Amalie Dideriksen / (c) OVO Energy Women's Tour

Triumfatorką 4. etapu OVO Energy Women’s Tour 2018 została Dunka Amalie Dideriksen (Boels – Dolmans Cycling Team), w sprincie na ulicach Worcester pokonując Lottę Lepisto (Cervelo-Bigla Pro Cycling) i Marianne Vos (WaowDeals Pro Cycling). Prowadzenie w wyścigu utrzymała Coryn Rivera (Team Sunweb).

Czwarty etap wyścigu OVO Energy Women’s Tour 2018, dedykowany pamięci brytyjskiej olimpijki Sharon Laws, zabierze peleton z Evesham do odwiedzanego po raz pierwszy w historii imprezy Worcester, a zawodniczkom rywalizować przyjdzie na niepozbawionej pagórków trasie o długości 130 km.

Walka o udział w odjeździe dnia rozpoczęła się od samego startu, a pierwszymi atakującymi zawodniczkami były Aafke Soet (WNT-Rotor Pro Cycling) i Coralie Demay (FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope), zajmujące odpowiednio 93. i 54. miejsca w klasyfikacji generalnej wyścigu.

Akcja Holenderki i Francuzki została zneutralizowana po zaledwie 5 kilometrach, w wkrótce na samotny atak zdecydowała się Charlotte Becker (Hitec Products), szybko budując przewagę w wysokości 45 sekund. 

Pomiędzy 20 i 30 kilometrem wyścig na krótko został zneutralizowany, kiedy samochód z lekarzem wyścigu musiał ponownie dołączyć do kolumny po interwencji. Po tym okresie rywalizacja została wznowiona, a Becker pozostała samotnie na czele z przewagą 45 s, która po upływie kolejnych 5 kilometrów wzrosła do 1’55”. Wówczas stało się jasne, że pozostałe drużyny nie wykazują zainteresowania umieszczeniem swoich zawodniczek w odjeździe dnia, zamiast tego wywierając presję na szybkiej Coryn Riverze (Team Sunweb) za sprawą narzucanego wysokiego tempa.

Pierwsza lotna premia dnia rozegrana została w Broadway, a za plecami zawodniczki ekipy Hitec Products o punkty skutecznie rywalizowały Coryn Rivera (Team Sunweb) i Eugenia Bujak (BTC City Ljubljana). Tym samym Rivera powiększyła swoją przewagę w klasyfikacji generalnej OVO Energy Women’s Tour o kolejne 2 sekundy.

Akcje w peletonie rozpoczęły się już podczas pokonywania pierwszej górskiej premii dnia, Snowhill (40. kilometr), gdzie oderwała się grupa 15 zawodniczek, szybko budując przewagę nad główną grupą w wysokości 30”. Jednocześnie za sprawą wysokiego tempa, dystans Becker zmalał do 1’40”. Akcja 15-osobowej grupy zakończyła się jeszcze przed pokonaniem szczytu największego wzniesienia dnia, a wśród kolarek zdobywających punkty do klasyfikacji górskiej nie zabrakło jak zwykle aktywnej Katarzyny Niewiadomej (Canyon SRAM Racing).

Już na tym etapie rywalizacji przewaga samotnej uciekinierki zmalała do zaledwie 55”, a na pogoń za nią zdecydowały się Cecilie Uttrup Ludwig (Cervélo-Bigla Pro Cycling) i Audrey Cordon-Ragot (Wiggle High5), szybko zyskując pół minuty nad główną grupą. Po pokonaniu pierwszych 50 kilometrów sobotniego etapu Dunka i Francuzka dołączyły do Niemki. 

Solidna współpraca prowadzącego tercetu i wiatr w plecy sprawił, że w okolicach 60. kilometra przewaga ucieczki ponownie wzrosła do 2’20”, zmuszając do reorganizacji w peletonie.

Wzmożona czujność głównej grupy na krótko doprowadziła do redukcji przewagi ucieczki, jednak po pokonaniu kolejnych 20 kilometrów nastąpiło ponownie rozprężenie, a dystans pomiędzy peletonem i odjazdem dnia ustabilizował się na poziomie 2’40”.

Druga górska premia dnia rozegrana została w Atch Lench (82. kilometr), gdzie Cordon-Ragot triumfowała przed Becker i Uttrup Ludwig. Z peletonu po punkty sięgnęła Leah Kirchmann (Team Sunweb).

Druga lotna premia dnia padła łupem Uttrup Ludwig, która w Inkberrow pokonała Cordon-Ragot i Becker. Jednocześnie peleton ponownie zmobilizował się w pogoni, na 20 kilometrów od linii mety redukując przewagę ucieczki do 1’10”.

Na ostatnich 20 kilometrach przewaga ucieczki sukcesywnie topniała, choć biorąca na siebie niemal pełną odpowiedzialność za sukces trzyosobowej grupy Dunka dawała z siebie absolutnie wszystko.

Ucieczka została wchłonięta 6 kilometrów od linii mety w Worcester, a wkrótce na atak zdecydowały się aktywna w pierwszej części etapu Soet i Sara Penton (Team Virtu Cycling Women).

Również ta akcja została jednak szybko zneutralizowana, a w sprincie z peletonu triumfowała Dunka Amalie Dideriksen (Boels – Dolmans Cycling Team), pokonując Lottę Lepisto (Cervelo-Bigla Pro Cycling) i Marianne Vos (WaowDeals Pro Cycling).

Wyniki:

1. DIDERIKSEN Amalie Boels – Dolmans Cycling Team 3:31:19
2. LEPISTÖ Lotta Cervélo-Bigla Pro Cycling ,,
3. VOS Marianne WaowDeals Pro Cycling ,,
4. HOSKING Chloe Alé Cipollini ,,
5. GUARISCHI Barbara Team Virtu Cycling Women ,,
6. CONSONNI Chiara Valcar PBM ,,
7. CECILIE NORSGAARD Emma Cervélo-Bigla Pro Cycling ,,
8. D’HOORE Jolien Mitchelton-Scott ,,
9. EVANS Neah Storey Racing ,,
10. FOURNIER Roxane FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope ,,
11. BUJAK Eugenia BTC City Ljubljana ,,
12. BRAND Lucinda Team Sunweb ,,
13. PIETERS Amy Boels – Dolmans Cycling Team ,,
14. RIVERA Coryn Team Sunweb ,,
15. MAJERUS Christine Boels – Dolmans Cycling Team ,,
16. CONFALONIERI Maria Giulia Valcar PBM ,,
17. WILD Kirsten Wiggle High5 ,,
18. BUURMAN Eva Trek – Drops ,,
19. PAWLOWSKA Katarzyna Team Virtu Cycling Women ,,
20. BRONZINI Giorgia Cylance Pro Cycling ,,
21. TENNIGLO Moniek FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope ,,
22. DUVAL Eugénie FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope ,,
23. LONGO BORGHINI Elisa Wiggle High5 ,,
24. ROY Sarah Mitchelton-Scott ,,
25. LUDWIG Cecilie Uttrup Cervélo-Bigla Pro Cycling ,,
26. STULTIENS Sabrina WaowDeals Pro Cycling ,,
27. MOBERG Emilie Team Virtu Cycling Women ,,
28. KLEIN Lisa Canyon SRAM Racing ,,
29. SANGUINETI Ilaria Valcar PBM ,,
30. BRENNAUER Lisa Wiggle High5 ,,
31. ERIC Jelena Cylance Pro Cycling ,,
32. IAKOVENKO Anastasia BTC City Ljubljana ,,
33. FERRAND-PREVOT Pauline Canyon SRAM Racing ,,
34. KIRCHMANN Leah Team Sunweb ,,
35. DURRELL Rebecca Storey Racing ,,
36. BOOGAARD Maaike BTC City Ljubljana ,,
37. SIGGAARD Christina Team Virtu Cycling Women ,,
38. HOLDEN Elizabeth Trek – Drops ,,
39. BLAAK Chantal Boels – Dolmans Cycling Team ,,
40. ANDERSEN Susanne Hitec Products ,,
41. HARRIS Elizabeth-Jane Storey Racing ,,
42. KITCHEN Lauren FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope ,,
43. KOPPENBURG Clara Cervélo-Bigla Pro Cycling ,,
44. MACKAIJ Floortje Team Sunweb ,,
45. KESSLER Nina Hitec Products ,,
46. TAGLIAFERRO Marta Cylance Pro Cycling ,,
47. HANSELMANN Nicole Cervélo-Bigla Pro Cycling ,,
48. EDMONDSON Annette Wiggle High5 ,,
49. MUCCIOLI Dalia Valcar PBM ,,
50. ELVIN Gracie Mitchelton-Scott ,,
51. MANLY Alexandra Mitchelton-Scott ,,
52. BASTIANELLI Marta Alé Cipollini ,,
53. NIEWIADOMA Katarzyna Canyon SRAM Racing ,,
54. PENTON Sara Team Virtu Cycling Women ,,
55. DEMAY Coralie FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope ,,
56. AMIALIUSIK Alena Canyon SRAM Racing ,,
57. GRINCZER Natalie WNT-Rotor Pro Cycling ,,
58. BARNES Hannah Canyon SRAM Racing ,,
59. PINTAR Urša BTC City Ljubljana ,,
60. MASON Chanel Storey Racing ,,
61. PARKINSON Abby-mae Trek – Drops ,,
62. VAN DIJK Ellen Team Sunweb ,,
63. BARNES Alice Canyon SRAM Racing ,,
64. CRUMPTON Bethany Storey Racing ,,
65. WILLIAMS Georgia Mitchelton-Scott ,,
66. CORDON-RAGOT Audrey Wiggle High5 ,,
67. FRAPPORTI Simona Hitec Products ,,
68. SOET Aafke WNT-Rotor Pro Cycling ,,
69. LORVIK Ingrid Hitec Products ,,
70. POLLICINI Silvia Valcar PBM ,,
71. ZANETTIN Chiara Valcar PBM ,,
72. ALLEN Jessica Mitchelton-Scott ,,
73. SHAPIRA Omer Cylance Pro Cycling ,,
74. KOSTER Anouska WaowDeals Pro Cycling ,,
75. LOWTHER Melissa Storey Racing ,,
76. BATAGELJ Polona BTC City Ljubljana ,,
77. NILSSON Hanna BTC City Ljubljana ,,
78. BECKER Charlotte Hitec Products ,,
79. GUTIÉRREZ Sheyla Cylance Pro Cycling ,,
80. RATTO Rossella Cylance Pro Cycling ,,
81. PALADIN Soraya Alé Cipollini ,,
82. ENSING Janneke Alé Cipollini ,,
83. SLIK Rozanne FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope ,,
84. SOEK Julia Team Sunweb ,,
85. ROOIJAKKERS Pauliena WaowDeals Pro Cycling 2:43
86. PILOTE-FORTIN Gabrielle WNT-Rotor Pro Cycling 0:00
87. PLICHTA Anna Boels – Dolmans Cycling Team ,,
88. HEINE Vita Hitec Products ,,
89. KOREVAAR Jeanne WaowDeals Pro Cycling ,,
90. ROWE Danielle WaowDeals Pro Cycling ,,
91. SPOOR Winanda WNT-Rotor Pro Cycling ,,
DNF BADEGRUBER Anna WNT-Rotor Pro Cycling -3:31:19
DNF KASPER Romy Alé Cipollini ,,
DNF TREVISI Anna Alé Cipollini ,,
DNF VAN DEN BOS Jip Boels – Dolmans Cycling Team ,,
DNF KRÖGER Mieke Team Virtu Cycling Women ,,
DNS DUYCK Ann-sophie Cervélo-Bigla Pro Cycling ,,
DNS LLOYD Manon Trek – Drops ,,