Brak jazdy indywidualnej na czas, start spod Stadionu Śląskiego, powrót na Słowację i do Szczyrku – tegoroczny Tour de Pologne zapowiada się bardzo ciekawie!

W piątkowy wieczór w warszawskim Wilanowie poznaliśmy jubileuszową, 75 edycję Tour de Pologne. Start w Krakowie, meta w Bukowinie Tatrzańskiej. W sumie 1075 km. Oto szczegóły!

Etap 1: Kraków – Kraków (131km, 800m przewyższeń)

Podobnie jak przed rokiem ściganie rozpocznie się w Krakowie. Kolarze w sumie pokonają 131km i odwiedzą m.in. Kalwarię Zebrzydowską i Wadowice. Rozpoczęcie ścigania będzie też okazją do upamiętnienia rocznicy niepodległości Polski. Na koniec trzy krótkie rundy już na ulicach byłej stolicy kraju. Przed rokiem najlepszy był tu Peter Sagan (BORA-hansgrohe), a kto tym razem jako pierwszy założy żółtą koszulkę?

Etap 2: Tarnowskie Góry – Katowice (158km, 580m przewyższeń)

Tradycyjny już etap z finiszem pod Spodkiem i odwiedzinami w Piekarach Śląskich, Bytomiu i Chorzowie. Osiągane tutaj prędkości przyprawiają o zawrót głowy! Zazwyczaj wygrywali tutaj sprinterzy, ale Taylor Phinney udowodnił już, że można ich przechytrzyć…

Etap 3: Stadion Śląski (Chorzów) – Zabrze (140km, 410m przewyższeń)

Kolejny odcinek dla sprinterów – w pierwszych dniach walki będą mieli okazję do szaleństw. Po honorowym starcie pod Stadionem Śląskim w Chorzowie zawodnicy ruszą “na ostro” w Rudzie Śląskiej i skierują się na południe, do Jastrzębia Zdroju. Potem nawrót i przez Rybnik do Zabrza.

Etap 4: Jaworzno – Szczyrk (178km, 2290m przewyższeń)

Na ten dzień z pewnością czekają górale, którzy przejmą pałeczkę od sprinterów. Spore przewyższenia (dwukrotna wspinaczka na Salmopol i Zameczek) i meta na krótkim, ale treściwym podjeździe zapowiadają pierwsze podziały w klasyfikacji generalnej i rozpoczęcie prawdziwej walki o tytuł. To tutaj w zeszłym roku Dylan Teuns wyszedł na prowadzenie, którego nie oddał już do końca…

Etap 5: Kopalnia Soli Wieliczka – Bielsko Biała (152km, 2080m przewyższeń)

Bielsko Biała zasłużyła na finisz ogromnymi tłumami, które czekały na Tour de Pologne w zeszłym roku. Teraz zawodnicy zawitają tutaj na aż trzy rundy z finiszem na “ściance”, ale wcześniej dwie premie górskie drugiej kategorii i jedna pierwszej (przełęcz Przegibek). Kto stracił w Szczyrku, to już tutaj będzie miał okazję do ataków.

Etap 6: Zakopane – Poprad (180km, 1720m przewyższeń)

Zakopane z miasta finałowego stało się miastem startowym. Po opuszczeniu “stolicy Tatr” zawodnicy po niecałych 15km opuszczą Polskę i będą się poruszać szosami Słowacji. Po drodze brak “strasznych” podjazdów (chociaż do pokonania będą trzy premie górskie), więc nieco lżejsi sprinterzy mogą przetrwać wspinaczki. Na koniec trzy okrążenia po 8.6km i finisz w Popradzie.

Etap 7: Bukovina Resort – Bukowina Tatrzańska (136km, 2810m przewyższeń)

Królewski etap na zakończenie ścigania. Runda dość tradycyjna – Rzepiska, Sierockie, Gliczarów (ze Ścianą Bukovina) i finałowa wspinaczka do Bukowiny Tatrzańskiej. Okrążenie jest o tyle ciekawe, że jeśli podjazdy będą zbyt krótkie, by zaatakować, to zawsze można spróbować sił na niebezpiecznych zjazdach…

 

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments