vueltaaragon.es

Pierwszy atak okazał się przedwczesny, ale Mikel Bizkarra (Euskadi-Murias) wytrzymał szarżę Jaime Rosona i skontrował zawodnika Movistaru kilka kilometrów później dzięki czemu w pięknym stylu triumfował na królewskim etapie Vuelta Aragon. W całym wyścigu najlepszy był jednak Roson.

Trzeci, a zarazem ostatni, etap hiszpańskiego wyścigu kończył się wspinaczką na Cerler. Nachylenie być może nie powinno sprawiać większego problemu, ale mając na uwadze fakt, że droga będzie się wznosić przez ponad 30 kilometrów podjazd da się we znaki nawet najmocniejszym góralom.

Ucieczkę dnia utworzyła piątka kolarzy w składzie: Sylvain Chavanel (Direct Energie), Gatis Smulukis (Delko Marseille), znany z występów w Verva-Active Jet Jesus Ezquerra (Burgos-BH), Gotzon Martin (Fundación Euskadi) oraz Johan Colon (Coldeportes). Ich przewaga maksymalnie osiągnęła nieco ponad pół minuty, ale głównie za sprawą pracy wykonywanej przez Movistar ich akcja była skazana na niepowodzenie, a na finałowym podjeździe główne role mieli odegrać Jaime Roson i Marc Soler.

U podnóża premii górskiej, która rozpoczynała się 12 kilometrów przed metą, na atak zdecydował się Mikel Bizkarra (Euskadi-Murias) i zyskał niecałą minutę przewagi. 5 kilometrów przed metą Bizkarra została złapany, a okazję do podkręcenia tempa wykorzystał Roson i zerwał z koła pozostałych kolarzy.

Za pościg za Rosonem głównie odpowiadał Rein Taaramae (Direct Energie), który jednak nie miał wsparcia od pozostałych goniących, ale mimo tego zdołał doścignąć Rosona 1,5 km przed metą. Wówczas to raz jeszcze swojej szansy spróbował Bizkarra, który zdołał utrzymać się w grupie pościgowej po swoim pierwszym ataku i wydawało się, że druga szarża będzie już skuteczna.

Kilometr przed metą zawodnik Euskadi-Murias miał 20 sekund przewagi, a tempo goniących spadło na tyle, że zaczęli ich doganiać kolejni zawodnicy. Bizkarra dojechał tym samym na szczyt wymagającego podjazdu pod Cerler jako pierwszy. Jego przewaga okazała się jednak zbyt mała, by zwyciężyć w całym wyścigu. W generalce najlepszy okazał się Jaime Roson.

Wyniki ostatniego etapu

1 BIZKARRA Mikel Euskadi – Murias 14 20 3:16:15
2 BRAVO Garikoitz Euskadi – Murias 5 12 0:15
3 ROSON Jaime Movistar Team 3 7 ,,
4 MORENO Javier Delko Marseille Provence KTM 5 ,,
5 TAARAMÄE Rein Direct Energie 4 0:19
6 AGUIRRE Hernan Manzana Postobon 3 0:24
7 SOLER Marc Movistar Team 2 0:29
8 EVTUSHENKO Alexander Lokosphinx 1 0:32
9 FIGUEIREDO Frederico Sporting Clube de Portugal/Tavira ,,
10 WHITEHOUSE Daniel Interpro Stradalli Cycling 0:35
11 CABEDO Óscar Burgos-BH 0:36
12 MADRAZO Ángel Delko Marseille Provence KTM ,,
13 CHAVEZ German Enrique Coldeportes Zenu Sello Rojo 0:39
14 PARDILLA Sergio Caja Rural – Seguros RGA 0:43
15 MERINO Igor Burgos-BH 0:46
16 JUARISTI Txomin Fundación Euskadi 1:09
17 GONZALEZ Mario Sporting Clube de Portugal/Tavira ,,
18 PRADES Benjamin Team UKYO ,,
19 DUARTE Fabio Manzana Postobon ,,
20 TORRES Pablo Burgos-BH ,,
21 VILELA Ricardo Manzana Postobon ,,
22 MARQUE Alejandro Sporting Clube de Portugal/Tavira ,,
23 AZURMENDI Ibai Fundación Euskadi ,,
24 TRUEBA Alvaro Sporting Clube de Portugal/Tavira 1:13
25 BOHÓRQUEZ Hernando Manzana Postobon 1:29
26 SAMITIER Sergio Euskadi – Murias 1:37
27 RIES Michel Polartec-Kometa 1:42
28 GARCIA Jhojan Manzana Postobon ,,
29 SILVA Joaquim Caja Rural – Seguros RGA 1:45
30 BISOLTI Alessandro Androni – Sidermec – Bottecchia ,,
31 CANO Alex Coldeportes Zenu Sello Rojo 1:49
32 RUBIANO Miguel Angel Coldeportes Zenu Sello Rojo ,,
33 FERNANDEZ Delio Delko Marseille Provence KTM 2:11
34 BONUSI Raffaello Androni – Sidermec – Bottecchia 2:23
35 CELANO Danilo Caja Rural – Seguros RGA 2:31
36 CAMACHO Julio Alexis Coldeportes Zenu Sello Rojo ,,
37 BAGOT Yoann Vital Concept Cycling Club 2:54
38 INKELAAR Kevin Polartec-Kometa 3:01
39 VERMEULEN Alexey Interpro Stradalli Cycling ,,
40 DÍAZ José Manuel Israel Cycling Academy 3:13
41 DE ROSSI Lucas Delko Marseille Provence KTM 3:22
42 GOLDSTEIN Omer Israel Cycling Academy 3:31
43 FERNÁNDEZ Egoitz Fundación Euskadi ,,
44 VDOVIN Alexander Lokosphinx 3:40
45 LAVERDE Luis Felipe Coldeportes Zenu Sello Rojo ,,
46 FERRARI Fabricio Caja Rural – Seguros RGA ,,
47 ETXABE Jokin Interpro Stradalli Cycling ,,
48 OKUBAMARIAM Tesfom Interpro Stradalli Cycling 3:55
49 RIVERA Kevin Androni – Sidermec – Bottecchia 4:10
50 CUBERO Jorge Burgos-BH 4:21
51 PENA MOLANO Wilson Estiben Polartec-Kometa 4:34
52 CARRETERO Héctor Movistar Team 4:36
53 PUJOL Oscar Team UKYO 4:37
54 BARCELO Fernando Euskadi – Murias ,,
55 ZABALA Josu Caja Rural – Seguros RGA 4:45
56 AMEZQUETA Julen Caja Rural – Seguros RGA ,,
57 COURTEILLE Arnaud Vital Concept Cycling Club 4:50
58 ARCAS Jorge Movistar Team 5:10
59 GONCALVES Gaspar Liberty Seguros – Carglass 5:13
60 LOPEZ COZAR Juan Antonio Fundación Euskadi 5:21
61 SPREAFICO Matteo Androni – Sidermec – Bottecchia ,,
62 BOL Jetse Manzana Postobon ,,
63 QUEMENEUR Perrig Direct Energie ,,
64 CANTÓN Isaac Polartec-Kometa 5:37
65 ARAQUE Rodrigo Team UKYO 5:42
66 SOKOLOV Dmitry Lokosphinx 6:24
67 WILLIAMS Tyler Israel Cycling Academy 6:38
68 MANCEBO Francisco Inteja Dominican Cycling Team 6:45
69 PEREIRA Valter Sporting Clube de Portugal/Tavira ,,
70 ARERUYA Joseph Delko Marseille Provence KTM ,,
71 LOZANO David Team Novo Nordisk 6:55
72 RÉZA Kévin Vital Concept Cycling Club 6:56
73 FERNANDES Venceslau Liberty Seguros – Carglass 7:16
74 NOCENTINI Rinaldo Sporting Clube de Portugal/Tavira 7:18
75 HUDRY Florian Interpro Stradalli Cycling 7:36
76 HENTTALA Joonas Team Novo Nordisk 9:24
77 PLANET Charles Team Novo Nordisk ,,
78 ORJUELA Fernando Manzana Postobon 9:25
79 LOPES Pedro Jose Liberty Seguros – Carglass 9:36
80 SAMOLENKOV Artem Lokosphinx ,,
81 TULIK Angelo Direct Energie 10:29
82 CHAVANEL Sylvain Direct Energie ,,
83 EZQUERRA Jesus Burgos-BH ,,
84 LAMMERTINK Steven Vital Concept Cycling Club 10:30
85 COUSIN Jérôme Direct Energie ,,
86 CALABRIA Fabio Team Novo Nordisk ,,
87 KOISHI Yuma Team UKYO 11:20
88 HIVERT Jonathan Direct Energie 11:50
89 HABTOM Awet Polartec-Kometa 12:16
90 VAN WINDEN Dennis Israel Cycling Academy 12:52
91 RAIM Mihkel Israel Cycling Academy ,,
92 ALONSO Mikel Fundación Euskadi ,,
93 MARTIN Gotzon Fundación Euskadi ,,
94 SMUKULIS Gatis Delko Marseille Provence KTM ,,
95 STRAKHOV Dmitry Lokosphinx ,,
96 TOFFALI Nicola Sporting Clube de Portugal/Tavira ,,
97 MILAN Diego Inteja Dominican Cycling Team ,,
98 TXOPERENA Beñat Euskadi – Murias ,,
99 ABERASTURI Jon Euskadi – Murias ,,
100 SOTO Nelson Andres Caja Rural – Seguros RGA ,,
101 CORBEL Erwann Vital Concept Cycling Club ,,
102 BOUDAT Thomas Direct Energie ,,
103 LOURENCO Rafael Liberty Seguros – Carglass 14:21
104 CRISPIM André Liberty Seguros – Carglass ,,
105 CARVALHO Andre Liberty Seguros – Carglass ,,
106 JONES Brenton Delko Marseille Provence KTM 14:49
107 GARCIA Ricardo Fundación Euskadi ,,
108 BRAND Sam Team Novo Nordisk 15:36
109 ROBREDO Álvaro Burgos-BH 15:42
110 CAMACHO Juan Polartec-Kometa 16:22
111 CASTRILLO Jaime Movistar Team 17:05
112 BARBERO Carlos Movistar Team ,,
113 BENNATI Daniele Movistar Team ,,
114 COLON Johan Coldeportes Zenu Sello Rojo ,,
115 POLI Umberto Team Novo Nordisk ,,
116 BENFATTO Marco Androni – Sidermec – Bottecchia ,,
117 FRAPPORTI Mattia Androni – Sidermec – Bottecchia ,,
118 MALUCELLI Matteo Androni – Sidermec – Bottecchia ,,
119 MOSCHETTI Matteo Polartec-Kometa ,,
120 KREDER Raymond Team UKYO ,,
121 YOKOTSUKA Kohei Team UKYO 29:29
122 GAREL Adrien Vital Concept Cycling Club 31:15
123 SCHREURS Hamish Israel Cycling Academy 32:16
124 GUZMAN William Inteja Dominican Cycling Team 35:33
DNF FOURNIER Marc Vital Concept Cycling Club -3:16:15
DNF RUBIO Diego Burgos-BH ,,
DNF TORRES Albert Inteja Dominican Cycling Team ,,
DNF ELORZA Mikel Inteja Dominican Cycling Team ,,
DNF CUETO Juan José Inteja Dominican Cycling Team ,,
DNF RUBIO Jesus Alberto Inteja Dominican Cycling Team ,,
DNF MIZUNO Kyohei Interpro Stradalli Cycling ,,
DNF LOPES Pedro Jose Liberty Seguros – Carglass ,,
DNS PERON Andrea Team Novo Nordisk ,,
DNS ENGER Sondre Holst Israel Cycling Academy ,,

Klasyfikacja końcowa

1 4 ▲3 ROSON Jaime Movistar Team 125 100 11:50:59
2 6 ▲4 MORENO Javier Delko Marseille Provence KTM 85 70 0:04
3 41 ▲38 BIZKARRA Mikel Euskadi – Murias 70 50 0:06
4 5 ▲1 TAARAMÄE Rein Direct Energie 60 36 0:08
5 12 ▲7 BRAVO Garikoitz Euskadi – Murias 50 28 0:12
6 7 ▲1 SOLER Marc Movistar Team 40 24 0:18
7 25 ▲18 FIGUEIREDO Frederico Sporting Clube de Portugal/Tavira 35 20 0:39
8 13 ▲5 MADRAZO Ángel Delko Marseille Provence KTM 30 18 0:40
9 36 ▲27 AGUIRRE Hernan Manzana Postobon 25 16 ,,
10 33 ▲23 PARDILLA Sergio Caja Rural – Seguros RGA 20 14 0:50
11 45 ▲34 EVTUSHENKO Alexander Lokosphinx 15 12 0:52
12 53 ▲41 CABEDO Óscar Burgos-BH 10 10 0:56
13 55 ▲42 CHAVEZ German Enrique Coldeportes Zenu Sello Rojo 5 8 0:59
14 37 ▲23 MERINO Igor Burgos-BH 5 7 1:02
15 57 ▲42 WHITEHOUSE Daniel Interpro Stradalli Cycling 5 6 ,,
16 10 ▼6 MARQUE Alejandro Sporting Clube de Portugal/Tavira 3 5 1:07
17 21 ▲4 TORRES Pablo Burgos-BH 3 4 1:16
18 22 ▲4 PRADES Benjamin Team UKYO 3 3 ,,
19 24 ▲5 VILELA Ricardo Manzana Postobon 3 2 ,,
20 35 ▲15 GONZALEZ Mario Sporting Clube de Portugal/Tavira 3 1 ,,
21 43 ▲22 DUARTE Fabio Manzana Postobon 3 1:29
22 38 ▲16 TRUEBA Alvaro Sporting Clube de Portugal/Tavira 3 ,,
23 49 ▲26 AZURMENDI Ibai Fundación Euskadi 3 ,,
24 54 ▲30 JUARISTI Txomin Fundación Euskadi 3 ,,
25 30 ▲5 BOHÓRQUEZ Hernando Manzana Postobon 3 1:36
26 28 ▲2 GARCIA Jhojan Manzana Postobon 1:49
27 27 – BISOLTI Alessandro Androni – Sidermec – Bottecchia 1:52
28 29 ▲1 SILVA Joaquim Caja Rural – Seguros RGA ,,
29 18 ▼11 RUBIANO Miguel Angel Coldeportes Zenu Sello Rojo 1:56
30 50 ▲20 SAMITIER Sergio Euskadi – Murias 1:57
31 16 ▼15 FERNANDEZ Delio Delko Marseille Provence KTM 2:17
32 76 ▲44 RIES Michel Polartec-Kometa 2:26
33 52 ▲19 CAMACHO Julio Alexis Coldeportes Zenu Sello Rojo 2:51
34 59 ▲25 CELANO Danilo Caja Rural – Seguros RGA 2:58
35 74 ▲39 BONUSI Raffaello Androni – Sidermec – Bottecchia 3:06
36 40 ▲4 BAGOT Yoann Vital Concept Cycling Club 3:10
37 46 ▲9 INKELAAR Kevin Polartec-Kometa 3:21
38 31 ▼7 DE ROSSI Lucas Delko Marseille Provence KTM 3:29
39 11 ▼28 GOLDSTEIN Omer Israel Cycling Academy 3:33
40 63 ▲23 VERMEULEN Alexey Interpro Stradalli Cycling 3:34
41 32 ▼9 FERNÁNDEZ Egoitz Fundación Euskadi 3:38
42 23 ▼19 VDOVIN Alexander Lokosphinx 3:47
43 48 ▲5 ETXABE Jokin Interpro Stradalli Cycling 4:00
44 58 ▲14 LAVERDE Luis Felipe Coldeportes Zenu Sello Rojo 4:07
45 98 ▲53 CANO Alex Coldeportes Zenu Sello Rojo 4:11
46 66 ▲20 FERRARI Fabricio Caja Rural – Seguros RGA 4:17
47 9 ▼38 CARRETERO Héctor Movistar Team 4:33
48 39 ▼9 BARCELO Fernando Euskadi – Murias 4:53
49 77 ▲28 RIVERA Kevin Androni – Sidermec – Bottecchia 4:54
50 51 ▲1 AMEZQUETA Julen Caja Rural – Seguros RGA 5:05
51 70 ▲19 PENA MOLANO Wilson Estiben Polartec-Kometa 5:11
52 15 ▼37 ARCAS Jorge Movistar Team 5:16
53 67 ▲14 ZABALA Josu Caja Rural – Seguros RGA 5:22
54 20 ▼34 SPREAFICO Matteo Androni – Sidermec – Bottecchia 5:28
55 75 ▲20 COURTEILLE Arnaud Vital Concept Cycling Club 5:34
56 68 ▲12 GONCALVES Gaspar Liberty Seguros – Carglass 5:50
57 79 ▲22 LOPEZ COZAR Juan Antonio Fundación Euskadi 6:08
58 71 ▲13 CANTÓN Isaac Polartec-Kometa 6:14
59 69 ▲10 ARAQUE Rodrigo Team UKYO 6:19
60 3 ▼57 RÉZA Kévin Vital Concept Cycling Club 6:42
61 42 ▼19 SOKOLOV Dmitry Lokosphinx 6:44
62 94 ▲32 QUEMENEUR Perrig Direct Energie 6:48
63 99 ▲36 CUBERO Jorge Burgos-BH 6:53
64 104 ▲40 OKUBAMARIAM Tesfom Interpro Stradalli Cycling 7:13
65 81 ▲16 WILLIAMS Tyler Israel Cycling Academy 7:32
66 86 ▲20 HUDRY Florian Interpro Stradalli Cycling 8:40
67 44 ▼23 PLANET Charles Team Novo Nordisk 9:44
68 62 ▼6 HENTTALA Joonas Team Novo Nordisk 9:57
69 109 ▲40 LOPES Pedro Jose Liberty Seguros – Carglass 10:13
70 17 ▼53 EZQUERRA Jesus Burgos-BH 10:33
71 60 ▼11 CHAVANEL Sylvain Direct Energie 10:56
72 108 ▲36 LOZANO David Team Novo Nordisk 11:08
73 78 ▲5 COUSIN Jérôme Direct Energie 11:17
74 82 ▲8 CALABRIA Fabio Team Novo Nordisk 11:26
75 88 ▲13 TULIK Angelo Direct Energie 11:36
76 64 ▼12 KOISHI Yuma Team UKYO 11:53
77 102 ▲25 ORJUELA Fernando Manzana Postobon 12:03
78 116 ▲38 BOL Jetse Manzana Postobon 12:19
79 1 ▼78 ABERASTURI Jon Euskadi – Murias 12:23
80 8 ▼72 VAN WINDEN Dennis Israel Cycling Academy 12:49
81 14 ▼67 MILAN Diego Inteja Dominican Cycling Team 12:57
82 106 ▲24 SAMOLENKOV Artem Lokosphinx 12:58
83 113 ▲30 FERNANDES Venceslau Liberty Seguros – Carglass 13:17
84 61 ▼23 STRAKHOV Dmitry Lokosphinx 13:22
85 83 ▼2 TOFFALI Nicola Sporting Clube de Portugal/Tavira 13:48
86 85 ▼1 RAIM Mihkel Israel Cycling Academy 13:53
87 124 ▲37 PUJOL Oscar Team UKYO ,,
88 87 ▼1 CORBEL Erwann Vital Concept Cycling Club 13:58
89 119 ▲30 ARERUYA Joseph Delko Marseille Provence KTM 14:07
90 92 ▲2 BOUDAT Thomas Direct Energie 14:19
91 19 ▼72 CARVALHO Andre Liberty Seguros – Carglass 14:28
92 47 ▼45 CRISPIM André Liberty Seguros – Carglass 14:41
93 95 ▲2 SOTO Nelson Andres Caja Rural – Seguros RGA 14:43
94 121 ▲27 PEREIRA Valter Sporting Clube de Portugal/Tavira 14:50
95 56 ▼39 JONES Brenton Delko Marseille Provence KTM 15:12
96 122 ▲26 NOCENTINI Rinaldo Sporting Clube de Portugal/Tavira 15:23
97 100 ▲3 MARTIN Gotzon Fundación Euskadi 15:28
98 103 ▲5 ALONSO Mikel Fundación Euskadi 15:30
99 105 ▲6 SMUKULIS Gatis Delko Marseille Provence KTM 16:10
100 2 ▼98 BARBERO Carlos Movistar Team 16:45
101 129 ▲28 MANCEBO Francisco Inteja Dominican Cycling Team 16:49
102 91 ▼11 ROBREDO Álvaro Burgos-BH 16:54
103 26 ▼77 MOSCHETTI Matteo Polartec-Kometa 17:12
104 89 ▼15 CAMACHO Juan Polartec-Kometa 17:29
105 65 ▼40 FRAPPORTI Mattia Androni – Sidermec – Bottecchia 17:41
106 73 ▼33 MALUCELLI Matteo Androni – Sidermec – Bottecchia 17:48
107 112 ▲5 HABTOM Awet Polartec-Kometa 17:56
108 84 ▼24 POLI Umberto Team Novo Nordisk 18:01
109 90 ▼19 BENNATI Daniele Movistar Team 18:14
110 117 ▲7 HIVERT Jonathan Direct Energie 18:48
111 134 ▲23 DÍAZ José Manuel Israel Cycling Academy 19:15
112 97 ▼15 BENFATTO Marco Androni – Sidermec – Bottecchia 19:23
113 101 ▼12 KREDER Raymond Team UKYO 19:43
114 115 ▲1 TXOPERENA Beñat Euskadi – Murias 19:50
115 128 ▲13 LAMMERTINK Steven Vital Concept Cycling Club 20:07
116 107 ▼9 COLON Johan Coldeportes Zenu Sello Rojo 20:39
117 111 ▼6 BRAND Sam Team Novo Nordisk 20:52
118 118 – LOURENCO Rafael Liberty Seguros – Carglass 21:29
119 130 ▲11 GARCIA Ricardo Fundación Euskadi 25:02
120 132 ▲12 CASTRILLO Jaime Movistar Team 27:49
121 114 ▼7 YOKOTSUKA Kohei Team UKYO 35:53
122 126 ▲4 GAREL Adrien Vital Concept Cycling Club 40:36
123 133 ▲10 SCHREURS Hamish Israel Cycling Academy 44:16
124 125 ▲1 GUZMAN William Inteja Dominican Cycling Team 44:49