fot. Lloyds Bank Tour of Britain

Zacięty finisz z kilkuosobowej grupki zadecydował o wygranej na pierwszym etapie Tour of Britain kobiet. O włos szybsza od Letizii Paternoster była Lotte Kopecky i to ona zamieni jutro koszulkę mistrzyni świata na trykot liderki wyścigu.

Kobieca odsłona Tour of Britain rozpoczęła się wymagającym, pagórkowatym etapem z Welshpool do Llandudno. Po drodze zawodniczki wjeżdżały na liczne wzniesienia – dwa z nich były oznaczone jako górska premia. Najtrudniejszym podjazdem dzisiejszego odcinka był Llangynog (5,8 km; 5,5%).

fot. procyclingstats.com

Pierwsza część dzisiejszego etapu Tour of Britain kobiet obfitowała w przyspieszenia, jednak żadna zawodniczka nie była w stanie uciec peletonowi. Na podjeździe pod Llangynog zaatakowała Connie Hayes z Doltcini O’Shea, jednak nie zdołała dojechać do linii lotnej premii przed rywalkami. Jako pierwsza przecięła ją Heidi Franz z ekipy Lifeplus Wahoo. Niedługo później na czele uformowała się mocna grupa, w której znalazły się między innymi Barbara Guarischi (Team SD Worx – Protime), Franziska Koch (Team dsm-firmenich PostNL) czy Katia Ragusa (Human Powered Health).

Odjazd został jednak doścignięty, a kolejną próbę ataku podjęła Lucy Harris (Pro Noctis), a w pogoń za nią udała się mocna grupa. Po licznych przetasowaniach, na czele wyścigu znalazło się kilka zawodniczek, w tym Elizabeth Deignan, Anna Henderson (Wielka Brytania), Pfeiffer Georgi (Team dsm-firmenich PostNL), Christine MajerusLotte Kopecky (Team SD Worx – Protime), Ruby Roseman-Gannon czy Letizia Paternoster (Liv AlUla Jayco).

Taki układ w prowadzącej grupie odpowiadał najsilniejszym drużynom, przez co przewaga czołówki urosła do ponad dwóch minut. Zawodniczki pokonywały kolejne kilometry, a różnica tylko się zwiększała – na 5 kilometrów do mety wynosiła prawie 3,5 minuty!

Finisz o zwycięstwo był bardzo zacięty – początkowo wydawało się, że triumfowała w nim Letizia Paternoster, ale po analizie wideo okazało się, że jako pierwsza na kresce zameldowała się Lotte Kopecky. Podium uzupełniła Brytyjka Pfeiffer Georgi.

Wyniki Tour of Britain kobiet 2024:

Results powered by FirstCycling.com

 

Poprzedni artykułZLM Tour 2024: Triumf Caspera van Udena, peleton rzutem na taśmę lepszy od ucieczki
Następny artykułCriterium du Dauphine 2024: Deszcz i kraksy storpedowały czwartkowy etap [wideo]
Szukam ciekawych historii w wyścigach, które większość uważa za nieciekawe.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments