fot. Team Sky

Według źródeł, na które powołuje się agencja Press Association, ASO może odmówić Chrisowi Froome`owi (Team Sky) udziału w Tour de France, jeśli do czasu startu tego wyścigu nie rozstrzygnie się jego sprawa przekroczenia normy salbutamolu podczas Vuelta a España 2017. 

Chris Froome oraz Team Sky zaprzeczają jakoby mieli stosować lek na astmę w celu poprawy wydolności, a sam zawodnik kontynuuje przygotowania do Giro d`Italia oraz Tour de France (zgodnie z regułami Światowej Agencji Antydopingowej może to robić, jeśli jego prawnicy oraz naukowcy pracują nad uzasadnieniem przekroczenia normy). 16 kwietnia Brytyjczyk wystartuje w Tour of the Alps, etapowym wyścigu rozgrywanym w Austrii i we Włoszech, który jest próbą generalną przed włoskim wielkim tourem.

Organizatorzy Giro d`Italia przyznali, że nie mają mocy, by powstrzymać Froome`a od startu, a prezydent Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) David Lappartient potwierdził, że do 4 maja sprawa Brytyjczyka nie zostanie rozstrzygnięta. Według poważnych źródeł, na które powołuje się Press Association, właściciel Tour de France ASO może chcieć uniknąć olbrzymich kontrowersji i ewentualnych kłopotów wynikających ze startu kolarza, nad którym wisi widmo ukarania za stosowanie dopingu.

David Lappartient został zapytany podczas posiedzenia UCI w Genewie, czy kierowana przez niego organizacja wyręczy organizatora największego wyścigu na świecie w podjęciu trudnej decyzji. Francuz odpowiedział dyplomatycznie:

Myślę, że rozwiązanie tej sytuacji leży w gestii UCI, a nie organizatorów wyścigu. Jednak oni martwią się konsekwencjami, jakie może ona mieć dla ich wyścigu. Zastanawiają się również, czy będą musieli odmówić udziału kolarzowi. Mamy nadzieję, że sprawa ta zostanie rozwiązana szybko i nie będą musieli stanąć przed obliczem podjęcia tej trudnej decyzji. To nie jest ich [organizatorów wyścigu] robota, to robota Światowej Agencji Antydopingowej, Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu itd.

Firma ASO odmówiła komentarza w tej sprawie, ale wyraziła nadzieję, że sprawa Froome`a będzie miała szybki finał.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments