Dwa dni przed startem Giro d’Italia ekipa Israel Cycling Academy spędziła popołudnie na wizycie w Jad Waszem, instytucie poświęconym pamięci o Holokauście, gdzie odbyła się ceremonia przyznania honorowego obywatelstwa Izreala Gino Bartalemu.

Legendarny włoski kolarz zasłużył się dla żydowskiej społeczności pomagając im podczas II wojny światowej, za co wcześniej został uznany Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata. Bartali trzykrotnie triumfował w Giro d’Italia i dwukrotnie w Tour de France, a dzięki swojej sławie i „względnej” wolności mógł szmuglować dokumenty, które ułatwiały przewozić Żydów przez kraj. Ekipa Israel Cycling Academy odtworzyła trasy treningowe Bartalego w ramach hołdu wielkiemu Włochowi.

Historia Bartalego jest nam bliska od pierwszego dnia działalności naszej grupy i naszym obowiązkiem jest utrzymywanie pamięci o nim. Honorowe obywatelstwo Izraela było obowiązkiem, a dzięki temu możemy wyrazić szacunek wobec niego

-opowiadał Ran Margaliot, dyrektor generalny grupy Israel Cycling Academy.

Podopieczni Margaliota uzyskali dziką kartę na start w Giro m. in. dzięki temu, że start wyścigu odbędzie się Izraelu. W składzie grupy znalazło się dwóch reprezentantów tego kraju – Guy Niv i Guy Sagiv – którzy tym samym zostaną pierwszymi Izraelczykami stojącymi na starcie Wielkiego Touru. W składzie znalazł się także Włoch Kristian Sbaragli, dla którego uroczystość związana z Bartalim była szczególna.

Był wielkim Włochem, a ja zawsze go ceniłem. Stać tutaj, w Izraelu, w izraelskiej grupie, jako Włoch – to coś specjalnego, bardzo emocjonalnego

– powiedział Sbaragli.

Poprzedni artykułTom Dumoulin: „Nie boję się gór, czekam na nie”
Następny artykułByli kolarze Vacansoleil korzystali z TUE?
Licencjat politologii na UAM, pracuje w sklepie rowerowym, półamatorsko jeździ rowerem. Za gadanie o dwóch kółkach chcą go wyrzucić z domu. Jeśli już nie zajmuje się rowerami, to marnuje czas na graniu w Fifę. W trakcie Tour de Pologne zazwyczaj jest na Woodstocku.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments