fot. Criterium du Dauphine

Właściciel numeru jeden na plecach – Pello Bilbao (Astana) wygrał szósty etap wyścigu Critérium du Dauphiné 2018 z metą na La Rosière Espace San Bernardo, odnosząc tym samym pierwsze zwycięstwo rangi World Tour w karierze. Geraint Thomas (Team Sky) umocnił się na pozycji lidera klasyfikacji generalnej. 

Szósty etap wyścigu Critérium du Dauphiné to prawdziwa próba generalna przed Tour de France, bowiem jego trasa była niemal identyczną kopią jedenastego etapu tegorocznej Wielkiej Pętli. Kolarze mieli do pokonania jedynie 110 kilometrów z Frontenex do La Rosière Espace San Bernardo. Po drodze znajdowały się cztery górskie premie – dwie kategorii HC, jedna drugiej i pierwszej kategorii prowadząca na metę. W sumie dało to ponad cztery tysiące metrów przewyższenia!

Na tak krótkim i eksplozywnym – jak mawiają kolarze – etapie od początku przypuszczanych było wiele ataków. W rezultacie utworzyło się duża grupa licząca prawie trzydziestu zawodników, ale jej skład szybko się zmieniał.

Na zjeździe z premii górskiej drugiej kategorii, czyli w kluczowej fazie etapu na czele znajdowało się dziewięciu kolarzy: Pello Bilbao, Dario Cataldo (Astana), Valerio Conti (UAE Team Emirates), Hector Carretero (Movistar), Rudy Molard (Groupama-FDJ), Ian Boswell (Katusha-Alpecin), Robert Power (Mitchelton-Scott), Warren Barguil (Fortuneo-Samsic), Serge Pauwels (Dimension Data) oraz Tsgabu Grmay (Trek-Segafredo).

Ewidentny plan na ten etap miała drużyna AG2R, która wysłała swoich kolarzy do ucieczek. Do wyżej wymienionej czołówki dojechał Pierre Latour, kolega z drużyny Romaina Bardeta, który zaatakował na zjeździe z Cormet de Roselend. Akcja Francuza się jednak nie powiodła.

Jeden z uciekinierów, Hector Carratero, poczekał na zwycięzcę Paryż-Nicea Marca Solera, który 12,5 kilometra postanowił zaatakować. Jednak Hiszpanowi ta akcja się nie udała.

Z uciekinierów na czele najdłużej utrzymywał się Pello Bilbao, którego goniła bardzo mocna grupa złożona z lidera Gerainta Thomasa, Romaina Bardeta, zwycięzcy piątego etapu Dana Martina. Chwilę później do prowadzącej trójki dołączył również Adam Yates.

Faworyci nie zdołali jednak dogonić świetnie jadącego Bilbao, który “na solo” przekroczył linię mety. 600 metrów przed szczytem bardzo mocny atak przypuścił właściciel żółtej koszulki – Geraint Thomas, który zyskując kilka sekund nad rywalami, umocnił się na pozycji lidera ogólnego zestawienia.

Top 10 etapu:

1 Pello Bilbao (Spa) Astana Pro Team 3:34:11
2 Geraint Thomas (GBr) Team Sky 0:00:21
3 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates 0:00:23
4 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
5 Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott 0:00:26
6 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe 0:01:02
7 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin 0:01:20
8 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:40
9 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky 0:01:45
10 Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates
11 Antwan Tolhoek (Ned) LottoNL-Jumbo
12 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis, Solutions Credits
13 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
14 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Groupe Gobert
15 Pierre Rolland (Fra) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
16 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates
17 Marc Soler (Spa) Movistar Team
18 Bob Jungels (Lux) Quick-Step Floors 0:02:27
19 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal 0:02:38
20 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits
21 Tsgabu Grmay (Eth) Trek-Segafredo
22 Leo Vincent (Fra) Groupama-FDJ 0:03:50
23 Ian Boswell (USA) Katusha-Alpecin 0:05:28
24 Michael Valgren (Den) Astana Pro Team 0:05:44
25 Warren Barguil (Fra) Fortuneo-Oscaro
26 Sepp Kuss (USA) LottoNL-Jumbo 0:06:49
27 Gianluca Brambilla (Ita) Trek-Segafredo 0:07:10
28 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ
29 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors 0:07:34
30 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin 0:07:41
31 Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton-Scott 0:08:11
32 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data 0:09:07
33 Amanuel Ghebreigzabhier Werkilul (Eri) Dimension Data
34 Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale 0:11:13
35 Jonathan Castroviejo (Spa) Team Sky
36 Victor Campenaerts (Bel) Lotto Soudal 0:11:58
37 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida
38 Rob Power (Aus) Mitchelton-Scott 0:12:28
39 Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates 0:12:50
40 Jose Herrada (Spa) Cofidis, Solutions Credits
41 Maxime Bouet (Fra) Fortuneo-Oscaro
42 Romain Hardy (Fra) Fortuneo-Oscaro
43 Carlos Verona (Spa) Mitchelton-Scott 0:13:32
44 Hector Carretero (Spa) Movistar Team 0:13:38
45 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale 0:13:51
46 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 0:15:09
47 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal
48 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal
49 Marco Minnaard (Ned) Wanty-Groupe Gobert
50 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
51 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team
52 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team
53 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ
54 Franco Pellizotti (Ita) Bahrain-Merida 0:16:58
55 Jesus Herrada (Spa) Cofidis, Solutions Credits 0:17:06
56 Neilson Powless (USA) LottoNL-Jumbo 0:17:11
57 Damien Howson (Aus) Mitchelton-Scott 0:18:17
58 Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama-FDJ 0:18:30
59 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team
60 Thomas Degand (Bel) Wanty-Groupe Gobert
61 Tiago Machado (Por) Katusha-Alpecin
62 Robert Kiserlovski (Cro) Katusha-Alpecin
63 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb
64 Pieter Serry (Bel) Quick-Step Floors
65 Sergei Chernetski (Rus) Astana Pro Team
66 Daniel Moreno (Spa) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
67 Daryl Impey (RSA) Mitchelton-Scott 0:22:23
68 Tomasz Marczynski (Pol) Lotto Soudal
69 Antoine Duchesne (Can) Groupama-FDJ
70 Jens Keukeleire (Bel) Lotto Soudal
71 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
72 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale
73 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo 0:23:52
74 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team
75 Simon Clarke (Aus) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
76 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo
77 Jaime Castrillo (Spa) Movistar Team
78 Jaime Roson (Spa) Movistar Team
79 Jay McCarthy (Aus) Bora-Hansgrohe
80 Arnaud Courteille (Fra) Vital Concept Club
81 Dylan van Baarle (Ned) Team Sky
82 Lukas Postlberger (Aut) Bora-Hansgrohe 0:26:44
83 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team 0:31:40
84 Anthony Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits
85 Bruno Armirail (Fra) Groupama-FDJ
86 Jay Thomson (RSA) Dimension Data
87 Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe
88 Ivan Garcia (Spa) Bahrain-Merida
89 Benjamin Thomas (Fra) Groupama-FDJ
90 Quentin Pacher (Fra) Vital Concept Club
91 Luke Rowe (GBr) Team Sky
92 Michal Kwiatkowski (Pol) Team Sky
93 Johan Le Bon (Fra) Vital Concept Club
94 Xandro Meurisse (Bel) Wanty-Groupe Gobert
95 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits
96 Pierre Luc Perichon (Fra) Fortuneo-Oscaro
97 Gianni Moscon (Ita) Team Sky
98 Jhonatan Restrepo (Col) Katusha-Alpecin
99 Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team
100 Laurent Pichon (Fra) Fortuneo-Oscaro
101 Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates
102 Alex Howes (USA) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
103 Jasha Sutterlin (Ger) Movistar Team
104 Daniel Teklehaimanot (Eri) Cofidis, Solutions Credits
105 Frederik Backaert (Bel) Wanty-Groupe Gobert
106 Matthias Brandle (Aut) Trek-Segafredo
107 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
108 Jorge Arcas (Spa) Movistar Team
109 Dion Smith (NZl) Wanty-Groupe Gobert
110 Sven Erik Bystrom (Nor) UAE Team Emirates
111 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data
112 Niki Terpstra (Ned) Quick-Step Floors
113 Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida
114 Lawson Craddock (USA) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
115 Alex Edmondson (Aus) Mitchelton-Scott
116 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data
117 Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal
118 Amael Moinard (Fra) Fortuneo-Oscaro
119 Brice Feillu (Fra) Fortuneo-Oscaro
120 James Knox (GBr) Quick-Step Floors
121 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale
122 Matteo Fabbro (Ita) Katusha-Alpecin
123 Kevin Reza (Fra) Vital Concept Club
124 Laurens De Plus (Bel) Quick-Step Floors
125 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain-Merida
126 Phil Bauhaus (Ger) Team Sunweb
127 Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain-Merida
128 Ramunas Navardauskas (Ltu) Bahrain-Merida
129 Lars Boom (Ned) LottoNL-Jumbo 0:32:35
130 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo
131 Bryan Coquard (Fra) Vital Concept Club
DNF Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team
DNF Peter Kennaugh (GBr) Bora-Hansgrohe
DNF Aleksejs Saramotins (Lat) Bora-Hansgrohe
DNF Brendan Canty (Aus) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
DNS Odd Christian Eiking (Nor) Wanty-Groupe Gobert
DNF Stephen Cummings (GBr) Dimension Data
DNF Martijn Tusveld (Ned) Team Sunweb
DNF Lorrenzo Manzin (Fra) Vital Concept Club

Klasyfikacja generalna po siódmym etapie:

1 Geraint Thomas (GBr) Team Sky 20:51:19
2 Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott 0:01:29
3 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale 0:02:01
4 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates 0:02:30
5 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team 0:02:39
6 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe 0:03:10
7 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin 0:03:29
8 Marc Soler (Spa) Movistar Team 0:03:40
9 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale 0:03:49
10 Pierre Rolland (Fra) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 0:04:00
11 Bob Jungels (Lux) Quick-Step Floors 0:04:15
12 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal 0:04:47
13 Antwan Tolhoek (Ned) LottoNL-Jumbo 0:04:50
14 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis, Solutions Credits 0:04:52
15 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky 0:05:21
16 Pello Bilbao (Spa) Astana Pro Team 0:05:27
17 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Groupe Gobert 0:05:45
18 Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates 0:06:12
19 Leo Vincent (Fra) Groupama-FDJ 0:07:12
20 Tsgabu Grmay (Eth) Trek-Segafredo 0:07:13
21 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors 0:08:29
22 Gianluca Brambilla (Ita) Trek-Segafredo 0:10:09
23 Warren Barguil (Fra) Fortuneo-Oscaro 0:12:25
24 Michael Valgren (Den) Astana Pro Team 0:13:41
25 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:14:54
26 Amanuel Ghebreigzabhier Werkilul (Eri) Dimension Data 0:15:06
27 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida 0:15:27
28 Sepp Kuss (USA) LottoNL-Jumbo 0:17:32
29 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates 0:19:25
30 Maxime Bouet (Fra) Fortuneo-Oscaro 0:20:52
31 Ian Boswell (USA) Katusha-Alpecin 0:21:48
32 Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale 0:22:08
33 Jonathan Castroviejo (Spa) Team Sky 0:23:36
34 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ 0:23:43
35 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data 0:25:07
36 Sergei Chernetski (Rus) Astana Pro Team 0:31:02
37 Jesus Herrada (Spa) Cofidis, Solutions Credits 0:31:44
38 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team 0:32:29
39 Gianni Moscon (Ita) Team Sky 0:32:34
40 Michal Kwiatkowski (Pol) Team Sky 0:32:40
41 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 0:33:04
42 Damien Howson (Aus) Mitchelton-Scott 0:33:09
43 Robert Kiserlovski (Cro) Katusha-Alpecin 0:33:24
44 Franco Pellizotti (Ita) Bahrain-Merida 0:34:15
45 Jaime Roson (Spa) Movistar Team 0:34:19
46 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin 0:35:13
47 Thomas Degand (Bel) Wanty-Groupe Gobert 0:35:22
48 Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton-Scott 0:35:32
49 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team 0:36:15
50 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal 0:37:46
51 Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates 0:38:20
52 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale 0:38:26
53 Xandro Meurisse (Bel) Wanty-Groupe Gobert 0:38:55
54 Tiago Machado (Por) Katusha-Alpecin 0:41:03
55 Jose Herrada (Spa) Cofidis, Solutions Credits 0:41:13
56 Daniel Moreno (Spa) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 0:42:35
57 Marco Minnaard (Ned) Wanty-Groupe Gobert 0:44:48
58 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale 0:46:29
59 Carlos Verona (Spa) Mitchelton-Scott 0:46:42
60 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team 0:47:12
61 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ 0:48:07
62 Romain Hardy (Fra) Fortuneo-Oscaro 0:48:29
63 Jay McCarthy (Aus) Bora-Hansgrohe 0:49:25
64 Tomasz Marczynski (Pol) Lotto Soudal 0:49:40
65 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team 0:49:53
66 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team 0:50:00
67 Hector Carretero (Spa) Movistar Team 0:50:22
68 Jens Keukeleire (Bel) Lotto Soudal 0:50:34
69 Rob Power (Aus) Mitchelton-Scott 0:50:57
70 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo 0:51:07
71 Simon Clarke (Aus) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 0:51:26
72 Neilson Powless (USA) LottoNL-Jumbo 0:52:30
73 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data 0:53:18
74 Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama-FDJ 0:53:32
75 Arnaud Courteille (Fra) Vital Concept Club 0:53:47
76 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo 0:54:55
77 Pieter Serry (Bel) Quick-Step Floors 0:55:24
78 Daryl Impey (RSA) Mitchelton-Scott 0:55:31
79 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb 0:56:59
80 Dylan van Baarle (Ned) Team Sky 0:57:25
81 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal 0:57:31
82 Amael Moinard (Fra) Fortuneo-Oscaro 0:58:41
83 James Knox (GBr) Quick-Step Floors 0:59:18
84 Victor Campenaerts (Bel) Lotto Soudal 1:01:03
85 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team 1:01:12
86 Laurens De Plus (Bel) Quick-Step Floors 1:01:25
87 Antoine Duchesne (Can) Groupama-FDJ 1:02:09
88 Brice Feillu (Fra) Fortuneo-Oscaro 1:02:45
89 Lukas Postlberger (Aut) Bora-Hansgrohe 1:04:36
90 Quentin Pacher (Fra) Vital Concept Club 1:04:55
91 Bruno Armirail (Fra) Groupama-FDJ 1:07:21
92 Matteo Fabbro (Ita) Katusha-Alpecin 1:07:41
93 Jasha Sutterlin (Ger) Movistar Team 1:07:47
94 Dion Smith (NZl) Wanty-Groupe Gobert 1:07:57
95 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale 1:08:56
96 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team 1:09:21
97 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits 1:10:37
98 Alex Howes (USA) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 1:11:47
99 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team 1:11:52
100 Jorge Arcas (Spa) Movistar Team 1:12:02
101 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain-Merida 1:12:47
102 Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain-Merida 1:13:21
103 Lawson Craddock (USA) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 1:13:28
104 Jaime Castrillo (Spa) Movistar Team 1:14:54
105 Jhonatan Restrepo (Col) Katusha-Alpecin 1:15:20
106 Pierre Luc Perichon (Fra) Fortuneo-Oscaro 1:15:29
107 Jay Thomson (RSA) Dimension Data 1:16:25
108 Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe 1:16:42
109 Daniel Teklehaimanot (Eri) Cofidis, Solutions Credits 1:16:52
110 Bryan Coquard (Fra) Vital Concept Club 1:17:26
111 Ivan Garcia (Spa) Bahrain-Merida 1:17:37
112 Luke Rowe (GBr) Team Sky 1:17:49
113 Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida 1:18:26
114 Ramunas Navardauskas (Ltu) Bahrain-Merida 1:19:22
115 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data 1:19:44
116 Frederik Backaert (Bel) Wanty-Groupe Gobert 1:19:46
117 Anthony Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits 1:20:41
118 Niki Terpstra (Ned) Quick-Step Floors 1:20:56
119 Benjamin Thomas (Fra) Groupama-FDJ 1:21:58
120 Alex Edmondson (Aus) Mitchelton-Scott 1:23:07
121 Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates 1:23:14
122 Matthias Brandle (Aut) Trek-Segafredo 1:23:32
123 Sven Erik Bystrom (Nor) UAE Team Emirates 1:23:59
124 Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team 1:24:43
125 Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal 1:25:47
126 Johan Le Bon (Fra) Vital Concept Club 1:26:49
127 Lars Boom (Ned) LottoNL-Jumbo 1:26:53
128 Laurent Pichon (Fra) Fortuneo-Oscaro 1:27:15
129 Kevin Reza (Fra) Vital Concept Club 1:34:44
130 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo 1:37:11
131 Phil Bauhaus (Ger) Team Sunweb 1:41:18