Fot. Team Sky

W rozmowie z BBC zwycięzca Tour de France 2012 zdecydowanie zaprzeczył wynikom śledztwa Komisji Cyfryzacji, Kultury, Mediów i Sportu.

Brytyjczyk jest jednym z kolarzy zamieszanych w sprawę nieuczciwego wykorzystywania TUE (wyjątkowego pozwolenia na skorzystanie z leków na leczenie choroby). Według raportu opublikowanego wczoraj przez Komisję Cyfryzacji, Kultury, Mediów i Sportu, kolarze Team Sky w 2012 roku wnioskowali o możliwość zażywania triamcynolonu nie dla leczenie choroby, ale poprawienia relacji mocy do wagi.

W żadnym momencie swojej kariery nie przekroczyliśmy tej etycznej linii. Tak jak mówiłem mam pewne dolegliwości, z którymi poszedłem do lekarza. Były one leczone od 2003 roku, kiedy zostałem zdiagnozowany przez lekarzy z British Cycling. Takie leczenie zostało mi przepisane przy tej konkretnej okazji, a zgodnie z zasadami w tamtym czasie można było wnioskować o użycie tego środka

– mówi w rozmowie z BBC Wiggins.

Brytyjczyk twierdzi, że zażycie wspomnianego kortykosteroidu nie miało mu pomóc w uzyskiwaniu dobrych wyników, ale pozwolić na normalne oddychanie podczas wielkich tourów w latach 2011-2013.

To nie było poprawienie wydolności w sensie jaki został nadany w tej sprawie, ale chodziło o poradzenie sobie z tamtym problemem. Miałem ataki astmy. Miałem problemy z oddychaniem, które powiększały się w sezonie pylenia. To był lek przeciwzapalny wzięty, by zapobiec objawom, żebym mógł walczyć na tym samym poziomie, na którym walczyłbym przez cały rok. To nie był doping, środek wzięty, by zyskać przewagę.

Według Wigginsa postępowanie w sprawie nie jest do końca sprawiedliwe. Wielokrotny mistrz olimpijski opisał śledztwo jako “polowanie na czarownice” z wykorzystaniem “nieokreślonych źródeł informacji”.

Miałbym więcej praw gdybym kogoś zabił niż w tej sytuacji. Muszę sobie z tym zamieszaniem poradzić; znalazłem się w środku cyklonu i próbuję zbierać kawałki. To są napastliwe zarzuty wyprowadzone przez anonimowe źródło. Kim oni są? Pokażcie się. Wystąpcie przed kamerami. To poważna sprawa.