fot. Groupama-FDJ

24-letni Olivier Le Gac z drużyny Groupama-FDJ ubiegł sprinterów i jako uciekinier dnia wygrał ostatni etap wyścigu Cztery Dni Dunkierki. Klasyfikacja generalna padła łupem Dimitriego Claeysa z Cofidisu. 

Szósty i ostatni etap wyścigu Cztery Dni Dunkierki to płaski jak stół (zwłaszcza od 80. kilometra) odcinek z Wormhout do Cassel liczący 178,7 km. Mimo to nie zapowiadało się na etap przyjaźni, ponieważ chociażby znajdujący się w wysokiej formie André Greipel (Lotto-Soudal) mógł liczyć na zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. Wystarczyło, aby spełniły się dwa warunki: po pierwsze, Niemiec musiał zająć miejsce w pierwszej trójce, a po drugie, lider Dimitri Clayes uplasować się za nim.

W ucieczkę dnia zabrało się aż jedenastu kolarzy: Alexis Gougeard (AG2R La Mondiale), Olivier Le Gac (Groupama-FDJ), Casper Pedersen (Aqua Blue Sport), Héctor Saez (Euskadi-Murias), Nikolay Trusov (Gazprom-RusVelo), Aime De Gendt (Sport Vlaanderen – Baloise), Julien Antomarchi (Roubaix Lille Métropole), Paul Ourselin (Direct Energie), Xandro Meurisse (Wanty – Groupe Gobert), Florian Vachon (Fortuneo – Samsic) oraz Mauro Finetto (Delko Marseille Provence KTM).

Mimo że peleton, głównie za sprawą ekip Lotto-Soudal, Cofidis, Roompot i Nippo, trzymał uciekinierów na krótkiej smyczy, to nie zdołał ich doścignąć przed metą. Przewaga przez dużą liczbę kilometrów wynosiła poniżej minuty, ale dzielni harcownicy współpracowali na tyle efektywnie, że ostatni kilometr rozpoczęli przed peletonem.

Chcący zapewne uniknąć sprintu Olivier Le Gac zaatakował zaraz za bramą oznaczającą flamme rouge i zdołał utrzymać przewagę, wygrywając ostatni etap wyścigu. Drugi finiszował Pedersen, a trzeci Meurisse.

Prowadzenie w klasyfikacji generalnej utrzymał Dimitri Claeys, który wyprzedził Greipela o sekundę!

Wyniki ostatniego etapu:

1 Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ 3:50:50
2 Casper Pedersen (Den) Aqua Blue Sport
3 Xandro Meurisse (Bel) Wanty-Groupe Gobert
4 Aime De Gendt (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
5 Paul Ourselin (Fra) Direct Energie
6 Mauro Finetto (Ita) Delko Marseille Provence KTM
7 Hector Saez Benito (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
8 Julien Antomarchi (Fra) Roubaix Lille Metropole
9 Florian Vachon (Fra) Fortuneo-Samsic
10 Nikolay Trusov (Rus) Gazprom-Rusvelo
11 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:04
12 Marc Sarreau (Fra) Groupama-FDJ 0:00:11
13 André Greipel (Ger) Lotto Soudal
14 Timothy Dupont (Bel) Wanty-Groupe Gobert
15 Sergei Shilov (Rus) Gazprom-Rusvelo
16 Amaury Capiot (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
17 Jonas Rickaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
18 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini
19 Evaldas Siskevicius (Ltu) Delko Marseille Provence KTM
20 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits
21 Alexandre Pichot (Fra) Direct Energie
22 Romain Cardis (Fra) Direct Energie
23 Julien Duval (Fra) AG2R La Mondiale
24 Emiel Vermeulen (Bel) Roubaix Lille Metropole
25 Michael Carbel (Den) Fortuneo-Samsic
26 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale
27 Coen Vermeltfoort (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij
28 Oscar Riesebeek (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij
29 Damiano Cima (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini
30 Senne Leysen (Bel) Veranda’s Willems Crelan
31 Damien Touze (Fra) St Michel-Auber 93
32 Bram Welten (Ned) Fortuneo-Samsic
33 Rudy Barbier (Fra) AG2R La Mondiale
34 Mathias De Witte (Bel) Veranda’s Willems Crelan
35 Kevin Le Cunff (Fra) St Michel-Auber 93
36 Valentin Madouas (Fra) Groupama-FDJ
37 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits
38 Andrew Fenn (GBr) Aqua Blue Sport
39 Romain Combaud (Fra) Delko Marseille Provence KTM
40 Dimitri Claeys (Bel) Cofidis, Solutions Credits
41 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Wanty-Groupe Gobert
42 Brice Feillu (Fra) Fortuneo-Samsic
43 Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole
44 Stijn Devolder (Bel) Veranda’s Willems Crelan
45 Lindsay De Vylder (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
46 Daniel Hoelgaard (Nor) Groupama-FDJ
47 Kenny Dehaes (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic
48 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits
49 Igor Boev (Rus) Gazprom-Rusvelo
50 Jimmy Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits
51 Bert De Backer (Bel) Vital Concept Club
52 Yoann Paillot (Fra) St Michel-Auber 93
53 Maxime Vantomme (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic
54 Aitor Gonzalez Prieto (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
55 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
56 Alexander Porsev (Rus) Gazprom-Rusvelo
57 Dmitriy Kozontchuk (Rus) Gazprom-Rusvelo
58 Remy Mertz (Bel) Lotto Soudal
59 Lorrenzo Manzin (Fra) Vital Concept Club
60 Tom Dernies (Bel) Roubaix Lille Metropole
61 Benoit Jarrier (Fra) Fortuneo-Samsic
62 Maxime Bouet (Fra) Fortuneo-Samsic
63 Simon Sellier (Fra) Direct Energie
64 Lasse Norman Hansen (Den) Aqua Blue Sport
65 Iuri Filosi (Ita) Delko Marseille Provence KTM
66 Simon Antonini (Ita) Wanty-Groupe Gobert
67 Jérémy Leveau (Fra) Delko Marseille Provence KTM
68 Aaron Gate (NZl) Aqua Blue Sport
69 Frederik Backaert (Bel) Wanty-Groupe Gobert
70 Bruno Armirail (Fra) Groupama-FDJ
71 Huub Duijn (Ned) Veranda’s Willems Crelan
72 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal
73 Flavien Maurelet (Fra) St Michel-Auber 93
74 Arjen Livyns (Bel) Veranda’s Willems Crelan
75 Benoit Vaugrenard (Fra) Groupama-FDJ
76 Damien Gaudin (Fra) Direct Energie
77 Wouter Wippert (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij
78 Corentin Ermenault (Fra) Vital Concept Club
79 Ludovic Robeet (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic
80 Adrien Petit (Fra) Direct Energie
81 Jérémy Lecroq (Fra) Vital Concept Club 0:00:29
82 Tom Devriendt (Bel) Wanty-Groupe Gobert
83 Wesley Kreder (Ned) Wanty-Groupe Gobert
84 Julien Stassen (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic
85 Yohann Gene (Fra) Direct Energie 0:00:35
86 Alan Marangoni (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini 0:01:43
87 Ludwig De Winter (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic 0:01:51
88 Brian van Goethem (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij 0:01:52
89 Sjoerd van Ginneken (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij
90 Lawrence Naesen (Bel) Lotto Soudal
91 Jan Willem van Schip (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij
92 Edward Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:02:25
93 Enzo Wouters (Bel) Lotto Soudal 0:03:04
94 Peter Koning (Ned) Aqua Blue Sport 0:04:02
95 Conor Dunne (Irl) Aqua Blue Sport 0:06:27
96 Samuel Leroux (Fra) Roubaix Lille Metropole 0:08:37
97 Pierre Barbier (Fra) Roubaix Lille Metropole
98 Pierre Idjouadiene (Fra) Roubaix Lille Metropole
99 Mikel Aristi Gardoki (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
100 David Tanner (Aus) Veranda’s Willems Crelan
DNF Moreno Hofland (Ned) Lotto Soudal
DNF Filippo Zaccanti (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini
DNF Guillaume Levarlet (Fra) St Michel-Auber 93
DNF Alo Jakin (Est) St Michel-Auber 93
DNF Romain Feillu (Fra) St Michel-Auber 93
DNF Julien Morice (Fra) Vital Concept Club
DNF Sho Hatsuyama (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini
DNF Franck Bonnamour (Fra) Fortuneo-Samsic
DNF Matthew Brammeier (Irl) Aqua Blue Sport
DNF Gotzon Udondo Santamaria (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
DNF Julien Trarieux (Fra) Delko Marseille Provence KTM
DNF Przemyslaw Kasperkiewicz (Pol) Delko Marseille Provence KTM
DNF Kenneth Vanbilsen (Bel) Cofidis, Solutions Credits
DNF Anthony Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits
DNF Kris Boeckmans (Bel) Vital Concept Club
DNS Bryan Coquard (Fra) Vital Concept Club
DNS Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal

Ostateczna klasyfikacja generalna:

1 Dimitri Claeys (Bel) Cofidis, Solutions Credits 24:52:54
2 André Greipel (Ger) Lotto Soudal 0:00:01
3 Oscar Riesebeek (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij 0:00:02
4 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:12
5 Casper Pedersen (Den) Aqua Blue Sport 0:00:41
6 Xandro Meurisse (Bel) Wanty-Groupe Gobert 0:00:46
7 Valentin Madouas (Fra) Groupama-FDJ 0:00:50
8 Timothy Dupont (Bel) Wanty-Groupe Gobert 0:00:52
9 Julien Antomarchi (Fra) Roubaix Lille Metropole 0:00:53
10 Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ 0:00:56
11 Marc Sarreau (Fra) Groupama-FDJ 0:00:57
12 Brice Feillu (Fra) Fortuneo-Samsic 0:00:58
13 Evaldas Siskevicius (Ltu) Delko Marseille Provence KTM 0:01:04
14 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini
15 Florian Vachon (Fra) Fortuneo-Samsic 0:01:06
16 Lasse Norman Hansen (Den) Aqua Blue Sport
17 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:01:07
18 Yoann Paillot (Fra) St Michel-Auber 93
19 Aime De Gendt (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:01:14
20 Sergei Shilov (Rus) Gazprom-Rusvelo 0:01:15
21 Alexandre Pichot (Fra) Direct Energie 0:01:17
22 Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole
23 Remy Mertz (Bel) Lotto Soudal
24 Aaron Gate (NZl) Aqua Blue Sport
25 Aitor Gonzalez Prieto (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
26 Romain Combaud (Fra) Delko Marseille Provence KTM 0:01:19
27 Mauro Finetto (Ita) Delko Marseille Provence KTM 0:01:27
28 Paul Ourselin (Fra) Direct Energie 0:01:30
29 Daniel Hoelgaard (Nor) Groupama-FDJ 0:01:42
30 Flavien Maurelet (Fra) St Michel-Auber 93 0:01:43
31 Frederik Backaert (Bel) Wanty-Groupe Gobert 0:02:14
32 Huub Duijn (Ned) Veranda’s Willems Crelan
33 Damien Touze (Fra) St Michel-Auber 93 0:02:40
34 Maxime Bouet (Fra) Fortuneo-Samsic 0:02:43
35 Damien Gaudin (Fra) Direct Energie
36 Jimmy Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:03:20
37 Rudy Barbier (Fra) AG2R La Mondiale 0:03:41
38 Sjoerd van Ginneken (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij 0:03:55
39 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale 0:04:25
40 Romain Cardis (Fra) Direct Energie
41 Amaury Capiot (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:04:28
42 Maxime Vantomme (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic
43 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits
44 Kevin Le Cunff (Fra) St Michel-Auber 93
45 Adrien Petit (Fra) Direct Energie 0:04:54
46 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal 0:05:48
47 Brian van Goethem (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij 0:05:59
48 Dmitriy Kozontchuk (Rus) Gazprom-Rusvelo 0:06:31
49 Benoit Vaugrenard (Fra) Groupama-FDJ 0:06:54
50 Hector Saez Benito (Spa) Euskadi Basque Country-Murias 0:07:42
51 Benoit Jarrier (Fra) Fortuneo-Samsic 0:08:42
52 Julien Duval (Fra) AG2R La Mondiale 0:09:18
53 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale 0:09:47
54 Mathias De Witte (Bel) Veranda’s Willems Crelan 0:12:05
55 Andrew Fenn (GBr) Aqua Blue Sport
56 Igor Boev (Rus) Gazprom-Rusvelo
57 Stijn Devolder (Bel) Veranda’s Willems Crelan
58 Iuri Filosi (Ita) Delko Marseille Provence KTM
59 Jonas Rickaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:12:17
60 Lindsay De Vylder (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:12:53
61 Jan Willem van Schip (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij 0:13:39
62 Arjen Livyns (Bel) Veranda’s Willems Crelan 0:13:51
63 Jérémy Leveau (Fra) Delko Marseille Provence KTM 0:14:21
64 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:14:26
65 Senne Leysen (Bel) Veranda’s Willems Crelan 0:14:29
66 Jérémy Lecroq (Fra) Vital Concept Club 0:14:38
67 Alexander Porsev (Rus) Gazprom-Rusvelo 0:15:36
68 Tom Dernies (Bel) Roubaix Lille Metropole 0:15:39
69 Bram Welten (Ned) Fortuneo-Samsic 0:15:59
70 Edward Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:16:09
71 Ludwig De Winter (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic
72 Damiano Cima (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini 0:16:19
73 Tom Devriendt (Bel) Wanty-Groupe Gobert 0:16:33
74 Yohann Gene (Fra) Direct Energie 0:16:52
75 Nikolay Trusov (Rus) Gazprom-Rusvelo 0:17:42
76 Bert De Backer (Bel) Vital Concept Club 0:18:13
77 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Wanty-Groupe Gobert 0:20:10
78 Alan Marangoni (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini
79 Simon Antonini (Ita) Wanty-Groupe Gobert 0:20:52
80 Coen Vermeltfoort (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij 0:21:00
81 Corentin Ermenault (Fra) Vital Concept Club 0:21:04
82 Michael Carbel (Den) Fortuneo-Samsic 0:21:32
83 Wesley Kreder (Ned) Wanty-Groupe Gobert 0:22:11
84 Enzo Wouters (Bel) Lotto Soudal 0:22:22
85 Ludovic Robeet (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic 0:22:32
86 Wouter Wippert (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij 0:22:45
87 Lawrence Naesen (Bel) Lotto Soudal 0:23:05
88 Simon Sellier (Fra) Direct Energie 0:23:07
89 Lorrenzo Manzin (Fra) Vital Concept Club 0:23:54
90 Samuel Leroux (Fra) Roubaix Lille Metropole 0:24:52
91 Peter Koning (Ned) Aqua Blue Sport 0:25:26
92 Julien Stassen (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic 0:26:24
93 Pierre Idjouadiene (Fra) Roubaix Lille Metropole 0:26:58
94 David Tanner (Aus) Veranda’s Willems Crelan 0:27:32
95 Kenny Dehaes (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic 0:28:37
96 Mikel Aristi Gardoki (Spa) Euskadi Basque Country-Murias 0:31:19
97 Emiel Vermeulen (Bel) Roubaix Lille Metropole 0:35:13
98 Bruno Armirail (Fra) Groupama-FDJ 0:37:35
99 Conor Dunne (Irl) Aqua Blue Sport 0:44:11
100 Pierre Barbier (Fra) Roubaix Lille Metropole 0:44:51