Tour de Romandie

Thomas de Gendt (Lotto Soudal) wygrał po pięknej ucieczce drugi etap Tour de Romandie! Liderem pozostał Primoz Roglic (LottoNL – Jumbo).

Trzeciego dnia na kolarzy walczących o prymat wyścigu w Szwajcarii czekał etap z Delémont do Yverdon-les-Bains. Łącznie do pokonania były niespełna 174 kilometry, a po drodze trzeba się było zmierzyć z dwoma oznaczonymi podjazdami. Zanosiło się jednak na sprinterski pojedynek na mecie lub udaną ucieczkę.

 

Już na pierwszym dzisiejszym podjeździe z peletonu oderwała się piątka zawodników: Thomas de Gendt i Victor Campenaerts (obaj Lotto Soudal), Andrei Grivko (Astana), Nathan Brown (Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale) i Matteo Fabbro (Katusha – Alpecin). Pięć punktów na premii zebrał de Gendt, ale w klasyfikacji górskiej dziś niezagrożony był Marco Minnaard (Wanty – Groupe Gobert).

Niestety przez problemy z rowerem z czołówki odpadł Fabbro. Na podjeździe Col des Etroits (5,6 km długości; średnie nachylenie 5,9%) tempra ucieczki nie wytrzymał Grivko. Na szczycie ponownie jako pierwszy zameldował się de Gendt. Harcownicy mieli 60 kilometrów do mety i ponad sześć minut przewagi.

Peleton prowadzili bardzo długo kolarze Bahrain – Merida, ale ich praca nie spowodowała zbytniego zmniejszenia dystansu. 34 kilometry przed metą trójka miała ponad pięć minut przewagi i było prawie pewne, że to oni powalczą o etapowy triumf.

Na jednym z nieoznaczonych podjazdów zmęczony pracą na rzecz de Gendta ucieczkę odpuścił Campenaerts. Dwójka pięknie współpracowała i wydawało się, że role są podzielone. Belg po etap, a Amerykanin po koszulkę lidera.

Jednak dość niespodziewanie tempa de Gendta nie wytrzymał Brown i 25 kilometrów przed metą na czele kręcił już tylko zawodnik Lotto Soudal. Trzeci zawodnik Giro d’Italia 2012 nie dawał za wygraną i utrzymywał bezpieczny dystans.

Belg nie dał sobie już wydrzeć zwycięstwa i po raz drugi w tym sezonie mógł unieść ręce w geście triumfu. Niestety Nathan Brown został doścignięty dwa kilometry przed metą. Drugie miejsce wywalczył Sonny Colbrelli (Bahrain – Merida), a trzecie Samuel Dumoulin (Ag2r La Mondiale).

Liderem pozostał Primoz Roglic (LottoNL – Jumbo).

Wyniki drugiego etapu:

1 Thomas De Gendt (Bel) Lotto – Soudal 4:03:05
2 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain – Merida 0:02:04
3 Samuel Dumoulin (Fra) Ag2r La Mondiale 0:02:04
4 Michael Matthews (Aus) Team Sunweb 0:02:04
5 Michael Mørkøv (Den) Quick Step Floors 0:02:04
6 Xandro Meurisse (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:02:04
7 Diego Rosa (Ita) Team Sky 0:02:04
8 Egan Arley Bernal Gomez (Col) Team Sky 0:02:04
9 Pierre Roger Latour (Fra) Ag2r La Mondiale 0:02:04
10 Antoine Duchesne (Can) Groupama – FDJ 0:02:04
11 Benjamin Thomas (Fra) Groupama – FDJ 0:02:04
12 José Gonçalves (Por) Team Katusha – Alpecin 0:02:04
13 Guillaume Martin (Fra) Wanty – Groupe Gobert 0:02:04
14 Merhawi Kudus (Eri) Team Dimension Data 0:02:04
15 Jens Keukeleire (Bel) Lotto – Soudal 0:02:04
16 Rudy Molard (Fra) Groupama – FDJ 0:02:04
17 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team 0:02:04
18 Marco Minnaard (Ned) Wanty – Groupe Gobert 0:02:04
19 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) UAE Team Emirates 0:02:04
20 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team 0:02:04
21 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates 0:02:04
22 Fabien Doubey (Fra) Wanty – Groupe Gobert 0:02:04
23 Jon Izaguirre Insausti (Esp) Bahrain – Merida 0:02:04
24 Jaime Roson Garcia (Esp) Movistar Team 0:02:04
25 Carlos Verona (Esp) Mitchelton – Scott 0:02:04
26 Thomas Degand (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:02:04
27 Geraint Thomas (GBr) Team Sky 0:02:04
28 James Shaw (GBr) Lotto – Soudal 0:02:04
29 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates 0:02:04
30 Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) Trek – Segafredo 0:02:04
31 Alexis Gougeard (Fra) Ag2r La Mondiale 0:02:04
32 David Gaudu (Fra) Groupama – FDJ 0:02:04
33 Hugh John Carthy (GBr) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:02:04
34 Jaco Venter (RSA) Team Dimension Data 0:02:04
35 Danilo Wyss (SUI) BMC Racing Team 0:02:04
36 Jonathan Castroviejo (Esp) Team Sky 0:02:04
37 Amanuel Ghebreigzabhier Werkilul (Eri) Team Dimension Data 0:02:04
38 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team 0:02:04
39 Mathias Frank (SUI) Ag2r La Mondiale 0:02:04
40 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:02:04
41 Primož Roglic (Slo) Team LottoNL – Jumbo 0:02:04
42 Simon Špilak (Slo) Team Katusha – Alpecin 0:02:04
43 Damien Howson (Aus) Mitchelton – Scott 0:02:04
44 Pawel Poljanski (Pol) Bora – Hansgrohe 0:02:04
45 Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama – FDJ 0:02:04
46 Gorka Izaguirre Insausti (Esp) Bahrain – Merida 0:02:04
47 Pierre Rolland (Fra) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:02:04
48 Andrey Amador (CRc) Movistar Team 0:02:04
49 Emanuel Buchmann (GER) Bora – Hansgrohe 0:02:04
50 Luke Rowe (GBr) Team Sky 0:02:04
51 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team 0:02:04
52 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team 0:02:04
53 Daniel Felipe Martinez Poveda (Col) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:02:04
54 Julien Bernard (Fra) Trek – Segafredo 0:02:04
55 Hermann Pernsteiner (AUT) Bahrain – Merida 0:02:04
56 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 0:02:04
57 Rob Power (Aus) Mitchelton – Scott 0:02:04
58 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:02:04
59 Jesper Hansen (Den) Astana Pro Team 0:02:04
60 Remy Mertz (Bel) Lotto – Soudal 0:02:04
61 Mikel Nieve Iturralde (Esp) Mitchelton – Scott 0:02:04
62 Dayer Quintana (Col) Movistar Team 0:02:04
63 Alex Dowsett (GBr) Team Katusha – Alpecin 0:02:04
64 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha – Alpecin 0:02:04
65 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team 0:02:04
66 Léo Vincent (Fra) Groupama – FDJ 0:02:04
67 Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton – Scott 0:02:04
68 Winner Andrew Anacona (Col) Movistar Team 0:02:04
69 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team 0:02:04
70 Nicola Conci (Ita) Trek – Segafredo 0:02:04
71 Pavel Sivakov (Rus) Team Sky 0:02:04
72 James Knox (GBr) Quick Step Floors 0:02:04
73 Laurens Ten Dam (Ned) Team Sunweb 0:02:04
74 Anass Ait El Abdia (Mar) UAE Team Emirates 0:02:04
75 Christopher Hamilton (Aus) Team Sunweb 0:02:04
76 Eros Capecchi (Ita) Quick Step Floors 0:02:04
77 Jhon Darwin Atapuma Hurtado (Col) UAE Team Emirates 0:02:04
78 Sander Armee (Bel) Lotto – Soudal 0:02:04
79 Fernando Gaviria Rendon (Col) Quick Step Floors 0:02:04
80 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team 0:02:04
81 Matteo Fabbro (Ita) Team Katusha – Alpecin 0:02:04
82 Carlos Betancur (Col) Movistar Team 0:02:04
83 Matteo Bono (Ita) UAE Team Emirates 0:02:04
84 Axel Domont (Fra) Ag2r La Mondiale 0:02:18
85 Michael Albasini (SUI) Mitchelton – Scott 0:02:21
86 Stef Clement (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:02:23
87 Omar Fraile Matarranz (Esp) Astana Pro Team 0:02:24
88 Enrico Gasparotto (Ita) Bahrain – Merida 0:02:30
89 Simon Geschke (GER) Team Sunweb 0:02:31
90 David Lopez Garcia (Esp) Team Sky 0:02:40
91 Michael Storer (Aus) Team Sunweb 0:02:42
92 Louis Vervaeke (Bel) Team Sunweb 0:02:55
93 Nathan Brown (USA) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:03:33
94 Nico Denz (GER) Ag2r La Mondiale 0:07:20
95 Brendan Canty (Aus) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:07:20
96 Peter Kennaugh (GBr) Bora – Hansgrohe 0:07:20
97 Victor Campenaerts (Bel) Lotto – Soudal 0:08:05
98 Bram Tankink (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:08:05
99 Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates 0:09:26
100 Andrey Grivko (Ukr) Astana Pro Team 0:09:26
101 Kilian Frankiny (SUI) BMC Racing Team 0:09:26
102 Silvan Dillier (SUI) Ag2r La Mondiale 0:09:26
103 Timothy Dupont (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:11:09
104 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty – Groupe Gobert 0:11:09
105 Baptiste Planckaert (Bel) Team Katusha – Alpecin 0:11:09
106 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha – Alpecin 0:11:09
107 William Clarke (Aus) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:11:09
108 Gregory Daniel (USA) Trek – Segafredo 0:16:27
109 Enzo Wouters (Bel) Lotto – Soudal 0:16:27
110 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek – Segafredo 0:16:27
111 Tom Bohli (SUI) BMC Racing Team 0:16:27
112 Tom Stamsnijder (Ned) Team Sunweb 0:16:27
113 Boy Van Poppel (Ned) Trek – Segafredo 0:16:27
114 Ramunas Navardauskas (Ltu) Bahrain – Merida 0:16:27
115 Johann Van Zyl (RSA) Team Dimension Data 0:16:27
116 Andreas Schillinger (GER) Bora – Hansgrohe 0:16:27
117 Rüdiger Selig (GER) Bora – Hansgrohe 0:16:27
118 Kristijan Koren (Slo) Bahrain – Merida 0:16:27
119 Pascal Ackermann (GER) Bora – Hansgrohe 0:16:27
120 Nicholas Dlamini (RSA) Team Dimension Data 0:16:27
121 Nicolas Dougall (RSA) Team Dimension Data 0:16:27
122 Svein Tuft (Can) Mitchelton – Scott 0:16:27
123 Davide Martinelli (Ita) Quick Step Floors 0:16:27
124 Fabio Sabatini (Ita) Quick Step Floors 0:16:27
125 Elia Viviani (Ita) Quick Step Floors 0:16:27
126 Lars Boom (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:19:36
127 Robert Thomas Wagner (GER) Team LottoNL – Jumbo 0:19:36
128 Floris De Tier (Bel) Team LottoNL – Jumbo 0:19:36
DNF Erik Baska (Svk) Bora – Hansgrohe
DNF Davide Cimolai (Ita) Groupama – FDJ
DNF Stephen Cummings (GBr) Team Dimension Data

Klasyfikacja generalna po drugim etapie:

1 Primož Roglic (Slo) Team LottoNL – Jumbo 8:14:25
2 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team 0:00:00
3 Geraint Thomas (GBr) Team Sky 0:00:04
4 Diego Rosa (Ita) Team Sky 0:00:05
5 Pierre Roger Latour (Fra) Ag2r La Mondiale 0:00:05
6 Gorka Izaguirre Insausti (Esp) Bahrain – Merida 0:00:08
7 Egan Arley Bernal Gomez (Col) Team Sky 0:00:10
8 Jonathan Castroviejo (Esp) Team Sky 0:00:10
9 Pierre Rolland (Fra) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:00:10
10 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team 0:00:13
11 José Gonçalves (Por) Team Katusha – Alpecin 0:00:13
12 Jon Izaguirre Insausti (Esp) Bahrain – Merida 0:00:14
13 Daniel Felipe Martinez Poveda (Col) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:00:15
14 Nicola Conci (Ita) Trek – Segafredo 0:00:15
15 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) UAE Team Emirates 0:00:15
16 Hugh John Carthy (GBr) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:00:16
17 Emanuel Buchmann (GER) Bora – Hansgrohe 0:00:16
18 Rob Power (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:17
19 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:00:18
20 Andrey Amador (CRc) Movistar Team 0:00:18
21 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates 0:00:18
22 Damien Howson (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:19
23 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team 0:00:19
24 Simon Špilak (Slo) Team Katusha – Alpecin 0:00:20
25 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team 0:00:21
26 Rudy Molard (Fra) Groupama – FDJ 0:00:21
27 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team 0:00:21
28 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 0:00:22
29 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:00:22
30 Xandro Meurisse (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:00:22
31 Mathias Frank (SUI) Ag2r La Mondiale 0:00:23
32 Carlos Verona (Esp) Mitchelton – Scott 0:00:24
33 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team 0:00:24
34 Carlos Betancur (Col) Movistar Team 0:00:25
35 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain – Merida 0:00:25
36 Jaime Roson Garcia (Esp) Movistar Team 0:00:25
37 Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) Trek – Segafredo 0:00:26
38 David Gaudu (Fra) Groupama – FDJ 0:00:26
39 Eros Capecchi (Ita) Quick Step Floors 0:00:26
40 James Knox (GBr) Quick Step Floors 0:00:26
41 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha – Alpecin 0:00:26
42 Guillaume Martin (Fra) Wanty – Groupe Gobert 0:00:28
43 Alexis Gougeard (Fra) Ag2r La Mondiale 0:00:29
44 Hermann Pernsteiner (AUT) Bahrain – Merida 0:00:29
45 Winner Andrew Anacona (Col) Movistar Team 0:00:29
46 Jesper Hansen (Den) Astana Pro Team 0:00:30
47 Thomas Degand (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:00:31
48 Merhawi Kudus (Eri) Team Dimension Data 0:00:31
49 Mikel Nieve Iturralde (Esp) Mitchelton – Scott 0:00:36
50 Omar Fraile Matarranz (Esp) Astana Pro Team 0:00:39
51 Dayer Quintana (Col) Movistar Team 0:00:40
52 Marco Minnaard (Ned) Wanty – Groupe Gobert 0:00:41
53 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates 0:00:45
54 Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:51
55 Thomas De Gendt (Bel) Lotto – Soudal 0:01:09
56 Julien Bernard (Fra) Trek – Segafredo 0:01:34
57 Matteo Fabbro (Ita) Team Katusha – Alpecin 0:01:41
58 Nathan Brown (USA) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:01:55
59 Pavel Sivakov (Rus) Team Sky 0:01:57
60 Axel Domont (Fra) Ag2r La Mondiale 0:01:58
61 Antoine Duchesne (Can) Groupama – FDJ 0:01:58
62 Amanuel Ghebreigzabhier Werkilul (Eri) Team Dimension Data 0:01:59
63 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team 0:02:03
64 Fabien Doubey (Fra) Wanty – Groupe Gobert 0:02:05
65 Sander Armee (Bel) Lotto – Soudal 0:02:06
66 Danilo Wyss (SUI) BMC Racing Team 0:02:08
67 James Shaw (GBr) Lotto – Soudal 0:02:12
68 Stef Clement (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:02:17
69 David Lopez Garcia (Esp) Team Sky 0:02:19
70 Anass Ait El Abdia (Mar) UAE Team Emirates 0:03:50
71 Michael Matthews (Aus) Team Sunweb 0:05:13
72 Pawel Poljanski (Pol) Bora – Hansgrohe 0:05:21
73 Jhon Darwin Atapuma Hurtado (Col) UAE Team Emirates 0:05:36
74 Léo Vincent (Fra) Groupama – FDJ 0:05:41
75 Simon Geschke (GER) Team Sunweb 0:05:57
76 Louis Vervaeke (Bel) Team Sunweb 0:06:19
77 Jens Keukeleire (Bel) Lotto – Soudal 0:06:26
78 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team 0:06:26
79 Laurens Ten Dam (Ned) Team Sunweb 0:06:37
80 Victor Campenaerts (Bel) Lotto – Soudal 0:07:40
81 Remy Mertz (Bel) Lotto – Soudal 0:07:43
82 Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama – FDJ 0:08:48
83 Andrey Grivko (Ukr) Astana Pro Team 0:09:07
84 Alex Dowsett (GBr) Team Katusha – Alpecin 0:09:50
85 Michael Mørkøv (Den) Quick Step Floors 0:09:55
86 Luke Rowe (GBr) Team Sky 0:10:02
87 Benjamin Thomas (Fra) Groupama – FDJ 0:10:05
88 Michael Albasini (SUI) Mitchelton – Scott 0:10:17
89 Enrico Gasparotto (Ita) Bahrain – Merida 0:10:25
90 William Clarke (Aus) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:10:51
91 Brendan Canty (Aus) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:11:44
92 Kilian Frankiny (SUI) BMC Racing Team 0:12:34
93 Jaco Venter (RSA) Team Dimension Data 0:14:41
94 Fernando Gaviria Rendon (Col) Quick Step Floors 0:14:54
95 Peter Kennaugh (GBr) Bora – Hansgrohe 0:15:22
96 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha – Alpecin 0:15:35
97 Bram Tankink (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:16:14
98 Christopher Hamilton (Aus) Team Sunweb 0:16:55
99 Silvan Dillier (SUI) Ag2r La Mondiale 0:17:09
100 Matteo Bono (Ita) UAE Team Emirates 0:17:12
101 Michael Storer (Aus) Team Sunweb 0:17:37
102 Samuel Dumoulin (Fra) Ag2r La Mondiale 0:18:27
103 Baptiste Planckaert (Bel) Team Katusha – Alpecin 0:19:12
104 Timothy Dupont (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:19:45
105 Nico Denz (GER) Ag2r La Mondiale 0:23:43
106 Tom Bohli (SUI) BMC Racing Team 0:23:57
107 Kristijan Koren (Slo) Bahrain – Merida 0:24:27
108 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek – Segafredo 0:24:31
109 Svein Tuft (Can) Mitchelton – Scott 0:24:41
110 Nicholas Dlamini (RSA) Team Dimension Data 0:24:45
111 Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates 0:26:19
112 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty – Groupe Gobert 0:27:30
113 Davide Martinelli (Ita) Quick Step Floors 0:28:43
114 Nicolas Dougall (RSA) Team Dimension Data 0:31:27
115 Ramunas Navardauskas (Ltu) Bahrain – Merida 0:32:58
116 Andreas Schillinger (GER) Bora – Hansgrohe 0:32:59
117 Elia Viviani (Ita) Quick Step Floors 0:32:59
118 Pascal Ackermann (GER) Bora – Hansgrohe 0:33:01
119 Rüdiger Selig (GER) Bora – Hansgrohe 0:33:04
120 Johann Van Zyl (RSA) Team Dimension Data 0:33:07
121 Gregory Daniel (USA) Trek – Segafredo 0:33:10
122 Boy Van Poppel (Ned) Trek – Segafredo 0:33:12
123 Fabio Sabatini (Ita) Quick Step Floors 0:33:20
124 Enzo Wouters (Bel) Lotto – Soudal 0:33:22
125 Lars Boom (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:36:06
126 Floris De Tier (Bel) Team LottoNL – Jumbo 0:36:16
127 Robert Thomas Wagner (GER) Team LottoNL – Jumbo 0:36:34
128 Tom Stamsnijder (Ned) Team Sunweb 0:41:48