PHOTO ARIANE BURTON

João Almeida (Hagens Berman Axeon) nie miał sobie równych na trasie Liège – Bastogne – Liège U23.

Tradycyjnie tydzień przed Liège – Bastogne – Liège elity swoją rywalizację mają kolarze do lat 23. Łączny dystans to ponad 171 kilometrów, a po drodze dziewięć ciężkich podjazdów, na czele z Cote de la Redoute, Cote de la Roche aux Faucons i Cote de Saint Nicholas.

Dopiero po Cote de Wanne z peletonu oderwała się całkiem mocna ucieczka w składzie: Lothar Verhulst (EFC-L&R-Vulsteke), Kamiel Bonneu (Home Solution-Soenens), Kobe Goossens (Lotto-Soudal U23), Ward Jaspers (Lotto-Soudal U23), Tuur Deprez (VL Technics-Experza-Abutriek), Kévin Avoine (ESEG Douai-Origine Cycles), Alexys Brunel (CC Etupes), Théo Delacroix (CC Etupes), João Almeida (Hagens Berman Axeon), Jonathan Brown (Hagens Berman Axeon), Mark Donovan (Team Wiggins), Andrea Bagioli (Team Colpack), Félix Gall (Development Team Sunweb), Thymen Arensman (SEG Racing).

Wjeżdżając na Cote de la Redoute (46 km przed metą) ich przewaga wynosiła niespełna dwie minuty. Kilka kilometrów dalej z ucieczki zaatakował Brunel. Z tyłu peleton notował cały czas ponad minutową stratę. Kolejne podjazdy spowodowały, że Francuz opadł z sił i dojechał do niego Almeida. Portugalczyk dość szybko zorientował się, że współpraca nie będzie się układała i postanowił samotnie pognać w stronę mety.

Almeida na 7 kilometrów przed metą miał kilka sekund przewagi nad duetem Brunel i Bagioli. Kolejni kolarze tracili już więcej dystansu. Portugalczyk ładnie walczył i samotnie wjechał na welodrom w Ans. Już żaden z zawodników nie zabrał mu tego pięknego triumfu.

Drugi był Andrea Baglioli (Team Colpack), a trzeci Alexys Brunel (CC Etupes).

Wyniki:

1 ALMEIDA João POR HAGENS BERMAN AXEON les 173,4 km en 4h’09’29”
2 BAGIOLI Andrea ITA 00:15
3 BRUNEL Alexys FRA 00:15
4 SCHELLING Ide NED SEG RACING ACADEMY 29
5 HIRSCHI Marc SUI DEVELOPMENT TEAM SUNWEB 00:29
6 DEWULF Stan BEL 00:29
7 MERTENS Julian BEL 00:29
8 AVOINE Kévin FRA 00:29
9 WILLIAMS Stephen GBR SEG RACING ACADEMY 00:29
10 JASPERS Ward BEL 00:29
11 DELACROIX Théo FRA 00:29
12 GOOSSENS Kobe BEL 00:29
13 VANHOUCKE Harm BEL 00:29
14 BROWN Jonathan USA HAGENS BERMAN AXEON 00:29
15 DONOVAN Mark GBR TEAM WIGGINS 00:29
16 GALL Felix AUT DEVELOPMENT TEAM SUNWEB 00:29
17 ARENSMAN Thymen NED SEG RACING ACADEMY 00:29
18 VERHAEGEN Tom BEL 00:40
19 MAAS Jan NED SEG RACING ACADEMY 00:40
20 OLIVEIRA Ivo POR HAGENS BERMAN AXEON 00:40
21 VAN OUDENHOVE Jovany BEL 00:40
22 MOLLY Kenny BEL AGO – AQUA SERVICE 00:40
23 ROSS Mathew AUS 00:40
24 MONIQUET Sylvain BEL AGO – AQUA SERVICE 00:40
25 HUYS Laurens BEL 00:40
26 ARCHIBOLD Franklin PAN 00:40
27 KRON Andreas Lorentz DEN RIWAL CERAMICSPEED CYCLING TEAM 00:40
28 PFRIMMER Arnaud FRA 00:40
29 TASSET Marvin BEL AGO – AQUA SERVICE 00:40
30 TEGGART Matthew IRL TEAM WIGGINS 00:40
31 VANSEVENANT Mauri BEL 00:40
32 NEGRENTE Marco ITA 00:40
33 RELAES Jacob BEL 01:10
34 MONTAUBAN Jérémy FRA 01:11
35 GUGLIELMI Simon FRA 01:11
36 PAROZ Justin SUI AKROS – RENFER SA 01:11
37 PEÁK Barnabás HUN 01:11
38 BURGER Sven NED 01:11
39 VERHULST Lothar BEL 01:11
40 DEVAUX Thomas FRA 01:11
41 BANZER Gordian SUI AKROS – RENFER SA 01:11
42 VAN LYSEBETH Mathias BEL 01:11
43 PAASSCHENS Mathijs NED 01:11
44 RUDLAND Hans Kristian Haadem NOR UNO-X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM 01:11
45 BUSTAMANTE RUDA Adrian Camilo COL 01:11
46 ROCCHETTI Filippo ITA 01:22
47 DE FROIDMONT Pierre BEL 01:32
48 ROMANO Francesco ITA 01:32
49 MOBACH Jarno NED DEVELOPMENT TEAM SUNWEB 01:44
50 PATTYN Jeroen BEL 01:44
51 PESTIAUX Yann BEL AGO – AQUA SERVICE 01:44
52 PUT Lars BEL 02:51
53 MERIGNAT Sofiane FRA 02:51
54 BONNEU Kamiel BEL 02:51
55 SLEEN Torjus NOR UNO-X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM 02:51
56 BATSAIKHAN Tegshbayar MGL 03:01
57 WALKER Joey GBR TEAM WIGGINS 03:01
58 SNYERS Jari BEL 03:01
59 VAN DEN BOSSCHE Angelo BEL 03:01
60 PETIT Tomas BEL T.PALM – PÔLE CONTINENTAL WALLON 03:01
61 WYDOOGHE Jaron BEL 03:01
62 CHAMPOUSSIN Clement FRA 03:03
63 PETELIN Jan LUX TEAM DIFFERDANGE LOSCH 03:03
64 DEPREZ Tuur BEL 03:03
65 PHILIPSEN Jasper BEL HAGENS BERMAN AXEON 03:03
66 BARTA William USA HAGENS BERMAN AXEON 03:08
67 JØRGENSEN Mathias Norsgaard DEN RIWAL CERAMICSPEED CYCLING TEAM 04:47
68 RESELL Erik Nordsaeter NOR UNO-X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM 05:34
69 HOUTTEMAN Nico BEL 08:16
70 WATRELOT Jean Lou FRA 08:18
71 VAN TRICHT Stan BEL 08:50
72 VAN HAUWERMEIREN Michiel BEL 08:50
73 BARAC Antonijo CRO 08:50
74 HOOLE Daan NED SEG RACING ACADEMY 08:56
75 FOUCHE James NZL TEAM WIGGINS 09:43
76 MOSTOV Zeke USA HAGENS BERMAN AXEON 10:03
77 KRIJNSEN Jobbe NED 10:03
78 MØRCH KONGSTAD Tobias DEN RIWAL CERAMICSPEED CYCLING TEAM 10:03
79 OLDANI Stefano ITA 10:05
80 DU FOUR Jens BEL 10:05
81 VASTMANS Dries BEL 10:05
82 SIMON Quentin FRA 10:05
83 DÖRING Jonas SUI AKROS – RENFER SA 10:05
84 RICHARD Valentin FRA 10:05
85 ERNST Robin BEL 10:05
86 RAUGEL Antoine FRA 10:05
87 CLAES Stef BEL 10:05
88 IBARGUREN ECHEVERRIA Oier ESP 10:05
89 BERO Sean BEL 10:05
90 BONJEAN Maxence FRA 10:05
91 BENOIST Antoine FRA 10:05
92 KADOTA Yusuke JPN 10:05
93 SCHRIJVER Jorgos NED 10:05
94 GOEBEERT Pierre BEL AGO – AQUA SERVICE 10:05
95 PEREZ-LANDALUCE GONZALEZ Eduardo ESP 10:05
96 GONZALEZ CABERO Marcos ESP 10:05
97 FUENTES PANIEGO Angel ESP 10:05
98 RADOUX Robin BEL 10:05
99 VOISARD Yannis SUI AKROS – RENFER SA 10:05
100 GEORGI Etienne GBR TEAM WIGGINS 10:05
101 COVI Alessandro ITA 10:05
102 LLACER GABARRON Eduardo ESP 10:05
103 LEBRETON Jacques FRA 10:05
104 SKAARSETH Iver NOR UNO-X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM 10:05
105 BAUTERS Arne BEL 10:05
106 SALMON Martin Alexander GER DEVELOPMENT TEAM SUNWEB 10:05
107 ANTUNES Tiago POR 10:05
108 PAUCHARD Eliot FRA 10:14
109 VAN DEN BERG Julius NED SEG RACING ACADEMY 10:24
110 VANDENBROECK Yarno BEL 10:24
111 KULSET Sindre NOR UNO-X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM 10:24
112 VERSCHAEVE Viktor BEL 10:50

Wycofali się:
DANGELO Ugo BEL T.PALM – PÔLE CONTINENTAL WALLON
KOCKELMANN Raphaël LUX TEAM DIFFERDANGE LOSCH
DAGHUYT Gianni BEL
ELST Colin BEL
WINTER Laurin GER TEAM DIFFERDANGE LOSCH
D’HEYGERE Gil BEL
FORTHOMME Adrien BEL
LOBET Robin BEL
GIL TORREGROSA Javier ESP
ZEHNICH Dorian FRA
DUFAUX Loïs SUI AKROS – RENFER SA
DAME Dylan BEL
KROEZE Thimo NED
WEULINK Meindert NED
QUERTINMONT Corentin BEL
APPELMAN Stefan NED
BOUTS Jordy BEL
DE POORTER Maxime BEL
SUTER Joel SUI AKROS – RENFER SA
TIMMERS Lars NED
DE PLUS Jasper BEL
STORK Florian GER DEVELOPMENT TEAM SUNWEB
GREGAARD WILSLY Jonas DEN RIWAL CERAMICSPEED CYCLING TEAM
SCHOEVAERS Ward BEL
WIGGINS Doron BEL
MAERTENS Gauthier FRA
ROCHE Alexis FRA
VIVIER Ronann FRA
ROLLAND Jules FRA
DEMAN Baptiste FRA
RIDEHALGH Jamie GBR
BIGO Mathias FRA
COUTELLE Bastien FRA
AVADANIAN Lucas FRA
GAREZ Raphaël FRA
GOURGUECHON Baptiste FRA
HOUCKE Killyan FRA
ALLARD François BEL
TU Chih Hao TPE
SIGGAARD Søren Malling DEN RIWAL CERAMICSPEED CYCLING TEAM
HERCHEL Dylan FRA
DA SILVA Tiago LUX TEAM DIFFERDANGE LOSCH
WIRTGEN Tom LUX AGO – AQUA SERVICE
MEUNIER Lucas FRA
JONES Thomas AUS
DUFOUR Florian FRA
FACHE Florent FRA
HEREMANS Aron BEL
STEMPER Rick LUX TEAM DIFFERDANGE LOSCH
FRANSSENS Yannick BEL
VAN ROOIJ Thijs BEL
GRAND Antoine FRA
PRUNET Antoine FRA
DANIELS Simon BEL
DE GREEF Tim BEL
HASLUND Peter DEN RIWAL CERAMICSPEED CYCLING TEAM
GERITS Vince BEL