fot. Szymon Gruchalski

W sobotę na jego atak odpowiedział Kankovsky, ale na polskiej ziemi nie było mocnych na Macieja Paterskiego. Zawodnik Wibatechu po solowej akcji triumfował w Grand Prix Polski.

Dzień po rywalizacji w Czechach walka w ramach Visegrad 4 Bicycle Race przeniosła się do Sobótki. Peleton miał tym razem do pokonania dziesięć okrążeń, a każde z nich liczyło nieco ponad 17 kilometrów. Za każdym razem do pokonania były dwie wspinaczki pod Strzegomiany i Winną Górę

Na pierwszej rundzie do ataku ruszyła dwójka zawodników: Artur Detko (Domin Sport) i Juraj Bellan (Dukla), a niedługo później kontrował Kuświk (Tarnovia Tarnowo Podgórne). Po dwóch kółkach prowadzący duet miał ponad 2 minuty przewagi, a za ich plecami do Kuświka doskoczyła czwórka zawodników.

Po 70 kilometrach rywalizacji grupa pościgowa dołączyła do pierwszej ucieczki i na czele kręcili Detko, Bellan,  Kostecki, Kuklewicz, Kuświk, Leopold i Babo. Po czterech pętlach przewaga czołówki nad peletonem wynosiła 6 minut. Z rywalizacji po 6 okrążeniach wycofał się Kuświk, a przewaga zaczęła maleć za sprawą tempa dyktowanego w peletonie przez Team Hurom.

25 kilometrów przed metą dystans dzielący peleton od czołówki był coraz mniejszy i strata wynosiła 2 minuty i 30 sekund. Jak donosiła jednak ekipa Voster Uniwheels – dogonienie ucieczki było zależne od współpracy w peletonie. Podczas wjazdu na ostatnią rundę różnica zmalała jeszcze o minutę, a więc wszystko wskazywało na to, że współpraca się układała.

Ostatecznie kilka kilometrów przed metą ucieczka została skasowana, a manewr z Grand Prix Czech powtórzył Maciej Paterski (Wibatech 7r Merx). Tym razem jednak nikt nie dał rady utrzymać się na kole “Patery” i podopieczny Wiesława Ciasnochy samotnie pokonał linię mety w Sobótce. Drugie miejsce zajął Vojtech Hacecky (Elkov-Author), a najniższy stopień podium dla Eryka Latonia (Hurom).

TOP10:

  1. Maciej Paterski (Wibatech 7R Merx)
  2. Vojtech Hacecky (Elkov-Author)
  3. Eryk Latoń (Team HUROM)
  4. Tobiasz Pawlak (Domin Sport)
  5. Martin Boubal (CK Pribram Fany Gastro)
  6. Sylwester Janiszewski (Wibatech 7R Merx)
  7. Mykyta Zubenko (Pardus-Tufo Prostejov)
  8. Alberto Marengo (Kobanya)
  9. Maksym Vasiliev (Lwów)
  10. Alan Banaszek (CCC Sprandi)