Tour of Croatia 2018 / Official photos by: KL-Photo

W doskonałym stylu włoska grupa zakończyła ściganie w Tour of Croatia. Po ataku na finałowych rundach Paolo Simiona i Mirco Maestriego po etapowe zwycięstwo sięgnął ten pierwszy. Cały wyścig dla Konstantia Siwcowa (Bahrain Merida).

Ostatni etap chorwackiej etapówki rozegrany został rozegrany na trasie z Samoboru do Zagrzebia. W stolicy zawodnicy musieli trzykrotnie pokonać wymagającą pętlę z odcinkami kostki brukowej i wymagającą hopką.

W ucieczce dnia znalazła się szóstka zawodników:  Paolo Simion, Mirco Maestri (Bardiani-CSF), Guy Sagiv (Israel Cycling Acadamy), Hayato Yoshida (Nippo), Ziga Horvat (Adria Mobil) oraz Eduardo Estrada (Bicicletas Strongman). Ich przewaga w trakcie etapu nie osiągnęła imponujących rozmiarów, a peleton spokojnie pilnował sytuacji, by doścignąć harcowników na decydujących o losach wyścigu rundach w Zagrzebiu.

Na przedmieściach stolicy Chorwacji czołówka jeszcze miała minutę przewagi, a podczas pierwszego przejazdu przez linię mety tempo podkręcili Simion i Maestri, a w konsekwencji zostawili pozostałych towarzyszy ucieczki. Włoski duet 6 kilometrów przed metą wciąż utrzymywał ponad pół minuty zapasu nad goniącymi i pojawiła się spora szansa na dublet ekipy Bardiani.

Z peletonu samotnej akcji spróbował Jan Tratnik (CCC Sprandi Polkowice), a do niego dojechało kilku kolejnych zawodników. To jednak wciąż dawało nadzieje prowadzącej dwójce na powodzenie ich akcji, bo 3 kilometry przed metą wciąż mieli sporą przewagę.

Mimo prób ataku za ich plecami duet z Bardiani nie dał się już dogonić. Na ostatnim kilometrze więcej sił zachował Simion i to on triumfował z niewielką przewagą nad Maestrim. Najniższy stopień podium zajął Eduard Grosu (Nippo).

W klasyfikacji generalnej zwyciężył Konstantin Siwcow (Bahrain Merida).

Wyniki:

1 Paolo Simion (Ita) Bardiani – CSF 3:21:39
2 Mirco Maestri (Ita) Bardiani – CSF 0:00:11
3 Eduard Michael Grosu (Rou) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 0:00:25
4 Fabian Lienhard (SUI) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:00:25
5 Sondre Enger (Nor) Israel Cycling Academy 0:00:28
6 Alex Kirsch (Lux) WB Aqua Protect – Veranclassic 0:00:28
7 Matej Mohoric (Slo) Bahrain – Merida 0:00:28
8 Juan Jose Lobato Del Valle (Esp) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 0:00:28
9 Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani – CSF 0:00:32
10 Enrico Barbin (Ita) Bardiani – CSF 0:00:32
11 Kanstantsin Siutsou (Blr) Bahrain – Merida 0:00:32
12 Benjamin Hill (Aus) Ljubljana – Gusto Xaurum 0:00:32
13 Gianluca Brambilla (Ita) Trek – Segafredo 0:00:32
14 Pieter Weening (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:00:35
15 Tadej Pogacar (Slo) Ljubljana – Gusto Xaurum 0:00:35
16 Radoslav Rogina (Cro) Adria Mobil 0:00:35
17 Lukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:35
18 Niklas Eg (Den) Trek – Segafredo 0:00:35
19 Jonathan Lastra Martinez (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:35
20 David Lozano Riba (Esp) Team Novo Nordisk 0:00:35
21 Taylor Eisenhart (USA) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:00:40
22 Andrew Fenn (GBr) Aqua Blue Sport 0:00:40
23 Yevgeniy Gidich (Kaz) Astana Pro Team 0:00:40
24 Johnatan Cañaveral Vargas (Col) Bicicletas Strongman – Colombia Coldeportes 0:00:41
25 Michel Kreder (Ned) Aqua Blue Sport 0:00:41
26 Daniel Pearson (GBr) Aqua Blue Sport 0:00:41
27 Jan Tratnik (Slo) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:44
28 Josip Rumac (Cro) Meridiana – Kamen Team 0:00:44
29 Riccardo Stacchiotti (Ita) MsTina – Focus 0:00:47
30 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk 0:00:51
31 Artem Nych (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:51
32 Žiga Rucigaj (Slo) Ljubljana – Gusto Xaurum 0:00:51
33 Adrian Kurek (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:53
34 Nikolay Trusov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:55
35 Pawel Bernas (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:55
36 Manuele Boaro (Ita) Bahrain – Merida 0:00:55
37 Nick Van Der Lijke (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:00:55
38 Domen Novak (Slo) Bahrain – Merida 0:00:55
39 Daniel Savini (Ita) Bardiani – CSF 0:00:55
40 Riccardo Minali (Ita) Astana Pro Team 0:00:55
41 Elmar Reinders (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:01:04
42 Žiga Jerman (Slo) Ljubljana – Gusto Xaurum 0:01:06
43 Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain – Merida 0:01:08
44 Hayato Yoshida (Jpn) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 0:01:11
45 Janez Brajkovic (Slo) Adria Mobil 0:01:19
46 Kristian Sbaragli (Ita) Israel Cycling Academy 0:01:19
47 Viktor Potocki (Cro) Ljubljana – Gusto Xaurum 0:01:28
48 Gorazd Per (Slo) Adria Mobil 0:01:32
49 Ludwig De Winter (Bel) WB Aqua Protect – Veranclassic 0:01:32
50 Marko Kump (Slo) CCC Sprandi – Polkowice 0:01:34
51 Žiga Horvat (Slo) Adria Mobil 0:01:34
52 Emanuel Kiserlovski (Cro) Meridiana – Kamen Team 0:01:34
53 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team 0:01:39
54 Mateo Frankovic (Cro) Meridiana – Kamen Team 0:01:40
55 Yannis Yssaad (Fra) Caja Rural – Seguros RGA 0:01:44
56 Federico Zurlo (Ita) MsTina – Focus 0:01:49
57 Laurent Didier (Lux) Trek – Segafredo 0:01:52
58 Igor Boev (Rus) Gazprom – RusVelo 0:02:01
59 Jure Golcer (Slo) Adria Mobil 0:02:04
60 Guy Sagiv (Isr) Israel Cycling Academy 0:02:06
61 Niccolò Bonifazio (Ita) Bahrain – Merida 0:02:06
62 Bruno Maltar (Cro) Meridiana – Kamen Team 0:02:06
63 Andrei Krasilnikau (Blr) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:02:09
64 Ruben Dario Acosta Ospina (Col) Bicicletas Strongman – Colombia Coldeportes 0:02:12
65 Guillaume Boivin (Can) Israel Cycling Academy 0:02:13
66 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani – CSF 0:02:22
67 Artyom Zakharov (Kaz) Astana Pro Team 0:02:22
68 Vlad-Nicolae Dobre (Rou) MsTina – Focus 0:02:25
69 Jon Božic (Slo) Adria Mobil 0:02:26
70 Sergey Lagutin (Rus) Gazprom – RusVelo 0:02:26
71 Gregor Gazvoda (Slo) Adria Mobil 0:02:26
72 Andrea Guardini (Ita) Bardiani – CSF 0:02:33
73 Deni Banicek (Cro) Meridiana – Kamen Team 0:02:33
74 Matteo Rabottini (Ita) Meridiana – Kamen Team 0:02:33
75 Simone Ponzi (Ita) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 0:02:33
76 Roman Maikin (Rus) Gazprom – RusVelo 0:02:36
77 Diego Fernando Cano Malaver (Col) Bicicletas Strongman – Colombia Coldeportes 0:02:39
78 Damiano Cima (Ita) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 0:02:40
79 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team 0:02:52
80 David Jabuka (Cro) Meridiana – Kamen Team 0:03:03
81 Raul-Antonio Sinza (Rou) MsTina – Focus 0:03:11
82 William David Muñoz Perez (Col) Bicicletas Strongman – Colombia Coldeportes 0:03:15
83 Jeroen Meijers (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:03:26
84 Wouter Wippert (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:03:33
85 Eduardo Estrada Celis (Col) Bicicletas Strongman – Colombia Coldeportes 0:03:48
86 Krists Neilands (Lat) Israel Cycling Academy 0:04:15
87 Aristobulo Cala Cala (Col) Bicicletas Strongman – Colombia Coldeportes 0:04:21
88 Peter Koning (Ned) Aqua Blue Sport 0:04:21
89 Sjoerd Van Ginneken (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:04:23
90 Alex Frame (NZl) Trek – Segafredo 0:04:49
91 Izidor Penko (Slo) Ljubljana – Gusto Xaurum 0:05:05
92 Ludovic Robeet (Bel) WB Aqua Protect – Veranclassic 0:05:21
93 Roy Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy 0:05:44
94 Emil Dima (Rou) MsTina – Focus 0:05:44
95 Pawel Franczak (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:07:02
96 Kamil Gradek (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:07:02
97 Miguel Bryon (USA) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:07:02
98 Justin Oien (USA) Caja Rural – Seguros RGA 0:07:02
99 Oscar Adalberto Quiroz Ayala (Col) Bicicletas Strongman – Colombia Coldeportes 0:07:02
100 Kohei Uchima (Jpn) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 0:07:02
101 Hiroki Nishimura (Jpn) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 0:07:02
102 Umberto Poli (Ita) Team Novo Nordisk 0:07:02
103 Julien Stassen (Bel) WB Aqua Protect – Veranclassic 0:07:27
104 Franklin Six (Bel) WB Aqua Protect – Veranclassic 0:07:27
105 Oscar Riesebeek (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:08:11
106 Mattia Marcelli (Ita) MsTina – Focus 0:08:45
107 Matic Grošelj (Slo) Ljubljana – Gusto Xaurum 0:09:04
108 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team 0:09:42
109 Zhandos Bizhigitov (Kaz) Astana Pro Team 0:09:42
110 Nicolas Marini (Ita) MsTina – Focus 0:09:42
DNF Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek – Segafredo
DNF Danilo Celano (Ita) Caja Rural – Seguros RGA
DNS Conor Dunne (Irl) Aqua Blue Sport

Klasyfikacja końcowa:

1 Kanstantsin Siutsou (Blr) Bahrain – Merida 26:51:12
2 Pieter Weening (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:00:11
3 Yevgeniy Gidich (Kaz) Astana Pro Team 0:01:01
4 Radoslav Rogina (Cro) Adria Mobil 0:01:18
5 Niklas Eg (Den) Trek – Segafredo 0:01:27
6 Daniel Pearson (GBr) Aqua Blue Sport 0:02:19
7 Artem Nych (Rus) Gazprom – RusVelo 0:03:27
8 Gianluca Brambilla (Ita) Trek – Segafredo 0:03:37
9 Jonathan Lastra Martinez (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:04:23
10 Domen Novak (Slo) Bahrain – Merida 0:04:38
11 Ruben Dario Acosta Ospina (Col) Bicicletas Strongman – Colombia Coldeportes 0:04:41
12 Taylor Eisenhart (USA) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:05:48
13 Tadej Pogacar (Slo) Ljubljana – Gusto Xaurum 0:05:49
14 Johnatan Cañaveral Vargas (Col) Bicicletas Strongman – Colombia Coldeportes 0:07:02
15 Enrico Barbin (Ita) Bardiani – CSF 0:07:03
16 Josip Rumac (Cro) Meridiana – Kamen Team 0:09:01
17 David Lozano Riba (Esp) Team Novo Nordisk 0:09:56
18 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani – CSF 0:11:04
19 Žiga Rucigaj (Slo) Ljubljana – Gusto Xaurum 0:11:58
20 Nick Van Der Lijke (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:12:43
21 Lukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:13:56
22 Artyom Zakharov (Kaz) Astana Pro Team 0:14:31
23 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team 0:14:44
24 Matteo Rabottini (Ita) Meridiana – Kamen Team 0:15:16
25 Oscar Adalberto Quiroz Ayala (Col) Bicicletas Strongman – Colombia Coldeportes 0:16:43
26 Janez Brajkovic (Slo) Adria Mobil 0:17:23
27 Jure Golcer (Slo) Adria Mobil 0:17:34
28 Aristobulo Cala Cala (Col) Bicicletas Strongman – Colombia Coldeportes 0:17:38
29 Andrei Krasilnikau (Blr) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:17:45
30 Simone Ponzi (Ita) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 0:18:10
31 Matej Mohoric (Slo) Bahrain – Merida 0:18:30
32 Emanuel Kiserlovski (Cro) Meridiana – Kamen Team 0:19:15
33 Manuele Boaro (Ita) Bahrain – Merida 0:19:18
34 Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain – Merida 0:26:19
35 Daniel Savini (Ita) Bardiani – CSF 0:30:18
36 Andrew Fenn (GBr) Aqua Blue Sport 0:30:56
37 Jan Tratnik (Slo) CCC Sprandi – Polkowice 0:31:15
38 Diego Fernando Cano Malaver (Col) Bicicletas Strongman – Colombia Coldeportes 0:33:38
39 Zhandos Bizhigitov (Kaz) Astana Pro Team 0:33:50
40 Federico Zurlo (Ita) MsTina – Focus 0:34:08
41 Krists Neilands (Lat) Israel Cycling Academy 0:34:25
42 Sergey Lagutin (Rus) Gazprom – RusVelo 0:34:48
43 Mateo Frankovic (Cro) Meridiana – Kamen Team 0:35:19
44 Mirco Maestri (Ita) Bardiani – CSF 0:37:15
45 Guillaume Boivin (Can) Israel Cycling Academy 0:38:08
46 Hayato Yoshida (Jpn) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 0:38:21
47 Bruno Maltar (Cro) Meridiana – Kamen Team 0:38:41
48 Fabian Lienhard (SUI) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:40:38
49 Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani – CSF 0:40:46
50 Igor Boev (Rus) Gazprom – RusVelo 0:41:57
51 Laurent Didier (Lux) Trek – Segafredo 0:42:14
52 Gorazd Per (Slo) Adria Mobil 0:46:08
53 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk 0:46:23
54 Paolo Simion (Ita) Bardiani – CSF 0:47:03
55 Alex Kirsch (Lux) WB Aqua Protect – Veranclassic 0:47:21
56 Benjamin Hill (Aus) Ljubljana – Gusto Xaurum 0:47:51
57 Kristian Sbaragli (Ita) Israel Cycling Academy 0:48:00
58 Eduardo Estrada Celis (Col) Bicicletas Strongman – Colombia Coldeportes 0:48:19
59 Adrian Kurek (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:48:29
60 Pawel Bernas (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:48:32
61 Ludwig De Winter (Bel) WB Aqua Protect – Veranclassic 0:49:09
62 Raul-Antonio Sinza (Rou) MsTina – Focus 0:49:34
63 Deni Banicek (Cro) Meridiana – Kamen Team 0:49:47
64 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team 0:49:48
65 Jeroen Meijers (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:50:26
66 Damiano Cima (Ita) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 0:50:46
67 Juan Jose Lobato Del Valle (Esp) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 0:52:03
68 Hiroki Nishimura (Jpn) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 0:53:25
69 Gregor Gazvoda (Slo) Adria Mobil 0:54:17
70 Roy Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy 0:54:45
71 Oscar Riesebeek (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:54:50
72 Kamil Gradek (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:55:31
73 Riccardo Minali (Ita) Astana Pro Team 0:56:07
74 Marko Kump (Slo) CCC Sprandi – Polkowice 0:56:09
75 Guy Sagiv (Isr) Israel Cycling Academy 0:56:24
76 Vlad-Nicolae Dobre (Rou) MsTina – Focus 0:56:58
77 Peter Koning (Ned) Aqua Blue Sport 0:58:19
78 Nikolay Trusov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:58:27
79 Viktor Potocki (Cro) Ljubljana – Gusto Xaurum 0:59:12
80 Sondre Enger (Nor) Israel Cycling Academy 0:59:33
81 Izidor Penko (Slo) Ljubljana – Gusto Xaurum 0:59:41
82 Riccardo Stacchiotti (Ita) MsTina – Focus 0:59:43
83 Roman Maikin (Rus) Gazprom – RusVelo 1:02:06
84 Umberto Poli (Ita) Team Novo Nordisk 1:02:38
85 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team 1:02:46
86 Jon Božic (Slo) Adria Mobil 1:02:47
87 Michel Kreder (Ned) Aqua Blue Sport 1:03:22
88 Žiga Jerman (Slo) Ljubljana – Gusto Xaurum 1:03:47
89 Andrea Guardini (Ita) Bardiani – CSF 1:04:09
90 David Jabuka (Cro) Meridiana – Kamen Team 1:04:50
91 Sjoerd Van Ginneken (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 1:04:57
92 Niccolò Bonifazio (Ita) Bahrain – Merida 1:05:00
93 Justin Oien (USA) Caja Rural – Seguros RGA 1:07:49
94 William David Muñoz Perez (Col) Bicicletas Strongman – Colombia Coldeportes 1:08:13
95 Pawel Franczak (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 1:09:22
96 Ludovic Robeet (Bel) WB Aqua Protect – Veranclassic 1:09:39
97 Yannis Yssaad (Fra) Caja Rural – Seguros RGA 1:09:48
98 Emil Dima (Rou) MsTina – Focus 1:10:22
99 Elmar Reinders (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 1:10:42
100 Miguel Bryon (USA) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 1:11:11
101 Žiga Horvat (Slo) Adria Mobil 1:13:56
102 Matic Grošelj (Slo) Ljubljana – Gusto Xaurum 1:15:10
103 Julien Stassen (Bel) WB Aqua Protect – Veranclassic 1:15:46
104 Alex Frame (NZl) Trek – Segafredo 1:16:28
105 Franklin Six (Bel) WB Aqua Protect – Veranclassic 1:17:17
106 Wouter Wippert (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 1:17:54
107 Eduard Michael Grosu (Rou) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 1:19:40
108 Kohei Uchima (Jpn) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 1:24:23
109 Mattia Marcelli (Ita) MsTina – Focus 1:38:44
110 Nicolas Marini (Ita) MsTina – Focus 1:48:21