35”
58 * VENTURINI Clement (FRA) ALM à 19’01”
59 ROSSETTO Stéphane (FRA) COF à 19’14”
60 ROY Jérémy (FRA) GFC à 19’20”
61 MOSER Moreno (ITA) AST à 20’36”
62 PETIT Adrien (FRA) TDE à 20’50”
63 SUAZA ARANGO Bernardo Albeiro (COL) MZN à 20’57”
64 KOZHATAYEV Bakhtiyar (KAZ) AST à 23’13”
65 * JAUREGUI Quentin (FRA) ALM à 23’38”
66 STALNOV Nikita (KAZ) AST à 24’02”
67 * RODRIGUEZ GARAICOECHEA Oscar (ESP) EUS à 24’25”
68 BOUHANNI Nacer (FRA) COF à 24’46”
69 TRONET Steven (FRA) RLM à 25’02”
70 LEVEAU Jérémy (FRA) DMP à 25’21”
71 PICHOT Alexandre (FRA) TDE à 25’30”
72 ANTONINI Simone (ITA) WGG à 25’54”
73 TXOPERENA MATXIKOTE Beñat (ESP) EUS à 26’07”
74 LE BON Johan (FRA) VCC à 26’50”
75 GENE Yohann (FRA) TDE à 28’03”
76 SISKEVICIUS Evaldas (LTU) DMP à 29’35”
77 KANGANGI Suleiman (KEN) BAI à 31’37”
78 * IDJOUADIENE Pierre (FRA) RLM à 33’29”
79 ANTOMARCHI Julien (FRA) RLM  ”
80 * COSNEFROY Benoit (FRA) ALM à 33’53”
81 COQUARD Bryan (FRA) VCC à 34’04”
82 COUSIN Jerome (FRA) TDE à 36’49”
83 LANGAT Geoffrey Kiprotich (KEN) BAI à 40’09”
84 BARBERO Carlos (ESP) MOV à 40’33”
85 * MATOS Nuno (POR) MOV à 40’36”
86 * LAWLESS Christopher (GBR) SKY à 40’37”
87 * LASTRA MARTINEZ Jonathan (ESP) CJR  ”
88 REZA Kevin (FRA) VCC à 41’08”
89 DUARTE AREVALO Fabio Andres (COL) MZN à 42’34”
90 CORBEL Erwann (FRA) VCC à 43’38”
91 * DIBBEN Jonathan (GBR) SKY à 44’09”
92 * BASSO Leonardo (ITA) SKY à 44’26”
93 * ZABALA LOPEZ Josu (ESP) CJR à 56’11”
94 * ABRAHAM Meron (ERI) BAI à 56’36”
95 DERNIES Tom (BEL) RLM à 56’42”
96 COGNET Stéphane (FRA) NCA à 1h01’07”