TT Ciclo Magazine (@ciclomagazine_)

Brązowa medalistka zeszłorocznych mistrzostw świata juniorek w Bergen triumfowała na ostatnim etapie wyścigu Festival Elsy Jacobs. Dzięki zdobytej bonifikacie Letizia Paternoster triumfowała także w całym wyścigu.

Finałowy odcinek kobiecego wyścigu został rozegrany na drogach wokół Garnich, a decydujące były rundy w samym mieście. Peleton miał do pokonania 5 okrążeń, a na każdym z nich znajdował się niewielki podjazd.

Pierwsze kilometry upływały na spokojnej jeździe całego peletonu. Kilka zawodniczek miało problemy techniczne, ale bez problemu powróciły do głównej grupy. Dopiero przed pierwszą górską premią tempo wzrosło i dla niektórych rozpoczęły się problemy z utrzymaniem tempa.

Wreszcie rozpoczęły się też ataki, a w pierwszym z nich znalazły się Sofia Beggin (Astana), Mannon Loyd (Trek-Drops) oraz Jessy Druyts (Experza-Footlogix). Ich akcja początkowo zapowiadała się całkiem nieźle, gdyż dość szybko zyskały sobie ponad minutę przewagi. Ulewny deszcz jednak nie pomagał w walce na trasie i 40 kilometrów przed metą akcja uciekającej trójki zakończyła się.

Wówczas to do ataku ruszył zawodniczki z czołówki generalki. Pięcioosobowa grupa w składzie Christine Majerus (Boels-Dolmans), Ashleigh Moolman (Cervelo-Bigla), Alexis Ryan (Canyon-SRAM), Sabrina Stultiens (WaowDeals) oraz Eugenia Bujak (BTC City Ljubljana) zyskała pół minuty zapasu nad goniącymi, ale po kilkunastu kilometrach zostały skasowane. Za wygraną nie dawała Moolman i na dwa okrążenia przed końcem raz jeszcze ruszyła do przodu, tym razem samotnie i po pokonaniu całej pętli wciąż utrzymywała kilkanaście sekund zapasu na jedno kółko przed końcem.

5 kilometrów przed metą szarża Moolman poszła w zapomnienie i momentalnie tempo spadło. To poskutkowało połączeniem się dwóch grup, a przez to niemal natychmiast rozpoczęły się kolejne próby ucieczki.

W sprinterskim pojedynku kolejny raz talentem błysnęła młodziutka Letizia Paternoster. 18-letnia Włoszka jeżdżąca w barwach Astany w świetnym stylu pokonała rywalki na ostatnich metrach i zgarnęła drugie tegoroczne zwycięstwo. Drugie miejsce zajęła Lotta Lepistoe (Cervelo-Bigla), a podium uzupełniła Elisa Balsamo (Valcar-PBM).

Wygrana na ostatnim etapie dała młodej Włoszce także triumf w całej imprezie.

Wyniki:

1 Letizia Paternoster (Ita) Astana Women’s Team 2:52:01
2 Lotta Pauliina Lepistö (Fin) Cervelo Bigla Pro Cycling Team
3 Elisa Balsamo (Ita) Valcar PBM
4 Alexis Ryan (USA) Canyon-SRAM Racing
5 Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans Cyclingteam
6 Susanne Andersen (Nor) Norway
7 Agnieszka Skalniak (Pol) Experza-Footlogix
8 Maria Giulia Confalonieri (Ita) Valcar PBM
9 Lisa Klein (Ger) Canyon-SRAM Racing
10 Alicia Gonzalez (Spa) Movistar Team Women
11 Belle De Gast (Ned) Parkhotel Valkenburg
12 Jeanne Korevaar (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team
13 Aude Biannic (Fra) Movistar Team Women
14 Demi de Jong (Ned) Lotto Soudal Ladies
15 Sabrina Stultiens (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team
16 Elena Cecchini (Ita) Canyon-SRAM Racing
17 Eugenia Bujak (Slo) BTC City Ljubljana
18 Ashleigh Moolman-Pasio (RSA) Cervelo Bigla Pro Cycling Team
19 Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana
20 Natalie Grinczer (GBr) WNT Rotor Pro Cycling Team
21 Gabrielle Pilote-Fortin (Can) WNT Rotor Pro Cycling Team
22 Kathrin Hammes (Ger) Trek-Drops
23 Lara Vieceli (Ita) Astana Women’s Team
24 Riejanne Markus (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team
25 Nancy Van Der Burg (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:00:03
26 Urska Pintar (Slo) BTC City Ljubljana
27 Rachel Neylan (Aus) Movistar Team Women 0:00:07
28 Ingrid Lorvik (Nor) Norway
29 Paulien Rooijakkers (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team
30 Sofia Bertizzolo (Ita) Astana Women’s Team
31 Hannah Barnes (GBr) Canyon-SRAM Racing 0:00:10
32 Alena Amialiusik (Blr) Canyon-SRAM Racing 0:00:12
33 Asja Paladin (Ita) Valcar PBM
34 Hannah Payton (GBr) Trek-Drops 0:00:41
35 Yara Kastelijn (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team
36 Tsubasa Makise (Jpn) Maaslandster International Women’s
37 Elise Maes (Lux) WNT Rotor Pro Cycling Team 0:02:16
38 Amy Pieters (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam 0:02:42
39 Letizia Borghesi (Ita) BePink
40 Anna Plichta (Pol) Boels Dolmans Cyclingteam 0:04:11
41 Stine Borgli (Nor) Norway
42 Elena Pirrone (Ita) Astana Women’s Team
43 Jip van den Bos (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam
44 Anouska Koster (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team
45 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon-SRAM Racing
46 Lucy Shaw (GBr) Trek-Drops 0:08:05
47 Ganna Solovei (Ukr) Parkhotel Valkenburg
48 Marieke van Witzenburg (Ned) Health Mate-Cyclelive Team
49 Megan Barker (GBr) Great Britain
50 Valerie Demey (Bel) Lotto Soudal Ladies
51 Kirsten Peetoom (Ned) Jos Feron Lady Force
52 Chanella Stougje (Ned) Parkhotel Valkenburg
53 Ingvlid Gaskjenn (Nor) Norway
54 Armamda Jamieson (NZl) Maaslandster International Women’s
55 Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana Women’s Team
56 Carol Thorvik-Olson (Nor) Jos Feron Lady Force
57 Louis Norman Hansen (Den) Denmark
58 Janine van der Meer (Ned) Health Mate-Cyclelive Team
59 Esther Van Veen (Ned) Parkhotel Valkenburg
60 Maria Vittoria Sperotto (Ita) BePink
61 Abigail Dentus (GBr) Great Britain
62 Bronwyn Macgregor (NZl) Maaslandster International Women’s
63 Sarah Rijkes (Aut) Experza-Footlogix
64 Alba Teruel (Spa) Movistar Team Women
65 Lourdes Oyarbide (Spa) Movistar Team Women
66 Gloria Rodriguez (Spa) Movistar Team Women
67 Melissa Lowther (GBr) WNT Rotor Pro Cycling Team
68 Silvia Pollicini (Ita) Valcar PBM
69 Marta Cavalli (Ita) Valcar PBM
70 Nicole Hanselmann (Swi) Cervelo Bigla Pro Cycling Team
71 Sofia Beggin (Ita) Astana Women’s Team
72 Anabelle Dreville (Fra) Lotto Soudal Ladies
73 Skylar Schneider (USA) Boels Dolmans Cyclingteam 0:08:11
74 Eri Yonamine (Jpn) Maaslandster International Women’s 0:13:00
75 Celine van Houtem (Ned) Jos Feron Lady Force
76 Manon Lloyd (GBr) Trek-Drops
77 Emily Wadsworth (GBr) Great Britain
78 Nathali Verschelden (Bel) Jos Feron Lady Force
79 Line Gulliksen (Nor) Norway 0:13:37
80 Ingrid Moe (Nor) Norway
81 Katia Ragusa (Ita) BePink 0:13:39
82 Alessia Vigilia (Ita) Valcar PBM
83 Chantal Hoffmann (Lux) Lotto Soudal Ladies 0:15:53
84 Rhona Callander (GBr) Great Britain
85 Marit Raaijmakers (Ned) Parkhotel Valkenburg
DNF Maaike Boogaard (Ned) BTC City Ljubljana
DNF Urska Bravec (Slo) BTC City Ljubljana
DNF Isabelle Beckers (Bel) Lotto Soudal Ladies
DNF Silvia Valsecchi (Ita) BePink
DNF Francesca Pattaro (Ita) BePink
DNF Annabel Simpson (GBr) Trek-Drops
DNF Abigail Van Twisk (GBr) Trek-Drops
DNF Jessy Druyts (Bel) Experza-Footlogix
DNF Severine Eraud (Fra) Experza-Footlogix
DNF Susanna Zorzi (Ita) Experza-Footlogix
DNF Laura Vainionpää (Fin) Health Mate-Cyclelive Team
DNF Chloë Turblin (Fra) Health Mate-Cyclelive Team
DNF Arianna Pruisscher (Ned) Jos Feron Lady Force
DNF Caren Commissaris (Bel) Jos Feron Lady Force
DNF Lauren Murphy (GBr) Maaslandster International Women’s
DNF Rebecca Raybould (GBr) Great Britain
DNF Jessica Roberts (GBr) Great Britain
DNF Johanne Macher (Den) Denmark
DNF Christina Siggaard (Den) Denmark
DNS Cecilie Uttrup Ludwig (Den) Cervelo Bigla Pro Cycling Team
DNS Sara Mustonen Lichan (Swe) Experza-Footlogix

Top GC:

1 Letizia Paternoster (Ita) Astana Women’s Team 5:26:03
2 Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans Cyclingteam 0:00:01
3 Alexis Ryan (USA) Canyon-SRAM Racing 0:00:06
4 Lotta Pauliina Lepistö (Fin) Cervelo Bigla Pro Cycling Team 0:00:08
5 Lisa Klein (Ger) Canyon-SRAM Racing
6 Elisa Balsamo (Ita) Valcar PBM
7 Eugenia Bujak (Slo) BTC City Ljubljana 0:00:12
8 Ashleigh Moolman-Pasio (RSA) Cervelo Bigla Pro Cycling Team 0:00:13
9 Jeanne Korevaar (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team
10 Belle De Gast (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:00:14
11 Sabrina Stultiens (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team 0:00:15
12 Elena Cecchini (Ita) Canyon-SRAM Racing 0:00:16
13 Riejanne Markus (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team
14 Alicia Gonzalez (Spa) Movistar Team Women 0:00:17
15 Nancy Van Der Burg (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:00:18
16 Aude Biannic (Fra) Movistar Team Women 0:00:19
17 Demi de Jong (Ned) Lotto Soudal Ladies 0:00:21
18 Agnieszka Skalniak (Pol) Experza-Footlogix 0:00:22
19 Maria Giulia Confalonieri (Ita) Valcar PBM
20 Susanne Andersen (Nor) Norway
21 Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana
22 Kathrin Hammes (Ger) Trek-Drops 0:00:23
23 Alena Amialiusik (Blr) Canyon-SRAM Racing 0:00:25
24 Natalie Grinczer (GBr) WNT Rotor Pro Cycling Team 0:00:27
25 Rachel Neylan (Aus) Movistar Team Women 0:00:28
26 Paulien Rooijakkers (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team 0:00:29
27 Lara Vieceli (Ita) Astana Women’s Team
28 Sofia Bertizzolo (Ita) Astana Women’s Team 0:00:30
29 Gabrielle Pilote-Fortin (Can) WNT Rotor Pro Cycling Team 0:00:34
30 Ingrid Lorvik (Nor) Norway 0:00:38
31 Urska Pintar (Slo) BTC City Ljubljana 0:00:45
32 Asja Paladin (Ita) Valcar PBM 0:00:51
33 Yara Kastelijn (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team 0:01:05
34 Hannah Payton (GBr) Trek-Drops 0:01:17
35 Tsubasa Makise (Jpn) Maaslandster International Women’s 0:01:59
36 Elise Maes (Lux) WNT Rotor Pro Cycling Team 0:02:46
37 Amy Pieters (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam 0:02:50
38 Letizia Borghesi (Ita) BePink 0:03:05
39 Hannah Barnes (GBr) Canyon-SRAM Racing 0:03:21
40 Anouska Koster (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team 0:04:21
41 Jip van den Bos (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam 0:04:24
42 Stine Borgli (Nor) Norway 0:04:27
43 Elena Pirrone (Ita) Astana Women’s Team
44 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon-SRAM Racing 0:04:28
45 Anna Plichta (Pol) Boels Dolmans Cyclingteam 0:04:39
46 Lourdes Oyarbide (Spa) Movistar Team Women 0:08:18
47 Ganna Solovei (Ukr) Parkhotel Valkenburg 0:08:22
48 Louis Norman Hansen (Den) Denmark
49 Alba Teruel (Spa) Movistar Team Women
50 Melissa Lowther (GBr) WNT Rotor Pro Cycling Team 0:08:27
51 Janine van der Meer (Ned) Health Mate-Cyclelive Team 0:08:31
52 Marta Cavalli (Ita) Valcar PBM 0:08:34
53 Abigail Dentus (GBr) Great Britain 0:08:35
54 Silvia Pollicini (Ita) Valcar PBM 0:08:37
55 Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana Women’s Team 0:08:39
56 Maria Vittoria Sperotto (Ita) BePink 0:08:44
57 Sarah Rijkes (Aut) Experza-Footlogix
58 Kirsten Peetoom (Ned) Jos Feron Lady Force 0:08:45
59 Valerie Demey (Bel) Lotto Soudal Ladies 0:08:53
60 Sofia Beggin (Ita) Astana Women’s Team 0:08:55
61 Chanella Stougje (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:09:11
62 Carol Thorvik-Olson (Nor) Jos Feron Lady Force 0:09:25
63 Esther Van Veen (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:09:26
64 Ingvlid Gaskjenn (Nor) Norway 0:09:35
65 Armamda Jamieson (NZl) Maaslandster International Women’s 0:09:36
66 Nicole Hanselmann (Swi) Cervelo Bigla Pro Cycling Team 0:09:39
67 Bronwyn Macgregor (NZl) Maaslandster International Women’s 0:09:42
68 Megan Barker (GBr) Great Britain 0:09:48
69 Lucy Shaw (GBr) Trek-Drops
70 Skylar Schneider (USA) Boels Dolmans Cyclingteam 0:09:51
71 Anabelle Dreville (Fra) Lotto Soudal Ladies 0:09:56
72 Marieke van Witzenburg (Ned) Health Mate-Cyclelive Team 0:11:12
73 Gloria Rodriguez (Spa) Movistar Team Women 0:11:31
74 Eri Yonamine (Jpn) Maaslandster International Women’s 0:13:32
75 Katia Ragusa (Ita) BePink 0:14:07
76 Manon Lloyd (GBr) Trek-Drops 0:14:31
77 Emily Wadsworth (GBr) Great Britain 0:14:45
78 Alessia Vigilia (Ita) Valcar PBM 0:15:15
79 Celine van Houtem (Ned) Jos Feron Lady Force 0:15:24
80 Line Gulliksen (Nor) Norway 0:16:06
81 Ingrid Moe (Nor) Norway 0:16:42
82 Marit Raaijmakers (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:17:18
83 Chantal Hoffmann (Lux) Lotto Soudal Ladies 0:18:39
84 Nathali Verschelden (Bel) Jos Feron Lady Force 0:19:02
85 Rhona Callander (GBr) Great Britain