Tour of Slovenia 2018 / (c) Sportida

Po ataku na ostatnim podjeździe królewskiego etapu, Primoz Roglic (LottoNL-Jumbo) odniósł piękne zwycięstwo w rozgrywanym w swoich rodzinnych stronach Tour of Slovenia, obejmując prowadzenie w klasyfikacji generalnej wyścigu. Aktywny Rafał Majka (Bora-hansgrohe) zajął w Kamniku 3. miejsce.

Z pierwszej próby w górach zwycięsko wyszedł Rigoberto Uran (EF Education First), jednak w sobotę uczestników wyścigu Tour of Slovenia czekał kolejny obfitujący we wspinaczkę dzień. Na trasie odcinka o długości 155,3 kilometra prowadzącego ze stolicy Słowenii do Kamnika umieszczone zostały trzy górskie premie (Jezersko, Pavlič Pass, Volovljek), ale o etapowym triumfie zadecydować miała rywalizacja na zjeździe.

Rywalizacja rozpoczęła się od niespodziewanej informacji – po wczorajszym znakomitym występie z wyścigu zmuszony był wycofać się Daryl Impey (Mitchelton-Scott), jako powód podając chorobę.

Chociaż rywalizacja o udział w odjeździe dnia rozgorzała tuż po ostrym starcie, pierwsze ataki nie powiodły się, a po pokonaniu pierwszych 10 kilometrów królewskiego etapu Tour of Slovenia po bonifikaty na pierwszej lotnej premii (Medvode) sięgnęli zawodnicy z peletonu: świetnie dysponowany Simone Consonni (UAE Team Emirates), Matteo Pelucchi (BORA Hansgrohe) i Rüdiger Selig (BORA Hansgrohe).

Po pokonaniu 20 kilometrów sobotniego odcinka ucieczka ciągle nie została uformowana, a sprinterzy rozdzielili między siebie bonifikaty na drugiej lotnej premii w Škofja Loka (22.8km). Tym razem zwycięski okazał się Rüdiger Selig (BORA Hansgrohe), a za jego plecami po punkty sięgali Simone Consonni (UAE Team Emirates) i Roy Curvers (Team Sunweb).

Scenariusz ten powtórzył się na rozegranym po pokonaniu kolejnych 12 kilometrów, trzecim i ostatnim lotnym finiszu dnia (Kranj, 34.2km), na którym zwycięski ponownie był 23-letni Consonni, tym razem przed Maximilianem Kuenem (My Bike – Stevens) i Maticem Veberem (Slovenian National Team).

Po dynamicznym i nerwowym starcie, uformowania odjazdu dnia zabrało aż 60 kilometrów, a w ucieczce znalazło się 13 zawodników – w tym wielu zaprawionych w tego typu harcach: Amund Grondahl Jansen (LottoNL Jumbo), Domen Novak (Bahrain Merida), Fausto Masnada (Androni Giocattoli – Sidermec), Žiga Grošelj (Adria Mobil), Nicola Bagioli (Nippo Vinni Fantini Europa Ovini), Ruben Plaza Molina (Israel Cycling Academy), Gerd Fidler (My Bike – Stevens), Matteo Bono (UAE Team Emirates), Jenthe Biermans (Katusha Alpecin), Žiga Ručigaj (Ljubljana Gusto Xaurum), Michele Gazzara (Sangemini MG.Kvis), Davide Formolo (Bora Hansgrohe), Rüdiger Selig (Bora Hansgrohe).

Rozprężenie w peletonie sprawiło, że po zaledwie 5 kilometrach przewaga odjazdu wynosiła już 2’20”, a z głównej grupy zaatakował Johann van Zly (RSA/Dimension Data), wkrótce powiększając skład ucieczki do 14 zawodników.

Na 77. kilometrze rozpoczęła się wspinaczka na pierwszy z podjazdów dnia, Jezersko (9 km, śr. 5.1%), gdzie z odjazdem jako pierwszy pożegnał się preferujący nizinne krajobrazy Selig (Bora-hansgrohe), a wkrótce jego los podzielili również Fidler (My Bike – Stevens), Ručigaj (Ljubljana Gusto Xaurum) i Bagioli (Nippo Vinni Fantini Europa Ovini). Punkty na pierwszej górskiej premii dnia zdobywali Masnada, Novak i Foliforov.

Ucieczka zaczęła się rwać na zjeździe, gdzie zaatakował Masnada (Androni Giocattoli), w pogoń za którym rzucili się Novak (Bahrain Merida), Grondahl Jansen (LottoNL Jumbo) i Johann van Zly (Dimension Data). Jednocześnie swoją fenomenalną technikę zjazdową postanowił kolejny raz wykorzystać Matej Mohoric (Bahrain Merida), decydując się na atak z peletonu.

Kontynuując swój atak, Masnada był pierwszym zawodnikiem na szczycie 1. kategorii Pavlič Pass (5 km, śr. 10.1%), który pokonał z przewagą ponad 2 minut nad niestrudzonym w pogoni Novakiem. Ten drugi został jednak wchłonięty przez peleton już na zjeździe do Doliny Logaru. Punkty do klasyfikacji górskiej na drugim podjeździe dnia zdobyli również Foliforov, Arslanov i Formolo.

Tymczasem uformowała się interesująca grupa pościgowa, w której do Mohorica dołączyli Paweł Poljański (Bora-hansgrohe), Grondahl Jansen i Plaza.

Masnada rozpoczął ostatni podjazd dnia z przewagą 30 sekund nad czteroosobową grupą, gdzie szybko został doścignięty, a na prowadzenie na krótko wyszedł bardzo agresywny dzisiaj Poljański. Wkrótce na samotny atak zdecydował się jednak Primoz Roglic (LottoNL-Jumbo), a w pogoń zaangażowali się zainteresowani walką o klasyfikację generalną imprezy Rigoberto Uran (EF Education First) i Rafał Majka (Bora-hansgrohe), w towarzystwie Tadeja Pogačara (Ljubljana Gusto Xaurum), Ivana Sosy (Androni Giocattoli), Aweta Gebremedhina (Israel Cycling Academy) i Michaela Storera (Team Sunweb).

Na ostatniej górskiej premii królewskiego etapu punkty zdobył atakujący Roglic, a jako drugi wzniesienie pokonał broniący prowadzenia w klasyfikacji generalnej imprezy Uran.

Podczas gdy prowadzący Słoweniec powiększył swoją przewagę na ostatnim zjeździe do 45”, do goniącej grupy jeszcze raz dołączył Mohoric, a po nim również Janez Brajkovic (Adria Mobil) i Poljański.

Roglic zakończył swój odważny atak sukcesem, nie tylko zwyciężając w Kamniku, ale obejmując prowadzenie w klasyfikacji generalnej wyścigu.

Wyniki:

1. ROGLIC Primoz Team LottoNL-Jumbo 3:44:53
2. MOHORIC Matej Bahrain Merida Pro Cycling Team 0:32
3. MAJKA Rafał BORA – hansgrohe ,,
4. POGACAR Tadej Ljubljana Gusto Xaurum ,,
5. URAN Rigoberto Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale ,,
6. STORER Michael Team Sunweb ,,
7. ARSLANOV Ildar Gazprom-RusVelo ,,
8. HAMILTON Chris Team Sunweb ,,
9. BRAJKOVIČ Janez Adria Mobil ,,
10. SOSA Ivan Ramiro Androni – Sidermec – Bottecchia ,,
11. POLJANSKI Pawel BORA – hansgrohe 1:02
12. CERNY Josef Elkov – Author Cycling Team 1:37
13. CANOLA Marco Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini ,,
14. TOTÒ Paolo Sangemini – MG.Kvis ,,
15. HINDLEY Jai Team Sunweb ,,
16. ROVNY Ivan Gazprom-RusVelo ,,
17. LAENGEN Vegard Stake UAE-Team Emirates ,,
18. RABOTTINI Matteo Meridiana Kamen Team ,,
19. SCHLEGEL Michal CCC Sprandi Polkowice ,,
20. GEBREIGZABHIER Amanuel Dimension Data ,,
21. KIŠERLOVSKI Robert Team Katusha – Alpecin ,,
22. VENDRAME Andrea Androni – Sidermec – Bottecchia ,,
23. GOLČER Jure Adria Mobil ,,
24. FRAPPORTI Marco Androni – Sidermec – Bottecchia 3:39
25. FIRSANOV Sergey Gazprom-RusVelo ,,
26. GEBREMEDHIN Awet Israel Cycling Academy ,,
27. BISOLTI Alessandro Androni – Sidermec – Bottecchia ,,
28. PLAZA Rubén Israel Cycling Academy ,,
29. OTRUBA Jakub Elkov – Author Cycling Team 4:45
30. BÁRTA Jan Elkov – Author Cycling Team ,,
31. GAZZARA Michele Sangemini – MG.Kvis 5:45
32. ROGINA Radoslav Adria Mobil 5:49
33. GROSELJ Ziga Adria Mobil ,,
34. NOVAK Domen Bahrain Merida Pro Cycling Team ,,
35. FORMOLO Davide BORA – hansgrohe 5:53
36. MEZGEC Luka Mitchelton-Scott 6:50
37. MASNADA Fausto Androni – Sidermec – Bottecchia 7:18
38. FOLIFOROV Alexander Gazprom-RusVelo ,,
39. MARTENS Paul Team LottoNL-Jumbo ,,
40. BIERMANS Jenthe Team Katusha – Alpecin 8:36
41. VAN ZYL Johann Dimension Data ,,
42. PAVLIC Marko Slovenia 9:18
43. NIEMIEC Przemyslaw UAE-Team Emirates ,,
44. BAUER Jack Mitchelton-Scott ,,
45. JANSEN Amund Grondahl Team LottoNL-Jumbo 9:34
46. POLITT Nils Team Katusha – Alpecin 11:45
47. HARING Martin Dukla Banska Bystrica 12:05
48. RIABUSHENKO Alexandr UAE-Team Emirates 12:08
49. EENKHOORN Pascal Team LottoNL-Jumbo ,,
50. KOROŠEC Rok My Bike – Stevens ,,
51. CURVERS Roy Team Sunweb ,,
52. DURBRIDGE Luke Mitchelton-Scott ,,
53. PUCCIONI Dario Sangemini – MG.Kvis ,,
54. ROOSEN Timo Team LottoNL-Jumbo ,,
55. LAVRIC Martin Slovenia ,,
56. KUEN Maximilian My Bike – Stevens ,,
57. BERHANE Natnael Dimension Data ,,
58. FINKST Tilen Ljubljana Gusto Xaurum ,,
59. FRANKOVIC Mateo Meridiana Kamen Team ,,
60. RUČIGAJ Ziga Ljubljana Gusto Xaurum ,,
61. CIMA Damiano Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini ,,
62. FIDLER Gerd My Bike – Stevens ,,
63. POLNICKY Jiri Elkov – Author Cycling Team ,,
64. PALUTA Michal CCC Sprandi Polkowice ,,
65. BENEDETTI Cesare BORA – hansgrohe ,,
66. BALLERINI Davide Androni – Sidermec – Bottecchia ,,
67. AGNOLI Valerio Bahrain Merida Pro Cycling Team ,,
68. TUREK Daniel Israel Cycling Academy ,,
69. KISERLOVSKI Emanuel Meridiana Kamen Team ,,
70. BOLE Grega Bahrain Merida Pro Cycling Team ,,
71. BOU Joan Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini ,,
72. GOLDSTEIN Omer Israel Cycling Academy ,,
73. PLUCINSKI Leszek CCC Sprandi Polkowice ,,
74. KUSZTOR Peter My Bike – Stevens ,,
75. BOZIC Borut Bahrain Merida Pro Cycling Team ,,
76. DURASEK Kristijan UAE-Team Emirates ,,
77. HAYMAN Mathew Mitchelton-Scott ,,
78. TIZZA Marco Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini ,,
79. DI SANTE Antonio Sangemini – MG.Kvis ,,
80. BELLETTI Manuel Androni – Sidermec – Bottecchia ,,
81. GAFFURINI Nicola Sangemini – MG.Kvis ,,
82. LAGUTIN Sergey Gazprom-RusVelo ,,
83. NYCH Artem Gazprom-RusVelo ,,
84. BONO Matteo UAE-Team Emirates ,,
85. DRINOVEC Matej Slovenia 16:39
86. PRIMOZIC Jaka Slovenia 18:27
87. CULLY Ján Andrej Dukla Banska Bystrica ,,
88. PER David Bahrain Merida Pro Cycling Team ,,
89. KUKRLE Michael Elkov – Author Cycling Team ,,
90. VEBER Matic Slovenia ,,
91. TRATNIK Jan CCC Sprandi Polkowice ,,
92. BAJC Andi My Bike – Stevens ,,
93. VLČÁK Martin Dukla Banska Bystrica ,,
94. VENTER Jaco Dimension Data ,,
95. NIV Guy Israel Cycling Academy ,,
96. RUMAC Josip Meridiana Kamen Team ,,
97. KANKOVSKY Alois Elkov – Author Cycling Team ,,
98. GROENEWEGEN Dylan Team LottoNL-Jumbo ,,
99. LEMUS Luis Israel Cycling Academy ,,
100. BOOM Lars Team LottoNL-Jumbo ,,
101. KUREK Adrian CCC Sprandi Polkowice ,,
102. PONZI Simone Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini ,,
103. CONSONNI Simone UAE-Team Emirates ,,
104. BAGIOLI Nicola Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini ,,
105. MODOLO Sacha Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale ,,
106. COLNAGHI Luca Sangemini – MG.Kvis ,,
107. ENGER Sondre Holst Israel Cycling Academy ,,
108. HACECKY Vojtech Elkov – Author Cycling Team 20:18
109. PELIKÁN János My Bike – Stevens 20:44
110. RAJOVIC Dušan Adria Mobil 20:51
111. BOZIC Jon Adria Mobil ,,
112. MAHĎAR Martin Dukla Banska Bystrica ,,
113. HILL Benjamin Ljubljana Gusto Xaurum ,,
114. CEMAZAR Nik Slovenia ,,
115. VAN ASBROECK Tom Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale ,,
116. VIVIANI Attilio Sangemini – MG.Kvis ,,
117. BELLAN Juraj Dukla Banska Bystrica ,,
118. KUMP Marko CCC Sprandi Polkowice ,,
119. OROS Samuel Dukla Banska Bystrica ,,
120. COTAR Luka Slovenia 20:57
121. NISHIMURA Hiroki Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini ,,
122. ZABEL Rick Team Katusha – Alpecin ,,
123. MATHIS Marco Team Katusha – Alpecin ,,
124. KATRAŠNIK Gašper Adria Mobil ,,
125. MASTALLER Stefan My Bike – Stevens ,,
126. WALSCHEID Max Team Sunweb ,,
127. SHALUNOV Evgeny Gazprom-RusVelo ,,
128. GROŠELJ Matic Ljubljana Gusto Xaurum ,,
129. DOWSETT Alex Team Katusha – Alpecin 21:00
130. ČANECKÝ Marek Dukla Banska Bystrica ,,
131. KITTEL Marcel Team Katusha – Alpecin ,,
132. CAVENDISH Mark Dimension Data ,,
133. RENSHAW Mark Dimension Data ,,
134. LANGEVELD Sebastian Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale ,,
135. SCULLY Thomas Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale ,,
136. PENKO Izidor Ljubljana Gusto Xaurum ,,
137. SELIG Rüdiger BORA – hansgrohe ,,
138. KOLÁŘ Michael BORA – hansgrohe ,,
139. KLUGE Roger Mitchelton-Scott ,,
140. EWAN Caleb Mitchelton-Scott ,,
141. PELUCCHI Matteo BORA – hansgrohe ,,
142. MIRZA Yousef Mohamed UAE-Team Emirates 23:49
143. JERMAN Ziga Ljubljana Gusto Xaurum 23:51
DNF SISR Frantisek CCC Sprandi Polkowice -3:44:53
DNF PUGLIESE Antonino Meridiana Kamen Team ,,
DNS IMPEY Daryl Mitchelton-Scott ,,