fot. Michał Kapusta / naszosie.pl

Dyrektor wyścigu Tour de France Christian Prudhomme powiedział dziennikowi “The Guardian” przed startem wyścigu Liège-Bastogne-Liège, że spodziewa się rozwiązania sprawy Chrisa Froome`a przed rozpoczęciem wyścigu, którym zarządza. 

Przypomnijmy, choć wątpliwe, że jest jeszcze ktoś zainteresowany kolarstwem, kto nie wie, na czym polega “sprawa Chrisa Froome`a”. Kontrola antydopingowa po jednym z etapów hiszpańskiej Vuelty 2017 wykazała, że u lidera Team Sky poziom salbutamolu w moczu dwukrotnie przekroczył dozwoloną normę. Sam kolarz i jego drużyna od początku utrzymują, że jest niewinny, a tak znaczące przekroczenie normy wynikało z nietypowej pracy nerek, które “zmagazynowały” salbutamol, a po kilku dniach wydaliły go w dużej ilości.

Od grudnia mówię, że potrzebujemy szybkiego rozwiązania w tej sprawie. Zgodnie z tym, co mówi prezydent UCI [David Lappartient] możemy się spodziewać, że nadejdzie ono przed Tour de France. Mam absolutną pewność, że Unia tego dokona. Prezydent jasno zadeklarował, że nie nastąpi to przed Giro, ale przed Tourem już tak. Musimy mięć tę odpowiedź [czy Chris Froome stosował doping, czy nie]

– powiedział Prudhomme.

Dziennik “The Guardian”, powołując się na włoskie źródła podaje, że organizatorzy Giro d`Italia na pewno nie spodziewają się, że sprawa rozstrzygnie się w trakcie trwania włoskiego wielkiego touru.

Miesiąc temu agencja Associated Press donosiła, że jeśli do Grand Départ 2018 nie będzie wiadomo, czy Froome złamał prawo, istnieje prawdopodobieństwo, że ASO, czyli firma organizująca Tour de France, odmówi Brytyjczykowi udziału w imprezie. Prawo pozwala na taki ruch wobec kolarza lub drużyny, jeśli istnieje uzasadnione zagrożenie, że ich obecność negatywnie wpłynie na wizerunek wyścigu.

Christian Prudhomme uniknął bezpośredniego odniesienia się do tej kwestii. W odpowiedzi jak mantrę powtarzał wypowiedź o potrzebie jak najszybszego uzyskania odpowiedzi.

Tymczasem Chris Froome kontynuuje przygotowania do wygrania “Wielkiego Szlema”, czyli zdobycia trzech z rzędu zwycięstw w wielkich tourach. Właśnie ukończył wyścig Tour of The Alps (na czwartym miejscu), a wcześniej startował Tour of Andalucia i Tirreno-Adriatico.